Огляд

Війна в Україні не стала фокусом обговорень у Давосі та хто контролював відстеження зброї та обладнання, яке США надала українцям. Акценти світових ЗМІ 19 січня

Ірина Запотічна
19 січня, 2024 п'ятниця
11:26

У фокусі міжнародних ЗМІ був аналіз розмов на Всесвітньому форумі у Давосі, питання контролю зброї, яка надходила в Україну та мирні плани Пекіна

Зміст

Україна хоче, щоб Китай був залучений до мирного плану України, однак мирні плани Пекіна зосереджені на Газі

На CNN вийшла стаття із заголовком "Україна посилює тиск на Китай, щоб той допоміг припинити війну. Але мирні плани Пекіна зосереджені на Газі". Журналісти пишуть, що ключовою темою для розмови для президента України Зеленського та інших офіційних осіб цього тижня під час зустрічі світової еліти у швейцарському Давосі стало посилення тиску на Пекін - найпотужнішого союзника Москви.

Зокрема Зеленський сказав журналістам, що "дуже б хотів, щоб Китай був залучений" до мирного плану України, а міністр закордонних справ заявив, що країна хоче більше контактів з Китаєм на "всіх рівнях". Попри те, прем’єр-міністр Китаю Лі Цян, схоже, покинув Всесвітній економічний форум на початку цього тижня, не зустрівшись із Зеленським. Він також не торкався конфлікту безпосередньо у своїй промові, яка була зосереджена на тому, щоб заспокоїти свою аудиторію щодо економіки Китаю, яка похитується.

Аналітики стверджують, що навряд чи Пекін бачить зараз час використовувати свої глибокі та зростаючі зв’язки з Росією, щоб посилити поштовх до припинення війни – особливо на умовах України.

"Китай вважає, що він уже відіграє важливу роль у просуванні до миру. Просто китайська версія миру – це не те, що хоче бачити Зеленський", – сказав Юн Сунь, директор китайської програми мозкового центру Stimson Center у Вашингтоні.

Відтак у той час, як Лі Цян зосередився на економіці в Давосі, міністр закордонних справ Китаю Ван І зосередився на Газі на початку цього тижня.

Зокрема, чи зацікавлений Пекін приєднатися до все більшої кількості країн – у тому числі країн Глобального Півдня – які бажають сісти за стіл переговорів з Україною та почути її мирні умови, буде перевірено на майбутньому мирному саміті, оголошеному в понеділок.

Війна не стала фокусом обговорень у Давосі

Фото: Laurent Gillieron/Keystone, через Associated Press

Журналісти The New York Times акцентували на тому, що хоч питання війни передбачені в порядку денному на Всесвітньому економічному форумі, однак увага тут прикута до інших речей, як от вибори чи штучний інтелект, а не Україна та Газа.

Попри те, що президент України виступив на форумі у вівторок, Ізраїлю дали слово у четвер, утримати колективну увагу зібрання не вдалося жодному. 

Усі хочуть говорити про те, як ШІ та цьогорічні вибори, особливо в Сполучених Штатах, можуть сколихнути світ. Рейчел Голдберг, яка приїхала до Давосу, щоб закликати до дій щодо звільнення понад 100 заручників, які були захоплені 7 жовтня і продовжують утримуватися ХАМАСом, включаючи її 23-річного сина, каже, що ніхто не говорить тут про Ізраїль. За її словами, жінка не здивована, що війна тут відійшла на другий план, адже "це складно і це поляризує".

Своєю чергою президент України Володимир Зеленський закликав до міжнародної допомоги. Після цього він також відповідав на запитання журналістів та зазначив, що без додаткової допомоги з боку Сполучених Штатів та інших країн, "станеться величезна криза". Він додав: "У нас зараз війна, і ми матимемо величезну кризу — кризу для всієї Європи".

Схоже, учасники та лідери не вважають жодну війну значною загрозою для глобальної економіки на цей час. Ані Газа, ані Україна не розкрили 10 найбільших найближчих проблем у Global Risk Report - опитуванні 1500 світових лідерів, який форум оприлюднив напередодні зібрання. У звіті провідних економістів Всесвітнього економічного форуму, опублікованому цього тижня, йдеться про те, що прогнози зростання для Близького Сходу "трохи послабилися" на тлі невизначеності щодо війни між Ізраїлем і ХАМАС. Україна в ньому взагалі не згадувалася.

У приватних розмовах учасники форуму набагато жвавіше обговорювали інші теми, які мали б вплинути на їхній бізнес. 

ШІ очолив цей список. В інтерв’ю керівники, як правило, зі значним ентузіазмом розповідали про переваги та недоліки технології. Вони також говорили про політику, вичерпно. За вечерею вони та інші учасники обговорювали, чи зможе колишній президент Дональд Трамп повернутися у Білий дім в листопаді та як його популістська, протекціоністська політика може збурити ринки та перевернути їхні бізнес-моделі.

Деякі керівники явно поставили Газу та Україну нижче, ніж американські вибори, у своєму списку геополітичних проблем. Однак було кілька винятків. Прихильники України відкрили власну вітрину на головній набережній і щодня влаштовували кілька заходів, щоб привернути увагу до конфлікту. Технологічна компанія Palantir та її виконавчий директор Алекс Карп прийняли пані Голдберг разом із донькою заручника та двома колишніми заручниками, яких було звільнено, - для подій та інтерв’ю.

Майже 40 000 одиниць зброї від США, надісланих на фронт в Україні, погано відстежувались

Фото: Девід Гуттенфельдер

Окрім того, у The New York Times вийшла стаття про звіт Пентагону, де йдеться про те, що допомога США Україні погано контролювалася.

У звіті генерального інспектора Міністерства оборони, оприлюдненому в четвер, немає доказів того, що будь-яка зі зброї була використана не за призначенням після того, як її відправили до військового матеріально-технічного центру США в Польщі або відправили на лінію фронту в Україні.

Але він виявив, що американські оборонні чиновники та дипломати у Вашингтоні і Європі не змогли швидко або повністю відзвітувати про багато з 40 000 одиниць зброї, які за законом мали б перебувати під пильним контролем, оскільки їхня ефективність на полі бою, чутливі технології і відносно невеликі розміри роблять їх привабливою здобиччю для контрабандистів озброєнь.

Кількість озброєння, розглянутого у звіті, становить лише невелику частину близько 50 мільярдів доларів військового обладнання, яке Сполучені Штати надіслали Україні з 2014 року, коли Росія захопила Крим і частину Донбасу. Більшість озброєння, що була поставлена на сьогоднішній день, — включаючи танки, системи протиповітряної оборони, артилерійські пускові установки та боєприпаси — були взяті під заставу після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.

Офіційні особи Пентагону, Державного департаменту та інші експерти вже давно вважають, що майже неможливо порахувати кожну з тисяч одиниць зброї, яка була відправлена ​​в Україну. Хаос бойових дій, ризик поїздки на поле битви та брак персоналу у Вашингтоні, Києві та на логістичному центрі в Польщі – усе це перешкоджало ретельному нагляду, хоча офіційні особи стверджують, що не було жодних ознак широкомасштабної контрабанди чи неправильного використання зброї з початку війни.

Виконувачка обов’язків заступника міністра оборони з питань політики Олександра Бейкер написала 15 листопада у відповіді на попередній проєкт звіту.

Бейкер також сказала, що в посольстві США в Києві недостатньо співробітників Міністерства оборони, щоб легко відслідковувати всю найбільш чутливу зброю та обладнання, яке, за її словами, наразі в Україні налічує понад 50 000 одиниць "і зростає" (вимоги щодо звітності щодо зброї були призупинені за кілька днів до вторгнення 24 лютого 2022 року, коли посольство США в Києві було евакуйовано, і не було відновлено, доки посольство не відновилося у травні.)

У перші дні війни, коли колона російських танків прямувала на Київ, українські сили швидко розгортали ракети "Джавелін" та іншу зброю, щоб захистити себе. Відтак швидше за все, у них не було часу, аби зупинятись на їх інвентаризації.

Але принаймні в деяких випадках, згідно зі звітом у четвер, українські військові чиновники краще дбали про відстеження зброї та обладнання, ніж їхні американські колеги.

В одному прикладі зі зразка з 303 одиниць обладнання, надісланого в Україну в період з лютого 2022 року по березень 2023 року, у звіті було встановлено, що американські чиновники врахували 47 з них під час проходження через логістичні центри в Польщі та описали 15, які прибули в Україну.

Для порівняння, у звіті зазначено, що українські посадовці змогли врахувати 73 одиниці обладнання — це означає, що вони більш старанно оновлювали свій інвентар.

Попри те, реалії поля бою ускладнюють завдання. Українські війська часто обмінюють свої запаси ракет Javelin і Stinger з іншими підрозділами на спеціальне обладнання, необхідне для боротьби з росіянами на своїй ділянці фронту, відкриваючи потенціал для можливого перенаправлення незаконним третім сторонам. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.55
  • EUR
    Купівля 44.66
    Продаж 45.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
3 листопада
18:04
OPINION
"Тихі виборці" - секретна зброя обох кандидатів на виборах у США
18:03
Колишній військовий комісар Євген Борисов
Ексочільник Одеського ТЦК Борисов, сидячи в СІЗО, намагався оформити собі інвалідність, - ЗМІ
17:56
новини Львівщини
Росіяни били КАБами по населених пунктах Золочівської громади на Харківщині: є пошкодження
17:42
Ексклюзив
економіка
"Для країни, яка третій рік воює, у нас прекрасна економічна ситуація": що каже економіст Непран
17:31
Оновлено
"Карпати" - "Лівий Берег" 3:0 (02.11.2024)
"Ворскла" програла "Колосу", а "Полісся" поступилося "Олександрії": розклад і результати матчів 12-го туру УПЛ
17:30
Інтерв’ю
Стає дедалі ймовірніше, що США можуть переглянути свою позицію щодо членства України в НАТО, - дипломат Брайза
17:26
Повенб в Іспанії
Постраждалі від повені у Валенсії закидали брудом короля й королеву Іспанії та президента уряду Санчеса
16:46
Оновлено
Вибори в Молдові, Мая Санду і Олександр Стояногло
Другий тур президентських виборів у Молдові: явка є вищою, ніж у першому турі
16:37
ЗСУ
З початку доби окупанти 110 разів атакували позиції Сил оборони: найактивніше ворог діє на Курахівському та Покровському напрямках
16:18
Дональд Трамп та Камала Гарріс, дебати
Трамп і Гарріс мають майже однакову підтримку серед виборців у ключових штатах, - опитування NYT
16:16
Крим
Росіяни почали використовувати покинутий командний пункт Чорноморського флоту в Севастополі, - Атеш
16:03
OPINION
Навіщо нам підкидають "зацифровану" корупцію
15:42
Ексклюзив
гроші
Закон про підвищення податків є неконституційним, - аналітик Несходовський
15:27
"Європа не зможе залишатися провоєнною": Орбан спрогнозував, що в разі перемоги Трампа залученість заходу до війни в Україні зменшиться
15:23
погода мокрий сніг зима
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, в яких областях засніжить наступного тижня
15:10
Виборці з Придністров'я на дільниці для голосування у Варниці
Президентські вибори у Молдові: виборців з підконтрольного РФ Придністров'я організовано завозять на дільниці, а молдаван Москви відправили літаком до Мінська
15:01
Ексклюзив
мобілізація
Нам терміново потрібно змінювати систему мобілізації та підготовки військовозобовʼязаних громадян, - капітан запасу ВМС ЗС України Риженко
15:01
ізраїль обстріл
"Хезболла" випустила по півночі Ізраїлю 60 ракет
15:00
Пошкоджений навчальний корпус ННІЖ та ІМВ у Києві
Після нічної атаки "шахедів" вибито вікна у корпусі Інституту журналістики та Інституту міжнародних відносин Університету Шевченка: студентів переводять на дистанційку
14:54
вибори у США
Для запобігання масовим заворушенням на виборах у США буде залучена національна гвардія, - CNN
14:49
Іранська студентка роздягнулася на знак протесту проти обов'язкового хіджабу, її затримали
14:31
Disney
Ексдизайнера Disney і Pixar засудили до 25 років тюрми за педофілію та торгівлю людьми
14:00
OPINION
У Кадирова загострюється параноя
13:59
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат
Ексречник Повітряних сил ЗСУ Ігнат: так, наших військових частково переводять у піхоту, але відсоток збиття "шахедів" аж ніяк не зменшився
13:54
світ Південна Корея США КНДР військові новини
Південна Корея, США та Японія провели спільні військові навчання
13:49
Житловий район у Слов'янську
У Слов'янську залишаються понад 50 тисяч жителів: яка нині ситуація в місті
13:35
Google - ілюстративне фото
ЦПД: Google-карти поширюють знімки з розміщенням військових систем ЗСУ: у компанії заявили, що працюють над виправленням
13:26
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
Голова МЗС Туреччини попередив про появу "нової ситуації" на війні в Україні у 2025 році
13:12
Херсонська область
Окупанти обстріляли Білозерку на Херсонщині: під удар потрапила бригада швидкої
12:29
Тайвань заявив про зростання військової активності Китаю напередодні виборів у США
12:07
Аналітика
Вибори Президента США
Похибка мінімальна. Хто веде у виборчих перегонах президента США та до чого готуватися Україні. Спецпроєкт Еспресо "Вибори в США: український погляд"
12:00
OPINION
Вибори в США. Що буде після голосування: основні сценарії
11:49
Оновлено
шахед
Росіяни вночі атакували Україну дронами: у Києві та низці областей зафіксували падіння уламків
11:20
Вибух
Війська РФ скинули КАБ на будинок у Запорізькій області: поранено двох цивільних
10:53
Кінофестиваль Молодість
Кінофестиваль "Молодість" оголосив переможців: які стрічки здобули нагороди
10:26
Іранська ракета Fateh-110
"Не зможемо стримати ізраїльтян": США застерегли Іран від повторної атаки на Ізраїль, - Axios
10:07
Ексклюзив
"Ситуація складна не тільки на Донеччині": військовий експерт Снєгирьов назвав напрямки, де росіяни намагаються просуватись
10:01
OPINION
Уроки Грузії та Молдови проходять повз нас невивченими
10:00
Інженерні війська
3 листопада - День інженерних військ і День ракетних військ і артилерії
10:00
Ексклюзив
Інша "1984" та Anima Oscura: як живе незалежний танц-театр INSHA Dance Company в Україні
Більше новин