У Данії на престол зійшов король Фредерік Х: найцікавіше про одну з найстарших монархій світу
Маргрете ІІ 14 січня зреклася престолу на користь свого сина Фредеріка Х. Еспресо розповідає, чому це безпрецедентна подія, чому Маргрете II - новаторка та хто такий новий король Данії
31 грудня 2023 року під час новорічного звернення королева Маргрете II вразила Данію заявою: вона зреклася трону на користь свого сина Фредеріка. Королева оголосила, що 14 січня, рівно через 52 роки її правління, на престол зайде король Фредерік Х.
Про що в тексті:
- Чому зречення Маргрете II престолу сенсаційне
- Чому королева Маргрете II - улюблениця данців
- Чому Маргрете II вважають новаторкою, які важливі для монархії рішення вона впроваджувала
- Хто такий Фредерік Х, новий король Данії
Чому новорічна заява Маргрете II вразила весь світ
Фото: Reuters
Данська монархія є однією з найстаріших у світі й бере початок від короля вікінгів Горма Старого, який помер у 958 році. Ця Скандинавська країна не має традиції зречення престолу. Єдиним правителем, який добровільно відмовився від влади, був король Ерік III, який правив з 1137 року. У 1146-му, тяжко захворівши, Ерік III зрікся трону. Другою данською монархинею, яка зробила це, через 878 років, стала Маргрете II.
У кількох інтервʼю у 2012-му та 2016 роках королева повторювала, що ніколи не зречеться престолу, адже довічність успадкування монархії - обовʼязкова умова, яку не обирають і не обговорюють. Попри стійкі традиції, акт про престолонаступництво передбачає, що зречення можливе, якщо ідеться про хворобу монарха. У лютому 2023 року Маргрете II перенесла операцію на спині, яка, за її словами, "спонукала до роздумів про майбутнє − чи не настав час залишити відповідальність наступному поколінню".
Хто така королева Маргрете II та чому данці нею захоплюються
Фото: denmark.dk
Королева Маргрете II є найпопулярнішим монархом у світі. У 2022 році рейтинг її схвалення населенням перевищував 80%, тоді як до її сходження на престол лише 45% данців підтримували монархію.
Маргрете ІІ народилася 16 квітня 1940 року, через тиждень після нападу нацистської Німеччини на Данію. Народження маленької принцеси в окупації стало символом надії для данців.
Маргрете II зійшла на престол 15 січня 1972 року після смерті свого батька Фредеріка IX. Примітно, що хоча вона і була його старшою дитиною, вона не була спадкоємицею до 1953 року, поки до конституції Данії не внесли зміни, які дозволили жінкам успадковувати трон. Це сталося після референдуму, на якому понад 85% проголосували за дозвіл престолонаступництва жінок. Тож Маргрете II є першою жінкою в Данії, яка стала правителькою країни.
Коментуючи новину про зречення престолу, прем'єр-міністрка Данії Метте Фредеріксен назвала королеву "опорою данців", "точкою утримання, коли все було в русі". Вона наголосила, що монархиня вміла говорити з данцями, "як з людьми". Фредеріксен зазначила, що Маргрете докладала зусиль до збереження мистецтва, культури, але також мала і міжнародний світогляд. Вона зберігала традиції й була сучасною головою сучасної держави.
У чому сучасність Маргрете II
Фото: Getty Images
Маргрете була і залишається прикладом новаторства та символом збереження традицій одночасно. Королева часто гуляла вулицями Копенгагена практично без супроводу і викликала захоплення данців своїми привітними манерами та талантом лінгвістки та дизайнерки. Маргрете II долучилась до ілюстрування данського видання "Володаря кілець". Вона також часто працює як декораторка та дизайнерка костюмів для Королівського данського балету і Королівського данського театру.
Під час перебування на троні Маргрете II модернізувала монархію Данії, дозволивши, наприклад, своїм синам одружуватися з жінками, які не належать до королівської сім’ї. Цікаво, що її батьки, король Фредерік IX і королева Інгрід, обидва були членами королівських сімей. Батько був старшим сином короля Данії Крістіана X і королеви Александрини, а мати була єдиною дочкою короля Швеції Густава VI Адольфа і його першої дружини принцеси Маргарет.
Зречення престолу - теж у певному сенсі новаторське рішення для данської монархії. Експерти данської королівської родини припускають, що таким рішенням Маргрете хотіла уникнути ситуації, яка склалась у Великій Британії. Оскільки королева Єлизавета II правила до своєї смерті у 96-річному віці, її син, король Чарльз III, зійшов на престол у 73-річному віці.
Хто такий новий король Данії Фредрік Х
Фото: Getty Images
14 січня Маргрете підписала заяву про своє зречення престолу під час засідання державної ради в парламенті. Одразу в цей же момент офіційно сталося проголошення старшого сина королеви, кронпринца Фредеріка новим королем Данії. У Данії немає церемонії коронації. Тож єдиними урочистостями стали вихід нового короля з родиною на балкон парламенту в замку Крістіансборг та слова прем'єр-міністрки Метте Фредеріксен "Хай живе король Фредерік Десятий".
"Я сподіваюся стати королем завтрашнього дня, який об’єднує. Це обов’язок, до якого я йшов усе своє життя. Це обов’язок, який я приймаю з гордістю, повагою та радістю", − звернувся до натовпу Фредерік у своїй першій королівській промові. Попри холодну погоду, тисячі людей зібралися перед палацом Крістіансборг у Копенгагені.
Королю Фредеріку Х 55 років. Він вивчав політичні науки, рік навчався в Гарвардському університеті, а в лютому 1995-го здобув ступінь кандидата політичних наук. Новий король Данії у 1994 році стажувався в данській місії при ООН у Нью-Йорку, рік був першим секретарем посольства Данії в Парижі. До речі, Фредерік належить до французької графської гілки Лаборд де Монпеза.
Майбутній король проходив військову службу в лавах армії, повітряного й морського флотів, зокрема, служив у елітному підрозділі підводних плавців. Він одружений з австралійкою Мері Елізабет Дональдсон. У подружжя четверо дітей: 18-річний Крістіан, нині спадкоємець престолу, 16-річна принцеса Ізабель і 13-річні близнюки принцеса Жозефіна та принц Вінсент
Останнє опитування, проведене після того, як Маргрет оголосила про намір зректися престолу, показало, що 82% данців бачать у Фредеріку гарного нового короля.
- Актуальне
- Важливе