Три роки війни в Україні: Трамп відкриває новий світ для Путіна, - The New York Times

Анна Фечан
24 лютого, 2025 понедiлок
16:05

Зміна влади у Вашингтоні відкрила нові можливості для російського лідера Володимира Путіна

Зміст

Про це йдеться у статті The New York Times, переклад якої наводить Еспресо.


Володимир Путін вийшов на сцену в Сочі минулої осені, через два дні після того, як Дональд Трамп виграв президентські вибори у США, і заговорив про настання нового світового порядку.

"У певному сенсі, — сказав Путін, — момент істини наближається."

Можливо, він уже настав.

Після трьох років виснажливої війни та ізоляції на Заході перед Путіним відкрився світ нових можливостей зі зміною влади у Вашингтоні.

Зникли заяви зі Східної кімнати Білого дому про те, що Сполучені Штати дадуть відсіч кривдникам, підтримають демократію, а не автократію, і забезпечать перемогу свободи.

Зникла також єдина позиція Вашингтона проти Росії разом з європейськими союзниками, багато з яких почали замислюватися, чи нова американська адміністрація захистить їх від реваншистської Москви й чи взагалі триматиме війська в Європі.

Трамп, висловивши бажання забрати Гренландію, пішов на стрімке зближення з Кремлем, відсунувши на другий план шокованих європейських союзників і публічно критикуючи президента України Володимира Зеленського.

Для Путіна це стрімкий поворот долі. Він окопався на полі бою - попри все більший тиск і витрати - щоб дочекатися рішення Заходу в значно довшому й обтяжливому конфлікті, ніж очікувала Москва. Тепер російський лідер може вважати, що настав його момент змінити баланс сил на користь Кремля, і не лише в Україні.

"Я думаю, він бачить реальну можливість не лише фактично виграти війну в Україні, але й усунути США не тільки з України, а й з Європи", – сказав Макс Бергманн, аналітик з питань Росії в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні, який працював у Державному департаменті під час адміністрації Обами.

"Грандіозною метою" російського лідера, за словами Бергманна, є знищення НАТО, військового союзу 32 країн на чолі зі Сполученими Штатами, який був створений після Другої світової війни для захисту Західної Європи від Радянського Союзу.

"Я думаю, що зараз усе це стоїть на кону", – сказав Бергманн.

Ця можливість є однією з найбільших за чверть століття перебування Путіна при владі в Росії.

Протягом багатьох років Путін нарікав на слабкість Росії, яку вона продемонструвала протягом десятиліття після розпаду Радянського Союзу, і зосередився на тому, щоб повернути назад вплив, який Сполучені Штати з того часу здобули в Європі за рахунок Кремля.

Перед вторгненням Росії в Україну три роки тому Путін висунув США та їхнім європейським союзникам вимоги, які виходили далеко за межі України, пропонуючи відродити сфери впливу в стилі холодної війни в Європі, розділеній між Москвою та Вашингтоном.

Він вимагав, щоб НАТО не розширювалося далі на схід на жодну з колишніх республік СРСР, зокрема Україну. Також він просив США та їхніх західноєвропейських союзників не розміщувати військові сили та озброєння в країнах Центральної та Східної Європи, які колись підпорядковувалися Москві.

Багато з цих країн, зокрема Естонія, Польща та Румунія, вже десятиліттями є членами НАТО, і їх було б важко захистити від російського вторгнення без завчасно розміщених військ та техніки.

"На думку Путіна, наймогутніші країни мають визначати правила гри", — сказала Анджела Стент, почесна професорка політології Джорджтаунського університету. "Менші країни, подобається їм це чи ні, мають їх слухати".

Неважливо, — сказала Стент, — що Росія не має економіки наддержави. "Але у неї є ядерна зброя, нафта і газ, а також право вето в Раді Безпеки ООН", - сказала вона. "Це просто сила, жорстка сила".

Тоді Захід одразу ж відкинув довоєнні пропозиції Путіна як немислимі. Тепер російський лідер майже напевно відновить їх у майбутніх переговорах із Трампом, давнім скептиком НАТО та присутності американських військ у Європі. Це спричинило кризу серед європейських союзників, які побоюються, на що може погодитися президент США.

"Зараз відбувається щось справді масштабне", — сказав Лоуренс Фрідман, почесний професор військових досліджень у Королівському коледжі Лондона. "Це не звичайний бізнес. Це зовсім інша адміністрація, і дуже важко уявити, якими будуть трансатлантичні відносини після цього".

Навіть якщо повернення Трампа змінило геополітичне середовище на користь Путіна, російський лідер зазнав серйозних поразок протягом трьох років війни й досі не досяг своєї мети — повернення України в орбіту Москви.

Росія змінила хід битви, захопивши близько 3 885 квадратних кілометрів території України минулого року, але досі не змогла захопити всю територію чотирьох українських областей, які Кремль формально "анексував" у 2022 році. Хоча українські війська відчувають нестачу особового складу, поки не сталося масштабного прориву Росії, що призвів би до повного колапсу українських ліній.

Перемоги Путіна також дісталися йому значною ціною. За деякими оцінками, Росія зазнає втрат від 1 000 до 1 500 загиблих і поранених на день.

Військова економіка Росії переживає кризу: 10% інфляції, надвисокі відсоткові ставки та повільний економічний ріст, попри величезні державні витрати на оборону. НАТО розширилося, включивши ще дві країни поблизу Росії — Фінляндію та Швецію, що є протилежним до того, чого прагнув Путін.

"Якщо ви сидите в Кремлі і дивитесь на це, то так, така перспектива існує, але не варто сильно на неї сподіватись", — сказав Томас Ґрем, фахівець Ради з міжнародних відносин, який був головним радником Білого дому з питань Росії під час адміністрації Джорджа Буша-молодшого. "Багато що може швидко змінитися, і, врешті-решт, Трамп ненадійний".

Щоб завершити війну, додав Ґрем, обидві сторони повинні погодитися припинити бойові дії. Україна та її європейські союзники, ймовірно, просто не погодяться на несправедливу угоду, яку Трамп укладе з Путіним, попри інтенсивний тиск з боку Вашингтона.

"Це набагато складніше, ніж просто Путін і Трамп сідають за стіл і підписують документ, в основному підготовлений Путіним", – сказав Ґрем, зазначивши, що він “не став би відкорковувати шампанське в Москві прямо зараз”, навіть якщо Росія опинилася в кращому становищі, ніж колись.

На переговорах Трамп стикається з додатковою проблемою, яка полягає в тому, що Путін не є популярною постаттю серед американської громадськості. Будь-яку угоду, що виглядатиме як поступка Кремлю, буде важко продати американському населенню, хоча переважна більшість американців підтримує швидке завершення конфлікту, яке Трамп обіцяв під час передвиборчої кампанії.

Минулого року більш як вісім з десяти американців висловили негативне ставлення до Росії, а 88 відсотків заявили, що не довіряють Путіну в питаннях міжнародних справ, згідно з опитуванням Pew Research Center. Майже дві третини респондентів вважають Росію ворогом Сполучених Штатів.

Державний секретар Трампа Марко Рубіо, який досі очолював переговори, в минулому називав Путіна "кровожерливим", "м'ясником" і "монстром".

Однак Путін скористався змінами в інформаційному ландшафті та зростанням захоплення з боку правих ЗМІ, на чолі з колишнім ведучим Fox News Такером Карлсоном, який минулого року відвідав Москву, щоб взяти у нього інтерв'ю.

Три роки тому українці успішно використовували Twitter, щоб висвітлювати свою боротьбу по всьому світу на самому початку вторгнення. Однак дезінформація, часто на користь Кремля, процвітає на платформі після того, як Ілон Маск взяв на себе управління компанією у 2022 році, а згодом перейменував гіганта соціальних мереж на X.

Минулого року федеральні прокурори заявили, що викрили таємну російську кампанію з поширення проросійських повідомлень шляхом перерахування грошей правим американським впливовим особам через медіакомпанію, розташовану в штаті Теннессі.

Західні країни, які виступили проти Путіна, стикаються з власними проблемами вдома. Дві найбільш впливові країни континентальної Європи — Франція та Німеччина — вже кілька місяців перебувають у стані політичної дисфункції та потерпають від активізації проросійських правих партій, які зараз отримують підтримку як від російських, так і від американських чиновників.

У Сполучених Штатах міністр оборони Трампа наказав вищому керівництву розпочати процес підготовки до значного скорочення військових витрат. Деякі новопризначені високопосадовці в Пентагоні виступили за значне виведення американських військ з Європи, щоб зосередитися на Китаї, стверджуючи, що європейці можуть самостійно забезпечити свою оборону.

Путін і його радники будуть лише раді таким змінам.

"Я думаю, що якщо вони розумні, то дотримуватимуться принципу Наполеона - коли ваш ворог знищує сам себе, не втручайтеся", - сказав Ґрем. "Я гадаю, що буде саме такий підхід на цей час".

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.44
    Купівля 41.44
    Продаж 41.95
  • EUR
    Купівля 43.37
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
24 лютого
19:06
Об’єднуємось заради перемоги: українці за кордоном проводять демонстрації до третьої річниці повномасштабної війни
19:06
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила дрони по Україні: ситуація ввечері 24 лютого
18:50
Ексклюзив
Ризики високі: експерт з питань кібербезпеки Корсун про головні загрози надсилання військових звітів через Армія+
18:47
Організація Об'єднаних Націй, ООН
Генасамблея ООН підтримала коаліційну резолюцію щодо України, США проголосували проти
18:31
Зеленський, Макрон, Трамп
Зеленський заявив, що поговорив з Трампом під час засідання G7
18:21
Ексклюзив
Кримський міст
"Нівелює унікальність Кримського мосту": Андрющенко розповів про залізницю, яку окупанти планують відкрити у березні
18:15
Володимир Зеленський
Україна досі не отримала ППО, обіцяні на саміті НАТО за відсутність запрошення до Альянсу, - Зеленський
18:10
Трамп цілує ноги Маску
В одному з міністерств США транслювали відео ШІ, на якому Трамп цілує ноги Маску, - WP
18:03
OPINION
Мир по-трампівськи: застосувати силу до жертви й допомагати агресору
17:53
Урсула фон дер Ляєн
Якщо Україна буде рухатись такими ж темпами, то вона потрапить до ЄС раніше 2030 року, - фон дер Ляєн
17:51
президент Фінляндії Александр Стубб
Президент Фінляндії Стубб запропонував європейським колегам створити власний план завершення війни в Україні
17:26
Премʼєр-міністр Іспанії Педро Санчес
Ми зосереджуємося на тому, аби були відкриті чесні мирні перемовини, - прем'єр Іспанії Санчес
17:23
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
"Ставить у залежність кремлівський режим від Пхеньяна": Defense Express про забезпечення КНДР половини потреб Росії у боєприпасах
17:23
Володимир Зеленський
Якщо у вас є тривала спільна історія з РФ, є ризики через політику Кремля, - Зеленський
17:20
Володимир Зеленський
"Ми знаємо кількість солдатів, яка нам потрібна": Зеленський про надсилання іноземних військ в Україну
17:06
Партнерський матеріал
Як відновити зір: офтальмолог розповів про особливості лазерної корекції та інших методів лікування
17:02
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго прогнозує обмеження потужності для промисловості та бізнесу 25 лютого
17:00
Лише Україна може вирішувати, коли починати мирні переговори, - президент Євроради
16:54
Фумінорі Цучіко, українці, телефот, прапор
ВООЗ: 46% українців мають проблеми з психічним здоров'ям через війну
16:47
Ексклюзив
ЗСУ
У найближчі два-три місяці буде продовження бойових дій на Донбасі без натяків на припинення, - воєнний оглядач Мирошников
16:45
Оновлено
суд, генерал Галушкін
Суд переніс розгляд справи генерала Галушкіна на 10 березня
16:37
Аліса Вайдель
Орбан і Маск привітали лідерку ультраправої AfD Вайдель з отриманим результатом на парламентських виборах у Німеччині
16:36
Фрідріх Мерц
Мерц припускає, що Європі доведеться створити свій військовий альянс, незалежний від США
16:35
Андрей Пленкович
Майбутній мир в Україні має включати план реінтеграції ТОТ, - премʼєр Хорватії Пленкович
16:32
PR
Безпека, комфорт і стиль: як РІЕЛ втілює ці цінності у ЖК Nordica Residence
16:12
Генасамблея ООН
США закликали відкликати колективну резолюцію ООН щодо вторгнення РФ в Україну та запропонували свій варіант, - ЗМІ
16:11
ЗСУ, ППО
З початку доби на фронті сталося 69 боїв: найбільше атак фіксують на Покровському та Новопавлівському напрямках
16:11
Емманюель Макрон і Дональд Трамп
Макрон прибув до Білого дому на зустріч з Трампом
16:04
OPINION
блог Борис Бабін
Конвенції від деменції
15:54
Гітарист Карл Кокран, який співпрацював з Kiss, помер унаслідок ДТП
15:51
Ексклюзив
Олександр Мережко
Рада провалила голосування за постанову про підтримку демократії в Україні в умовах війни
15:35
Ексклюзив
Київський апеляційний суд
Напад на журналістів "Схем" в Укрексімбанку: суд знову відклав розгляд справи
15:32
Володимир Зеленський
Зеленський кричав і був дуже злим під час зустрічі з міністром фінансів США Бессентом, - FT
15:27
Оновлено
Україна Британія
Британія надасть Україні військову підтримку на £4,5 млрд і вводить найбільший від початку війни пакет санкцій проти РФ
15:25
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:13
Кір Стармер та Емманюель Макрон
Макрон і Стармер під час візитів у США намагатимуться переконати Трампа не продовжувати переговори з РФ, - Times
15:11
Наталка Діденко
Уночі -16 °C, вдень +8 °C: прогноз погоди від Наталки Діденко на 25 лютого
14:55
Олександр Мережко
"Залежить від волі сторін": нардеп Мережко припустив, хто може підписати угоду про рідкісноземельні мінерали
14:41
Оновлено
Російський удар по Цупівці
Цупівка на Харківщині зазнала наймасштабніших руйнувань від 2022 року: четверо поранених, під завалами може бути чоловік
14:36
Данія
Данія виділяє близько €268 млн на озброєння України
Більше новин