Інтерв’ю

Коли йшов на смерть, усміхнувся, – мама Віталія Скакуна про героїзм сина. Спецпроєкт "Україна: ціна свободи"

Тетяна Яворська
24 серпня, 2023 четвер
08:00

Вранці 24 лютого 2022 року сапер інженерно-саперного відділення окремої 35-ї бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського Віталій Скакун одним із перших серед воїнів давав відсіч ворогу на Кримському перешийку

Він підірвав разом із собою Генічеський автомобільний міст, аби сповільнити наступ окупантів. За кілька днів до Дня Незалежності, 19 серпня, міг святкувати своє 27-річчя. Уже 26 лютого Віталія Скакуна посмертно нагородили званням Героя України з удостоєнням ордена "Золота Зірка". Його іменем назвали міст у Празі. В Україні на честь загиблого воїна перейменовують вулиці. Зокрема, вулиці Віталія Скакуна з'явилися в Києві, Мукачево та рідних Бережанах.

Віталій Скакун

Фото: мама Віталія Скакуна Орися Качмарик

Мама Героя Орися Качмарик, яка працювала вчителем, ніколи не мала сумніву у героїчності свого сина і пригадує – ще змалку був занадто правильний у жорстокому навколишньому світі. 

Еспресо поспілкувався з Орисею Качмарик про сина Віталія та яку ціну свободи платять українці за своє майбутнє.

"Я не хочу бути там рабом, я хочу жити в Україні"

Пані Орисю, розкажіть, яким син був в дитинстві: чим захоплювався, як навчався, що вже тоді було для нього важливим?

У той день, коли Віталік лиш народився, він вже був справжнім козаком. Так говорила про нього рідна тітка, як лиш побачила у пологовому будинку. Змалечку понад усе для нього були сім'я і друзі, яким завжди старався догодити, особливо сусідським дівчаткам. У школі любив читати історичні книжки. Коли прочитав усю домашню бібліотеку, то скачував улюблену літературу на електронну книжку. Я завжди йому говорила: сину, ти як виростеш, маєш бути або священником, або генералом. Він був занадто правильним для цього світу. Таких людей мало і їм дуже важко. Ще одним дитячим захопленням було малювання. Приніс якось мені в школі портрет Тараса Шевченка і питає: "Мам, подібний?" - "Звичайно, подібний", – казала я, адже він мав неабиякий хист до малювання.

Віталій Скакун

Віталій Скакун

Віталій Скакун

Фото: мама Віталія Скакуна Орися Качмарик

Віталій був швидше творчою людиною. Чому вирішив стати військовим? Ви взагалі коли-небудь припускали, що син пов'яже своє майбутнє з армією?

Після закінчення львівського коледжу, де вчився на зварювальника, поїхав працювати за кордон до Польщі. Але довго там працювати не зміг. Пробувши рік, повернувся і каже: "Мамо, я не хочу бути рабом, я хочу спробувати себе тут". Влаштувався на роботу у Львові, але там йому також не пішло. Він мав гостре відчуття несправедливості і його це дуже тривожило. 

Віталій Скакун

Віталій Скакун

Фото: мама Віталія Скакуна Орися Качмарик

Якось він дізнався, що його добрий товариш Богдан пішов служити у морську піхоту. І, мабуть, цей крок його підштовхнув стати військовим. Просто прийшов в один день і поставив мене перед фактом, каже: "Я пройшов медогляд і підписав контракт". 

І як ви тоді поставились до його вибору? Чи не пробували відмовити?

Звісно, я, як кожна мама, була проти. Плакала, не хотіла в це вірити й хотіла простішої долі для своєї дитини, але водночас розуміла його вибір. Своїх дітей завжди підтримувала і не заперечувала їхніх планів. Ніколи не ставила ультиматумів. Але у цьому випадку навіть просила, аби батько його поговорив з ним. Та це також було марно.

Чи розповідав щось про військо? Припускав, що буде повномасштабна війна?

Думаю, що Віталік знав про повномасштабне вторгнення, але про це не говорив. І про військо не розповідав нічого. Напевне, не хотів, щоб я хвилювалась. Але одного разу прийшов у відпустку і показує мені медаль. Як я потім дізналась, він вже на той час був 8 місяців в АТО, а я про це нічого не здогадувалась. Лише сестра його, тобто моя дочка, знала. Служив у Херсоні, біля Генічеська. Мені казав, що на полігоні. Минуло 3-4 місяці, а я дивувалась, чому так довго на полігоні. Це вони вже вели активну підготовку.

Віталій Скакун

Фото: мама Віталія Скакуна Орися Качмарик

Остання зустріч з сином

Ваш син загинув як справжній Герой, весь світ говорив про його вчинок. А як про нього дізнались ви?

Коли ми бачились востаннє, був сніжний січень. Я спеціально приїжджала на три дні, аби побачитись із сином вдома. Він також приїхав ненадовго. Проводжала його, як вже виявилось, в останню дорогу з дому. Вийшли зі свого двору на вулицю, а мама його товариша, яка теж вийшла свого сина провести, навіть не могла говорити, коли мене побачила – через сльози, що стискали горло. Вже тоді ми знали, що війська підходять до кордонів.

Віталій Скакун

Віталій Скакун

Фото: мама Віталія Скакуна Орися Качмарик

Вже в лютому, 23 числа, я йому дзвонила, то в голосі було чути сум і неспокій. Я запитала, що нового, а він мовчить. Я перепитала, чи все настільки погано. Він мовчав. Намагалась розрадити, що, мовляв, нам допоможуть міжнародні партнери, а він після довгої мовчанки відповів – "нам ніхто не допоможе, ми маємо відбиватись самі". Почувши ці слова, я дійсно зрозуміла, що буде далі. Вранці мені подзвонила мама і сказала: війна. Я одразу ж кинулась шукати сина (бо кожна мама в ту мить шукала свою дитину, аби почути хоч голос), дзвонити йому, писати на усі соцмережі, а його на той час вже не було. 

Намагалась заспокоювати себе, знаючи його пильність, що він на завданні, не може відповісти, не взяв телефон. Але у такі моменти починаєш вірити в якісь знаки нам згори. Коли того страшного дня збиралась піти в церкву, виходила з помешкання, а на балкон прилетів голуб. Їх ніколи там не було. Після побаченого в мене з'явився страх. По поверненні почала писати та дзвонити в лікарні, дочка всюди телефонувала, звістки не було. Від втоми я на годину заснула і син прийшов до мене уві сні. Він був у білій футболці, а довкола нього сяйво. Щось мені хотів емоційно розказати, а я з ним сварилась і питала: де він є, чому так довго не відписував, пояснювала, що я дуже хвилювалась. А потім уже з телебачення ми дізнались, що він загинув. Довго його чекали. Цей біль не мине ніколи. Плачеш, божеволієш і розраджуєш інших матерів, які теж намагаються не збожеволіти. Важко знайти слова, але мусиш підтримати. Бо через це важко проходити, хтось чекає в цей момент бодай слова підтримки. 

Загинув Віталій Скакун з усмішкою

Чи спілкувались з побратимами Віталія після загибелі?

Спілкувалась, зокрема знайшла хлопчину, Саша звати, який був з ним під мостом. Він розповідав, що коли мінували міст, було все добре. Але в якийсь момент щось не спрацювало. Вони були шоковані, не розуміли, що відбувається. Присіли та сиділи мовчки. А потім Віталік підірвався і побіг, нічого не сказавши. Під час бігу обернувся та усміхнувся. Потім стався вибух. Цей хлопець розповідав, що довго не міг прийти до тями, поки побратими не забрали його. Мав надзвичайний шок. Я питала, чи залишились якісь речі, та не залишилось нічого. Те, що він мав, майже все було в частині. По сьогоднішній день частина в окупації в Генічеську. Саша казав, що мав його рюкзак і деякі речі, хотів передати родичам, але отримали наказ речі викинути, а в машини брати цивільних людей. 

Є люди здатні на геройські вчинки, а є, які ні. Чи можна було ще з дитинства припустити, що у Віталія є цей героїзм?

Без сумніву. Ще з дитинства в ньому було видно безстрашного героя. Я підсвідомо знала, що він у мене такий. Він був занадто справедливий і занадто добрий. 

Віталій Скакун

Фото: мама Віталія Скакуна Орися Качмарик

Це, мабуть, той випадок, коли час не лікує рани.

Я все ще й досі думаю, що може він живий і повернеться, що мені подзвонять і скажуть, що це була помилка. Адже його не бачила в домовині, бо ж сина розірвало на мосту – немає нічого від нього. Жодної речі не залишилось. Інші мами як побачать і це усвідомлення може прийде швидше, а до мене воно довго не приходило. 

А от на річницю смерті в поїзді приснився, коли їздили на відкриття пам'ятної дошки на капличці, що на Аскольдовій могилі. Сниться, наче в напівтемну кімнату заходить колона хлопців і він йде останній. Вони всі мене минають, а мій сідає біля мене і мовчки сидить сумний. Хлопці йдуть і йдуть одні за одним, а я його питаю: "Ну що, сину, тобі треба йти? Доганяй їх". Він встав і пішов. Мені здається, що підсвідомо наче я його відпустила. 

"Рідна земля – це все, що в нас залишилось".

Українці платять надзвичайно високу ціну за свою волю, як гадаєте, якою б мала після цього всього бути наша країна?

Я хоч зараз за кордоном, але обов'язково повернусь жити до України. Коли приїхала додому, думала, мені легше буде там. Але заходжу в його кімнату – все його, а його нема. Серце від цього розривається. Мусила хоч на трохи поїхати, аби не зійти з розуму. Та на чужині не легше. 

Після війни люди мають зрозуміти, і я зокрема зрозуміла, що моя, наша земля –  це лише наше і нікому її не можна віддавати. Треба вистояти, навіть заплативши життям рідних. І, якщо потрібно, я б теж віддала своє життя заради…

На той момент Віталік певне добре усвідомлював, що він повинен зробити те, що робив. І він зробив це свідомо. Така фраза тут якраз дуже доречна – якщо не він, то хто. Отже, мусимо вибороти собі цю свободу. В нас рідна земля – все що залишилось.

А що нам усім варто зробити для перемоги, а чого не варто зовсім робити?

Передовсім усі без винятку українці мають працювати на цю перемогу: один молитвою, інший — грішми, третій — булочками, хтось добрим словом – це все допомога. І вірити, що буде перемога, що ті смерті закінчаться. Найбільше, що мене просто вбиває – що досі є люди, до яких не прийшло усвідомлення війни. Їх не зачепило. Оце болить.

Довідково. Матеріал створено в межах спецпроєкту  "Ціна Свободи", який виходить на всіх платформах Еспресо і присвячений Дню Незалежності. В спецпроєкті ми аналізуємо різні аспекти шляху України, від проголошення Незалежності до сьогодення, роздивляємось майбутні перспективи та сценарії розвитку після перемоги, показуємо обличчя незалежної України та розповідаємо про ціну, яку доводиться платити нашій країні за свободу та незалежність.
 
Теги:
Читайте також:
Київ
+3°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.11
  Купівля 38.11
  Продаж 38.66
 • EUR
  Купівля 41.23
  Продаж 42.05
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
28 лютого
23:37
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ, Кубок Англії
Гол Мудрика допоміг "Челсі" обіграти "Лідс" та вийти у чвертьфінал Кубка Англії
23:22
Ексклюзив
Андрій Магера
Рішення Конституційного Суду поставить крапку в дискусії про легітимність президента Зеленського, - Магера
23:20
Марія Захарова
"Зеленський має відповісти на публічному судовому процесі": добірка російських фейків і маніпуляцій за 28 лютого
22:49
Фінляндія
Можна бити по території РФ: Фінляндія не обмежила Україну у використанні наданої зброї
22:48
Україна ЄС
Євросоюз остаточно схвалив надання Україні 50 млрд євро підтримки
22:44
Михайло Ткач
"Поліція своїми діями намагалася цензурувати журналістську роботу": редакція УП відреагувала на затримання Ткача у Польщі
22:25
Володимир Данилюк
Помер найкращий бомбардир в історії "Карпат" Володимир Данилюк
22:10
OPINION
Віталій Портников
Позиція уряду Польщі демонструє політичну шизофренію щодо розв'язання проблеми з блокування кордону. Колонка Віталія Портникова
22:05
Стадіон Динамо ім. Лобановського
"Динамо" дозволили проводити матчі з глядачами
21:42
Мітч МакКоннелл
Лідер республіканців у сенаті США Макконнелл оголосив про відставку
21:37
Маріуполь
Партизани зафіксували у Маріуполі велику кількість російських військових азіатської зовнішності
21:28
Ексклюзив
СУ-35
"У Повітряних сил ще чимало роботи": експерт Романенко розповів, скільки військових літаків залишилось в Росії
21:28
Оновлено
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
Третя штурмова вибила окупантів з Красногорівки на Донеччині
21:25
Ексклюзив
Єврокомісія
"Європа прокидається й розуміє, що напад РФ можливий": кореспондентка Еспресо про рішення Єврокомісії збільшити оборонні витрати
21:07
Зустріч Володимира Зеленського з Маєю Санду
Зеленський запевнив президентку Молдови в підтримці Києва на тлі загострення ситуації в Придністров'ї
21:05
Ексклюзив
Віктор Ляшко
COVID-19 втратив агресивність і переходить у стадію сезонного захворювання, - міністр Ляшко
21:01
Пентагон
У Пентагоні обговорюють можливість використати останнє джерело фінансування для допомоги Україні за відсутності рішення конгресу, - CNN
20:46
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
ЗСУ мають мінімальні запаси боєприпасів, що дозволяє лише стримувати противника. Колонка Сергія Згурця
20:17
Путін
Маємо гарантувати провал Путіна в Україні, це найбільше випробування для нашого покоління, - міністр закордонних справ Британії
20:09
Оновлено
Дональд Туск
"Закриття кордону в 4-годинних перемовинах з польськими урядовцями не згадувалося": торгпредставник України Качка прокоментував слова Туска
20:02
OPINION
Віталій Гайдукевич
Бацила ідіотизму не є чимсь новим
20:01
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга
Лунін і "Реал" домовились розпочати перемовини щодо нового контракту
19:47
Ексклюзив
Придністров'я
"Це не передвісник чогось серйозного": журналістка Присяжнюк про "з'їзд депутатів усіх рівнів" в окупованому РФ Придністров'ї
19:40
Сергій Марченко
Україна щомісяця потребує $3 млрд зовнішнього фінансування, - очільник Мінфіну
19:30
Протягом доби ворог 25 разів намагався прорвати оборону ЗСУ на Новопавлівському напрямку
19:17
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ
"Найталановитіший і найунікальніший гравець у світі": гендиректор "Шахтаря" засипав Мудрика компліментами
19:09
Багаторазовий дрон-бомбер
В Україні створили багаторазовий дрон-бомбер Hummel
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 735-го дня війни: на лівобережжі Херсонщини ЗСУ знищили 6 бліндажів окупантів, а Нідерланди замовили 9 САУ DITA для України
18:49
Александер де Кроо
"Наступними тижнями надійде більше боєприпасів": Бельгія на €200 млн профінансує ініціативу Чехії щодо закупівлі снарядів
18:28
Оновлено
Зеленський та учасники саміту "Україна – Південно-Східна Європа" підписали спільну декларацію в Албанії
18:24
Великий Бурлук
Росія вдарила по вокзалу в селищі Великий Бурлук на Харківщині. Загинули чоловік і 6-річна дитина
18:02
Оновлено
Придністров'я
Невизнане Придністров'я пожалілося Росії на "економічну блокаду" з боку Молдови. Кишинів, Київ і Москва відреагували
18:02
Оновлено
зеленський макрон
Зеленський про заяви Макрона щодо розміщення іноземних військ: ми домовилися обговорити ідеї посилення України
18:00
OPINION
Зоя Казанжи
Беззубі політики. Безпорадні міжнародні організації. Російські вуха і гроші...
17:59
Оксана Забужко
"Цілий зал переляканих облич": Забужко зізналась, що навмисно включила сирену на Берлінале
17:57
Ердоган
Ердоган заявив про готовність надати майданчик для перемовин між РФ та Україною
17:56
OPINION
блокування кордону, Польща
Микола Княжицький: Для вас це гра на гроші, а ми боремося за життя
17:48
Ексклюзив
Пошкоджено 160 тонн українського зерна на польській залізничній станції
Припинення імпорту польських товарів призведе до росту цін в Україні, - нардеп Синютка
17:46
Новини компаній
"Нам тут жити": Київстар і "Повернись живим" передали саперам обладнання для розмінування
17:39
рубль
Завдяки "гробовим" виплатам у бідних регіонах РФ різко зросли накопичення, - "Радіо Свобода"
Більше новин