Відставка Найєма підкреслює напруженість в Україні та для чого Росія почала антикорупційні заходи у Кремлі. Акценти світових ЗМІ 11 червня
У фокусі міжнародних видань - про що свідчить відставка Мустафи Найєма та як Путін знищує чиновників Міністерства оборони Росії, звинувачених у корупції
Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 11 червня.
Відставка Найєма підкреслює напруженість в уряді президента щодо розподілу допомоги у воєнний час
Фото: School of Public Management UCU / Facebook
Мустафа Найєм, який був директором Державного агентства з питань відновлення України, подав у відставку з урядового агентства, яке контролює переважно фінансовані Заходом відновлювальні роботи в Україні, пославшись на неефективне управління коштами.Журналісти The New York Times наголошують, що його відставка підкреслює напруженість в уряді президента Володимира Зеленського щодо розподілу допомоги у воєнний час.
Найєм - другий високопосадовець, який брав участь у відбудові України й пішов у відставку за останній місяць після звільнення в травні Олександра Кубракова, міністра інфраструктури.
Своєю чергою Агентство відновлення України було створено під час війни, щоб упорядкувати та захистити фінансування реконструкції, яка, як очікується, зрештою залучить десятки мільярдів доларів іноземної допомоги, зважаючи на масштаби руйнувань під час війни. Україна та деякі союзники сприяють захопленню російських активів для фінансування робіт.
Агентство з реконструкції, яке очолював Найєм, контролювало торішній бюджет у 100 мільярдів гривень, українська валюта, або близько 2,5 мільярдів доларів США, які в основному фінансувалися, як і більшість невійськових витрат в Україні, коштом іноземної допомоги.
У телефонному інтерв’ю та листі з поясненнями щодо своєї відставки, опублікованому у Facebook, пан Найєм не згадав жодного конкретного випадку корупції. Натомість він перерахував низку бюрократичних перепон, які заважають роботі агентства, затримуючи затвердження проєктів і платежі підрядникам. За його словами, зарплати персоналу агентства були скорочені, що він назвав спробою підірвати роботу організації.
Минулої осені Мустафа Найєм повідомив антикорупційні органи про двох депутатів парламенту за звинуваченнями у спробі дати хабар. Зараз ці справи перебувають у суді.
Журналісти зазначають, що відставка Найєма відбулася у незручний час, за день до великої донорської конференції з питань відновлення в Берліні. Українська влада виключила його зі складу делегації, зірвавши заплановані ним зустрічі з іноземними посадовцями щодо пожертв на відбудову України.
Незважаючи на термінову потребу відновити пошкодження електростанцій, доріг, мостів і водопровідних споруд, пошкоджених російськими ракетними атаками, підрядники місяцями не отримували зарплати, сказав пан Найєм в інтерв’ю. За його словами, деякі проекти зависли через неплатежі.
Крім того, Агентство фінансувало деякі військові фортифікаційні роботи в Сумській області та в Донецькій області на сході України. Найєм написав у листі, пояснюючи свою відставку, що виплати за цими та іншими контрактами були "затримані на місяці".
Путін шукає допомоги "у своїй важкій війні проти України"
Фото: Reuters
Видання Bloomberg зазначає, що російський президент Володимир Путін планує поїздки у Північну Корею та В’єтнам. Так подорож Путіна до Північної Кореї стане його першою з липня 2000 року. Вона має "підняти занепокоєння США" та їхніх союзників щодо постачання зброї, які допомогли Кремлю в його нападі на Україну в обмін на допомогу для підтримки режиму Кім Чен Ина.
"Час візиту може мати вирішальне значення для Путіна. Оскільки Київ зараз отримує свіжу зброю на мільярди доларів від своїх союзників США та Європи, вікно для російського прориву звужується, навіть якщо вона продовжує обстрілювати українські міста ракетами та безпілотниками, включаючи енергетичну інфраструктуру", - наголосили журналісти.
США, Південна Корея та інші звинуватили Північну Корею у надсиланні величезної кількості артилерійських снарядів Путіну, а також у новітньому сімействі ядерних балістичних ракет Пхеньяна малої дальності, які легко приховати та швидко розгорнути.
Лише артилерія коштує кілька мільярдів доларів, а допомога з боку Росії може стати найбільшим поштовхом для економіки Північної Кореї з тих пір, як Кім Чен Ин прийшов до влади близько десятка років тому.
У Росії усувають чиновників Міністерства оборони, звинувачених у корупції, щоб гарантувати, що державні витрати потраплять на поле бою в Україні
Фото: Новий міністр оборони Росії Андрій Бєлоусов, до 12 травня 2024 року був віцепрем'єром РФ з питань економіки Фото: Дмитрий Лекай
Ще однією темою, на якій наголосили західні ЗМІ - антикорупційні заходи у Кремлі.
У The Washington Post пишуть, що у Москві раптово вдалися до агресивних репресій — усувають посадовців, які ведуть екстравагантний спосіб життя або які були критично налаштовані до військового командування.
Минулого місяця президент Володимир Путін перепризначив свого багаторічного міністра оборони Сергія Шойгу головою Ради національної безпеки Росії. На місце Шойгу Путін призначив колишнього міністра економіки Андрія Бєлоусова з мандатом використовувати зростаючий оборонний бюджет країни "економно, але ефективно".
Крім того, п’ять високопосадовців, включаючи заступника міністра оборони, були заарештовані, оскільки Кремль надсилає різке повідомлення про те, що ні надмірності, ні нелояльність не будуть терпіти під час війни.
Хоча останнім часом Путін наголошує на своїй боротьбі з корупцією, аналітики не бачать фундаментальних змін у клептократичних тенденціях його режиму, включно з патронажем Кремля над когортою лояльних олігархів і силовиків.
19 лютого Путін наказав ФСБ розслідувати корупцію в оборонних закупівлях і державних проєктf[. У квітні він закликав колегію Міністерства внутрішніх справ посилити боротьбу з корупцією, яка, за його словами, "отруює суспільство і краде гроші, необхідні для захисту країни".
Експерт з російської армії у Французькому інституті міжнародних відносин Дімітрі Мінік, сказав, що арешти були частиною зусиль, спрямованих на максимізацію військових ресурсів. Але він також додав, що корупція була використана як привід для усунення некомпетентних чиновників або для зведення політичних рахунків. За його словами, це часто сигналізує про внутрішню боротьбу.
Своєю чергою речник Кремля Пєсков заперечив будь-яку чистку чи антикорупційну кампанію в коментарях під час щоденної селекторної наради з журналістами.
"Боротьба з корупцією — це послідовна робота", - заявив він.
- Актуальне
- Важливе