У Литві визначили учасників другого туру виборів президента
У неділю, 12 травня, у Литві відбулися вибори президента. Литовці обирали між вісьмома кандидатами. Попри значний відрив від конкурентів чинного президента Гітанаса Науседи, в країні все ж відбудеться другий тур виборів
Про це повідомляють LRT і Delfi з посиланням на центральну виборчу комісію країни.
Оскільки жоден з кандидатів не набрав більше ніж 50% голосів, повторне голосування відбудеться 26 травня.
Станом на 06:30 понеділка, 13 травня, після підрахунку результатів на всіх 1895 дільницях, стало зрозуміло, що у другий тур виборів вийшли Гітанас Науседа та Інґріда Шимоніте, набравши відповідно 44,54% і 19,94% голосів виборців. Ігнас Вегеле, який посів третє місце, отримав 12,47% підтримки.
Фото: lrt.lt
Загальна явка на виборах становила 59,37%.
Науседа впевнено лідирував у першому турі
Після 23:00 (за місцевим часом) результати президентських виборів виглядали так:
- чинний президент Гітанас Науседа - 47,22%,
- прем'єр-міністерка Інґріда Шимоніте - 15,39%,
- колишній голова партії Християнських демократів Ігнас Вегеле - 12,47%,
- колишній депутат Ремігіюс Жемайтайтіс - 11,15%.
Науседа заявляв, що він не має сумнівів щодо своєї перемоги: "Сьогодні немає сумніву, що я виграв перший тур".
Про початок президентських виборів у Литві повідомляло Reuters.
Виборчі дільниці закрилися о 20:00 за місцевим часом (17:00 за Гринвічем).
Чинний президент Литви 59-річний Науседа, колишній старший економіст у провідному банку, має підтримку 29% виборців, показало нещодавнє опитування Delfi/Spinter Tyrimai. Його найсильнішим суперником є 49-річна прем’єр-міністерка Інґріда Шимоніте, єдина жінка, яка балотується, її підтримують 14% виборців.
Що турбувало виборців у Литві
Виборці в усьому регіоні стурбовані тим, що колишні радянські республіки, які входять до складу Балтії, тепер члени НАТО та Європейського Союзу, можуть стати цілями російської агресії в майбутньому.
Опитування ELTA/Baltijos Tyrimai показало, що більш ніж половина литовців вважають напад Росії можливим або навіть дуже ймовірним. У березні литовська розвідка заявила, що Росія на шляху посилення свого військового потенціалу вздовж кордону з НАТО.
Які погляди на подальший розвиток країни мають головні претенденти на посаду президента
Більшість кандидатів, які балотуються на виборах, включаючи Шимоніте та Науседу, повідомили, що тримають запаси їжі вдома напоготові на випадок військового конфлікту.
"Я роблю все можливе, щоб це не знадобилося", - сказав Науседа під час теледебатів.
І Науседа, і Шимоніте підтримують збільшення витрат на оборону до принаймні 3% ВВП Литви з 2,75%, запланованих на цей рік, для оплати модернізації армії та інфраструктури для підтримки бригади німецьких військ та їхніх сімей, які будуть розгорнуті в Литві та боєздатні з 2027 року.
Погоджуючись з політикою щодо Росії, два головні кандидати розходяться в таких питаннях, як одностатеві цивільні партнерства, проти яких виступає Науседа, і мають історію гострих суперечок і відмови говорити одне з одним.
Довідково. Президент Литви керує збройними силами та вищим органом політики оборони та національної безпеки, а також представляє країну на самітах Європейського Союзу та НАТО.
У тандемі з урядом президент визначає зовнішню політику та політику безпеки, може накладати вето на закони та має право голосу в призначенні ключових посадових осіб, таких як судді, головний прокурор, начальник оборони та голова центрального банку.
У 2019 році Науседа виграв другий тур президентських виборів проти Шимоніте, колишньої міністерки фінансів, набравши 66% голосів.
Шимоніте також стикається з важким випробуванням на загальних виборах у жовтні цього року, оскільки урядові партії поступаються в опитуваннях.
- Актуальне
- Важливе