У Львові створять центр свободи і демократії
Про таке йдеться у Львівській декларації, яку підписали на 9-му міжнародному форумі "Європа з поглядом у Майбутнє"
Польські та українські парламентарі, політики, митці, правозахисники, релігієзнавці, науковці підтримали необхідність інституційного розвитку громадянського суспільства, її рух до членства в українських структурах та створення інституції демократичного громадянського суспільства - Центру Свободи і Демократії у Львові.
“Ідея створити у Львові «Центр свободи і демократії» народилася в Гданську, в Європейському центрі солідарності. Я був під враженням як від самого місця, так і від колективу під керівництвом мого друга Базиля Керського. Ми з ним багато говорили про досвід роботи Центру, подібні осередки в Європі, діяльність яких об’єднує пропагування свободи, демократії та європейських цінностей. І спільно зауважили, що в цій європейській мережі прогалина, бо відсутня Україна”, - сказав один з підписантів документа, Микола Княжицький, народний депутат України та співголова депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща.
Фото: Dawid Linkowski / Archiwum ECS
Він вважає символічним створення такого центру саме у Львові, адже традиція міста стоїть на перехресті цивілізацій, культур, релігій і народів. На думку Княжицького, Львів став еталоном європейськості України та природного характеру нашої інтеграції з ЄС і НАТО. У Декларації зазначено, що Центру має стати платформою для створення вільних, неполітичних інтелектуальних платформ для дослідження суспільних процесів, зміцнення та поширення базових суспільних цінностей, підтримка та розвиток інститутів громадянського суспільства та незалежних ЗМІ, сприяння демократичним рухам у країнах з авторитарними режимами.
"Центр свободи і демократії має стати важливою точкою на мапі європейських культурних інституцій, на рівні з такими визнаними інституціями, як Європейський Центр Солідарності в Ґданську", - вважають підписанти.
Крім цього, в документі декларується, що Україна має якнайшвидше стати повноправним членом Європейського Союзу, а економічна, інфраструктурна та культурна відбудова нашої країни має відбутися з допомогою Західних держав. Крім того, у декларації йдеться, що відродженню російського імперіалізму сприяла байдужість щодо регіону Східної Європи і Західні демократії мають визнати, що економічні пріоритети не можуть виправдовувати економічну співпрацю з країнами, котрі загрожують світовій безпеці.
Декларацію підписали:
Лех Валенса, польський політик і профспілковий діяч, лідер "Солідарності", лауреат Нобелівської премії миру, президент Республіки Польща (1990-1995),
Мирослав Маринович, український правозахисник, публіцист, релігієзнавець, член-засновник Української Гельсінської групи, віцеректор Українського Католицького Університету,
Базиль Керський, директор Європейського центру Солідарності,
Богдан Лис, голова правління Європейського центру Солідарності,
Микола Княжицький, народний депутат України,
Сергій Квіт, президент Національного університету "Києво-Могилянська академія", Ірма Вітовська, акторка театру та кіно, продюсерка, громадська діячка,
Йосип Зісельс, громадський діяч, дисидент, виконавчий спів-президент Ваад України, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України,
Іван Малкович, поет і видавець, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка,
Леся Матвійчук, правозахисниця, голова правління організації "Центр громадянських свобод", координаторка ініціативної групи "Євромайдан SOS", лауреатка премії імені Василя Стуса.
- Актуальне
- Важливе