Огляд

Путін демонструє свою силу, натякаючи, що світ на порозі нової війни. Акценти світових ЗМІ 19 лютого

Юрій Мартинович
19 лютого, 2024 понедiлок
11:28

У фокусі міжнародних ЗМІ песимістичні настрої на полях Мюнхенської конференції з безпеки, під час якої російські окупаційні сили ціною десятків тисяч убитих солдатів здобули першу вагому перемогу за довгий час, а також убивство Навального, як чіткий сигнал від Путіна, що він готовий боротися далі

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 19 лютого.

Відхід від Авдіївки – це наслідок зволікань сенаторів США щодо виділення військової допомоги Україні   

Донеччина, Авдіївка, Желанне

Фото: Getty Images

 

Безперечно, що дві найважливіші теми, про які чи не найбільше писали світові ЗМІ, – це смерть (або вбивство) лідера російської опозиції (якщо така взагалі може існувати) Олексія Навального та відхід українських військ від Авдіївки, на яку росіяни чотири місяці тиснули всіма можливим силами, змусивши Київ прийняти рішення про збереження солдат, а не продовжувати захищати місто-руїну. Зокрема, у BBC написали, що це "найбільша перемога росіян за останні кілька місяців війни".

"Падіння Авдіївки знаменує собою найбільшу зміну на лінії фронту протяжністю понад 1000 км з тих пір, як російські війська захопили сусіднє місто Бахмут у травні 2023 року", - відзначають британські журналісти.

У The Washington Post написали, що Авдіївка має стратегічне та матеріально-технічне значення для Москви. Адже захоплення Авдіївки відсуне лінію фронту від Донецька, що ускладнить спроби України повернути столицю області. До неділі не було зрозуміло, чи залишилися українські війська в Авдіївці, чи на Коксохімічному заводі, який донедавна був там останнім оплотом України. Однак в неділю офіційні особи ЗСУ повідомили про відхід з міста.

"Виведення українських військ поклало початок війні обміну повідомленнями між Києвом і Москвою, оскільки українські чиновники намагалися позитивно оцінити виведення, а російські офіційні особи поспішили представити це як символічну перемогу", - відзначають американські журналісти.

Аналітичний центр "Інститут вивчення війни" заявив, що просування Росії в Авдіївку підкреслює важливість протиповітряної оборони. За даними ISW, в останні дні свого наступу Росія змогла забезпечити "безпосередню підтримку з повітря" своїм військам на землі.

"Російський темп справді збільшився, тож, коли українці не можуть знищувати російські літаки, Києву складно захищатися", - сказав чиновник з Адміністрації президента США, додавши, що Росія, можливо, помітила слабкість у зниженні темпів стрільби українців.

У суботу міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що втрати в Авдіївці свідчать про необхідність створення складних систем протиповітряної оборони, щоб запобігти використанню російськими військами керованих бомб.

А президент України Володимир Зеленський заявив у суботу на Мюнхенській конференції з безпеки, що "втримування України в умовах штучного дефіциту озброєнь... дозволяє Путіну адаптуватися до поточної інтенсивності війни".

Вихід України з Авдіївки стався через те, що запропонований президентом США Байденом пакет допомоги вартістю приблизно 60 мільярдів доларів залишається заблокованим республіканцями в конгресі. Білий дім у заяві після розмови між Байденом і Зеленським у суботу заявив, що поразка України в місті є "результатом бездіяльності конгресу".

У CNN пишуть, що, оскільки фінансування України в конгресі очікує невизначене майбутнє, армія США змушена платити сотні мільйонів доларів на підтримку воєнних зусиль України проти Росії протягом останніх кількох місяців — і армійські чиновники все більше стурбовані тим, що без нового фінансування їм доведеться почати залучати гроші з інших важливих проєктів, щоб продовжувати підтримувати Київ.

З жовтня 2023 року, початку фінансового року, армія США витратила понад 430 мільйонів доларів на різні операції, включаючи навчання українських військових, транспортування обладнання та розгортання військ США до Європи. Без бюджету на 2024 рік, схваленого конгресом, і без додаткового фінансування спеціально для України командування має приблизно 3 мільярди доларів, щоб оплатити 5 мільярдів доларів операційних витрат, пояснив другий високопоставлений армійський чиновник. Це включає не лише операції, пов’язані з підтримкою України (навчання та переправлення зброї та обладнання до Польщі та України), але й інші операції для командування США по всій Європі та Африці.

У той час як фінансування США для України  припинилося, навчання українських військ  продовжилося, оскільки президент визнав це критично важливим. Полковник Мартін О'Доннелл, речник армії США в Європі та Африці, повідомив CNN, що США навчають приблизно 1500 українців на полігоні Графенвер у Німеччині. США також продовжують навчання українських пілотів на винищувачах F-16 на базі Національної гвардії Морріс в Аризоні.

Крім навчання, українцям все ще надходить обладнання з запасів США в рамках попередніх пакетів президентських розпоряджень, а також зі зброї та обладнання, закуплених в оборонно-промислової бази в рамках Ініціативи сприяння безпеці України.

У Politico відзначили, що погіршення перспектив України на полі бою та питання щодо прихильності Америки до Києва домінували на цьогорічній Мюнхенській конференції з питань безпеки.

"Багато політиків під час конференції використовували момент, щоб наголосити, що Україна програє війну без додаткової військової допомоги США. Але вони також звучали далеко не певними щодо того, як може виглядати перемога України навіть за такого посилення. Конференція відбулася в той момент, коли впевненість у тому, чи зможе президент Джо Байден досягти успіху в Україні, є особливо низькою, а колишній президент Дональд Трамп працює над підривом цього пакету допомоги Києву. Нинішній план полягає в тому, щоб просто утримати українську армію від краху", - констатують у виданні й додають, що багато політиків не дали відповіді на питання про те, якою буде українська перемога і коли вона може статися.

Наприклад, сенатор Марк Уорнер, голова комітету сенату США з розвідки, сказав, що пакет допомоги змінить правила гри для України. Але він відмовився сказати, що ця підтримка забезпечить український тріумф, просто зазначивши, що американська допомога є найкращою надією для Києва.

"Я не знаю жодного іншого способу в короткостроковій перспективі для українців отримати необхідну зброю, амуніцію та інструменти, окрім як зі Сполучених Штатів", — додав Уорнер.

Законодавці від обох партій США у Мюнхені запевнили союзників, що врешті-решт палата представників дасть дозвіл на допомогу, а деякі прогнозують ухвалення вже в березні.

"Для нас цей пакет життєво важливий. Зараз ми не розглядаємо альтернативи, оскільки розраховуємо на Сполучені Штати як на нашого стратегічного партнера", — сказав президент Зеленський на пресконференції з віцепрезидентом Камалою Гарріс у суботу.

Гарріс підтвердила, що "плану Б" немає, вона сказала просто: є тільки "план А".

Однак через американську нерішучість в Європі політики все більше занепокоєні тим, що Володимир Путін може зазіхнути й на одну з країн НАТО, імовірно одну з Балтійських країн, тому в ЄС все більше говорять про те, як самим захистися, якщо США не нададуть своїх гарантій.

"Я не можу передбачити, чи може статися напад на територію НАТО і коли він може статися, – сказав міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. - Але це може статися через п'ять-вісім років".

Убивство Навального – це меседж від Путіна світу, що він не планує здаватися

Путін і Навальний

Фото: колаж Еспресо

 

У The New York Times написали, що коли лідери Заходу збиралися в Мюнхені, президент РФ Володимир Путін мав для них чітке повідомлення: ніщо з того, що вони зробили досі, — санкції, засудження, спроби стримування — не змінить його намірів порушити поточний світовий порядок.

"Росія досягла свого першого великого успіху в Україні майже за рік, взявши зруйноване місто Авдіївка ціною величезних людських втрат для обох сторін, тіла розкидані вздовж доріг, - попередження, можливо, про новий курс дворічної давності війни. Підозріла смерть Олексія Навального у віддаленій арктичній в'язниці ще більше показала, що пан Путін не терпітиме інакомислення з наближенням виборів. А американське відкриття про те, що Путін, можливо, планує розмістити ядерну зброю в космосі — бомбу, покликану знищити глобальну комунікацію, – було вагомим нагадуванням його здатності завдавати ударів у відповідь своїм ворогам за допомогою асиметричної зброї, яка залишається ключовим джерелом його сили", - відзначають у The New York Times.

Стосовно Навального у The Guardian написали, що світ може ніколи не дізнатися, що саме сталося в день смерті Олексія Навального у віддаленій в'язниці за Полярним колом. Станом на неділю його родині ще навіть не дозволили побачити його тіло.

"Виправні колонії РФ сумно відомі своїми жахливими умовами. Якими б не були обставини його смерті, роки жорстокого поводження підтверджують поширену думку його прихильників про відповідальність Кремля. "Путін убив Олексія Навального", — сказав Георгій Албуров, соратник Навального. Лідери на Заході так само повторили точку зору Албурова, поклавши провину за смерть Навального безпосередньо на Путіна. "Не помиляйтесь: Путін відповідальний за смерть Навального", – заявив президент США Джо Байден. Але ці заяви швидше за все змусять Кремль у кращому випадку знизати плечима", - відзначають британські журналісти й додають, що Путін завдав нищівного удару по і без того придушеній опозиції в країні.

Відповідно, тепер контроль президента РФ над внутрішньою політикою країни виглядає повним. Після виборів наступного місяця він буде коронований ще на шестирічний термін президентства, і його перебування на посаді може перевершити навіть радянського диктатора Йосипа Сталіна. Путін уже керує державою протягом понад 24 років, тоді як Сталін помер у 1953 році після 29 років правління.

"Західні плани ізолювати Путіна та його країну, зробити його ізгоєм і запровадити глобальні санкції, які б підірвали російську економіку, не дали бажаного результату. Путін знайшов нових союзників і "залицявся" до глобального півдня, отримавши чудовий прийом в Об’єднаних Арабських Еміратах і Саудівській Аравії, колись вірних західних союзників", - додають у The Guardian.

У Bloomberg відзначають, що доля опозиціонера пов’язана зі смертельною авіакатастрофою, в якій торік загинув лідер групи найманців Вагнера Євген Пригожин. Пригожина, який став героєм для російських націоналістів за участь у бойових діях в Україні, було вбито в серпні, рівно через два місяці після того, як він очолив заколот проти керівництва Міністерства оборони, який переріс у найбільшу загрозу правлінню Путіна. А усунення Навального перед другою річницею повномасштабного вторгнення – це потужний меседж росіянам та всьому світу, що Путін навіть не думає про поразку, а, можливо, готується до нової війни.

Хоча в Росії було затримано сотні людей, які вийшли на вулиці, щоб ушанувати пам’ять Олексія Навального, та це ніяк не впливає на загальний стан справ у самій РФ.

Читайте також: "Єдина справжня опозиція РФ зараз у легіоні "Свобода Росії" та партизанських рухах", - ексдепутат держдуми Пономарьов

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.1
    Купівля 41.1
    Продаж 41.57
  • EUR
    Купівля 45.4
    Продаж 46.08
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
13 вересня
16:50
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що другий Саміт миру відбудеться в листопаді: на нього запросять Росію
16:49
Зеленський
"Україна потребує достатньої далекобійності, щоб змусити Росію шукати миру": Зеленський про необхідність дозволу на удари вглиб РФ
16:46
Південноукраїнська АЕС
За останні кілька тижнів над українськими АЕС пролетіло понад 100 ракет і дронів, – Енергоатом
16:39
Володимир Путін
"Російська агресія була зумовлена розширенням НАТО": антиукраїнські наративи світових ЗМІ за 13 вересня
16:34
Служба безпеки України
Будують судноремонтний завод для росіян: СБУ оголосила підозру посадовцям українського холдингу
16:33
Ексклюзив
відновлення електропостачання
Більш ефективна стратегія застосовувалася Укренерго: експерт з енергетики Омельченко про захист енергооб'єктів України
16:30
Володимир Зеленський
"Усі намагаються просто заговорити це питання": Зеленський закликав партнерів збивати російські ракети над Україною
16:27
знищені окупанти
На тлі операції на Курщині росіяни подали рекордну кількість звернень щодо зниклих безвісти військових
16:22
Ексклюзив
Десна
Забруднення річки Сейм припинилось, - начальник Держекоінспекції у Чернігівській області Жук
16:11
зерно, зернова угода
РФ з початку повномасштабної війни знищила або пошкодила понад 280 об'єктів портової інфраструктури
16:02
OPINION
На Банковій й далі зароблятимуть на російських енергоносіях
16:01
Довженко-Центр святкує своє 30-річчя
Кінопокази та екскурсія знімальними майданчиками: у Довженко-Центрі з нагоди 30-річчя влаштували святкові заходи
15:54
Андрій Лунін
Український голкіпер Лунін продовжив контракт з "Реалом"
15:52
З початку року сапери очистили понад 200 тис. га родючих земель: названо регіони-лідери розмінування
15:48
ЗРК Patriot
Нідерланди передали радар для Patriot Україні та відправлять три пускові установки
15:34
Bahroma випустили пісню "Квітень"
Bahroma випустили пісню "Квітень", що стала саундтреком фільму "Буча"
15:30
Євро-2024, Кріштіану Роналду, збірна Португалії
Роналду першим у світі зібрав 1 млрд підписників у соцмережах
15:30
Марія Захарова
Росія вислала шістьох британських дипломатів, звинувативши їх у шпигунстві
15:21
РФ поцілила у п'ятиповерхівку в Кураховому: надзвичайники врятували жінку
15:16
безпілотник, дрон
Росія розробляє новий дрон-камікадзе з китайським двигуном, - Reuters
15:11
Ексклюзив
втрати окупантів
Біля Часового Яру окупанти проводять до 20 штурмів позицій Сил оборони щодня, - пресофіцер 26-ї артбригади Калашніков
14:35
Оновлено
Україна повернула з полону 49 військових та цивільних: серед них захисники Азовсталі
14:32
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:20
погода осінь
Наталка Діденко розповіла, де на вихідних пройдуть дощі та попередила про сильний вітер
14:01
Вступ до аспірантури за $2 тис. для відстрочки: проректора одного з київських університетів підозрюють у хабарі
14:01
OPINION
Де план перемоги Зеленського? Блінкен надіслав чіткі сигнали Банковій
13:51
На Одещині затримали чотирьох підозрюваних у підпалах авто військових
13:49
Тіна Кароль
Тіна Кароль стала музичною продюсеркою Нацвідбору Євробачення-2025
13:38
Фінляндія, Україна
Україна отримає від Фінляндії пакет військової допомоги на €118 млн
13:24
Оновлено
Росіяни КАБами атакували Сумщину: загинули 2 людини, серед поранених дитина, під обстріл потрапили волонтери фонду Razom
13:23
За відкриття, що ссавці можуть дихати анусом: у США вручили Шнобелівську премію
13:14
Представники МКС оглянули катівні, які росіяни облаштували під час окупації Харківщини
13:11
Київ
Очільники МЗС Литви та Польщі Ландсбергіс і Сікорський приїхали до Києва
13:00
Ексклюзив
Окупанти скинули потужну бомбу на Азовсталь
ГО "Спільнота Оленівки" закликала Зеленського, Буданова та перемовників провести пресконференцію щодо полонених
12:44
Володимир Зеленський
Володимир Зеленський оновив склад РНБО
12:43
Олексій Брехт
Наглядова рада Укренерго призначила в. о. голови правління Олексія Брехта
12:09
електроенергія
Через негоду знеструмлено 41 населений пункт у чотирьох областях: ситуація в енергосистемі 13 вересня
12:07
OPINION
Зміни в уряді як демонстрація сили безсилої влади
11:56
Майкл Дуглас
Актор і посол доброї волі ООН Майкл Дуглас відвідав саміт перших леді та джентльменів у Києві
11:42
Тарас Петриненко й Олександр Положинський
Тарас Петриненко й Олександр Положинський випустили пісню "Час" про "сенс життя і цінності"
Більше новин