“Сію-вію, сію-вію конопелечки…”. Go-A і потенціал українського фольклору

Карп'юк Василь
23 травня, 2021 неділя
15:53

Раптом на всю Європу зазвучала українська народна пісня про Шума. Так, та сама, що з нею Go-A виступили на Євробаченні

Зміст

ЗМІ пишуть, що це не просто виступ, а вибух. І справді, за підсумками голосування глядачів, Go-A на другому місці. Такий тріумф наших музикантів надихає, тішить і викликає гордість за своє, рідне.

Розумію, що останні слова дуже вже патетичні. Але я тут не про національну гордість. Тома Кемпійський застерігав від того, щоб гордитися лише через те, що ти народився на тій чи іншій землі. Ну бо не від людини залежить, де вона народилася. 

Мені йдеться про наші, українські фольклор і міфологію. І не тому, що вони наші, а тому що вони цінні як культурні явища, однак ще недостатньо розкриті. Притому, мають значний потенціал для реалізації у сучасній популярній культурі.

Звісно, підхід Go-A до інтерпретації основ не винятковий. Та ж співачка Руслана свого часу перемогла на Євробаченні з композицією, де використала гуцульські мотиви.

Звісно, не лише співаки цікавляться українським фольклором і інтерпретують його у своїх творах.

Чи не найвідоміший український фільм, який до того ж з належною патетикою варто назвати культовим – “Тіні забутих предків”. Зараз це класика, а пів століття тому був експериментальним. Режисер Сергій Параджанов не лише спирався на однойменну повість Михайла Коцюбинського, а й сам сміливо творив. Згадайте кадр, де молодим на шиї вдягають хомути. Такого в традиційному гуцульському весільному обряді ніколи не було, але воно зродилося в уяві режисера і зараз ця картина в пам’яті глядачів як щось канонічне. Навіть від земляків-гуцулів я не чув обурення через невідповідність. Все настільки органічно виглядає, наче завжди так і було.

А Михайло Коцюбинський? Він добре розумів силу фольклору і міфології. Не певен, що літературні критики зійдуться на тому, що “Тіні забутих предків” його найкращий твір, але об’єктивним є те, що це найвідоміший його твір. Окрім гуцульських мотивів, Коцюбинський використав класичний сюжет Ромео і Джульєтти. Але спрацював він саме завдяки локації в найширшому значенні – Гуцульщині.

Сюжетами з Давньогрецької і Давньоримської міфологій, а також із Біблії світова культура переповнена. Надалі інтерпретуються і сюжети з пізніших, але вже теж класичних творів, як того ж Шекспіра. 

Драма Лесі Українки “Камінний господар” про Дон Жуана. Письменниця хотіла ввести українську літературу в контекст світової. Але найвідоміший її твір – “Лісова пісня”, де діють персонажі з поліської міфології. Ще в дитячі роки авторка ними захопилася, і, попри глибоку обізнаність у світовій культурі, а може якраз завдяки цьому, повернулася до українського фольклору.

Для мене найбільшим потрясінням в українській літературі став роман Петра Шекерика-Дониківа “Дідо Иванчік”. 

Автор– громадський діяч і письменник з Гуцульщини першої половини 20 ст. Саме він створював разом з Гнатом Хоткевичем “Гуцульський театр” і консультував Коцюбинського, коли той приїжджав у Карпати збирати матеріали для своєї знаменитої повісті. А в 1930-х рр. Шекерик-Доників сам написав видатний роман. Але явищем в нашій культурі він стає лише зараз, тому що кілька десятиліть пролежав у землі.

У 1940 році нова совєцька влада арештувала письменника “за зв’язки з націоналістичною бандою” і відправила в Сибір, де його слід загубився. Дружина ж закопала рукопис у землю, щоб не забрали і не знищили. Вперше твір був опублікований лише 2007 р. 

Роман написаний гуцульським діалектом сторічної давності, тому навіть після оприлюднення значна частина читачів мала труднощі при прочитанні. “Дідо Иванчік” все ще на шляху до належного визнання і почесного місця в українському літературному каноні. Тим часом вийшло вже кілька видань роману, серед яких аудіокнига та переклад Івана Андрусяка на сучасну українську літературну мову. Твір уже доступний для широкого принаймні українського загалу. Сподіваюся, наступним перекладом буде англійський.

Ймовірно, зараз літературознавці могли б віднести “Діда Иванчіка” до магічного реалізму. Якщо ж читати без попереднього заглиблення у гуцульський фольклор і реалії, то цю книжку можна сприймати як фентезі.

“Дідо Иванчік” – не просто сюжет в гуцульських декораціях. Це справді унікальний літературний світ на рівнях і умовно реалістичному, і міфологічному, хоча обидва невіддільно переплетені. Та й той “реалістичний” – не такий, що його можна впізнати. Його можна тільки відкривати.

Гуцульські міфологічні персонажі, які діють в романі, не просто добре забуті, що зараз можуть здаватися новизною для масової аудиторії. Вони в мистецьких творах на такому рівні, як в Шекерика-Дониківа ще ніколи не були представлені. Тому я вважаю “Діда Иванчіка” найбільшим відкриттям в українській літературі початку 21 ст.

Водночас, “Дідо Иванчік” – настільки сильний концентрат, що має потенціал породити цілу мистецьку течію як інтерпретацій, так і оригінальних творів, що виростуть з основ гуцульського світу.

Знову ж, мені не йдеться, щоб обов’язково реалізовувати наше, українське. Однак, митцям завжди ж хочеться робити щось мистецьке. Але переважно мистецька діяльність є вторинною. У будь-якому мистецтві виразними стають лише одиниці.

З суто практичного погляду, щоб не бути вторинним, чудова знахідка – фольклор і міфологія.

Звісно, не можна забувати про майстерність. Без неї, хороша ідея не зарадить. Сама не спрацює. Для майстерності тільки й треба, що вправлятися, але лише з нею теж далеко не зайдеш. Тому народна творчість – це ті зерна, які в руках майстерного селекціонера можуть прорости несподівано смачними плодами.

Для шанувальників “природності” такий підхід може здатися штучним, але тут я згадую, що всі сортові яблука виведені селекціонерами. А домашні улюбленці котики і песики?..

Так і з мистецтвом. Якщо погодитися, що для досягнення майстерності форми чи виконання потрібні зусилля і праця, то чому б не докласти таких же зусиль для досягнення оригінальності змісту?

Первісна форма може втрачати актуальність для широкої аудиторії. Пригадую зі шкільних років, що усна народна творчість на уроках з літератури не викликала захоплення. Ну, справді ж, чи так уже багато скаже текст гаївки без власне обряду, мелодії? Мені нічого не казав. Пошвидше вже хотілося перейти до новіших періодів, де автори промовляють зрозумілішою мовою.

Але зараз бачимо, що тисячі чи то мільйони землян підтанцьовують чи хоча б похитують головами в такт пісні “Шум” українського гурту, яка створена на основі гаївки. Ця гаївка не просто здатна до життя як культурний продукт в діапазоні популярної культури. Вона є відкриттям, має свою “новизну”, бо її зміст достатньо добре забутий. А сучасна реалізація достатньо професійна. І це безпрограшно, тому що фольклорні мотиви не просто так збереглися у народній творчості. Вони є консистенцією з великого огрому забутого. І якщо щось таки дійшло до наших днів, має якусь фіксацію, то це та заварка, з якої можна зробити багато чашок смачного чаю. Тобто багато пісень, оповідань і кінофільмів.

Go-A дуже доречно нагадує – український фольклор і міфологія мають значний потенціал, який варто відкривати і ним “шуміти”. 

Класно ж звучить, правда? – “Сію-вію, сію-вію конопелечки…”

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42
    Купівля 42
    Продаж 42.55
  • EUR
    Купівля 43.57
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
11:35
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
"Є причина, чому РФ привезла солдатів із КНДР": командувач НАТО в Європі Каволі оцінив можливості росіян прорвати фронт
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Українці борються за справедливу мирну угоду, а США та ЄС готуються до економічної війни. Акценти світових ЗМІ 22 січня
11:20
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 січня
Втрачаючи живу силу сотнями, ворог не має територіальних успіхів: заступник комбата БПАК "Ахіллес" про ситуацію на Куп'янщині
11:15
ппо
Сили ППО знищили 65 російських дронів, 30 локаційно втрачені
11:15
Огляд
Карта бойових дій за 15+22 січня
Карта бойових дій за період 15-22 січня: зс РФ пішли на штурм останньої цитаделі на південному фронті Донеччини
10:57
Удосконалить надання меддопомоги: для військових запровадять електронну первинну медичну картку
10:45
Коригування ракетних ударів РФ: адвоката з Дніпра затримали на кордоні й арештували за підозрою в держзраді та виправданні окупантів
10:25
У 2024 році в Україні встановили рекорд із розкриття вбивств за час Незалежності
10:18
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Яру залишаються близько 220 цивільних, які відмовляються виїжджати попри бойові дії в місті, - МВА
10:13
День Соборності України
22 січня: День Соборності України. Чим відоме свято, його історія та цікаві факти
10:11
Дональд Трамп
Трамп доручив спецпредставнику Келлогу завершити війну в Україні за 100 днів, але майже ніхто не вірить у таку можливість, - WSJ
10:05
ССО ЗСУ
Бійці ССО в бою з північнокорейцями знищили 21 окупанта і поранили ще 40
10:01
OPINION
Про що свідчать перші заяви та укази Трампа
09:57
безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
Міноборони допустило до використання в ЗСУ безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
09:43
Донецька область
На Донеччині минулої доби через обстріли РФ загинула людина, троє отримали поранення
09:35
Володимир Зеленський
"Разом ми змогли вистояти": Зеленський привітав українців З Днем Соборності
09:32
Каховська ГЕС, підтоплення
Збитки на €72,9 млрд: за час масштабної війни Україна зафіксувала понад 7 тис. екологічних злочинів РФ
09:21
Міністерство оборони України
Наглядова рада Агенції оборонних закупівель продовжила контракт із чинною директоркою
09:02
Ексклюзив
мобілізація в Україні
Боюся, щоб армію не зробили цапом-відбувайлом за втрату територій, - депутат міськради Харкова про затримання екскомбрига Горбенка
09:00
Партнерський матеріал
Підвищення податків в Україні: експертка розповіла, як це вплине на ринок нерухомості
08:56
ґрати
Хабар у $170 тис.: до суду передали справу проти працівника Офісу генпрокурора
08:36
Марко Рубіо і Дональд Трамп
Адміністрація Трампа хоче завершити війну в Україні так, щоб вона не почалася знову через 2-4 роки, - Рубіо
08:21
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 121 боєзіткнення, з них 61 на Покровському напрямку
08:17
Еліна Світоліна, Олімпіада-2024
Світоліна програла американці Кіз у чвертьфіналі Australian Open
08:03
OPINION
Трамп: Путін руйнує Росію. Колонка Віталія Портникова
07:59
Ілюстративне фото
У Тель-Авіві чоловік напав з ножем на перехожих, 4 постраждалих
07:30
Інфографіка
втрати окупантів
Армія РФ за добу в Україні втратила 1950 окупантів, 11 танків і 60 артсистем
07:24
Оновлено
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 22 штати через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
07:09
Дональд Трамп
"Його засудили покидьки": Трамп помилував засновника Silk Road, який відбував довічне покарання за продаж наркотиків
07:07
кримськотатарський прапор
Окупанти в Криму в 2024 році щонайменше 64 рази порушили права політв'язнів на здоров'я, - КРЦ
06:47
Ілюстративне фото
У Литві затримали росіянина, який постачав до РФ високотехнологічне обладнання попри санкції
06:24
Володимир Зеленський в Давосі
Зеленський: для убезпечення України після зупинки бойових дій знадобиться щонайменше 200 тис. миротворців
04:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну БПЛА: у Миколаєві є постраждалі
03:08
Трамп
Трамп анонсував новий проєкт розвитку штучного інтелекту з інвестиціями у $500 млрд
02:44
Сили Оборони відкинули росіян біля Шевченко та в Удачному, - DeepState
01:23
Дональд Трамп
Трамп погрожує РФ санкціями, якщо Путін не погодиться на переговори щодо України
00:38
Рафінья, Барселона, Ліга чемпіонів
"Барселона" перемогла "Бенфіку", а "Болонья" -"Борусію": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 21 січня
00:16
Фінляндія підготувала 27-й пакет військової допомоги Україні
2025, вiвторок
21 січня
23:41
Фінляндія
Є певність, що мирна угода щодо війни в Україні буде цьогоріч, - МЗС Фінляндії
23:24
Ексклюзив
путін
Мені здається, що Путін - "найкращий агент ЦРУ", - дипломат Огризко
Більше новин