Цугцванг Зеленського через НЕвідкриття декларацій чиновників
Лише три години знадобилося, щоб петиція із закликом до президента України Володимира Зеленського про відкриття майнових декларацій чиновників набрала необхідні для розгляду 25 тисяч голосів. Але й після цього українці продовжували голосувати: станом на ранок 7 вересня під коротеньким текстом активіста та військового Олександра Ябчанки вже підписалися понад 62 тисячі людей, кількість підписів зростає
У воєнний час, коли протести та мітинги заборонені, такий інтернет-флешмоб свідчить про незадоволення великої групи людей. Мій підпис також є під закликом до Зеленського.
Обурення громадян викликало голосування депутатів Верховної Ради, де монобільшість складається з представників пропрезидентської фракції “Слуга народу”. Тобто лише одна ця фракція може своїми голосами вирішувати долю законопроєкту. І коли дуже потрібно, “слуги” голосують синхронно. А коли потрібно, не голосують.
Що відбулося позавчора у парламенті
5 вересня депутати розглядали законопроєкт про відновлення декларування та відкриття майнових декларацій українських топпосадовців. Через велику війну з міркувань безпеки подання декларацій було добровільне.
Але декларації про заробітки та майно можновладців — це інструмент боротьби із корупцією. І якщо раптом депутат або чиновник живе на широку ногу, а має копійчані доходи, то це предмет для реакції антикорупційних органів. І як свідчать численні розслідування журналістів, під час великої війни таким органам було б чим зайнятися.
До того ж Україна обіцяла МВФ відновити декларування чиновників до липня 2023 року (вже вересень, нагадаю). І позавчора депутати із великим запізненням проголосували за таке відновлення, тобто формально зобов'язання перед МВФ виконали.
Але водночас депутати дозволили тримати декларації в секреті від громадськості ще рік. Тобто силові та контролюючі органи перевіряти декларації зможуть, але активісти та журналісти до цих даних доступу не матимуть. На жаль, спроможності Національної комісії з питань запобігання корупції (НАЗК) з перевірки декларацій не безкінечні. Часто проблеми з деклараціями чиновників спочатку знаходили журналісти та активісти, а лише після цього підключалися антикорупційні органи.
Чому зберегли таємність декларацій
Аргументи все ті ж: в багатьох чиновників є родичі на окупованих територіях, багато з чиновників служать у ЗСУ, тому повністю відкривати декларації небезпечно. І в цих аргументах є логіка. Але знайти вихід з цієї ситуації можна було по-різному.
Можна було, як пропонувала НАЗК, закрити окремі дані в деклараціях про адреси родичів чи окремі декларації військовослужбовців, щоб не наражати їх на небезпеку. Або закрити від публіки декларації чиновників з окремих регіонів.
Посли країн Великої Сімки також закликали депутатів “обмежити кількість виключень з питань безпеки”. Натомість депутати вирішили спочатку закрити всі декларації, а лише за бажанням декларанта дозволити той майновий звіт відкрити.
Як реагуватиме Зеленський
Ігнорувати вимоги громадськості — наражати себе на подальшу критику та ніби підтримувати чиновників та депутатів, які приховують набуті під час великої війни статки від активістів та журналістів.
Ветувати законопроєкт на вимогу активістів — це викликати тихе незадоволення топпосадовців, які ховають активи, та відкладати виконання зобовязань перед МВФ ще на кілька місяців, бо шлях законопроєкту в Раді не швидкий навіть за наявності в президента політичної волі.
Тобто президент опинився в складній ситуації, коли будь-яке рішення буде невигідним. Але одне з цих рішень буде невигідним для впливових топпосадовців з нещодавно набутою нерухомістю, а інше — для більшості українських громадян.
- Актуальне
- Важливе