Огляд

Північна Корея радо вітає Путіна, а прихильність Китаю до Росії сягнула нових горизонтів. Акценти світових ЗМІ 19 червня

Андріана Стахів
19 червня, 2024 середа
12:08

У фокусі міжнародних видань поїздка Путіна до Північної Кореї, де його радо вітають натовпами й російськими прапорами, а також нові горизонти прихильності Китаю до Росії

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 19 червня.

Північна Корея радо вітає Путіна

Володимир Путін прилетів до Пхеньяну, де його зустрічали величезні вітальні банери, радісний натовп і російські прапори, пише The Guardian і акцентує, що він прибув до Північної Кореї на саміт з Кім Чен Ином на тлі застережень США проти будь-яких угод, які можуть посилити військовий тиск на Україну і підвищити напруженість на Корейському півострові.

"Ми високо цінуємо Вашу послідовну і непохитну підтримку російської політики, зокрема й на українському напрямку", –  цитує видання російського диктатора.

Кім Чен Ин є одним з небагатьох світових лідерів, які висловили однозначну підтримку війні Росії. Державне інформаційне агентство Північної Кореї заявило, що візит Путіна довів, що зв'язки між країнами "стають міцнішими з кожним днем", і він також додасть "нової життєвої сили розвитку добросусідських відносин співпраці між двома країнами".

Тим часом Путін пообіцяв, що вони будуть "розвивати альтернативні механізми торгівлі та взаєморозрахунків, які не контролюються Заходом, і спільно протистояти нелегітимним одностороннім обмеженням".

США висловили занепокоєння, що цей візит може мати наслідки для безпеки України та Корейського півострова, який останніми днями здригається від напруги вздовж добре озброєного кордону, що розділяє Північ і Південь з кінця Корейської війни 1950-53 років.

"Ми знаємо, що північнокорейські балістичні ракети все ще використовуються для ураження українських цілей, і тут може бути певна взаємність, яка може вплинути на безпеку на Корейському півострові", – заявив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

А генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що поїздка Путіна продемонструвала його "залежність" від авторитарних лідерів.

"Їхніми найближчими друзями і найбільшими прихильниками російської війни – агресивної війни – є Північна Корея, Іран і Китай", – додав він.

Як зазначає старший аналітик з питань оборони в корпорації RAND Брюс Беннетт, Північна Корея може пообіцяти "забезпечити Росію постійними поставками артилерії, керованих ракет для систем залпового вогню і ракет малої дальності для підтримки російських операцій в Україні. Натомість у відповідь захоче, щоб "Росія надала різноманітні передові технології" і "значний потік російської нафти і харчових продуктів, а також платежі у твердій валюті".

Путін та Кім Чен Ин

Фото: reuters

Прихильність Китаю до Росії сягнула нових горизонтів

Після відмови від участі у мирній конференції у Швейцарії прихильність Пекіна до Росії досягла нових висот, переконані експерти, чий погляд публікує на своїх шпальтах Politico.

Симпатії Китаю до Росії були очевидними для більшості спостерігачів ще на початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Менше обговорюється, однак, те, наскільки зросла підтримка Пекіном Москви з того часу.

Хоча деякі європейські лідери прагнуть залучити Китай до зусиль, спрямованих на припинення російського вторгнення в Україну, Пекін, на їхнє велике розчарування, відмовився брати участь у мирній конференції, пославшись на свою неготовність до участі і "невизнання як з боку Росії, так і з боку України".

Як підкреслюють експерти, після цієї заяви напередодні зустрічі президент України Володимир Зеленський висловив стурбованість відсутністю Китаю, а також тим, що Пекін активно тиснув на інші країни, щоб ті не брали участі. За словами Зеленського, Росія "використовує китайських дипломатів", щоб "зірвати мирний саміт". І хоча він не уточнив, про які саме країни йдеться, на початку травня призначений посол Китаю з питань конфлікту відвідав такі країни, як Туреччина, Єгипет, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Бразилія, Індонезія, Південна Африка та Казахстан.

"Звичайно, було б перебільшенням стверджувати, що Китай і Росія повністю згодні щодо війни. Огляд нещодавніх заяв та аналітичних матеріалів з Пекіна та Москви дає зрозуміти, що Китай визнає Україну як суверенну державу і не поділяє російських наративів про те, що вона є нацистською маріонеткою Заходу. Китай також підтримує прямі контакти з Києвом, виступає проти російської ядерної загрози і публічно не підтримує вторгнення, – пояснюють фахівці. – Але на цьому розбіжності закінчуються, оскільки обидві країни, як правило, погоджуються щодо ключових питань".

Тут вони наводять приклад того, що Китай неодноразово висловлював підтримку "законним побоюванням" Росії щодо розширення НАТО на схід. На думку Пекіна, винуватцем конфлікту є США, які намагаються спровокувати конфронтацію в регіоні. Китайські офіційні особи розглядають стратегічну концепцію НАТО від червня 2022 року, в якій Китай вперше згадується як виклик безпеці, як підтвердження своїх підозр у тому, що організація має намір розширити свою географічну сферу діяльності, щоб спробувати стримати країну.

Тим часом Пекін також тяжіє до концепції "неподільної безпеки", яка стверджує, що країни не повинні посилювати свою безпеку коштом інших – доктрини, яку Москва просуває протягом десятиліть, і критики, спрямованої на діяльність НАТО.

Окрім того, вони поділяють зневагу до західних санкцій, зокрема й тих, що накладені на Росію. Китайські чиновники рішуче виступають проти американських "незаконних односторонніх санкцій" і заявляють, що не будуть їх дотримуватися.

"Сі не просто пасивно протистоїть спробам ізолювати Росію, надаючи країні економічний рятувальне коло, він також показав, що готовий нести як репутаційні, так і економічні витрати, щоб підтримати свого сусіда, – підкреслюють аналітики. – В той час, як Захід посилює свої вимоги до Китаю, його зв'язки з Росією, схоже, лише зміцнюються. Торгівля і оборонні обміни значно зросли, а російський народ, схоже, також почав позитивніше ставитися до Китаю".

Як підсумок, експерти відзначають, що це правда, що медіатор не повинен бути абсолютно неупередженим, щоб досягти успіху. Маючи вирішальні важелі впливу на одну або обидві сторони конфлікту, він може схилити їх до компромісів, які в іншому випадку були б неможливими. Однак для того, щоб такі зусилля були успішними, посередник повинен бути готовим тиснути на залежні сторони попри те, що це може суттєво ускладнити його відносини з ними.

"Поки що Сі не демонструє жодних ознак такої готовності – і шанси на це, схоже, зменшуються", – йдеться у матеріалі.

Теги:
Читайте також:
Київ
+4.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.46
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
16 березня
18:41
Ексклюзив
ЗСУ, Харківщина
"Припинення просування ворога на Покровському напрямку можна розглядати як перехоплення ініціативи": майор запасу НГУ Гетьман
18:30
Інтерв’ю
Ілон Маск і Дональд Трамп
За 50 днів президентства Трамп зробив для США більше шкоди, ніж користі, - політик Рибачук
18:07
OPINION
Чому у боротьбі зі ЗМІ Трамп не пішов шляхом Зеленського?
17:59
Президент Франції Еммануель Макрон
Макрон хоче переконати країни ЄС купувати зброю в Європі замість США
17:28
Ексклюзив
Сербія
"Вучичу вдалося зірвати наймасовіший протест у сучасній історії Сербії": політолог Варґа
17:18
Андрій Гнатов
Генштаб ЗСУ замість Баргилевича очолив Гнатов
17:17
Ексклюзив
Крим
"Для початку була порушена російська конституція": психологиня Волошина про псевдореферендум у Криму
17:17
Грандіозна опозиційна акція у Белграді (вечір 15.03.2025)
За даними ЗМІ, для розгону мітингувальників у Белграді могли застосувати звукову гармату. Силовики Вучича заперечують
17:13
Хусити
Хусити пообіцяли США помсту за удар по Ємену
17:00
Інтерв’ю
путін трамп
Путін спробує обдурити Трампа і переговорний процес почнеться заново з непередбачуваними наслідками, - дипломат Брайза
16:16
Від початку доби на фронті відбулось 64 бої, з них 11 - на Покровському напрямку
16:01
OPINION
Про "червоні лінії" для наших перемовників
15:49
Україна Британія
Британія розглядає можливість відправки 10 тис. військових в Україну, - The Times
15:44
ППО, обстріл, ЗСУ
Протягом тижня ППО збила у небі над Україною понад 850 повітряних цілей
15:43
Стів Віткофф
Трамп і Путін, імовірно, проведуть телефонні перемовини наступного тижня, - Віткофф
15:16
Ексклюзив
Сі Цзіньпін літак
Китай спостерігає як спроба перезавантажити відносини між РФ та США провалиться, - Гопко
15:00
Огляд
Wolly 7.62
"Косити" ворога безпечно і за будь-якої погоди: що таке український бойовий модуль Wolly
14:45
Оновлено
Підозрюваний у вбивстві Дем'яна Ганула дезертир під час служби у боях не був, а весь час лікувався: заява 28-ї бригади ЗСУ
14:33
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
"Підтримуємо територіальну цілісність і суверенітет України": МЗС Туреччини оприлюднило заяву до 11-ї річниці анексії Криму
14:30
Ексклюзив
В Україні стартує акція "Цифрове прибирання": координаторка руху Let’s do it Ukraine Дарʼя Шуть поділилась деталями
14:28
медики
На ТОТ Запорізької області окупанти змушують купувати ліки для поранених російських військових, - "Жовта стрічка"
14:04
Президент Фінляндії Александер Стубб
Фінський президент Стубб: метою РФ є затягування часу
14:03
OPINION
В оточенні Зеленського прораховують моделі наступництва
14:00
На півдні України під час будівництва фортифікацій знайшли поховання VI-V ст. до нашої ери
13:43
Папа Римський, Папа Франциск
"Продовжується високопотокова киснева терапія": у Ватикані розповіли про стан госпіталізованого Папи Франциска
13:16
Оновлено
дискотека
У Північній Македонії через пожежу на дискотеці загинули щонайменше 50 людей
13:04
Азербайджан Арменія
В Азербайджані заявили про обстріл їхніх позицій з боку Вірменії, Єреван заперечує
12:42
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
Зеленський: РФ протягом тижня запустила по Україні понад 1020 БПЛА, майже 1360 КАБів і більше 10 ракет
12:37
OPINION
Закриття "Радіо Свобода" і "Голосу Америки" - закономірний процес і результат виборів у США
12:03
OPINION
Трамп поламає систему. Але американці народжені вільними
11:53
Еммануель Макрон
"Це не справа Росії": Макрон заявив, що Україна не має погоджувати з російською владою розміщення європейських військ
11:22
Сі Цзіньпін
Сі Цзіньпін відхилив запрошення на ювілейний саміт ЄС-Китай, - FT
10:51
Марк Карні
"Настав час Росії добросовісно сісти за стіл переговорів": новий прем'єр Канади Карні поговорив телефоном із Зеленським
10:28
Ексклюзив
окупанти, оркі, російські солдати
Окупантам не вдається перекидати техніку на правий берег річки Оскіл, - заступник командира БПАК "Ахіллес" Маляревич
10:00
OPINION
Про закриття Радіо Свобода
09:59
"Yankee go home!": у Гренландії жителі протестують проти заяв Трампа про підпорядкування острова США
09:10
Білий дім
Білий дім опублікував перелік претензій до "Голосу Америки", через які було припинено фінансування
09:05
ЗСУ, ППО
Сили ППО знищили 47 з 90 російських БПЛА
08:59
Оновлено
Наслідок російського удару по Чернігову (вечір 15.03.2025)
РФ атакувала Україну БПЛА: в Ізюмі є загибла та постраждалі, у Чернігові влучання по 5-поверхівці
08:55
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному морі відсутні військові кораблі РФ
Більше новин