МЗС відреагувало на звіт ОЗХЗ про використання РФ отруйних речовин у війні проти України
Міністерство закордонних справ України відреагувало на звіт Організації з заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), який підтверджує наявність отруйної речовини у фрагментах російських снарядів із передової в Дніпропетровській області
Про це повідомляє пресслужба ОЗХЗ.
За запитом України відповідно до Конвенції про заборону хімічної зброї (КЗХЗ) Технічний секретаріат ОЗХЗ направив експертів в Україну у зв’язку з інцидентом, який стався 20 вересня вздовж лінії зіткнення, біля села Іллінка, що на Дніпропетровщині.
Під час місії група експертів зібрала документацію та цифрові файли, свідчення очевидців і отримала три зразки: снаряд від гранати та два зразки ґрунту, зібрані з траншеї.
Зразки були надіслані до двох призначених ОЗХЗ лабораторій, обраних гендиректором для незалежного аналізу. Дослідження проводилося згідно з процедурами ОЗХЗ та в присутності спостерігачів від Постійного представництва України при ОЗХЗ.
"Аналізи, проведені лабораторіями ОЗХЗ, проведені окремо та незалежно одна від одної, підтверджують, що зразки гранат і ґрунту, зібрані з траншеї, містять агент боротьби з масовими заворушеннями 2-хлорбензиліденемалононітрил, відомий як CS", - заявили експерти.
Відповідно до CWC (конвенції про хімічну зброю) використання агентів боротьби з масовими заворушеннями як методу ведення війни заборонено.
Постійне представництво України при ОЗХЗ того ж дня звернулося до Технічного секретаріату з проханням розсекретити й надати повний звіт усім державам-учасницям КЗХЗ та опублікувати його на загальнодоступному вебсайті ОЗХЗ.
Генеральний директор ОЗХЗ, посол Фернандо Аріас висловив серйозну стурбованість у зв’язку з цими висновками, заявивши: "Усі 193 держави-члени ОЗХЗ, включаючи Російську Федерацію та Україну, зобов’язалися ніколи не розробляти, не виробляти, не купувати, не зберігати, не передавати та не використовувати хімічну зброю. Держави-учасниці Конвенції про заборону хімічної зброї оголосили, що будь-яке використання хімічної зброї є абсолютно неприйнятним і порушуватиме правові норми та стандарти міжнародного співтовариства. Тому зараз важливо, щоб усі держави-учасниці дотримувалися норм проти хімічної зброї".
Він підтвердив готовність Технічного секретаріату й надалі допомагати їм через незалежну експертизу.
Реакція МЗС
Як пише Міністерство, звіт Організації з заборони хімічної зброї є виразним підтвердженням систематичного застосування Російською Федерацією небезпечних хімічних речовин проти України.
Там нагадали, що відповідні дії Російської Федерації є грубим порушенням пункту 5 статті 1 Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення.
"Використання Росією заборонених хімічних речовин на полі бою вчергове свідчить про хронічну зневагу РФ до норм міжнародного права. Російський режим становить загрозу для всієї міжнародної спільноти, а отже потрібне обʼєднання всіх зусиль задля досягнення всеосяжного, справедливого та стійкого миру", - йдеться у повідомленні.
МЗС закликало партнерів до рішучих дій, аби зупинити агресора та притягнути винних у злочинах до відповідальності.
- Російська армія продовжує систематично вчиняти воєнні злочини, зокрема страчує українських військовополонених і використовує хімічну зброю, повідомляє Інститут вивчення війни.
- Актуальне
- Важливе