"Почесний чи вбивчий полон": як воїни виходили з Азовсталі та що з ними зараз – два роки по тому

Тетяна Яворська
16 травня, 2024 четвер
10:39

16 травня минає другий рік, як українські військові розпочали вихід з маріупольського металургійного комбінату "Азовсталь"

Зміст

Тривала так звана евакуація чи то вихід в "почесний полон" з 16 до 21 травня. До цього, з 24 лютого 2022 року вони героїчно боролись за Маріуполь, відбиваючи окупаційні війська Росії. Як кажуть самі родичі полонених, привілеїв цей полон не дав нікому. Навпаки – воїнів там масово стратили. 

Еспресо поспілкувався з рідними полонених азовців і запитав, що вони розповідали в останні дні перед виходом, якими були настрої, що обіцяли військовим, та чи мають рідні хоч якісь звістки від них.

Інформацію про полонених беруть із ворожих пабліків

Точна цифра людей, які вийшли з Азовсталі невідома, але приблизно йдеться про понад 2,5 тис. людей. Станом до початку обмінів у 2024 році було відомо, що в полоні залишалося понад 1900 військових з Азовсталі. Статистика щодо обмінів є закритою і навіть родичі не мають точної інформації. Скільки загинуло - також невідомо. Рідні не можуть поховати загиблих, оскільки немає тіл. Ще дуже багато родин їх досі шукають.

Представниці ГО "Спільнота Оленівки" розповідають, що щодо звільнення тих, хто залишається у полоні, зазвичай чують стандартну фразу – "робота триває", але, коли є загострення на фронті і обмінів нема, то головним аргументом стає саме нестабільна ситуація на фронті.

Анна – дружина Олега Лобова, важкопораненого в Оленівці бійця. Звісток про чоловіка не має от уже два роки. Останнє смс-повідомлення було особистого характеру, про вихід у полон – жодного слова.

"Чоловік був на службі задовго до повномасштабного вторгнення. 24 лютого в обід він припустив, що, ймовірно, будуть у Маріуполі. Більше я ніяких питань не ставила зі зрозумілих причин. Зв'язок телефоном ми мали рідко, це могло бути одне смс-повідомлення від нього чи його друзів. Якщо вдавалось щось написати, то це були повідомлення особистого характеру з питанням – "як ми?". Питати, як він, було без сенсу. Його відповідь була єдиним словом – "норм". Пригадую фразу, яку він мені написав після перших двох тижнів повномасштабного вторгнення, що на нього всі його речі вже дуже великі", – розповідає жінка.

Каже, що це достатньо пояснювало і харчування, і ситуацію загалом.

"В ніч на 17 травня, перед його виходом, прислав смс, теж виключно особистого характеру. Нічого про вихід у полон не було написано. Прислав повідомлення пізно вночі, я не спала, відписала йому, чи дійсно виходять у полон, але він вже його не прочитав і більше з того часу не відписував", – пригадує пані Анна.

Фото: надала дружина Анна Лобова

У кінці червня 2022 року жінка дізналась від звільненого з полону, що її чоловік у Оленівці, а далі стався теракт. Росія виклала списки і Олег був у переліку загиблих і поранених. 17 серпня того ж року окупанти виклали відео з лікарні, де він давав інтерв'ю. Рашисти розпитували про події тієї страшної ночі.

Як відбувалась підготовка виходу з Азовсталі

Ксеня Прокопенко втратила рідного брата. На момент загибелі у полоні воїну був усього 21 рік. Ігор Прокопенко доєднався до "Азову" у січні 2022 року. До цього служив у Нацгвардії. Хотів служити саме в "Азові", бо йому подобалась ідеологія батальйону, мав там чимало друзів. 24 лютого 2022 року рідні дізнались, що Ігор в Маріуполі.

"Комунікація за весь час у нас була дуже рідко і то 3-4 хвилини. Він ніколи не казав, що у них не було достатньої кількості їжі, води, що було багато поранених і не вистачало медикаментів. Про це ми дізнавались з новин. Натомість він казав, що все нормально. 

Останній раз спілкувались 21 квітня 2022 року і тоді вже було зрозуміло і нам, і їм, що військова деблокада Маріуполя просто неможлива. Ігор згадував про те, що можливо доведеться якось домовлятись з рашистами, аби вийти. Але поряд із тим наголошував, що в полон точно виходити він не буде і краще підірве себе гранатою. З цього я розумію, що їм не казали про полон, а власне про евакуацію, як про почесний вихід з Азовсталі за домовленістю", – розповідає сестра Ігоря.

На момент виходу родина Ігоря не знала, що з ним і чи він вийшов у полон, бо не мала зв'язку з ним понад два тижні. Жодної інформації опісля також не отримали. А 29-30 липня, коли з'явились перші новини про теракт в Оленівці, росіяни виклали списки загиблих, серед яких був Ігор.

Фото: надала сестра Ксенія Прокопенко

"По українській експертизі є підтвердження, що він загинув. Зараз ми ще робимо повторну експертизу від незалежної комісії по зниклих безвісти та чекаємо результатів", – поділилась жінка.

Гаранти "почесного полону" від зобов'язань відхрещуються

Про те, що воїнам під час виходу в полон будуть надані міжнародні гарантії безпеки, йшлось із самого початку розмов про полон. Ксенія Прокопенко, посилаючись на тогочасні публікації у ЗМІ, пригадує, що такі зобов'язання брав на себе МКЧХ та ООН. Але на зустрічі у Женеві, куди їздили родичі полонених, виявилось, що вони були присутні не у всі дні під час евакуації.

"Була гарантія Червоного хреста, що вони будуть присутні на евакуації. І вони мали верифікувати усіх наших полонених з заводу та прослідкувати, щоб Росія не вбивала та не розстрілювала полонених. Однак, коли ми мали першу поїздку нашої спільноти в Женеву і зустрічались з представниками комітету Червоного хреста, то виявилось, що вони були не у всі дні під час евакуації. Тобто вона тривала з 16 до 20 травня, 16-го їх там не було. Причина – вони не встигли скоординувати своїх представників і доправити їх на місце. Тобто – просто не встигли підготуватись до виходу", – додає Ксенія і наголошує, що на цьому етапі робота Червоного хреста вже була провалена.

В інформації, поширеній у травні 2022 року державними установами (зокрема її оприлюднював президент України у своєму інтерв'ю) з переліком посередників, крім Міжнародного комітету Червоного хреста й ООН, представники яких тепер заперечують нібито покладену на них місію, серед гарантів були Туреччина, Швейцарія, Франція та Ізраїль. 

"Якщо з представниками МКЧХ та ООН ми могли побачитись і вони відхрещуються від того, що виступали гарантами чи брали на себе якісь зобов'язання, то в нашого президента і представників інших країн ми цього запитати не можемо. Якщо дійсно були країни-гаранти, були якісь перемовини, то лише вони знають відповіді на численні питання. Бо минає два роки, а заявлені обіцянки не були виконані", – зазначає Анна Лобова.

В інформаційній війні домінує Росія

Загинула у бараці в Оленівській колонії під час так званого "почесного полону" і близька людина Олександри Мазур. Вона, разом з іншими родичами, власне й створили ГО "Спільноту Оленівки". Жінка почала займатися громадською діяльністю, пов'язаною з масовим вбивством.

"Чи пам'ятають про полонених? З цим дуже важко. Бо насправді на Заході дуже мало хто знає про те, що битва за Маріуполь – це унікальна битва періоду російсько-української війни, а тим більше про те, що сталась масова страта в Оленівці. Ця інформація представлена епізодично. Треба розповідати, що йдеться про реальних людей з реальними життєвими історіями. Загалом російсько-українська війна втрачає актуальність у ЗМІ через те, що у світі відбуваються нові події: війни, локальні конфлікти. Звісно, Україна тримається на певних позиціях у світових ЗМІ, але є помітний спад інтересу", – припускає Мазур.

У цьому аспекті виграє Росія. Зокрема, якщо говорити про формулювання в американському законодавстві стосовно "Азову", через які бригада не може отримати західної зброї.

"З українського боку, очевидно, робота робиться знано менше, адже не видно її результату. "Азов", як радикальна організація може потрапити в якісь списки лише тоді, коли на їх формування впливає Росія. Отже, з боку Росії робота ефективна. Саме Росія довела до того, що "Азову" заборонили отримувати зброю зі США", – зазначила Олександра Мазур.

Порожні обіцянки від української влади

Активістка вказує і на те, що державні представники недопрацьовують у спілкуванні не лише з міжнародними партнерами, але й з родичами полонених. Бо на початку цього року представники їхньої спільноти мали домовленості на найвищому рівні про поїздки й виступи про злочини росіян. Однак до нині, попри обіцянки, нічого реалізовано не було.

"Ми реєструвались і надіялись хоч на одну зустріч потрапити (це, власне, йдеться про ті заходи, на які може зареєструвати лише держава). І зараз є таке відчуття, що тебе підвели. Бо це не просто поїхати, ніби на відпочинок. На такі зустрічі треба готувати промови, факти, мати відмінну англійську, та й, зрештою, морально себе готувати, брати вихідні на роботі, тобто цілий комплекс. А в підсумку цього не стається".

За словами Анни, дружини важкопораненого полоненого, керівник Офісу президента сказав їм, що закличуть "коли у вас буде потреба".

"З вами зв'яжуться і я думаю, що це буде досить скоро", сказав він. Поки ще не зв'язались. Якщо вони, як державні діячі, не можуть говорити про певні події, то дайте ми це зробимо. Нам дозволено більше сказати, як родичам. Тим більше ми б розповідали про найбільшу масову страту. яка сталася за ці два роки з військовополоненими захисниками", – наголосила Анна Лобова.

Акцій, що готують і проводять в Україні та світі проти такого ворога, як Росія, недостатньо, вважають у Спільноті. Вони є нагадуванням, але аж ніяк не стають тиском на агресора.

"Результату це не дає, лише в інформуванні, бо більша кількість людей дізнається й усвідомлює про те, що захисники, які виходили в цей так званий почесний полон досі перебувають у ньому, і він ніякий не почесний. Але, якщо говорити про тиск, то абсолютно не змінює їхнього (росіян – ред.) становища у світі. Їм важливо те, що бізнес продовжується, вони продають сировину, збільшили закупівлі сировини для пороху тощо. Це все для них триває і це їм головне".

Зараз, два роки після виходу в полон, родичі продовжують вимагати справедливого покарання для окупантів, що вчинили й вчиняють щоденні вбивства, катування і прагнуть повернути полонених додому. Хочуть поїхати до гарантів виходу з полону з відео та промовами, аби донесли інформацію, що сталось, щоб вже скалічені люди змогли отримати принаймні мінімальну допомогу, яку їм можна надати вже сьогодні.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.46
    Купівля 41.46
    Продаж 41.97
  • EUR
    Купівля 43.66
    Продаж 44.3
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
12 грудня
03:18
Руйнування Спасо-Преображенського собору в Одесі
Зеленський: Росія вбила 50 священників і зруйнувала близько 700 церков за час повномасштабного вторгнення
02:39
Газпром
Австрійська нафтова компанія розірвала контракт з російським "Газпром експортом"
02:09
Дональд Трамп
Reuters дізнався про плани Трампа на перший день президентства
01:31
Грузія, біля будівлі парламенту
Протести у Грузії: у Тбілісі до мітингувальників приєдналися держслужбовці
00:58
Ліверпуль
Ліга чемпіонів: який вигляд має турнірна таблиця після 6-го туру
00:50
Володимир Зеленський
Для реального закінчення війни запрошення у НАТО має отримати вся територія України, - Зеленський
00:17
Оновлено
ЗСУ
На фронті 11 грудня відбулося 194 боєзіткнення: на Курахівському напрямку 49 ворожих атак
2024, середа
11 грудня
23:55
Оновлено
Ерлінг Холанд та Мануель Локателлі (праворуч), Ювентус - Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв "Ювентусу", "Барселона" здолала "Борусію": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 11 грудня
23:25
Зеленський, Трамп
"Це дуже складно": Зеленський пояснив, як розуміти слова Трампа про закінчення війни за добу
23:17
путін
Пентагон попередив, що РФ може завдати удару "Орешником" найближчими днями
22:53
МЗС РФ
У МЗС РФ назвали "крадіжкою" передачу США $20 млрд від заморожених російських активів Україні
22:39
Росіяни приходять у дитсадки з метою пропаганди
На ТОТ Херсонщини російські військові приходять у дитсадки з метою пропаганди
21:53
Директор Федерального бюро розслідувань (ФБР) Крістофер Рей
Директор ФБР Рей оголосив, що йде у відставку, - Reuters
21:42
Сирський відвідав Покровський напрямок та заявив про нестандартні рішення
21:20
Андрій Ярмоленко, Динамо
"Динамо" вийде на матч проти "Реал Сосьєдада" без трьох основних футболістів
21:12
Оновлено
Віктор Орбан і Володимир Зеленський за столом перемовин
Орбан стверджує, що пропонував Україні та РФ встановити різдвяне перемир’я: в Офісі президента відреагували
21:05
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Україна розширює ударний далекобійний арсенал та подробиці нічного удару по ворожих об'єктах. Колонка Сергія Згурця
21:04
Мао Нін
Прагнуть позбавити китайський народ права на розвиток: у Пекіні відреагували на санкції США
20:56
Ексклюзив
"Білі янголи"
В Кураховому ледь не загинув екіпаж "Білий янгол" під час евакуації жінки, яка була поранена
20:32
Ілон Маск
Маск став першою людиною в історії, статки якої перевищили $400 млрд, - Bloomberg
20:15
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Ворог продовжуватиме нарощувати зусилля на Оріхівському напрямку, - речник Сил оборони Півдня Волошин
20:13
Євробачення
Євробачення-2025: оголошено лонглист учасників нацвідбору
20:08
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни заявили про збиття дронів над Чорним морем
20:03
OPINION
Україна почала побудову нового світового порядку
19:37
Дональд Трамп
Трамп: Ситуація на Близькому Сході менш складна, ніж в Україні
19:32
Володимир Зеленський
Ми бачимо, що близько половини виплат "єПідтримки" були перераховані за комунальні послуги. Значна частина йде на донати, - Зеленський
19:24
Георгій Бущан, Динамо - Ференцварош
"Реал Сосьєдад" - "Динамо": букмекери дали прогноз на матч киян у Лізі Європи
19:23
Ексклюзив
Ракета-дрон Паляниця
У Defense Express припустили, чим Сили оборони уразили два обʼєкти на території РФ
19:14
МЗС РФ
Росіянам рекомендують утриматися від поїздок у США через "ризик затримання"
18:56
Рустем Умєров
Кількість екіпажів БПЛА у війську за рік зросла у 7 разів, - Умєров
18:50
Стійкі до ворожих засобів РЕБ: на фронті з’явилися нові українські дрони-камікадзе
18:43
ППО
Українська ППО збила дві керовані авіаційні ракети, якими РФ атакувала Дніпропетровщину
18:13
ЧС-2034
ФІФА обрала країну-господарку ЧС-2034
18:04
Після скандалу з представником Нідерландів: на Євробаченні запроваджують новий кодекс поведінки
18:00
OPINION
Енергетика: колапс підкрався непомітно?
17:52
Ексклюзив
З 15 грудня Нацгвардія приєднається до застосунку Армія+ щодо переведень, - Міноборони
17:44
Діяли на півдні України: затримано трьох ворожих агентів, які палили авто та будівлі на замовлення РФ
17:43
Володимир Зеленський
"Сподіваємося, що Орбан не буде Асаду телефонувати в Москву", - Зеленський відреагував на розмову угорського премʼєра з Путіним
17:33
Владислав Крапивцов
"Жирона" Циганкова домовилась про трансфер 19-річного українця
17:33
ракета-дрон "Пекло"
The Washington Post: Україна поспішає розробити власну далекобійну зброю для протидії Росії
Більше новин