"Почесний чи вбивчий полон": як воїни виходили з Азовсталі та що з ними зараз – два роки по тому

Тетяна Яворська
16 травня, 2024 четвер
10:39

16 травня минає другий рік, як українські військові розпочали вихід з маріупольського металургійного комбінату "Азовсталь"

Зміст

Тривала так звана евакуація чи то вихід в "почесний полон" з 16 до 21 травня. До цього, з 24 лютого 2022 року вони героїчно боролись за Маріуполь, відбиваючи окупаційні війська Росії. Як кажуть самі родичі полонених, привілеїв цей полон не дав нікому. Навпаки – воїнів там масово стратили. 

Еспресо поспілкувався з рідними полонених азовців і запитав, що вони розповідали в останні дні перед виходом, якими були настрої, що обіцяли військовим, та чи мають рідні хоч якісь звістки від них.

Інформацію про полонених беруть із ворожих пабліків

Точна цифра людей, які вийшли з Азовсталі невідома, але приблизно йдеться про понад 2,5 тис. людей. Станом до початку обмінів у 2024 році було відомо, що в полоні залишалося понад 1900 військових з Азовсталі. Статистика щодо обмінів є закритою і навіть родичі не мають точної інформації. Скільки загинуло - також невідомо. Рідні не можуть поховати загиблих, оскільки немає тіл. Ще дуже багато родин їх досі шукають.

Представниці ГО "Спільнота Оленівки" розповідають, що щодо звільнення тих, хто залишається у полоні, зазвичай чують стандартну фразу – "робота триває", але, коли є загострення на фронті і обмінів нема, то головним аргументом стає саме нестабільна ситуація на фронті.

Анна – дружина Олега Лобова, важкопораненого в Оленівці бійця. Звісток про чоловіка не має от уже два роки. Останнє смс-повідомлення було особистого характеру, про вихід у полон – жодного слова.

"Чоловік був на службі задовго до повномасштабного вторгнення. 24 лютого в обід він припустив, що, ймовірно, будуть у Маріуполі. Більше я ніяких питань не ставила зі зрозумілих причин. Зв'язок телефоном ми мали рідко, це могло бути одне смс-повідомлення від нього чи його друзів. Якщо вдавалось щось написати, то це були повідомлення особистого характеру з питанням – "як ми?". Питати, як він, було без сенсу. Його відповідь була єдиним словом – "норм". Пригадую фразу, яку він мені написав після перших двох тижнів повномасштабного вторгнення, що на нього всі його речі вже дуже великі", – розповідає жінка.

Каже, що це достатньо пояснювало і харчування, і ситуацію загалом.

"В ніч на 17 травня, перед його виходом, прислав смс, теж виключно особистого характеру. Нічого про вихід у полон не було написано. Прислав повідомлення пізно вночі, я не спала, відписала йому, чи дійсно виходять у полон, але він вже його не прочитав і більше з того часу не відписував", – пригадує пані Анна.

Фото: надала дружина Анна Лобова

У кінці червня 2022 року жінка дізналась від звільненого з полону, що її чоловік у Оленівці, а далі стався теракт. Росія виклала списки і Олег був у переліку загиблих і поранених. 17 серпня того ж року окупанти виклали відео з лікарні, де він давав інтерв'ю. Рашисти розпитували про події тієї страшної ночі.

Як відбувалась підготовка виходу з Азовсталі

Ксеня Прокопенко втратила рідного брата. На момент загибелі у полоні воїну був усього 21 рік. Ігор Прокопенко доєднався до "Азову" у січні 2022 року. До цього служив у Нацгвардії. Хотів служити саме в "Азові", бо йому подобалась ідеологія батальйону, мав там чимало друзів. 24 лютого 2022 року рідні дізнались, що Ігор в Маріуполі.

"Комунікація за весь час у нас була дуже рідко і то 3-4 хвилини. Він ніколи не казав, що у них не було достатньої кількості їжі, води, що було багато поранених і не вистачало медикаментів. Про це ми дізнавались з новин. Натомість він казав, що все нормально. 

Останній раз спілкувались 21 квітня 2022 року і тоді вже було зрозуміло і нам, і їм, що військова деблокада Маріуполя просто неможлива. Ігор згадував про те, що можливо доведеться якось домовлятись з рашистами, аби вийти. Але поряд із тим наголошував, що в полон точно виходити він не буде і краще підірве себе гранатою. З цього я розумію, що їм не казали про полон, а власне про евакуацію, як про почесний вихід з Азовсталі за домовленістю", – розповідає сестра Ігоря.

На момент виходу родина Ігоря не знала, що з ним і чи він вийшов у полон, бо не мала зв'язку з ним понад два тижні. Жодної інформації опісля також не отримали. А 29-30 липня, коли з'явились перші новини про теракт в Оленівці, росіяни виклали списки загиблих, серед яких був Ігор.

Фото: надала сестра Ксенія Прокопенко

"По українській експертизі є підтвердження, що він загинув. Зараз ми ще робимо повторну експертизу від незалежної комісії по зниклих безвісти та чекаємо результатів", – поділилась жінка.

Гаранти "почесного полону" від зобов'язань відхрещуються

Про те, що воїнам під час виходу в полон будуть надані міжнародні гарантії безпеки, йшлось із самого початку розмов про полон. Ксенія Прокопенко, посилаючись на тогочасні публікації у ЗМІ, пригадує, що такі зобов'язання брав на себе МКЧХ та ООН. Але на зустрічі у Женеві, куди їздили родичі полонених, виявилось, що вони були присутні не у всі дні під час евакуації.

"Була гарантія Червоного хреста, що вони будуть присутні на евакуації. І вони мали верифікувати усіх наших полонених з заводу та прослідкувати, щоб Росія не вбивала та не розстрілювала полонених. Однак, коли ми мали першу поїздку нашої спільноти в Женеву і зустрічались з представниками комітету Червоного хреста, то виявилось, що вони були не у всі дні під час евакуації. Тобто вона тривала з 16 до 20 травня, 16-го їх там не було. Причина – вони не встигли скоординувати своїх представників і доправити їх на місце. Тобто – просто не встигли підготуватись до виходу", – додає Ксенія і наголошує, що на цьому етапі робота Червоного хреста вже була провалена.

В інформації, поширеній у травні 2022 року державними установами (зокрема її оприлюднював президент України у своєму інтерв'ю) з переліком посередників, крім Міжнародного комітету Червоного хреста й ООН, представники яких тепер заперечують нібито покладену на них місію, серед гарантів були Туреччина, Швейцарія, Франція та Ізраїль. 

"Якщо з представниками МКЧХ та ООН ми могли побачитись і вони відхрещуються від того, що виступали гарантами чи брали на себе якісь зобов'язання, то в нашого президента і представників інших країн ми цього запитати не можемо. Якщо дійсно були країни-гаранти, були якісь перемовини, то лише вони знають відповіді на численні питання. Бо минає два роки, а заявлені обіцянки не були виконані", – зазначає Анна Лобова.

В інформаційній війні домінує Росія

Загинула у бараці в Оленівській колонії під час так званого "почесного полону" і близька людина Олександри Мазур. Вона, разом з іншими родичами, власне й створили ГО "Спільноту Оленівки". Жінка почала займатися громадською діяльністю, пов'язаною з масовим вбивством.

"Чи пам'ятають про полонених? З цим дуже важко. Бо насправді на Заході дуже мало хто знає про те, що битва за Маріуполь – це унікальна битва періоду російсько-української війни, а тим більше про те, що сталась масова страта в Оленівці. Ця інформація представлена епізодично. Треба розповідати, що йдеться про реальних людей з реальними життєвими історіями. Загалом російсько-українська війна втрачає актуальність у ЗМІ через те, що у світі відбуваються нові події: війни, локальні конфлікти. Звісно, Україна тримається на певних позиціях у світових ЗМІ, але є помітний спад інтересу", – припускає Мазур.

У цьому аспекті виграє Росія. Зокрема, якщо говорити про формулювання в американському законодавстві стосовно "Азову", через які бригада не може отримати західної зброї.

"З українського боку, очевидно, робота робиться знано менше, адже не видно її результату. "Азов", як радикальна організація може потрапити в якісь списки лише тоді, коли на їх формування впливає Росія. Отже, з боку Росії робота ефективна. Саме Росія довела до того, що "Азову" заборонили отримувати зброю зі США", – зазначила Олександра Мазур.

Порожні обіцянки від української влади

Активістка вказує і на те, що державні представники недопрацьовують у спілкуванні не лише з міжнародними партнерами, але й з родичами полонених. Бо на початку цього року представники їхньої спільноти мали домовленості на найвищому рівні про поїздки й виступи про злочини росіян. Однак до нині, попри обіцянки, нічого реалізовано не було.

"Ми реєструвались і надіялись хоч на одну зустріч потрапити (це, власне, йдеться про ті заходи, на які може зареєструвати лише держава). І зараз є таке відчуття, що тебе підвели. Бо це не просто поїхати, ніби на відпочинок. На такі зустрічі треба готувати промови, факти, мати відмінну англійську, та й, зрештою, морально себе готувати, брати вихідні на роботі, тобто цілий комплекс. А в підсумку цього не стається".

За словами Анни, дружини важкопораненого полоненого, керівник Офісу президента сказав їм, що закличуть "коли у вас буде потреба".

"З вами зв'яжуться і я думаю, що це буде досить скоро", сказав він. Поки ще не зв'язались. Якщо вони, як державні діячі, не можуть говорити про певні події, то дайте ми це зробимо. Нам дозволено більше сказати, як родичам. Тим більше ми б розповідали про найбільшу масову страту. яка сталася за ці два роки з військовополоненими захисниками", – наголосила Анна Лобова.

Акцій, що готують і проводять в Україні та світі проти такого ворога, як Росія, недостатньо, вважають у Спільноті. Вони є нагадуванням, але аж ніяк не стають тиском на агресора.

"Результату це не дає, лише в інформуванні, бо більша кількість людей дізнається й усвідомлює про те, що захисники, які виходили в цей так званий почесний полон досі перебувають у ньому, і він ніякий не почесний. Але, якщо говорити про тиск, то абсолютно не змінює їхнього (росіян – ред.) становища у світі. Їм важливо те, що бізнес продовжується, вони продають сировину, збільшили закупівлі сировини для пороху тощо. Це все для них триває і це їм головне".

Зараз, два роки після виходу в полон, родичі продовжують вимагати справедливого покарання для окупантів, що вчинили й вчиняють щоденні вбивства, катування і прагнуть повернути полонених додому. Хочуть поїхати до гарантів виходу з полону з відео та промовами, аби донесли інформацію, що сталось, щоб вже скалічені люди змогли отримати принаймні мінімальну допомогу, яку їм можна надати вже сьогодні.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.27
    Купівля 42.27
    Продаж 42.9
  • EUR
    Купівля 43.46
    Продаж 44.21
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
11:26
Учасника Нацвідбору Муаяда звинуватили у сексизмі. Він відреагував
11:22
ППО
Сили ППО збили 30 російських ракет та 47 безпілотників
11:20
електроенергія
У низці областей скасували графіки вимкнення світла, запроваджені через атаку РФ: ситуація в енергосистемі на 15 січня
11:17
Воєнний стан
Рада продовжила воєнний стан в Україні до 9 травня
11:13
Володимир Зеленський
Наразі фактів про підготовку замахів на Зеленського немає, - глава УДО Морозов
11:12
OpenAI
У ChatGPT тестують функцію нагадування про події
10:59
Володимир Зеленський
Зеленський прибув до Польщі: у нього запланована низка зустрічей
10:54
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Ворог намагається зробити плацдарм і розвинути наступ: речник ОСУВ "Хортиця" про Куп'янський напрямок
10:48
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них - дитина
10:43
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 15 січня: скільки коштують євро та долар у банках
10:38
Роберт Фіцо
У Словаччині школяр із синьо-жовтою стрічкою відмовився тиснути руку президенту. Фіцо заявив, що "комусь потрібні три ляпаси"
10:30
PR
Плюси доставки піци в Києві від мережі піцерій Monoпіца
10:24
Правоохоронці затримали члена КРАІЛ за підозрою в підтримці онлайн-казино, власниками якого є росіяни
10:21
Оновлено
Борис Філатов
Філатов прокоментував заочний вирок у РФ: "Це гордість і визнання моїх заслуг"
10:15
Володимир Зеленський
Армія РФ запустила по Україні понад 40 ракет і 70 БПЛА: Зеленський відреагував на масовану атаку
10:04
OPINION
Китай виснажує Росію в Україні
10:00
PR
Теплиці майбутнього: як AgroGloryTime змінює агросектор України
09:59
Ексклюзив
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
КНДР не визнаватиме своїх військовослужбовців, яких взято в полон, - правозахисник Павліченко
09:44
новини Львівщини
В Антонівці на Херсонщині через російський обстріл загинула медсестра
09:29
Дмитро Лубінець
У 2024 році до омбудсмена 16 973 рази зверталися щодо захисту прав військових
09:23
Оновлено
ракетна атака, ракета
Масована ракетна атака РФ: на Львівщині та Прикарпатті пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури
09:22
Георгій Гахарія
У Грузії напали на експрем'єра та чинного лідера опозиційної партії Гахарію
09:12
Оновлено
пожежа, Хрещатик 15
У центрі Києва зайнялася електрична підстанція: рятувальники локалізували пожежу
09:08
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу сталося 170 боєзіткнень: Сили оборони відбили 70 атак на Покровському напрямку та 24 - на Курщині
09:05
Оновлено
електроенергія, відключення
Через масовану атаку РФ в Україні застосували превентивні обмеження електроенергії
08:35
Ексклюзив
У Торецьку більшість багатоквартирної забудови контролює ворог, - начальник МВА Чинчик
08:29
Донецька область, стела
Поблизу лінії фронту на Донеччині залишаються 40 тис. жителів, - ОВА
08:04
OPINION
Гарантії роз'єднання України: головне з пресконференції Лаврова
07:43
Ілон Маск
Купівля Twitter Маском: Комісія з цінних паперів і бірж США подала до суду на мільярдера
07:37
втрати окупантів
Армія РФ за добу на фронті втратила 1580 військових та майже 400 одиниць техніки
07:28
на фото: винищувачі НАТО
Польща підняла винищувачі та заявила про готовність до негайного реагування через атаку РФ по Україні
07:24
Христя Фріланд
Христя Фріланд готується балотуватися на очільницю Ліберальної партії Канади, - CBC News
07:03
TikTok і RedNote
На тлі можливої заборони TikTok: китайський додаток RedNote став найпопулярнішим у США
06:32
Даніель Дюбуа
"Ніколи не вірте його словам": Дюбуа про заяву Ф'юрі щодо завершення кар'єри
05:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила ударні дрони по Україні у ніч на 15 січня: на Львівщині працювала ППО
05:42
Кая Каллас
Каллас: рішення щодо України не може бути досягнуто без України
05:30
Верфі ЄС попри санкції ремонтують російські арктичні танкери для перевезення газу, - FT
03:57
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля
02:54
Куба
Байден скасував декілька обмежень США стосовно Куби
01:26
Франсуа Байру
У Франції ультраліві депутати ініціювали вотум недовіри новому уряду Франсуа Байру
Більше новин