Ексклюзив

Суддю-хабарницю ув’язнили на 6 років

Тетяна Шустрова
9 грудня, 2022 п'ятниця
15:25

За всі роки незалежності судова система України неодноразово зазнавала змін. Цього року судова реформа, попри повномасштабну війну, набрала чималих обертів. Та поки формується новий склад ключових органів, які мають сформувати доброчесний суддівський корпус, суди все ще залишаються корумпованими, підконтрольними олігархам та політикам. Сьогодні розповімо вам про чергових недоброчесних служителів Феміди

Зміст

Печерський районний суд Києва знову очолив Руслан Козлов. І це вже четвертий його термін на цій посаді. Закон прямо забороняє займати крісло очільника суду понад два терміни поспіль. Втім судді добре вдається обходити суворі норми. 

Руслан Козлов просто йде у відставку незадовго до закінчення своїх повноважень. За кілька місяців - знову обіймає звичну посаду. Так технічно строк не завершився, а тому кожне "нове" обрання є лише "другим". Таким чином можна продовжувати своє головування нескінченно, — розповів нашим журналістам голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков:

"Фактично на цих посадах є "забронзовілі" голови судів, які роками, десятиліттями обіймають посади. Вони розглядають суд як свою вотчину — абсолютно феодальна система виходить. І через них, власне, і здійснюють контроль та тиск політики, олігархи на суддів.  Ці суди зручні фактично і самим суддям, тому що вони їм забезпечують безкарність і все, що потрібно забезпечувати, і в такий спосіб система фактично не змінюється. Це показує, як вчергове суддівська мафія плює на вимоги закону".

Цього разу повноваження Козлова мали б закінчитися у 2023-му році, втім, за три місяці до цього голова суду склав із себе повноваження. За інформацією наших колег, вже 18-го листопада на зборах колективу суддя заявив, що при можливому наступі на Київ, Печерський райсуд столиці просто не може залишитись без гідного очільника. І вже за три дні більшість суддів знову обрали Козлова головою.

Руслан Козлов працює суддею у Печерському районному суді з 2007-го року. Останні 7 років він його очолює. Та попри великий стаж роботи та добре володіння схемами маніпуляцій із нормами закону, власним житлом суддя не обзавівся, принаймні, офіційно. Згідно з декларацією за 2020-й рік, винаймає 85 квадратних метрів у передмісті Києва. Натомість - дарує нерухомість своїм рідним. У 2012-му році Козлову разом з сином вдалося приватизувати службову квартиру на 115 квадратних метрів в одному зі столичних житлових комплексів. Він подарував свою частку дружині Оксані.

У вересні 2014-го року батько судді Юрій Козлов придбав 234-метровий будинок з басейном у передмісті Києва. Його ринкова ціна — від 150-и тис. доларів. За інформацією наших колег, батьки судді ніколи не займалася бізнесом, тож можна припустити, що у придбанні нерухомості їм допоміг син-суддя.

Торік у декларації Руслан Козлов вказав 1 мільйон 380 тисяч гривень зарплати у Печерському суді, а також 170 тисяч гривень та 37 тисяч доларів заощаджень.

Судова система України потребує великих змін. На жаль, реформа, яка розпочалась ще у 2016-му році та вже призвела до утворення кількох нових інституцій, поки не стала успішною. За висновками експертів, більшість суддів у новоутвореному Верховному Суді — представники старої системи, з яких, щонайменше, 23% – недоброчесні. Чималий опір змінам у судовій системі чинили два ключових органи — Вища кваліфікаційна комісія суддів та Вища рада правосуддя, які відповідають за формування чесного та прозорого суддівського корпусу, а також за відповідність його представників критеріям професійної етики та доброчесності. 

Неналежна робота Вищої ради правосуддя неодноразово дозволяла суддям-злочинцям уникати покарання та продовжувати здійснювати правосуддя. Наприклад, не звільнена вчасно суддя-корупціонерка ще 5 років продовжувала виносити рішення іменем України, та не виключено — продовжувала брати хабарі. Ця історія заслуговує на особливу увагу.

Нещодавно поліція затримала суддю-втікачку Ганну Білик, яка майже рік переховувалась від тюрми. Торік її було засуджено за хабар до 6-и років позбавлення волі, у січні цього року вирок підтвердила Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду. Та колишня суддя Броварського міськрайонного суду просто втекла від покарання.

В цій історії прекрасно все: і як підозрювана суддя продовжувала здійснювати правосуддя, ба більше — рятувати від покарання обвинувачених у резонансних справах. І як, зрозумівши невідворотність власного покарання за хабар, намагалась забезпечити себе довічним суддівським утриманням за наш з вами рахунок.

Суддю Броварського районного суду Ганну Білик детективи затримали влітку 2017-го року у службовому кабінеті. За матеріалами слідства, Ганна Білик вимагала і отримала 1 тисячу євро хабаря від представника одного з підприємств, за винесення потрібного рішення про повернення 13,5 тис. тонн конфіскованого дизельного палива. 

Та попри те, що суддя була затримана на гарячому, вона свою вину відкидала:

"Кабінет, в якому я працюю, не є мій особистий службовий кабінет. У цьому кабінеті працюю як я, так і мій особистий помічник. Кабінет у нас не закривається, то заходять працівники суду, то заходять інші особи. Можливо, таким чином, так і виникло, що (знайшли, - ред.) ці кошти, до яких я не маю ніякого відношення".

За законом, Вища рада правосуддя мала б відсторонити Ганну Білик від суддівства, однак — не одержала відповідного звернення від прокуратури. Таким чином обвинувачена у корупції суддя продовжувала здійснювати правосуддя, у тому числі — і у справах про хабарі. За даними Єдиного реєстру судових рішень, загалом із моменту висунення обвинувачень суддя Білик ухвалила близько 5,5 тис. судових рішень. Та отримала понад півтора мільйона гривень зарплати.

Судовий процес за обвинуваченням Білик у хабарництві тягнувся майже 4 роки. Суддя просто ігнорувала засідання, Вищий антикорупційний суд був вимушений навіть накласти на неї грошове зобов’язання через систематичні неявки.
Тим часом на роботу Білик ходила справно, виносила рішення іменем України й встигала потрапляти в нові скандали.  Восени 2018-го року Ганна Білик випустила з СІЗО двох підозрюваних у зґвалтуванні 16-річної дівчини. Попри серйозні обвинувачення, Білик призначила їм мінімальну заставу у 140 тис. грн та відпустила додому. Історія отримала великий резонанс, під будівлею суду відбулась акція протесту.

Втім улітку торік Вищий антикорупційний суд таки визнав Ганну Білик винною в отриманні хабара та призначив їй покарання - 6 років позбавлення волі з конфіскацією автомобіля та земельної ділянки. Також заборонив упродовж 3-х років обіймати посади, пов’язані зі здійсненням правосуддя.

Суддя подала апеляцію. Та часу не гаяла, вирішила подбати про своє майбутнє. Поки її не звільнили офіційно, намагалася забезпечити себе довічним суддівським утриманням. Написала заяву про відставку. За законом, суддя пенсійного віку зі стажем роботи від 20-и років має право піти у відставку та щомісяця отримувати від 50-и відсотків зарплати судді.

У лютому цього року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила в силі вирок Ганні Білик. Після набрання вироком законної сили Вища рада правосуддя скасувала відставку Білик, а відтак - і довічне утримання. Щоправда, суддя усе ж встигла отримати 800 тис. грн вихідної допомоги та протягом кількох місяців їй нараховувалась половина суддівської винагороди. Втім тепер, після майже року переховування від правосуддя, Ганна Білик перебуває у СІЗО, незабаром її мають етапувати до місця відбування покарання.

Історія з отриманням суддею хабара та покаранням за нього могла бути дуже короткою і не розтягнутися на 5 років. Якби судова система функціонувала прозоро та доброчесно —  від призначення служителів Феміди на посади і до своєчасного звільнення через невідповідність. Сподіваємось, оновлений в рамках судової реформи склад Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вже незабаром приступить до очищення суддівського корпусу. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин