Огляд

Байден назвав Путіна хуліганом-диктатором, а світла в українців буде все менше. Акценти світових ЗМІ 7 червня

Юрій Мартинович
7 червня, 2024 п'ятниця
11:17

У фокусі міжнародних видань – що говорили провідні союзники України у 80-річницю висадки на берегах Нормандії, та чому посилюються страхи за майбутнє Сум і української енергетики

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 7 червня.

Байден пояснив, чому Захід не віддасть Україну Путіну

Джо Байден

Фото: Getty Images

 

Увага міжнародних ЗМІ була прикута до 80-річниці висадки союзницьких військ на берегах Нормандії, свято відзначили на найвищому рівні за участі перших осіб держав провідних західних демократій.

У The Guardian написали, що лідери західного світу на берегах Нормандії об’єднуються довкола України та президента Зеленського, щоб дати зрозуміти Путіну, що, як і в 1944 році, за свободу в Європі варто боротися.

Президент США використав своє звернення на американському пам’ятному заході, щоб надіслати Москві повідомлення про те, що США та їхні союзники "не прогнуться" і "стоятимуть за свободу".

"Здатися хуліганам, схилитися перед диктаторами – просто немислимо", – сказав Байден у промові на американському кладовищі в Нормандії. "Якби ми зробили це, це означало б, що ми забули б, що сталося тут, на цих священних пляжах. Ми не поступимося, тому що якщо ми це зробимо, Україна буде підкорена, і на цьому все не закінчиться. Сусіди України будуть під загрозою, під загрозою опиниться вся Європа".

А президент Макрон похвалив президента України під час його вшанування мужності тих, хто боровся за свободу, що викликало овації, в тому числі інших 25 глав держав і урядів. 

У CNN написали, що президент Джо Байден у четвер на берегах Нормандії різко розкритикував президента Росії Володимира Путіна, захищаючи рішення дозволити Україні наносити обмежені удари по Росії з використанням американської зброї.

"Я знаю [Путіна] понад 40 років – він хвилював мене 40 років", – сказав Байден Девіду Муіру з ABC News. "Він непорядна людина – він диктатор, і він намагається переконатися, що він тримає свою країну разом, продовжуючи цей напад. Ми не говоримо про надання [Україні] зброї для удару по Москві, для удару по Кремлю – це просто для удару через кордон, де вони отримують значний вогонь зі звичайної зброї, яку росіяни використовували для входу в Україну, щоб вбивати українців".

Початкові обмеження, які заважали Україні обстрілювати російську територію зі зброї США, ґрунтувалися на побоюваннях адміністрації Байдена щодо ескалації війни. Хоча ці занепокоєння залишаються, США змінили позицію після того, як український уряд прямо заявив про необхідність захистити Харків, європейські союзники почали змінювати тактику, а керівництво НАТО тихо закликало США дозволити такі удари.

Криза в енергетиці та страхи за Суми

Фото: freepik.com

 

Також західні ЗМІ писали про все більшу проблему з енергетикою, яка спостерігається в Україні через російські атаки на інфраструктуру.  У The Washington Post написали, що "відключення огортають Україну, оскільки російські удари по електростанціях беруть своє".

"Відключення почалося в понеділок і лише збільшувалося протягом тижня, занурюючи більшу частину української столиці в темряву, за винятком кількох годин щодня. У деяких частинах міста вимикають навіть світлофори, а вночі цілі квартали завіяні чорним. Відчувається невпинний обстріл українських електростанцій російськими безпілотниками та ракетами", - пишуть американські журналісти.

Державна компанія з розподілу електроенергії "Укренерго" повідомила, що остання атака на енергосистему на вихідних призвела до проблем з електроенергією по всій країні. Це був шостий подібний обстріл з березня.

"Нам катастрофічно не вистачає електроенергії для наших потреб", - повідомив генеральний директор Українського приватного дистриб'ютора електроенергії Сергій Коваленко.

Перебої в електропостачанні свідчать про те, що на вулицях Києва знову повертається хрип бензинових генераторів — колись знайомий саундтрек під час зими і попередніх нападів Росії, але дещо несподіваний у літній час, пишуть у The Washington Post.

Електромережа України значною мірою уникла ударів, завданих російськими військами минулої зими, частково завдяки системі протиповітряної оборони, яка перехопила велику кількість ракет і безпілотників. Але зараз російські ракети все частіше знаходять свої цілі. Українські офіційні особи кажуть, що їм не вистачає зенітних систем і що у протиповітряної оборони закінчуються боєприпасами — частково через затримки від союзників з поставками зброї.

Тому питання, а що буде далі? Більша частина енергетичних потреб України забезпечується атомною енергетикою, на яку може припадати близько 70% електроенергії під час тривалих періодів високого споживання взимку. Проте теплові та гідроелектростанції забезпечують додаткову електричну потужність, яку можна збільшити відносно швидко, щоб покрити короткочасне збільшення споживання. Без цієї додаткової потужності енергетична система стикається з дисбалансом і дефіцитом, кажуть українські чиновники.

"Наслідки російських атак на енергетику довгострокові, тому економія енергії буде частиною нашого повсякденного життя в найближчі роки", – заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду в середу. За його словами, було втрачено "понад дев'ять гігават генеруючих потужностей" — це близько половини виробленої в Україні електроенергії за часів війни.

Планові відключення триватимуть з перервами впродовж літа, оскільки на атомних станціях проводять планові ремонти, а споживання електроенергії зростає через підвищення температури та включення українцями кондиціонерів.

Україна також збільшила імпорт енергоресурсів із сусідніх країн, але цього недостатньо, щоб покрити дефіцит.

Деякі аналітики кажуть, що в будь-якому випадку ця зима, безперечно, буде важчою, ніж та, яка була під час попередньої російської атаки.

А у The New York Times написали матеріал, як "розбомблене та поранене місто готується до ще одного російського нападу". Мова йде про Суми. Мешканці Сум дали відсіч військам Москви у 2022 році. Тепер, після місяців авіаударів, українські чиновники кажуть, що Кремль готує тут новий наступ.

"Настрій дуже тривожний, — каже речник 117-ї бригади територіальної оборони, що дислокується в Сумах. – "Люди читають телеграм і вони не можуть ігнорувати новини про можливий напад на Суми".

Ближчі до кордону села та міста обстрілюють щодня, а керовані бомби, ракети та безпілотники завдають ударів заводам і електростанціям промислового району Сум. Збитки накопичуються, а Суми, як і більша частина України, живуть в умовах повного відключення електроенергії.

На початку травня Росія почала нове вторгнення до Харкова. Війська окупантів захопили десяток сіл і підійшли в радіус артилерії до міста. Українські чиновники заявили, що біля кордону стягуються додаткові сили для наступу на Суми.

Серед мешканців Сум відчувається втома та страх, оскільки вони стикаються з випробуванням чергової російської атаки. Люди, які мали машини і кошти, виїхали, але ті, хто має роботу чи сімейні зобов’язання, залишаються, сподіваючись на краще.

Військові кажуть, що армійська підготовка та укріплення будуть достатніми, щоб вистояти перед можливим російським штурмом. На відміну від перших днів війни, зараз Сили оборони України підготовлені та організовані, тому відступати не збираються.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин