Як офшори перестали бути популярними

Ігор Бураковський
22 серпня, 2021 неділя
09:46

"Еспресо" та Інститут економічних досліджень та політичних консультацій представляють спільний проєкт до 30-річчя Незалежності України

Зміст

Як країна пройшла шлях від планової до ринкової економіки та які найбільші виклики зустрічала на цьому шляху. Цього разу розповімо про приєднання України до BEPS - європейської ініціативи із запобігання розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутків з-під оподаткування.  

1 січня 2017 року Україна приєдналася до Плану дій BEPS. Ця подія пройшла багато в чому непоміченою для широкого загалу. Водночас, запровадження відповідних пунктів Плану означатиме посилення боротьби з уникненням оподаткування перш за все з використанням різного роду офшорних схем. Поява такої ініціативи свідчить про те, що проблема ухилення від сплати податків набула глобального масштабу, а тому її вирішення неможливо без співпраці на глобальному рівні. Станом на лютий 2021 року в рамках ініціативи BEPS співпрацюють 139 країн та податкових юрисдикцій з тим, щоб імплементувати 15 базових заходів Плану BEPS щодо протидії уникненню оподаткування, узгодження міжнародних правил оподаткування та створення прозорого податкового середовища. Тому Україна, де для українського (передовсім, великого) бізнесу офшори є основою функціонування, така співпраця має просто критично важливе значення. 

План дій для боротьби з розмиванням бази оподаткування і переміщенням прибутків за кордон було розроблено Організацією економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) у 2015 році. Ключова ідея Плану – прибутки мають оподатковуватись саме там, де економічна активність генерує прибутки та створюється вартість. Для цього необхідно усунути прогалини у міжнародному податковому регулюванні та розбіжності в національному податковому законодавстві різних країн. Ці прогалини та розбіжності активно використовуються компаніями для мінімізації прибутку та переміщення відповідних коштів у так звані "низькоподаткові юрисдикції", де ці компанії сплачують податки, але не здійснюють економічної діяльності.

За оцінками ОЕСР, щорічні національні бюджетні втрати від так званого «агресивного податкового планування» (мова йде про розмивання податкової бази та виведення прибутків за кордон), сягають 100-240 млрд дол. США або 4-10% сукупних надходжень від податку на прибуток підприємств. При цьому бюджети країн, що розвиваються, втрачають більше, аніж бюджети розвинених країн. За даними міжнародної організації Tax Justice Network, Україна щороку втрачає приблизно 650,1 млн. дол. податкових надходжень саме внаслідок податкових порушень глобального характеру.

Приєднання до Плану BEPS означає, що країна бере на себе зобов’язання реалізувати так званий мінімальний стандарт, який передбачає протидію шкідливим податковим практикам (шкідливим податковим пільгам) (Дія 5 Плану), недопущення зловживання пільгами, передбаченими двосторонніми угодами (Дія 6); запровадження звітності для транснаціональних компаній щодо трансфертного ціноутворення та звітності щодо діяльності в розрізі країн (Дія 13); створення механізму вирішення спорів щодо застосування угод про уникнення подвійного оподаткування (Дія 14).  

Слід зазначити, що невиконання мінімального стандарту означає включення країни до списку юрисдикцій, що не співпрацюють з питань оподаткування, який складається Радою ЄС (тобто до «чорного списку» офшорів).

В лютому 2019 року Україна з застереженнями та повідомленнями ратифікувала Багатосторонню конвенцію про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування (Дія 15). Вона дозволяє одночасно внести зміни до всіх або деяких чинних міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування. При цьому платники податків можуть скористатись передбаченими угодами пільгами, але лише за однієї умови - одержання такої пільги не є основною метою здійснення операції. При цьому Україна зобов’язалась поширити дію Конвенції на 76 угод про уникнення подвійного оподаткування з іншими країнами світу.

В 2020 році Верховна рада прийняла закон, яким запроваджувалась ціла низка пунктів Плану, а саме: обмеження витрат на фінансові операції з пов’язаними особами (Дія 3); запобігання зловживанням у зв’язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування (Дія 4); запобігання штучному уникненню визнання статусу постійного представництва (Дія 7); удосконалення правил контролю за трансфертним ціноутворенням (Дії 8-10). Таким чином, враховуючи мінімальний стандарт, Україна фактично приєдналась до 11 Дій (пунктів) Плану BEPS.

План BEPS  - це документ, який не містить конкретних зобов’язань або заборон. Він містить рекомендації, які базуються на кращих світових практиках. Ці рекомендації імплементуються шляхом внесення відповідних змін в національне законодавство. Тобто, кожна країна фактично сама обирає свою стратегію реалізації Плану, який можна розглядати як свого роду вектор податкової реформи з усіма відповідними наслідками. 

При цьому слід пам’ятати, що використання різного роду законодавчих неузгодженостей для зменшення бази оподаткування та виведення прибутків з-під оподаткування є повністю легальною діяльністю. Зрозуміло, що така законодавча робота вимагає відповідної кваліфікації та політичної волі. А це виклик для України.

Очевидно, що "глобальна ефективність" реалізації Плану BEPS залежить як від якості відповідного законодавства, так і його дотримання. А от з цим Україна традиційно має проблеми.   



 
Теги:
Читайте також:
Київ
-2.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
00:56
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну безпілотниками: у низці областей повітряна тривога
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
Більше новин