Ексклюзив

Як Україна навчилася планувати бюджет наперед

Ігор Бураковський
25 серпня, 2021 середа
08:58

"Еспресо" та Інститут економічних досліджень та політичних консультацій представляють спільний проєкт до 30-річчя Незалежності України. Як країна пройшла шлях від планової до ринкової економіки та які найбільші виклики зустрічала на цьому шляху

Зміст

31 травня 2021 року Кабмін схвалив Бюджетну декларацію на 2022-2024 роки та 2 червня подав її на розгляд до Верховної Ради. Декларація відображає урядове бачення засад бюджетної політики і показників державного бюджету на середньостроковий період та є основою для складання проекту Державного бюджету України і прогнозів місцевих бюджетів. Цей документ є одним з базових елементів системи середньострокового бюджетного планування, з прийняття якого починається черговий середньостроковий бюджетний цикл. 

Це не перша спроба «запустити» механізм середньострокового бюджетного планування. Так, у червні 2017 року уряд подав Парламенту Бюджетну декларацію на 2018-2020 роки, але цей документ так і не потрапив на розгляд Верховної ради. Підготовлену Міністерством фінансів у 2019 році Бюджетну декларацію не затвердив Уряд. Ну а в 2020 році Уряд взагалі відмовився готувати Бюджетну декларацію в зв’язку з високим рівнем економічної невизначеності, зумовленої пандемією Covid-19.

Перші спроби запровадження середньострокового прогнозування видатків бюджету датуються 2001 роком, коли при підготовці бюджетних запитів на 2002 рік головним розпорядникам бюджетних коштів було запропоновано спрогнозувати обсяг необхідних і можливих бюджетних ресурсів для продовження відповідних бюджетних програм у наступних за плановим роках.

Одним з перших урядових документів, де згадується середньострокове бюджетне планування, є Стратегія розвитку системи управління державними фінансами, затверджена в 2013 році. В цьому документі говорилось, що «до складових системи управління державними фінансами, розвиток яких забезпечуватиметься відповідно до цієї Стратегії, належать: податкова система; середньострокове бюджетне прогнозування, середньострокове бюджетне планування». В 2017 році Уряд затверджує нову Стратегію реформування системи управління державними фінансами на 2017-2020 роки, яка прямо передбачає запровадження середньострокового бюджетного планування з метою забезпечення розподілу ресурсів відповідно до пріоритетів держави та посилення загальної бюджетно-податкової дисципліни.

У грудні 2018 року Верховна Рада внесла цілу низку змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів, створивши тим самим законодавчу базу запровадження середньострокового бюджетного планування, яке вже багато років успішно застосовується в більшості розвинених країн світу.

Головна ідея середньострокового бюджетного планування  - це розробка бюджету на трирічний період (тобто середньостроковий період), який включає плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди (роки). Це дозволяє ефективно узгодити процеси стратегічного та бюджетного планування, адже реалізація цілей економічної політики, зазвичай, неможлива протягом одного року. 

Бюджетна декларація замінює Основні напрями бюджетної політики на плановий рік. Вона формується з урахуванням відповідних положень документів державного стратегічного планування на 5 і більше років (Щорічне послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, Програма діяльності Кабінету Міністрів України, галузеві стратегії та стратегічні плани тощо), та прогнозних макроекономічних показників. Таким чином, цей документ забезпечує органічний зв'язок між цілями соціально-економічного розвитку та бюджетною політикою країни.

Нова система дозволяє ефективно поєднати два принципи бюджетування – «зверху донизу» та «знизу догори». На основі макроекономічного прогнозу визначається граничний обсяг бюджетних видатків («зверху донизу»), тоді як головні розпорядники бюджетних коштів визначають потреби у фінансуванні відповідних напрямів (видів) державної політики. При цьому кошти виділяються на досягнення конкретних результатів по кожній бюджетній програмі, а не просто діяльності в рамках сфери (напрямку) економічної політики.

Нова система передбачає, що державний та гарантований державою борг не може перевищувати 60% ВВП, а дефіцит державного бюджету – 3% ВВП. Державні гарантії не мають перевищуватимуть 3% доходів загального фонду держбюджету. Граничний обсяг дефіциту державного бюджету не може бути більшим за величину дефіциту в Бюджетній декларації.

Запровадження середньострокового бюджетного планування відповідає тенденціям розвитку управління державними фінансами в ЄС. Так, згідно Директиви ЄС 2011/85/EU “Про вимоги до бюджетних систем держав-членів ЄС” “Усі країни-члени ЄС мають здійснювати середньострокове бюджетне планування на плановий та наступні за плановим два бюджетні роки. До речі, Генеральний директорат з економічних та фінансових питань Європейської комісії з 2006 р. розраховує спеціальний Індекс якості середньострокових бюджетних рамок (medium term budget framework index).

Крім того, Стаття 347 Угоди про асоціацію передбачає обмін інформацією, досвідом, найкращою практикою та здійснення інших заходів щодо розвитку системи середньострокового бюджетного прогнозування/планування.

Очевидно, що головною передумовою успіху середньострокового бюджетного планування є якість стратегічних документів та послідовність їх реалізації.


 
Теги:
Читайте також:
Київ
-2.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
00:56
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну безпілотниками: у низці областей повітряна тривога
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
Більше новин