Огляд

Північна Корея радо вітає Путіна, а прихильність Китаю до Росії сягнула нових горизонтів. Акценти світових ЗМІ 19 червня

Андріана Стахів
19 червня, 2024 середа
12:08

У фокусі міжнародних видань поїздка Путіна до Північної Кореї, де його радо вітають натовпами й російськими прапорами, а також нові горизонти прихильності Китаю до Росії

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 19 червня.

Північна Корея радо вітає Путіна

Володимир Путін прилетів до Пхеньяну, де його зустрічали величезні вітальні банери, радісний натовп і російські прапори, пише The Guardian і акцентує, що він прибув до Північної Кореї на саміт з Кім Чен Ином на тлі застережень США проти будь-яких угод, які можуть посилити військовий тиск на Україну і підвищити напруженість на Корейському півострові.

"Ми високо цінуємо Вашу послідовну і непохитну підтримку російської політики, зокрема й на українському напрямку", –  цитує видання російського диктатора.

Кім Чен Ин є одним з небагатьох світових лідерів, які висловили однозначну підтримку війні Росії. Державне інформаційне агентство Північної Кореї заявило, що візит Путіна довів, що зв'язки між країнами "стають міцнішими з кожним днем", і він також додасть "нової життєвої сили розвитку добросусідських відносин співпраці між двома країнами".

Тим часом Путін пообіцяв, що вони будуть "розвивати альтернативні механізми торгівлі та взаєморозрахунків, які не контролюються Заходом, і спільно протистояти нелегітимним одностороннім обмеженням".

США висловили занепокоєння, що цей візит може мати наслідки для безпеки України та Корейського півострова, який останніми днями здригається від напруги вздовж добре озброєного кордону, що розділяє Північ і Південь з кінця Корейської війни 1950-53 років.

"Ми знаємо, що північнокорейські балістичні ракети все ще використовуються для ураження українських цілей, і тут може бути певна взаємність, яка може вплинути на безпеку на Корейському півострові", – заявив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

А генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що поїздка Путіна продемонструвала його "залежність" від авторитарних лідерів.

"Їхніми найближчими друзями і найбільшими прихильниками російської війни – агресивної війни – є Північна Корея, Іран і Китай", – додав він.

Як зазначає старший аналітик з питань оборони в корпорації RAND Брюс Беннетт, Північна Корея може пообіцяти "забезпечити Росію постійними поставками артилерії, керованих ракет для систем залпового вогню і ракет малої дальності для підтримки російських операцій в Україні. Натомість у відповідь захоче, щоб "Росія надала різноманітні передові технології" і "значний потік російської нафти і харчових продуктів, а також платежі у твердій валюті".

Путін та Кім Чен Ин

Фото: reuters

Прихильність Китаю до Росії сягнула нових горизонтів

Після відмови від участі у мирній конференції у Швейцарії прихильність Пекіна до Росії досягла нових висот, переконані експерти, чий погляд публікує на своїх шпальтах Politico.

Симпатії Китаю до Росії були очевидними для більшості спостерігачів ще на початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Менше обговорюється, однак, те, наскільки зросла підтримка Пекіном Москви з того часу.

Хоча деякі європейські лідери прагнуть залучити Китай до зусиль, спрямованих на припинення російського вторгнення в Україну, Пекін, на їхнє велике розчарування, відмовився брати участь у мирній конференції, пославшись на свою неготовність до участі і "невизнання як з боку Росії, так і з боку України".

Як підкреслюють експерти, після цієї заяви напередодні зустрічі президент України Володимир Зеленський висловив стурбованість відсутністю Китаю, а також тим, що Пекін активно тиснув на інші країни, щоб ті не брали участі. За словами Зеленського, Росія "використовує китайських дипломатів", щоб "зірвати мирний саміт". І хоча він не уточнив, про які саме країни йдеться, на початку травня призначений посол Китаю з питань конфлікту відвідав такі країни, як Туреччина, Єгипет, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Бразилія, Індонезія, Південна Африка та Казахстан.

"Звичайно, було б перебільшенням стверджувати, що Китай і Росія повністю згодні щодо війни. Огляд нещодавніх заяв та аналітичних матеріалів з Пекіна та Москви дає зрозуміти, що Китай визнає Україну як суверенну державу і не поділяє російських наративів про те, що вона є нацистською маріонеткою Заходу. Китай також підтримує прямі контакти з Києвом, виступає проти російської ядерної загрози і публічно не підтримує вторгнення, – пояснюють фахівці. – Але на цьому розбіжності закінчуються, оскільки обидві країни, як правило, погоджуються щодо ключових питань".

Тут вони наводять приклад того, що Китай неодноразово висловлював підтримку "законним побоюванням" Росії щодо розширення НАТО на схід. На думку Пекіна, винуватцем конфлікту є США, які намагаються спровокувати конфронтацію в регіоні. Китайські офіційні особи розглядають стратегічну концепцію НАТО від червня 2022 року, в якій Китай вперше згадується як виклик безпеці, як підтвердження своїх підозр у тому, що організація має намір розширити свою географічну сферу діяльності, щоб спробувати стримати країну.

Тим часом Пекін також тяжіє до концепції "неподільної безпеки", яка стверджує, що країни не повинні посилювати свою безпеку коштом інших – доктрини, яку Москва просуває протягом десятиліть, і критики, спрямованої на діяльність НАТО.

Окрім того, вони поділяють зневагу до західних санкцій, зокрема й тих, що накладені на Росію. Китайські чиновники рішуче виступають проти американських "незаконних односторонніх санкцій" і заявляють, що не будуть їх дотримуватися.

"Сі не просто пасивно протистоїть спробам ізолювати Росію, надаючи країні економічний рятувальне коло, він також показав, що готовий нести як репутаційні, так і економічні витрати, щоб підтримати свого сусіда, – підкреслюють аналітики. – В той час, як Захід посилює свої вимоги до Китаю, його зв'язки з Росією, схоже, лише зміцнюються. Торгівля і оборонні обміни значно зросли, а російський народ, схоже, також почав позитивніше ставитися до Китаю".

Як підсумок, експерти відзначають, що це правда, що медіатор не повинен бути абсолютно неупередженим, щоб досягти успіху. Маючи вирішальні важелі впливу на одну або обидві сторони конфлікту, він може схилити їх до компромісів, які в іншому випадку були б неможливими. Однак для того, щоб такі зусилля були успішними, посередник повинен бути готовим тиснути на залежні сторони попри те, що це може суттєво ускладнити його відносини з ними.

"Поки що Сі не демонструє жодних ознак такої готовності – і шанси на це, схоже, зменшуються", – йдеться у матеріалі.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.6
    Купівля 41.6
    Продаж 42.07
  • EUR
    Купівля 43.68
    Продаж 44.3
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
17 грудня
18:25
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 88 боєзіткнень: на Курщині ЗСУ відбили 29 ворожих атак
18:21
НАТО
НАТО перебрало координацію військової допомоги Україні від США, - Reuters
18:05
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
Частина студентів та освітян не зможе оформити онлайн-відстрочку у Резерв+ до кінця грудня
18:00
Аналітика
танкер
Тіньовий флот Росії: чи існують кораблі-привиди, чи це лише зручний фейк для прикриття поставок нафти
18:00
OPINION
Росіяни у тортурах перевершили б Асада
17:59
Іраклі Кобахідзе
"Захищали інтереси грузинського народу в Раді ЄС": премʼєр Кобахідзе подякував п'ятьом країнам, що "блокують санкції"
17:58
електроенергія, графіки відключень
Укренерго 18 грудня застосує незначні обмеження споживання електроенергії
17:56
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ
Мудрик, який провалив допінг-тест, пройшов перевірку на поліграфі, - ЗМІ
17:45
Ексклюзив
211 понтонно-мостова бригада Сил підтримки ЗСУ
"Злочин можна кваліфікувати як катування": українська Гельсінська спілка про знущання з військових 211 бригади ЗСУ
17:37
Непокаране зло повертається
В Україні створять реєстр депортованих або примусово переміщених дітей до РФ
17:36
Оновлено
верховна рада
Рада прийняла за основу законопроєкт про множинне громадянство
17:33
Прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре
"Потрібно зібратися з силами": прем'єр Норвегії Стьоре закликав союзників надати Україні більше систем ППО
17:27
Олександр Усик
Усик: "Більшого грішника, ніж я, немає на землі"
17:16
Оновлено
Юрій Бойко
"Путін - воєнний злочинець": Бойко записав відео з вибаченнями після допиту в СБУ
17:09
У Київській опері покажуть "Лускунчика" без музики Петра Чайковського
17:04
БМП Marder
Німецький концерн Rheinmetall надасть Україні ще 20 БМП Marder
17:00
Марина Кальюранд
Україна отримала кандидатство в ЄС тільки через війну, шлях не буде швидким, - європарламентарка
16:57
війна з РФ, ЗСУ
ЗСУ загрожує оточення на Времівському напрямку, - DeepState
16:54
Пластуни передали Вифлеємський вогонь миру народним депутатам України
16:47
Ексклюзив
Соломія Бобровська
Контролюватиме Генштаб, органи військового управління, і міністерства, - нардепка Бобровська про створення посади військового омбудсмена
16:46
Курськ
Україна втратила "приблизно половину" територій на Курщині, які раніше контролювала, - The Economist
16:43
За "омолодження" Тома Генкса через ШІ: зірка "Друзів" Ліза Кудров розкритикувала фільм "Тут і зараз"
16:42
МАГАТЕ
МАГАТЕ продовжило місію спостерігачів на важливих для АЕС підстанціях
16:39
Володимир Зеленський
Орбан не має важелів впливу на Путіна, - Зеленський
16:29
Запорізька область
Партизани "Атеш" працюють, щоб зірвати наступ РФ на Запорізькому напрямку
16:24
Соломія Бобровська
Депутатка Бобровська про знущання з бійців у 211-й понтонно-мостовій бригаді: "Має бути адекватна реакція командування, а потім - законодавчий акт"
16:23
гривня тисяча гривень
Уряд збільшив видатки на програму "Національний кешбек"
16:11
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
16:06
Андрій Єрмак
Єрмак сказав, коли можуть розпочатися перемовини з РФ щодо миру
16:00
OPINION
Меседжі Бойка скеровані на електорат, який уже визначився з вибором
15:52
TikTok
У ЄС відкрили офіційне провадження проти TikTok за підозрою в порушенні цифрового закону в межах виборів у Румунії
15:44
Олександр Сирський
Загальна протяжність 1170 км: Сирський назвав ділянки фронту, де тривають активні бої
15:33
Маріупольський порт
Росіяни цьогоріч вивезли понад 350 тис. тонн вантажів з окупованого Маріуполя
15:30
Служба безпеки України
СБУ викрила 12 агентів РФ, які "полювали" на F-16 у пʼяти областях
15:29
Disney створює анімаційний серіал про Ліонеля Мессі
15:29
трансплантація органів
Україна вперше закупила донорську шкіру на понад 8,4 млн грн
15:07
Ексклюзив
Якщо ворог переріже трасу Запоріжжя - Донецьк, ЗСУ можуть опинитися в оточенні: військовий оглядач Попович про Курахівський напрямок
15:06
Микола Тищенко, суд
Справу Миколи Тищенка про незаконне позбавлення волі людини передали в суд
14:53
Володимир Зеленський
Україні потрібно додатково 12-15 систем ППО, крім обіцяних на саміті НАТО у Вашингтоні, – Зеленський
14:47
Херсонська область
РФ ударила з артилерії по Білозерці на Херсонщині: загинула жінка, є поранена
Більше новин