Огляд

США про винищувачі для Києва, Зеленський каже арабським країнам не закривати очі, заяви лідерів G7. Світові ЗМІ про Україну 19 травня

19 травня, 2023 п'ятниця
21:00

США не блокуватимуть передачу Україні F-16 та долучаться до навчання пілотів, Зеленський виступив у Саудівській Аравії, а лідери G7 зробили низку заяв напередодні саміту в Хіросімі

Зміст

Про це і не тільки писали світові медіа 19 травня:

The New York Times

Видання пише про візит Володимира Зеленського до Саудівської Аравії. Там він виступив на саміті Ліги арабських держав у Джидді та закликав арабських лідерів не піддаватися російському впливу. Президент України розпочав новий дипломатичний тур для зміцнення міжнародної підтримки напередодні довгоочікуваного українського контрнаступу. Саудівську Аравію він відвідав перед тим, як доєднається до саміту G7 в Японії. У Хіросімі Зеленський буде домагатися подальших зобов’язань щодо збільшення кількості зброї та допомоги від найбагатших демократій світу.

Зеленський прибув до Саудівської Аравії

Фото: reuters

Лідери країн Великої сімки, які збираються на саміт в Японії, готові ввести низку нових санкцій щодо експортного контролю, щоб ще більше обмежити здатність Росії фінансувати свою війну в Україні. Зокрема, Британія заявила, що вводить заборону на російські діаманти, мідь, алюміній і нікель. Австралія також вводить нові фінансові санкції проти 21 організації та трьох фізичних осіб, включаючи найбільшу в Росії компанію-виробника золота, нафтові та сталеливарні компанії та оборонні організації. Днем раніше офіційний представник США заявив, що адміністрація Байдена запровадить значний пакет обмежень, включаючи припинення 70 юридичних осіб з американського експорту та додавання понад 300 фізичних та юридичних осіб до свого списку санкцій. 

А Джо Байден відвідав меморіал у Хіросімі, присвячений першому застосуванню ядерної зброї під час війни, й робить це через побоювання, що цю зброю можуть використати знову, кажуть американські журналісти. Візит пана Байдена відбувся у ключовий момент атомної ери, коли перспектива Армагеддону, як сказав про це президент США, більша, ніж будь-коли з часів Кубинської ракетної кризи 1962 року. Президент Росії Володимир Путін зловісно натякнув, що він все ще може використати ядерну зброю, щоб врятувати своє невгамовне вторгнення в Україну. Більше у матеріалі

Третє за цей місяць сходження з рейок потяга на території РФ, далеко за лінією фронту, під час війни в Україні свідчить про те, що нова серія операцій, можливо, почалася перед запланованим контрнаступом українців. Зазначається, що Росія активно використовувала залізничну мережу під час свого повномасштабного вторгнення, переправляючи війська, зброю та припаси в бій, а також евакуюючи поранених солдатів. У відповідь Україна знайшла способи націлитися на залізничну систему шляхом диверсій або ударів безпілотників чи ракет. Однак військові експерти попереджають, що оцінювати наслідки атак ще зарано.

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу відвідав війська поблизу лінії фронту в частково окупованій Запорізькій області на півдні України, про що повідомили у російському міністерстві. Запорізька область, приблизно половина якої окупована російськими військами, вважається ймовірним осередком контрнаступу України, який от-от має розпочатися.

Тоді як Росія в ніч на п'ятницю здійснила ще одну широкомасштабну ракетну та безпілотну атаку міст по всій Україні, включно з ударами по Києву, який атакували вже вдесяте цього місяця.

Виробник автомобілів Volkswagen продав свій складальний завод та інші підприємства в Росії місцевому автосалону. Це сталося більше ніж через рік після того, як німецький автовиробник припинив виробництво в країні після вторгнення в Україну.

The Washington Post

Президент Володимир Зеленський, відвідуючи саміт Ліги арабських держав у Джидді, закликав арабські країни співпрацювати з Києвом, щоб забезпечити звільнення українців, які перебувають у російських в’язницях. Він висловився за те, щоб Саудівська Аравія розширила роботу в переговорах про звільнення, й підкреслив, що "навіть якщо тут, на саміті, є люди, які мають інший погляд на війну на нашій землі, називаючи її конфліктом, я впевнений, що ми можемо об’єднатися у порятунку людей із кліток російських в’язниць". Зазначається, що Зеленський також зустрінеться з  наслідним принцом Саудівської Аравії Мохаммедом бін Салманом. 

Адміністрація Байдена повідомила європейським союзникам, що Вашингтон не блокуватиме експорт їхніх винищувачів F-16 в Україну. Про це виданню повідомила особа, ознайомлена з рішенням. Проте Байден виключив поставки США F-16 в Україну. У лютому українські офіційні особи заявили, що досягли значного прогресу в переконанні нідерландських офіційних осіб надіслати винищувачі, але для передачі третіми сторонами, які пов’язані з купівлею літаків американського виробництва, необхідне схвалення Вашингтона. Передача також вимагатиме схвалення голів і високопоставлених членів меншості відповідних комітетів Конгресу США. 

General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Видання також пише, що військово-промисловий потенціал Європи не відповідає потребам України. В аналізі йдеться про те, що коли Зеленський здійснив бурхливий тур західними столицями, мільярди доларів нової військової підтримки сигналізували про те, що європейські уряди нарешті почали глибоко копати, щоб забезпечити стійку підтримку тривалої війни в Україні. Зеленський напередодні своїх візитів до Берліна, Парижа та Лондона чітко дав зрозуміти, що довгоочікуваний контрнаступ України не може розпочатися, поки не буде забезпечено більше зброї та боєприпасів. Але більша частина зброї, яку європейські лідери пообіцяли, навряд чи потрапить на поле бою після початку контрнаступу, і можливості Європи чи підтримувати таку підтримку в майбутньому, залишаються незрозумілими.

CNN

Розповідається, що поїздка Зеленського на саміт G7 стане першою для президента України до Азії після вторгнення Москви в лютому минулого року і відбувається в той момент, коли Київ готує довгоочікуваний контрнаступ проти Росії та посилює тиск на уряди-партнери з вимогою надати більше військової допомоги на тлі посилення повітряних атак. Це також ілюструє те, як наступ Москви на сусіда викликав наслідки далеко за межами європейських кордонів, в Азії. Західні союзники дедалі більше стривожені через зростаючу авторитарну самовпевненість як Росії, так і Китаю.

Президент Джо Байден поінформував лідерів G7, що США підтримуватимуть спільні зусилля з союзниками та партнерами щодо підготовки українських пілотів на літаках четвертого покоління, включаючи F-16. Очікується, що навчання відбудеться повністю в Європі, розпочнеться у найближчі тижні і займе кілька місяців. А президент Європейської Ради Шарль Мішель сказав, що члени G7 планують обговорити надання Україні винищувачів під час саміту в Японії, зазначивши, що це на сьогодні тема для Сполучених Штатів та інших партнерів. 

Йдеться також про те, що лідери Великої сімки збираються на порозі Китаю, щоб спроєктувати єдину відповідь на дедалі наполегливішу поведінку Пекіна – і передбачувану загрозу, яку він становить для стабільності та економічної безпеки світу, який і так похитнувся війною Росії проти України, яка продовжується. Незважаючи на те, що на саміті велика увага буде зосереджена на Україні, включаючи те, як ще більше закрутити гайки Росії та розрядити зростаючу ядерну напруженість, триденний зустріч також дає можливість для лідерів G7 переглянути та скоординувати свій підхід до Китаю, який відмовився засудити вторгнення і натомість вирішив зміцнити зв’язки з Москвою.

Повідомляється, що російська організація найманців групи Вагнера працювала над тим, щоб приховати свої спроби придбати військову техніку для використання в Україні, в тому числі намагаючись отримати матеріали з Малі, де компанія має міцну опору. Неназваний чиновник, посилаючись на дані розвідки США, розсекречені минулого тижня, зазначив, що адміністрація Байдена була поінформована про те, що Вагнер намагався доставити обладнання для України через Малі та підробляв документи для транзакцій. 

Європейський Союз закликав Китай тиснути на Росію, щоб вона припинила військову агресію, заявив президент Ради ЄС Шарль Мішель. Виступаючи перед самітом G7 у Хіросімі, він також наголосив на важливості зміцнення відносин блоку з Пекіном, сказавши, що "стабільні та конструктивні відносини з Китаєм є нашим взаємним інтересом". Разом з тим, Мішель додав, що ЄС залишатиметься твердим у своїх цінностях і просуватиме свої інтереси. 

Видання пише, що адміністрація Байдена допустила бухгалтерську помилку в оцінці вартості військової підтримки, яку США наразі надали Україні, вивільнивши приблизно 3 млрд доларів додаткової допомоги. Ця сума, ймовірно, пом’якшить необхідність прийняття конгресом додаткового пакету допомоги до кінця фінансового року у вересні. Але зауважується, що така помилка викликала розчарування республіканців у комітетах із закордонних справ і збройних сил палати представників. Вони вважають, що це зменшило обсяг підтримки США, яка надійшла Україні напередодні контрнаступу.

Військова допомога США

Фото: twitter.com/USEmbassyKyiv

The Guardian

Британські журналісти пропонують історію української режисерки Аліси Коваленко, яка у 2019 році почала працювати над документальним фільмом про підлітків на українському Донбасі, і сподівалася записати надії та прагнення покоління, яке виростало на тлі військового конфлікту. Через три роки, коли Коваленко вже закінчувала монтаж свого фільму, все перевернуло повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Життя всіх її персонажів раптово змінилися, а її трирічні кадри виявилися документом життя, яке ніколи не буде колишнім на тій території, що зараз окупована російськими військами.

Угорщина посилила погрози заблокувати подальше виділення коштів ЄС на зброю для допомоги Україні, тим самим зіпсувавши демонстрацію єдності західних країн на саміті G7. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що його уряд заблокує ще 500 мільйонів євро з Європейського фонду миру – саме він використовується для забезпечення відшкодування державам-членам ЄС, які надають військову допомогу Україні. Погрози блокування продовжаться, якщо Київ не вилучить угорський OTP Bank зі списку спонсорів війни Росії. 

Група країн G7 закликала Росію припинити свої заперечення щодо чорноморської зернової угоди та припинити створювати загрозу для глобальних поставок продовольства. Разом з тим, лідери "Великої сімки" закликали до світу без ядерної зброї, звертаючись до Росії, Ірану, Китаю і Північної Кореї припинити ядерну ескалацію та прийняти нерозповсюдження. Таку заяву опублікував Білий дім.

А колишній президент РФ Дмитро Медвєдєв заявив, що понад 100 000 людей записалися в російську армію цього року, також Москва прагне залучити добровольців для свого наступу в Україні. Зазначається, що Росія провела агресивну кампанію з вербування військових в останні місяці, коли Київ готується до наступу після місяців безвиході на сході України. 

Повідомляється, що Київ розгляне можливість дозволити транзит російського аміаку через свою територію для експорту за умови, що нещодавно відновлена ​​чорноморська зернова угода буде розширена, щоб охопити більше українських портів і ширший спектр товарів. 

BBC

Львів вперше атакували "шахедами", Київ пережив десятий удар за травень, у Кривому Розі поранені. У ніч на п'ятницю, 19 травня, росіяни вчергове атакували Україну. Більше  про чергову атаку РФ по Україні у матеріалі. Крім того, про життя столиці під обстрілами та захист системами протиповітряної оборони кияни розповідають журналістам видання. 

Напередодні українського контрнаступу все більше говорять і про надання Україні сучасних бойових літаків F-16, заради яких у тому числі Володимир Зеленський їздив у своє турне Європою. Журналісти шукають відповідь, чи вдасться президенту України та Європі дотиснути США та як літаки захистять українське небо.

Ще один матеріал розповідає, скільки українців матимуть психічні розлади чи ПТСР через війну. "Коли лягаєш спати, це все бачиш, представляєш. Побратими, яких втратили, як я діставав їх без рук і без ніг, і як вони на руках помирали". "Це на все життя", - кажуть військові. 

Gazeta Wyborcza

Кожного другого загиблого на війні росіянина можна було б врятувати, якби належним чином організували допомогу пораненим бійцям, – таку оцінку дають російські експерти, підтверджуючи те, про що давно говорять українці. Польське видання пише, що на трагічну, шокуючу ситуацію росіян звернув увагу керівник Центру тактичної медицини компанії "Калашников" Артем Калугін. За його словам, більше половини росіян, які загинули під час війни в Україні, хоч і отримали поранення, несумісні з життям, але їм не надали належної медичної допомоги. 

Розповідається про українську вишиванку, що це таке та чому вона, як сказав Володимир Зеленський, є святим оберегом для українців на цій війні. У День вишиванки журналісти відвідали Королівський парк Лазєнки, де польські жінки вчаться вишивати. Кажуть, що навіть Хрущов любив сорочки з українською вишивкою. 

А у Росії не вистачає робітників і вчених, і цим в країні побито рекорд. У квітні більше третини компаній в РФ скаржилися на нестачу співробітників, про що повідомляє Інститут економічної політики ім. Єгора Гайдара. З відходом західних конкурентів російські компанії не можуть зайняти їх місце. Також російська влада може похвалитися рекордно низьким рівнем безробіття – близько 3,5%. Більше у матеріалі.
Теги:
Читайте також:
Київ
-2.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
00:56
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну безпілотниками: у низці областей повітряна тривога
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
Більше новин