The Economist: Як зробити перемовини з Путіним виграшними для України і Європи

29 листопада, 2024 п'ятниця
13:07

Запорука успіху — надійні гарантії безпеки для українців

Зміст

Про це йдеться у статті The Economist, переклад якої наводить Еспресо.

Протягом двох років війна в Україні точиться метр за метр, кожен з яких просочений кров’ю. Та раптом настали значні зміни. Однією з причин стало те, що стрімкий наступ Росії виявив серйозні проблеми з живою силою та моральним духом, які з часом можуть призвести до колапсу українських позицій. Ще нагальнішим є те, що Дональд Трамп ясно дав зрозуміти: у ролі президента він активно прагнутиме зупинити бойові дії.

Найбільше занепокоєння викликає те, що Дональд Трамп може нав'язати Україні згубну угоду. Володимир Путін заявляє про теоретичну готовність заморозити лінію фронту, хоча Росія контролює лише 70-80% територій чотирьох українських областей, які вона анексувала. Водночас він вимагає, щоб Захід скасував санкції, Україна відмовилася від вступу до НАТО, була демілітаризована та формально залишалася нейтральною. До того ж він наполягає на "денацифікації" через усунення українського керівництва та забезпеченні прав російськомовного населення.

Якби Трамп підтримав таку угоду, Путін досяг би більшості своїх військових цілей, а Україна зазнала б катастрофічної поразки. Щобільше, російський президент не став би дотримуватися домовленостей. Його розрахунок полягає в тому, що післявоєнна Україна, ослаблена внутрішніми конфліктами та звинуваченнями на адресу Заходу, зрештою впаде під його контроль. Якщо ж ні, Путін захопить більше територій силою. Позиціонуючи себе як самопроголошеного  "захисника" російськомовних українців, він легко знайде привід для нового наступу.

 

Саме такого результату побоюються. Але це не неминучий і навіть не найбільш імовірний сценарій. Капітуляція перед Путіним стала б не лише поразкою для України, але й публічним приниженням для Америки та самого Трампа. Її наслідки перекинулись би в Азію, де противники Америки могли б стати більш агресивними, а її союзники втратили б довіру й почали б шукати шляхи зближення з Китаєм. Дональд Трамп, безумовно, прагнув би уникнути принизливого статусу лідера, який "втратив Україну" через провал у переговорах із Путіним. У його власних інтересах — укласти угоду, яка забезпечить стабільність України принаймні на чотири роки його президентської каденції. За цей час Україна може досягти значного прогресу.

Трамп має важелі впливу на Росію, якщо вирішить ними скористатися. Оскільки він непередбачуваний, він може погрожувати посиленим постачанням Україні більш смертоносного озброєння, змусивши Путіна сприймати його серйозно. Крім того, російська економіка зазнає труднощів, рубль падає, а росіяни втомилися від війни. Хоча Путін може вести війну ще рік чи й більше, пауза для нього теж вигідна. Як зазначив Майк Волтц, новий радник Трампа з національної безпеки, Америка може пригрозити й новими санкціями, аби ще більше загострити ці труднощі.

На що ж тоді має бути спрямована угода? Відновлення кордонів 1991 року — це наразі нездійсненна мета. Хоча морально і юридично ця земля належить Україні, вона не має достатньо сил, зброї та ресурсів, щоб повернути її силою. Натомість метою має стати створення умов для процвітання України на тих територіях, які вона наразі контролює.

Для цього необхідні стабільність і відновлення, які залежатимуть від здатності України захистити себе від російської агресії. Тому в центрі переговорів має бути питання розробки надійних та міцних механізмів забезпечення безпеки України.

The Economist переконаний, що найефективнішим способом забезпечення безпеки для України є її вступ до НАТО. Членство в Альянсі дозволило б уникнути нестабільності, озлобленості та вразливості до впливу Путіна в процесі досягнення його мети — дестабілізації та домінування в Європі. Це також сприяло б приєднанню до Альянсу однієї з найбільших, найінноваційніших і найбільш загартованих у боях армій та оборонних промисловостей Європи, що привітав би й Трамп, оскільки НАТО потребувало б менше американських військ.

Членство в Альянсі порушує складні питання, адже відповідно до Статті 5, напад на одного члена є нападом на всіх. Однак є й можливі рішення. Гарантія безпеки може не поширюватися на ті частини України, які зараз окуповує Росія, так само як вона не поширювалася на Східну Німеччину, коли Західна Німеччина приєдналася до НАТО в 1955 році. Війська інших країн НАТО можуть не базуватись на постійній основі в Україні в мирний час, як це було під час вступу Норвегії до Альянсу в 1949 році.

Ми досі поділяємо цю думку. Проте для того, щоб Україна стала членом НАТО, необхідна підтримка всіх 32 членів Альянсу, включаючи Угорщину та Туреччину, які блокували вступ Швеції та Фінляндії. Як показують наші матеріали, деякі країни, зокрема прифронтові держави, а також Великобританія, Франція та, за нового канцлера, Німеччина, можуть піти на двосторонні угоди, в рамках яких вони розміщуватимуть свої війська в Україні як таку собі «розтяжку». По суті, їхньою ціллю буде стримування Путіна, створюючи загрозу того, що подальша агресія Росії може залучити їх як сторону у війну.

Це може стати досить елегантним виходом з ситуації, але ця «розтяжка» фактично еквівалентна Статті 5, просто під іншою назвою. Країни не повинні давати Україні таку обіцянку, якщо вони не готові її виконати, адже відступ під російським вогнем може серйозно підірвати їхнє становище в НАТО, можливо навіть фатально. Оскільки ця сила є новою, Путін, ймовірно, намагатиметься випробувати її, шукаючи слабкі місця. Вона також потребуватиме офіційної підтримки з боку Трампа для авторитетності, навіть якщо він не надасть жодних військ, оскільки Європа досі залежить від Америки у веденні війни, особливо проти такого великого супротивника, як Росія.

Це також вимагатиме зміни підходу в Європі, зокрема в Німеччині. Щоб продемонструвати Путіну серйозність своїх намірів, європейські країни повинні будуть показати свою підтримку Україні. Це включає масовану допомогу для відновлення країни, постачання зброї та прогрес у переговорах про вступ до ЄС. Щоб дати сигнал Путіну, що вони готові дати відсіч у разі нападу, їм потрібно буде значно збільшити витрати на оборону та провести капітальний перегляд своєї оборонної промисловості. Трамп, який давно закликає до збільшення європейських оборонних бюджетів, мав би підтримати такий розвиток подій.

Припинення вогню призведе до двох протилежних бачень майбутнього України. Розрахунок Путіна полягає в тому, що він виграє від угоди, оскільки Україна занепаде, Росія переозброїться, а Захід втратить інтерес. Однак уявіть, що за підтримки Заходу Україна використала перерву, щоб відновити свою економіку, перезапустити політику та стримати Росію від подальшої агресії. Завдання полягає в тому, щоб це бачення взяло гору над похмурою альтернативою.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.42
    Купівля 41.42
    Продаж 41.9
  • EUR
    Купівля 43.67
    Продаж 44.38
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 листопада
14:44
DOT-Chain
Міноборони запровадило IT-систему DOT-Chain, де військові частини зможуть повідомляти про неякісні продукти
14:23
Петро Андрющенко
Андрющенко залишив посаду радника міського голови Маріуполя
14:06
Оновлено
У Грузії поліція розігнала опозиційний мітинг: у МЗС України засудили застосування сили
14:00
OPINION
Українцям готували Бабин Яр та Сибір
13:47
Сирський відвідав підрозділи ЗСУ на Покровському та Курахівському напрямках
13:46
Україна повернула тіла 502 полеглих захисників
13:44
екскаватор JCB HMEE
До використання в ЗСУ допустили екскаватори JCB HMEE
13:37
СБУ затримала 5 проросійських агітаторів, які виправдовували війну РФ і чекали на повну окупацію України
13:36
Хлопця, який у 2021 році спричинив смертельну ДТП у Харкові, засудили до 8 років
13:20
Володимир Зеленський
"Мир можливий лише завдяки силі": Шольц розповів Зеленському про деталі свого дзвінка Путіну
13:08
Ангела Меркель
Меркель закликала Україну розглянути дипломатичні шляхи припинення війни
12:53
Ексклюзив
світло
Експерт з питань енергетики Рябцев спрогнозував, коли українці матимуть електроенергію в достатній кількості
12:52
вибори в румунії
ЦВК Румунії припустила повторне проведення 1-го туру виборів президента, якщо Верховний Суд анулює голосування
12:20
Кирило Буданов
"Черговий вкид": Буданов прокоментував нові чутки про свою відставку
12:02
OPINION
Don't look down, Або навіщо Путіну Маск
12:01
Дорофєєва на концерті в Палаці спорту зібрала 2,9 млн грн на дрони для ЗСУ
11:54
Китай та росія
Росія та Китай проводять спільне повітряне патрулювання над Японським морем
11:47
Ліонель Мессі, Золотий м'яч-2023
Мессі у списку: ФІФА назвала претендентів на титул найкращого футболіста 2024 року
11:41
Ексклюзив
окупанти крим
Росіяни вирішили, що немає сенсу берегти резерви, а дотиснути нас зараз, - Дикий
11:33
У "Науковій думці" заявили, що НАН ліквідовує видавництво, якому 102 роки
11:18
Оновлено
вогонь, полум'я, пожежа
У Генштабі ЗСУ підтвердили враження нафтобази "Атлас" в Ростовській області РФ
11:14
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чи варто називати "ескалацією" удари України по Росії та що чекати від представника Трампа Кіта Келлога щодо миру в Україні. Акценти світових ЗМІ 29 листопада
11:05
Анонс
Фоззі
“Тримати Україну в сфері впливу за допомогою пісень, фільмів, серіалів, - для Росії найпростіше”, - музикант Фоззі
11:05
електроенергія
Після масованої атаки РФ без світла залишаються Херсон та частина Миколаївщини: ситуація в енергосистемі 29 листопада
10:41
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
"Орешник" не має того потенціалу, яким лякає Путін: Згурець про погрози російського диктатора
10:37
Воскову фігуру бійця UFC Конора Макгрегора прибрали з музею в Дубліні через справу про зґвалтування
10:35
новини Львівщини
У Херсоні внаслідок удару російського дрона загинула жінка
10:20
Затримано агента ФСБ, який коригував ворожі удари по Миколаєву
10:02
OPINION
Для Осі зла Третя світова вже почалася
09:56
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 29 листопада: скільки коштує в обмінниках долар і євро
09:51
Україна вчетверте взяла участь в одній з найбільших франкомовних книжкових виставок у Монреалі
09:51
Унаслідок атаки "шахедів" на Одещині постраждали 7 мирних мешканців, пошкоджена припортова інфраструктура
09:44
Південна Корея
Україна отримала від Південної Кореї першу бюджетну допомогу - $100 млн
09:32
Новини Заходу України
У держбюджеті-2025 на культуру та стратегічні комунікації передбачено 11,3 млрд грн
09:30
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни запустили дрони по Україні: в Києві через падіння уламків зайнялася поліклініка, є постраждалий
09:25
Ексклюзив
полонені окупанти
"Автомат і пляшка води": військовий бригади "Рубіж" розповів, як росіяни відправляють солдатів на штурм
09:24
ппо
Сили ППО знищили 88 БПЛА зі 132, якими РФ атакувала Україну
08:47
Міністр оборони РФ Білоусов прибув до КНДР
08:44
Фільм "БожеВільні" про каральну психіатрію в СРСР покажуть у США
08:28
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Минулої доби на фронті зафіксували 207 боєзіткнень, на Покровському напрямку ЗСУ відбили 61 атаку
Більше новин