"Вкладаємося в ті технології, які наближають перемогу України", – засновник фонду "Незламні" Дмитро Дубровський
Нині у посиленні наших оборонних і наступальних можливостей важливу роль відіграють мілітарні стартапи та венчурні фонди, які інвестують у військові розробки
Про один із таких фондів Еспресо розповів співзасновник компанії Uklon і фонду "Незламні" Дмитро Дубровський.
Хотів би, щоб ви нашим глядачам розказали про венчурний фонд "Незламні". Ким і з якою метою його було створено та які оборонні стартапи зараз здійснюються, які основні інвестиції цього фонду?
Цього року ми створили цей фонд разом із партнерами - співзасновниками Uklon. Цей фонд складає 2 млн доларів – це наші гроші, зароблені як дивіденди, отримані співзасновниками, і ми вклали їх у цей фонд. По суті, з цього фонду будуть робитись інвестиції в стартапи саме зі сфери military defence-tech. Основна умова – вкладаємося в ті технології, які наближають перемогу України.
Які конкретно проєкти вже профінансовано вашим фондом?
Уже проінвестували два стартапи, це дві компанії: Buntar Aerospace та Ailand Systems.
Почнімо з Ailand Systems. Як я розумію, це створення безпілотної системи, яка має певне унікальне призначення. Про що саме йдеться? Чому саме цей напрямок був обраний для інвестування?
Ailand Systems, вони про deminig, розмінування наших територій. Вони розробили цікаву технологію, коли дрони займаються детекцією мін за певним алгоритмом. Визначається поле, наприклад, чи територія, і вони за певним алгоритмом, за певним маршрутом роблять детекцію мін, від протитанкових до протипіхотних. І потім саперам уже значно легше, коли є детекція, займатися розмінуванням. Ми вважаємо, що ця ефективна технологія буде зберігати життя та здоров'я наших саперів. Територій, які треба розміновувати, просто ну гігантська кількість, ми бачимо, що це дуже перспективна річ, тому і вклалися в неї.
А скільки коштів фонд інвестував у проєкт, пов’язаний із пошуком мін і розмінуванням? На що компанія, яка створює систему, буде ці кошти використовувати?
Ну, зазвичай ми інвестуємо від 200 до 500 тисяч доларів. Тут було трохи більше ніж 200 тис. Я думаю, що перші напрями, в які хлопці інвестують, – це розвиток серійного виробництва, бо вони пройшли польові випробування, хочуть запускати в серію. І я думаю, що це буде модернізація і впровадження якихось технологічних рішень.
Як ви знайшли цю команду? Як ви на них вийшли й чому зробили ставку саме на цю ініціативу? Чи був якийсь процес аналізу доцільності тих технологічних рішень, які реалізовані в цьому дроні-міношукачі?
Іноді стартапи на нас виходять. І ми по своєму нетворкінгу знаходимо. Але є ще системна кооперація з державною ініціативою Brave1, де є, по суті, такий інкубатор для маленьких військових стартапів з ініціативи Міністерства цифрової трансформації. Вони дають невеликі гранти проєктам, щоб вони розвивалися, а потім ми дивимося їхні презентації і до тих, які нам найцікавіші, ми звертаємося, спілкуємось уже більш детально і даємо більший фінансовий бюджет, щоб вони могли перейти до серійного виробництва.
– Поговорімо про другий проєкт. Він стосується так само безпілотної тематики. Buntar Aerospace. У чому тут особливість технологічних рішень, які вас зацікавили?
У Buntar Aerospace є два основні проєкти. Є ще декілька допоміжних, але основний – це Buntar One. Це великий літак-розвідник. У нього є такі технологічні речі, як вертикальний зліт, вертикальна посадка. Він літає на велику відстань, 50-70 км. Ребостійкий, має антиспуфінг-технології. Зацікавило, що це дуже технологічна ніша. Друге рішення – це програмне забезпечення Buntar Copilot. Це планувальник місій для розвідувальних безпілотних апаратів. Думаємо, що це гарна інвестиція.
Чи знаєте ви певні часові рамки для ваших партнерів, у проєкт яких ви інвестуєте кошти? Коли проєкти стануть серійними?
Зараз хлопці й дівчата в першій і в другій команді завершують польові випробування. Ми очікуємо, що восени почнуться в них уже бойові вильоти, і в перших, і в других.
Чи є у вас живі контакти з Міноборони чи Генштабом, аби розуміти потреби Сил оборони?
Ми більше взаємодіємо з кінцевими споживачами, розуміємо їхню потребу, спілкуючись саме з військовими, командирами батальйону чи роти. Ми дивимося на ефективність. Якщо якісь речі купують, замовляють у великій кількості і є потреба, значить, у це можна вкладатись. Тісної співпраці з Міноборони в нас ще немає. Я думаю, це більше наше недопрацювання. Треба буде проявити більше ініціативи. Але ми співпрацюємо з Brave1, тому є певна взаємодія з державою і з військовими.
Чи розраховуєте ви, що профінансовані проєкти з часом стануть цікавими закордонним покупцям?
Так, стартапи компанії повинні бути орієнтовані на експансію. Український ринок зараз дуже великий через те, що триває війна і дуже великий попит на будь-яку мілітарі-продукцію. Але, звісно, ми розглядаємо стартапи, які потім, після закінчення війни, розглядають експорт продукції, продаж її в країни НАТО, в дружні до Альянсу країни. Тільки тоді є сенс інвестувати в компанію й очікувати великого зростання.
Ми згадали про два проєкти. Чи це всі напрями, які зараз розглядає компанія? Чи є ще інші проєкти, які вже зараз можна анонсувати?
Так, дійсно, ми розглядаємо різні напрями, трохи диверсифікуємо свій портфель компанії. Є і компанії з тактичної медицини, є компанії Cybers Security, дрони, не тільки повітряні розвідники, а й маленькі наземні та підводні. Є РЕБ-технології, є пеленгатори. Ми хочемо взяти більший спектр, закрити ці галузі.
- Актуальне
- Важливе