Огляд

Війна в Україні не стала фокусом обговорень у Давосі та хто контролював відстеження зброї та обладнання, яке США надала українцям. Акценти світових ЗМІ 19 січня

Ірина Запотічна
19 січня, 2024 п'ятниця
11:26

У фокусі міжнародних ЗМІ був аналіз розмов на Всесвітньому форумі у Давосі, питання контролю зброї, яка надходила в Україну та мирні плани Пекіна

Україна хоче, щоб Китай був залучений до мирного плану України, однак мирні плани Пекіна зосереджені на Газі

На CNN вийшла стаття із заголовком "Україна посилює тиск на Китай, щоб той допоміг припинити війну. Але мирні плани Пекіна зосереджені на Газі". Журналісти пишуть, що ключовою темою для розмови для президента України Зеленського та інших офіційних осіб цього тижня під час зустрічі світової еліти у швейцарському Давосі стало посилення тиску на Пекін - найпотужнішого союзника Москви.

Зокрема Зеленський сказав журналістам, що "дуже б хотів, щоб Китай був залучений" до мирного плану України, а міністр закордонних справ заявив, що країна хоче більше контактів з Китаєм на "всіх рівнях". Попри те, прем’єр-міністр Китаю Лі Цян, схоже, покинув Всесвітній економічний форум на початку цього тижня, не зустрівшись із Зеленським. Він також не торкався конфлікту безпосередньо у своїй промові, яка була зосереджена на тому, щоб заспокоїти свою аудиторію щодо економіки Китаю, яка похитується.

Аналітики стверджують, що навряд чи Пекін бачить зараз час використовувати свої глибокі та зростаючі зв’язки з Росією, щоб посилити поштовх до припинення війни – особливо на умовах України.

"Китай вважає, що він уже відіграє важливу роль у просуванні до миру. Просто китайська версія миру – це не те, що хоче бачити Зеленський", – сказав Юн Сунь, директор китайської програми мозкового центру Stimson Center у Вашингтоні.

Відтак у той час, як Лі Цян зосередився на економіці в Давосі, міністр закордонних справ Китаю Ван І зосередився на Газі на початку цього тижня.

Зокрема, чи зацікавлений Пекін приєднатися до все більшої кількості країн – у тому числі країн Глобального Півдня – які бажають сісти за стіл переговорів з Україною та почути її мирні умови, буде перевірено на майбутньому мирному саміті, оголошеному в понеділок.

Війна не стала фокусом обговорень у Давосі

Фото: Laurent Gillieron/Keystone, через Associated Press

Журналісти The New York Times акцентували на тому, що хоч питання війни передбачені в порядку денному на Всесвітньому економічному форумі, однак увага тут прикута до інших речей, як от вибори чи штучний інтелект, а не Україна та Газа.

Попри те, що президент України виступив на форумі у вівторок, Ізраїлю дали слово у четвер, утримати колективну увагу зібрання не вдалося жодному. 

Усі хочуть говорити про те, як ШІ та цьогорічні вибори, особливо в Сполучених Штатах, можуть сколихнути світ. Рейчел Голдберг, яка приїхала до Давосу, щоб закликати до дій щодо звільнення понад 100 заручників, які були захоплені 7 жовтня і продовжують утримуватися ХАМАСом, включаючи її 23-річного сина, каже, що ніхто не говорить тут про Ізраїль. За її словами, жінка не здивована, що війна тут відійшла на другий план, адже "це складно і це поляризує".

Своєю чергою президент України Володимир Зеленський закликав до міжнародної допомоги. Після цього він також відповідав на запитання журналістів та зазначив, що без додаткової допомоги з боку Сполучених Штатів та інших країн, "станеться величезна криза". Він додав: "У нас зараз війна, і ми матимемо величезну кризу — кризу для всієї Європи".

Схоже, учасники та лідери не вважають жодну війну значною загрозою для глобальної економіки на цей час. Ані Газа, ані Україна не розкрили 10 найбільших найближчих проблем у Global Risk Report - опитуванні 1500 світових лідерів, який форум оприлюднив напередодні зібрання. У звіті провідних економістів Всесвітнього економічного форуму, опублікованому цього тижня, йдеться про те, що прогнози зростання для Близького Сходу "трохи послабилися" на тлі невизначеності щодо війни між Ізраїлем і ХАМАС. Україна в ньому взагалі не згадувалася.

У приватних розмовах учасники форуму набагато жвавіше обговорювали інші теми, які мали б вплинути на їхній бізнес. 

ШІ очолив цей список. В інтерв’ю керівники, як правило, зі значним ентузіазмом розповідали про переваги та недоліки технології. Вони також говорили про політику, вичерпно. За вечерею вони та інші учасники обговорювали, чи зможе колишній президент Дональд Трамп повернутися у Білий дім в листопаді та як його популістська, протекціоністська політика може збурити ринки та перевернути їхні бізнес-моделі.

Деякі керівники явно поставили Газу та Україну нижче, ніж американські вибори, у своєму списку геополітичних проблем. Однак було кілька винятків. Прихильники України відкрили власну вітрину на головній набережній і щодня влаштовували кілька заходів, щоб привернути увагу до конфлікту. Технологічна компанія Palantir та її виконавчий директор Алекс Карп прийняли пані Голдберг разом із донькою заручника та двома колишніми заручниками, яких було звільнено, - для подій та інтерв’ю.

Майже 40 000 одиниць зброї від США, надісланих на фронт в Україні, погано відстежувались

Фото: Девід Гуттенфельдер

Окрім того, у The New York Times вийшла стаття про звіт Пентагону, де йдеться про те, що допомога США Україні погано контролювалася.

У звіті генерального інспектора Міністерства оборони, оприлюдненому в четвер, немає доказів того, що будь-яка зі зброї була використана не за призначенням після того, як її відправили до військового матеріально-технічного центру США в Польщі або відправили на лінію фронту в Україні.

Але він виявив, що американські оборонні чиновники та дипломати у Вашингтоні і Європі не змогли швидко або повністю відзвітувати про багато з 40 000 одиниць зброї, які за законом мали б перебувати під пильним контролем, оскільки їхня ефективність на полі бою, чутливі технології і відносно невеликі розміри роблять їх привабливою здобиччю для контрабандистів озброєнь.

Кількість озброєння, розглянутого у звіті, становить лише невелику частину близько 50 мільярдів доларів військового обладнання, яке Сполучені Штати надіслали Україні з 2014 року, коли Росія захопила Крим і частину Донбасу. Більшість озброєння, що була поставлена на сьогоднішній день, — включаючи танки, системи протиповітряної оборони, артилерійські пускові установки та боєприпаси — були взяті під заставу після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.

Офіційні особи Пентагону, Державного департаменту та інші експерти вже давно вважають, що майже неможливо порахувати кожну з тисяч одиниць зброї, яка була відправлена ​​в Україну. Хаос бойових дій, ризик поїздки на поле битви та брак персоналу у Вашингтоні, Києві та на логістичному центрі в Польщі – усе це перешкоджало ретельному нагляду, хоча офіційні особи стверджують, що не було жодних ознак широкомасштабної контрабанди чи неправильного використання зброї з початку війни.

Виконувачка обов’язків заступника міністра оборони з питань політики Олександра Бейкер написала 15 листопада у відповіді на попередній проєкт звіту.

Бейкер також сказала, що в посольстві США в Києві недостатньо співробітників Міністерства оборони, щоб легко відслідковувати всю найбільш чутливу зброю та обладнання, яке, за її словами, наразі в Україні налічує понад 50 000 одиниць "і зростає" (вимоги щодо звітності щодо зброї були призупинені за кілька днів до вторгнення 24 лютого 2022 року, коли посольство США в Києві було евакуйовано, і не було відновлено, доки посольство не відновилося у травні.)

У перші дні війни, коли колона російських танків прямувала на Київ, українські сили швидко розгортали ракети "Джавелін" та іншу зброю, щоб захистити себе. Відтак швидше за все, у них не було часу, аби зупинятись на їх інвентаризації.

Але принаймні в деяких випадках, згідно зі звітом у четвер, українські військові чиновники краще дбали про відстеження зброї та обладнання, ніж їхні американські колеги.

В одному прикладі зі зразка з 303 одиниць обладнання, надісланого в Україну в період з лютого 2022 року по березень 2023 року, у звіті було встановлено, що американські чиновники врахували 47 з них під час проходження через логістичні центри в Польщі та описали 15, які прибули в Україну.

Для порівняння, у звіті зазначено, що українські посадовці змогли врахувати 73 одиниці обладнання — це означає, що вони більш старанно оновлювали свій інвентар.

Попри те, реалії поля бою ускладнюють завдання. Українські війська часто обмінюють свої запаси ракет Javelin і Stinger з іншими підрозділами на спеціальне обладнання, необхідне для боротьби з росіянами на своїй ділянці фронту, відкриваючи потенціал для можливого перенаправлення незаконним третім сторонам. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
28 квітня
21:30
Естонія
В Естонії хочуть закривати на ніч ще один прикордонний пункт з Росією
21:29
Ексклюзив
ізраїльські солдати
"Без операції проти "Хезболли" ми втрачаємо північ Ізраїлю", - історик Поліщук
21:07
Ексклюзив
Нагірний Карабах
Кавказ має бути без Росії, тоді все буде спокійно, - ексголова оборонного штабу Нагорного Карабаху
21:04
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Росія завела ракетоносії у Чорному морі до пунктів базування
21:00
Огляд
вибухи на російських НПЗ
Масштабна пожежа у Воронежі, серія вибухів у тимчасово окупованому Маріуполі й атака дронів СБУ на військовий аеродром і два НПЗ: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:58
Оновлено
Вбивство українців у Німеччині
Вбивство росіянином двох українців у Баварії: нардеп Гончаренко каже, що це були воїни ЗСУ на реабілітації
20:51
ЗСУ, українські військові
"Ситуація нагадує початок вторгнення РФ": Цаплієнко заявив про перекидання бійців ГУР до Часового Яру
20:42
МДУ, московський держ університет
У Росії нібито затримали студента з України, який поширював проукраїнські гасла, - росЗМІ
20:33
Оновлено
"Кривбас" - "Металіст 1925" 3:0
"Кривбас" розбив "Металіст 1925": розклад та результати всіх матчів 26-го туру УПЛ
20:28
Окупанти
Росіяни на ТОТ продаватимуть відібране житло українців, - голова Запорізької ОВА
20:26
Росія, РФ, пожежа
У Росії невідомі спалили два тепловози: ГУР розповіло деталі
20:04
OPINION
Устя Стефанчук
"Перестаньте дивитися на диригентську паличку Москви"
19:54
ЗСУ війна проти РФ
Протягом доби на фронті відбулося 112 боєзіткнень. ЗСУ відбили 99 ворожих атак, 40 - на Авдіївському напрямку
19:35
Україна виконала всі необхідні умови для початку перемовин щодо вступу в ЄС, тепер свої зобов'язання має виконати сторона Євросоюзу, - Зеленський
19:03
На фото: Ніколь Кідман
Ніколь Кідман отримала нагороду за видатні досягнення від Американського інституту кіномистецтва
19:02
Огляд
модернізований Ту-160 росія
Що таке стратегічний бомбардувальник Ту-160 – літаки, які Україна передала Росії, а Кремль береже, як зіницю ока
18:46
Інтерв’ю
Ярина Цимбал
Кому набрид Булгаков, є український Київ Ґео Шкурупія, а українська Одеса у "Майстрі корабля" Яновського, - літературознавиця Цимбал
18:38
Ексклюзив
росія - китай
Як Китай втрачає позиції в США і чим саме допомагає Росії: роз'яснення дипломата Щербака
18:33
Інтерв’ю
мобілізація
Через помилки в управлінні та дискомунікацію виникла проблема з мобілізацією, - публіцист та історик Мирослав Чех
18:26
Байден
Майже половина американців віддає перевагу Трампу, тоді як підтримка Байдена тримається на рівні 43%, - опитування CNN
18:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
18:12
російська армія, мобілізація
У листопаді росіяни почнуть отримувати електронні повістки
18:04
OPINION
Костянтин Москалець
Напередодні Великодня
17:38
Американські вчені знайшли найпереконливіші статистичні докази існування дев'ятої планети у Сонячній системі
17:36
ГУР
Бійці ГУР знищили новітню антидронову РЛС росіян "Рєпєйнік"
17:21
Володимир Зеленський
Зеленський провів телефону розмову з лідером меншості в палаті представників США Джеффрісом: про що говорили
17:15
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Тепер ми не знаємо, яким чином повернуться вибори для Трампа", - дипломат Щербак про внутрішній конфлікт в республіканській партії
17:04
Херсонська область
Сили оборони взяли під контроль острів Нестрига в дельті Дніпра
17:03
Джорджія Мелоні
Прем'єрка Італії Мелоні висунула свою кандидатуру на виборах до Європарламенту
17:02
Інтерв’ю
Володимир Зеленський і Ріші Сунак
Лідерство у воєнно-політичній стабільності на євразійському просторі треба віддати британцям, - Безсмертний
16:41
Внаслідок ворожого обстрілу Купʼянська травмовано чоловіка
Росіяни обстріляли "градами" Куп'янськ: влучили у приватний будинок, є постраждалий
16:10
Командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський
Головнокомандувач ЗСУ Сирський: на Покровськ та Курахове наступають 4 ворожі бригади, у напрямку Харкова росіяни нарощують чисельність
16:05
Ексклюзив
Військова допомога США
Дипломат Щербак пояснив, що для України значать два пакети допомоги від Пентагона
16:02
OPINION
Олексій Панич
Чи є "хороші росіяни"? Так, є
16:02
дрон, БПЛА
РФ намагається залучити білоруську молодь до розробки і збирання бойових БПЛА
16:01
вулкан
В Індонезії вулкан Ібу викинув попіл на висоту 4,8 кілометра: людей закликали носити захисні засоби
15:57
Росіяни атакували промисловий об'єкт у Запоріжжі
15:53
Ексклюзив
кримський міст
"Це острів і ціль буде досягнута": нардеп Чийгоз вважає деокупацію Криму першочерговою метою для України
15:40
Ексклюзив
фейк
Експерт Жовтенко назвав головну причину провалу російських ІПСО в Україні
15:40
Еммануель Макрон
Макрон запропонував ідею використання французьких ядерних боєголовок для захисту ЄС від Росії
Більше новин