Що відомо про Пенні Пріцкер, яка куруватиме у Байдена економічне відновлення України
У Вашингтоні створили посаду спеціального представника з питань економічного відновлення України. Призначили на неї колишню міністерку торгівлі США – 64-річну Пенні Пріцкер. Журнал Forbes вносив Прітцкер до числа 100 найвпливовіших жінок світу, її предки походять з України, а родина Пенні є однією з найбагатших у Сполучених Штатах. Поряд з цим, Пріцкери відомі своєю громадянською позицією та філантропією
Еспресо розповідає, хто така Пенні Пріцкер, яка допомагатиме відновлювати українську економіку, чим саме вона займатиметься і який зв'язок має з Україною.
Від емігрантів до блискучих фінансистів
Пріцкери найбільш відомі як власники та оператори мережі розкішних готелів Hyatt. Окрім готельного бізнесу, родина керує багатьма іншими підприємствами, включаючи азартні ігри в казино, елітне житло для людей похилого віку, кредитну звітність, подорожі на круїзних лайнерах, фінансування спорту, медицини, освіти та багато іншого. Крім того, родина спонсорує щорічну Пріцкерівську архітектурну премію (найпрестижнішу нагороду в архітектурі) в розмірі 100 000 доларів. Пенні є однією з 11 мільярдерів Пріцкер. Вона єдина з родини наразі працювала у Білому домі.
Пенні Пріцкер народилася 2 травня 1959 року у Чикаго в сім'ї Сью і Дональда Пріцкерів. Предки Пенні Пріцкер походять з села Великі Пріцьки, що на Київщині. До речі, саме їхньому роду завдячує відповідна назва села. Наприкінці ХІХ століття у Великих Пріцьках керуючим місцевим цукровим заводом був Яків Пріцкер. Наприкінці 1800-х предки Пенні зазнавали переслідування царського режиму, а тому емігрували до США.
Фото: facebook/grandpritsky
Внука Якова Абрама, або ж Ейба, називають патріархом сімейної бізнес-імперії. Ейб (дідусь Пенні Пріцкер) працював адвокатом, але в 1930-х роках залишив практику та почав разом із братом Джеком інвестувати в нерухомість і невеликі компанії, переважно в районі Чикаго. Інший брат Гаррі продовжував керувати юридичною фірмою, яка згодом стала внутрішньою та обслуговувала виключно потреби сім’ї Пріцкерів та її бізнесу. Брати Пріцкери були дуже успішними.Ейб Пріцкер,nypost
У 1957 році дядько Пенні - Джей Пріцкер уклав угоду, яка зробила його бізнес-легендою, купивши Hyatt House, гамірний готель із кав’ярнею поблизу аеропорту Лос-Анджелеса, за 2,2 мільйона доларів.Як йдеться у виданні Chicagomag, спочатку Джей, можливо, сприймав Hyatt просто як гру з нерухомістю. Але наприкінці п’ятдесятих і на початку шістдесятих подорожі літаком набули масового характеру, і Джей зрозумів, що бізнес-мандрівники платять великі гроші за проживання в хороших готелях поблизу аеропортів. Hyatt House був "просто першим першокласним готелем, який я коли-небудь бачив в аеропорту", – сказав він пізніше Chicago Daily News. Протягом двох років у Берлінгеймі, поблизу аеропорту Сан-Франциско, було відкрито другий Hyatt House, а потім третій поблизу аеропорту Сієтла.
Джей Пріцкер, gettyimages
До 1961 року Hyatt розширився до мережі з шести готелів зі штаб-квартирою в Берлінгеймі. Того року Дональд Пріцкер (батько Пенні Пріцкер і молодший брат Джея) вирушив до Каліфорнії, щоб керувати новою мережею. Дон оселився в Атертоні, де він і його дружина Сью виховували своїх трьох дітей. До слова, один з братів Пенні Джей Бі Пріцкер – чинний губернатор штату Іллінойс, Bloomberg називає його потенційним майбутнім кандидатом у президенти США від Демократичної партії.
Джей Бі Пріцкер, gettyimages
В часи процвітання та розширення мережі готелів, юна Пенні супроводжувала свого батька і перевіряла чистоту жіночих туалетів.Як писали американські видання, раніше члени родини десятиліттями відхиляли більшість запитів на інтерв’ю."Вони завжди були більше зацікавлені в побудові імперії, ніж у тому, щоб їхнє ім’я потрапило в газету", – розповідав Патрік Фолі, колишній президент Hyatt Hotels Corporation. "Їм просто не подобалася така популярність".
За кілька років, у 1972 році батько Пенні раптово помер від серцевого нападу, коли їй було 13 років. А вже у 16-річному віці дівчина написала листа своєму дідусеві та голові сімейної бізнес-імперії Ейбові Пріцкеру, в якому запитала, чому він говорить про справи з чоловіками в сім'ї, а не з нею. Зрозумівши інтерес Пенні до бізнесу, дідусь провів для неї літні курси з бухгалтерського обліку.
Освіта та бізнес-кар'єра
Пенні відвідувала школу Castilleja до 1977 року. У 1981 році вона здобула ступінь бакалавра економіки в Гарвардському коледжі. Також здобула ступінь доктора юриспруденції та магістра ділового адміністрування у Стенфорді. Приєдналася до організації Пріцкерів за підтримки свого двоюрідного брата Ніка, а вже у 1987 році заснувала Classic Residence by Hyatt, пізніше перейменовану на Vi – висококласне житло для людей похилого віку як альтернативу будинкам престарілих.
Фото: fortune.com
У 1995 році Пенні призначили однією з трьох наступниць її дядька Джея Пріцкера.Сама ж Пенні Пріцкер є засновником PSP Partners, PSP Capital Partners і Pritzker Realty Group, а також співзасновником Artemis Real Estate Partners і Inspired Capital. Вона є членом правління Microsoft і головою Фонду Карнегі за міжнародний мир. Станом на жовтень 2021 року, Forbes оцінював її статки в 3,2 мільярда доларів США.
Загалом Пріцкер заснувала п'ять компаній до того, як прийшла працювати у федеральний уряд.
Разом зі своїм чоловіком Браяном Траубертом мають власний фонд під назвою Pritzker Traubert Family Foundation. Фонд зосереджується на фізичній активності молоді та збільшенні економічних можливостей у Чикаго. Серед їхніх ініціатив були пожертвування 5 млн доларів на переобладнання футбольних полів на простіше у догляді покриття та пожертвування в розмірі мільйона доларів США на ремонт тенісних кортів навколо Чикаго. Подружжя також заснувало ChicagoRun, програму, яка готує чиказьких дітей до перших забігів на 5 км.
У 2012 році журнал Chicago назвав її однією зі 100 найвпливовіших жителів Чикаго. Також знайомі Пенні Пріцкер відзначають незламність її характеру. Якось Пенні брала участь у змаганнях Ironman на Гаваях. Вона завершила плавання та їзду на велосипеді, але на початку бігу послизнулася й пошкодила ногу об уламок лави. Замість того, щоб припинити змагання, вона продовжила гонитву, закінчивши останні 22 милі, попри біль. Лоуренс Геллер, колишній виконавчий директор Hyatt і наставник Пріцкер, прокоментував це так: "Це Пенні. Вона бульдог і не дозволить нічому стати на своєму шляху".
Уряд і політична кар'єра
Пенні Пріцкер тісно товаришувала з Бараком Обамою. Дружба з ним та його родиною почалася ще в 1990-х роках, коли Обама був професором Чиказького університету. Їхнє знайомство відбулось в Чиказькому YMCA (християнська асоціація), де її син брав участь у баскетбольній програмі. До того ж Обама та його родина були частими гостями будинку відпочинку на озері Пріцкера в Мічигані.
Барак Обама та Пенні Пріцкер, gettyimages
Під час праймеріз демократів у 2008 році Пріцкер була головним збирачем коштів для кампанії Обами та загалом зібрала мільйони для своєї кандидатури в Білий дім. Після переобрання на другий термін Пріцкер було призначено на посаду міністра торгівлі, яку вона посідала у 2013-2017 рр.
Пенні була також членом Президентської ради з питань зайнятості та конкурентоспроможності, працювала в Президентській дорадчій раді з економічного відновлення.
Чим займатиметься Пріцкер в Україні
В інтерв'ю щодо посади спецпредставника з питань відновлення України, Пенні Пріцкер зазначила, що допомагатиме втілювати реформи, необхідні, щоб Україна стала членом ЄС та західного торговельного блоку. Також вона наголошувала, що уважно стежитиме, чи дотримуватиметься Київ умов і, чи українська влада належним чином розпоряджатиметься грошима.
"Буде окремий фокус на реформах, що стосуються прозорості та підзвітності відбудови – це зміни регуляторного середовища, правоохоронних органів, судової системи, у сфері боротьби з корупцією, управління держпідприємствами тощо. Іншою важливою частиною моїх повноважень є робота з приватним сектором. Я прагну переконати компанії в різних секторах економіки – в енергетиці, транспорті, логістиці, сільському господарстві, виробництві критично важливих матеріалів та ІТ-технологіях – інвестувати в Україну. Треба, щоби бізнес зрозумів, що зараз є можливості для інвестицій в Україну", – зазначила Пріцкер.
New York Times повідомляє, що Пенні Пріцкер планує приїхати в Україну впродовж наступних кількох тижнів, щоб оцінити стан економіки та зустрітися з політичними й бізнесовими лідерами. Це буде не перший візит Пріцкер в Україну. У жовтні 2015 року вона приїздила у Київ як міністерка торгівлі для оголошення надання Україні кредиту в $1 млрд. Тоді Пріцкер також відвідала село Великі Пріцьки, звідки родом були її предки.
Пенні Пріцкер, gettyimages
Як оцінюють призначення Пріцкер в Україні
Посол України в США Оксана Маркарова позитивно відгукується про призначення Байденом Пенні Пріцкер. В ефірі Радіо Свобода, вона заявила, що тепер відновлення України вийде на новий рівень.
"Ми дуже вітаємо створення цієї посади. Насправді офіційний Київ – президент Зеленський, прем’єр-міністр – постійно порушували це питання. Нам надзвичайно важливо, щоб була одна людина. І ця людина зараз з’явилася. І це прекрасний вибір лідерки, яка дійсно може це зробити, яка буде координувати всі агенції фактично, які дотичні до майбутнього відновлення. І буде людиною, в якої це буде не додаткова робота, а це її основне завдання 24 на 7. Тобто вона буде представляти в міжнародній контактній групі, яка координує відновлення, США", – розповіла вона в програмі Свобода Live.
Радіє призначенню Пріцкер також журналіст і телеведучий Еспресо Василь Зима:
"Мене дуже радує, що ревізором в Україну Байден призначив Пенні Пріцкер. Це геть інша вагова категорія. Для людей, які заправляли кіосками і ятками з шаурмою – нерівний суперник. Соплі, сльози й дитячі роздуми про капітал і геополітику вона точно слухати не буде. Як і не стануть для неї складним рівнянням тупорилі схеми розкрадання, які заскладні хіба для мудрого наріду чи депутатів з трьома класами освіти. Це призначення трохи заспокоює. Просто хлопчики й дівчатка не зрозуміли, що такими грішми не жартують", – написав Зима.
- Актуальне
- Важливе