Інтерв’ю

Діагностика та система референс-центрів: провідний французький хірург Роман Хонсарі про те, чого не вистачає Україні, щоб наздогнати європейський досвід у медицині

14 січня, 2025 вiвторок
08:45

Enfants malades у Парижі, професор медичного університету Paris Cité Роман Хонсарі розповів про виклики, які стоять перед українською медициною та заважають наздогнати європейський досвід

Зміст

Розмовляла Альбіна Чеперис 


Пане Романе, розкажіть, будь ласка, про особливості та важливість цього проєкту. У чому полягає франко-українське співробітництво за вашою участю?

Нашою метою є розвиток краніофаціальної хірургії в Україні. Краніофаціальна хірургія – це медична і хірургічна допомога дітям із вродженими вадами, що стосуються одночасно черепа та обличчя. Ці патології досить серйозні. Для їх лікування необхідне залучення багатьох спеціалістів, як-от: щелепно-лицьовий хірург, нейрохірург, отоларинголог, офтальмолог, генетик, а також спеціально підготовлені медсестри й анестезіологи.

Роман Хонсарі

Фото: loda.gov.ua

 

У Франції працює модель, яка включає центри компетенції, референс-центри, ціла структура, яка формувалася десятиліттями, базуючись на європейських стандартах. У більшості європейських країн є подібна система. Це надзвичайно важливо, адже для лікування рідкісних захворювань потрібна спеціалізована експертиза. Її можна досягти лише у великих центрах, які обслуговують велику кількість пацієнтів і де лікарі зосереджені виключно на цих патологіях.

До війни в Україні не було організованої системи лікування рідкісних захворювань, як у Франції. Через це діти з вродженими вадами в умовах війни опинилися в критичному стані, оскільки не отримували належної допомоги. А якщо не розпочати лікування вчасно, це може призвести до незворотних наслідків: втрати зору, розумової відсталості, які вже неможливо виправити.

Які виклики стоять перед українською медициною, щоб наздогнати європейський досвід?

Є дві основні проблеми. Перша – це діагностика. Важливо створити інструменти, які дозволять швидко виявляти пацієнтів із рідкісними хворобами. Ми розробляємо в Неккері застосунки з використанням штучного інтелекту, які зможуть допомогти лікарям в Україні за фотографіями проводити діагностику.

Роман Хонсарі

Фото: loda.gov.ua

 

Друга проблема – це необхідність створення національної системи референс-центрів. Потрібно, щоб усі лікарі в регіонах скеровували складні випадки до Охматдиту. Це питання не лише медичної, але й політичної та культурної трансформації у галузі рідкісних захворювань.

Ми взяли краніофаціальну хірургію як приклад для створення системи лікування рідкісних захворювань. Це потребує не лише створення спеціалізованого центру в Охматдиті, але й побудови національної організації. Ми працюємо з Міністерством охорони здоров’я України, зокрема з міністром Віктором Ляшком, щоб організувати загальнодержавну систему лікування рідкісних хвороб.

Чи є цей проєкт безплатним для українських пацієнтів? Скільки може коштувати подібна операція у Франції?

– Так, для українських сімей цей проєкт є безплатним. Вартість такої операції у Франції становить десятки тисяч євро. Це дуже дорогі втручання, адже вони потребують використання складних медичних пристроїв, витратних матеріалів і тривалого перебування в лікарні.

Деякі матеріали для операцій я привіз із собою завдяки пожертвам виробників медичного обладнання. Частину фінансування ми отримали від асоціацій, таких як "Обличчя світу", яка підтримує реконструктивну хірургію. Велику частину витрат також покрили міжнародні донори.

Роман Хонсарі

Фото: loda.gov.ua

 

Пане Романе, у госпіталі "Некер" уже оперувалися українські діти? Чи не ефективніше через війну в Україні приймати пацієнтів у Франції?

Пацієнтів з України, які мали краніофаціальні вади та оперувалися у Франції, було небагато. І тільки через те, що вони вже перебували у Франції. Такі операції складні, потребують багато ресурсів, а система охорони здоров’я у Франції й так має великий наплив пацієнтів. Ми не можемо розширити наші можливості приймати в Парижі.

До того ж для сімей дуже складно переїжджати за кордон: це потребує тривалого перебування, переривання роботи, а реабілітація після операцій може ускладнити життя. Тому розвивати системи лікування на місці, в Україні, набагато ефективніше.

Як ви оцінюєте перспективу для батьків, діти яких були прооперовані у Франції чи інших закордонних центрах, - чи зможуть вони розраховувати на спостереження відповідного рівня в Україні?

Якщо це проста форма краніостенозу, наприклад, яка в більшості випадків обмежується однією операцією і регулярним спостереженням, то щорічні контрольні обстеження можна буде проводити в Україні.

Мета нашого проєкту – створити в Києві центр світового рівня, подібний до французького "Некера", у найближчі 3-5 років. І це цілком реалістично. Українські лікарі вже зараз демонструють високий рівень професіоналізму, а ми лише допомагаємо доповнити їхній досвід.

Я також бачу сильну політичну підтримку, зокрема з боку міністра охорони здоров’я і першої леді України. Це дає надію, що через кілька років Україна матиме міжнародно визнаний центр лікування складних випадків.

Ви працювали в Охматдиті, який постраждав від російських атак у липні 2024 року. Яка зараз ситуація в лікарні? У яких умовах ви співпрацювали з українськими колегами?

Роман Хонсарі

Фахівці Охматдиту разом із провідним французьким щелепно-лицевим хірургом Романом Хонсарі провели унікальні операції дітям зі складними патологіями. Фото:  facebook.com/ndslohmatdyt

 

Росіяни вчинили жахливий злочин, атакувавши Охматдит. Вони зруйнували будівлю лікарні, загинули люди, зокрема одна лікарка, яка опинилася під завалами. Пацієнти, зокрема діти з онкологією, через це не отримали належного лікування вчасно.

Будівля, де були нефрологічне відділення та діаліз, майже знищена. Вибухова хвиля пошкодила фасад будівлі, де розташовані операційні блоки. Однак основний корпус залишається функціональним завдяки швидкій реконструкції та міжнародній допомозі. Минулого тижня ми оперували трьох дітей із важкими вадами в дуже гарних умовах.

Як ви особисто почувалися в умовах війни? Чи було це стресово для вас?

Під час мого перебування було кілька нічних повітряних тривог, але вдень ми працювали спокійно. Загалом війна в Україні відчувається дуже специфічно. Як гість, який приїжджає на тиждень, ви можете навіть не усвідомити, наскільки складна ситуація. Українці демонструють вражаючу силу духу і не показують своїх проблем.

Але, розмовляючи з людьми, починаєш розуміти їхній біль. Багато хто з моїх знайомих втратили близьких, дехто воює на фронті. Ці історії дуже особисті й болючі, але українці зберігають гідність і продовжують жити, працювати й допомагати іншим.

Яке враження справила на вас робота ваших українських колег з огляду на загрозу життю щодня?

Мої колеги-українці демонструють неймовірний спокій і професіоналізм. Один із лікарів отримав поранення внаслідок атаки на лікарню влітку: він оперував дитину, коли вибухова хвиля розбила скло в операційній, і він зазнав порізів від уламків скла. Але навіть тоді він продовжував операцію, аби захистити пацієнта.

Українські лікарі неодноразово проявляли вражаючу мужність, працюючи під обстрілами. Один із хірургів, із яким я співпрацював, Олег Голубенко, став відомим у світі після того, як його фотографія облетіла міжнародну пресу. На знімку він у крові розчищав завали лікарні, рятуючи дітей, які залишилися під руїнами.

Українські лікарі пройшли через те, що нам, французьким лікарям, навіть важко уявити. І вони продовжують працювати, не зважаючи на всі труднощі, і це заслуговує на величезну повагу.

Довідка: Наприкінці грудня 2024 року відбувся третій візит провідного французького хірурга до Національної дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит". Разом з українськими лікарями було проведено кілька операцій з виправлення вроджених патологій, як синдром Аперта та розщілина губи. Співробітництво триватиме і надалі.

Теги:
Читайте також:
Київ
-7.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
23:19
Оновлено
швидка допомога
РФ вдарила ракетою по цивільному об'єкту Кривого Рога: є постраждалі
23:13
польська премʼєра документального фільму "10 років війни"
"10 років війни" в "колисці" польської "Солідарності": фільм "Еспресо" показали в Ґданську
23:03
Саакашвілі
Саакашвілі про взаємини Зеленського з Трампом: під час Другої світової війни Черчиллю знадобився рік - півтора аби переконати Рузвельта долучитися до антигітлерівської коаліції
21:53
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Франциск у критичному стані: зробили переливання крові, давали кисень
21:53
Оновлено
Маск обіцяє не відключати Україну від Starlink
21:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ ввечері 22 лютого запустила ударні дрони по Україні
21:39
Зеленський Трамп
Зеленський хоче особисто зустрітися з Трампом для обговорення угоди про корисні копалини, – ЗМІ
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп шантажує європейців Україною, - Рибачук
21:05
диференційована система оповіщення про повітряні тривоги в Харкові
Окремо для міста та області: у Харкові запрацювала диференційована система оповіщення про повітряні тривоги
20:48
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
Росіяни атакували Покровськ та Костянтинівку на Донеччині: загинули три людини, є поранені
20:47
Ексклюзив
путін трамп
"Військовий конфлікт між США та РФ": Портников пояснив до чого може призвести зустріч Трампа та Путіна
20:36
ХАМАС звільнив з полону шістьох ізраїльських заручників
20:35
Вуличний ринок у Мюлузі (Франція), де 22 лютого 2025 року стався теракт
У Франції чоловік з Алжиру із криком "Аллаху акбар" вбив ножем перехожого та поранив 5 поліцейських
20:03
OPINION
Виплисти в тумані
20:01
Кластер Brave1 запустить онлайн-майданчик для продажу військовим БПЛА, засобів зв’язку та запчастин
19:37
Оновлено
Росіяни завдали авіаудару по Золочеву на Харківщині, травмовано жінку
18:45
Зеленський провів розмови з прем'єрами Нідерландів, Албанії, Британії та Греції: говорили про присутність Європи за столом перемовин та підтримку України
18:44
Путін та Трамп на російських сувенірах
Ексголова Комітету нацбезпеки Казахстану назвав Трампа завербованим КДБ. Чому він так вважає
18:23
Оновлено
новини Львівщини
У Генштабі підтвердили удар 20 лютого по нафтоперекачувальній станції РФ на Кубані
18:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Дипломат Хара назвав причини, які могли вплинути на зміну риторики Трампа щодо України
18:11
OPINION
Ми можемо обʼєднати Європу лише якщо будемо прикладом демократії
18:07
OPINION
"КитаєРосія": дует двох ворогів
18:07
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц вважає, що може зберегти посаду канцлера після виборів до Бундестагу
18:00
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Поки Трамп бачить поступки, він залишатиметься агресивним — так само, як і Путін, - дипломат Брайза
17:41
На Житомирщині в пожежі загинули чотири людини, серед них – двоє дітей
17:32
Оновлено
Зеленський, Трамп
Київ та Вашингтон ще працюють над текстом угоди про корисні копалини. Що не подобається Україні
17:28
Генасамблея ООН
США попросили Україну відкликати свій проєкт щорічної резолюції ООН, що засуджує агресію РФ, – WP
17:21
Ексклюзив
путін
Путін пропихає сценарій виборів не через те, щоб в Україні з'явилася нова влада, - Рибачук
16:50
Кшиштоф Гавковський
Віцепрем’єр Польщі Гавковський заявив, що його країна продовжить платити за роботу терміналів Starlink в Україні
16:45
Координаційний штаб
"Всіх на всіх": Україна сформувала пропозиції щодо обміну полонених на випадок перемовин з РФ
16:22
Оновлено
Росіяни атакували безпілотниками Куп’янськ та район, є поранені
16:17
З початку доби на фронті сталося 54 бої: окупанти намагаються атакувати на 10 напрямках
16:17
Оновлено
Німеччина
У Берліні 18-річний чеченець хотів підірвати посольство Ізраїлю, а 19-річний сирієць поранив відвідувача Меморіалу жертв Голокосту
16:07
OPINION
У 1933 році США визнали СРСР. Майже те саме зараз робить Трамп
15:04
безпілотник, дрон
Росіяни скинули вибухівку з дрона на цивільне авто у Херсоні, є постраждалий
15:03
Огляд
Олександр Усик
Пригоди Усика в Саудівській Аравії та тріумф Магучіх: головні новини українського спорту за тиждень
15:00
Ексклюзив
виступ Дональда Трампа в Давосі
Трамп хоче, щоб Україна капітулювала перед його нав'язуванням мирної угоди, - дипломат Брайза
14:58
В Одесі затримали чоловіка, який розпилив сльозогінний газ і здійснив кілька пострілів у представника ТЦК
14:57
US Department of Defense
Цьогоріч Нідерланди продовжать постачати Україні літаки F-16
14:48
Американська письменниця Сент-Клер хоче через суд визнати Маска батьком своєї дитини та отримати одноосібну опіку над сином
Більше новин