Яка мета шпигунобєсія Володимира Путіна?

Віктор Сльозко
19 квітня, 2021 понедiлок
12:14

Росія захлинається від ненависті не лише щодо країн-сусідів, а й щодо своїх громадян. ФСБ веде нещадну боротьбу з тими, на кому тримається режим Путіна

“Проти нас ведеться цілеспрямована інформаційна кампанія з безапеляційними і бездоказовими звинуваченнями. У хід йдуть вже навіть абсурдні, різного роду анекдотичні теорії змови”. 

Це сказав очільник котроїсь з українських розвідок після “розкриття ФСБ РФ військового перевороту в Білорусі за допомогою українських націоналістів”? 

Ні, це сказав очільник Росії Володимир Путін, виступаючи 24 лютого цього року на засіданні колегії ФСБ.

Наче йому у відповідь, цими днями світ обговорює викриту чеськими спецслужбами терористичну атаку на території країни відомих по Солсбері “шпілі-вілі”, Чепіги та Мішкіна. Але є ще один бік медалі, дуже цікавий: атака “Смершу 2.0” на власну науку, задіяну у військовій програмі Путіна.

Зайти треба з його послання Путіна Федеральним зборам (ФЗ)  1 березня 2018 року, яке через розширений склад запрошених перенесли з Кремля у Манеж, оснащений екранами. Бо Путін показував мультики про вундерваффе “третього Риму” - важку міжконтиненталку “Сармат”, крилату ракету з “пламєнним мотором” у вигляді ядерного реактора “Бурєвеснік”, підводний дрон з атомним же двигуном, систему “Кінджал” з гіперзвуковими ракетами і т.д.

Щодо останніх, аби дійшло навіть до відбитої макітри - приймальника їжі депутата Держдуми ФЗ Валуєва, Путін провів лікбез: надзвук вимірюється махами, бо так звали австрійського вченого Ернста Маха; один мах – 1062 км/год на висоті 11 км; коли махів від п'яти і більше – гіперзвук. (“Ба!” - як Гриць Івана Франка, сказав, певно, про себе Валуєв). “У Росії така зброя є! - сказав вголос Путін. – Нас ніхто не слухав, - послухайте зараз!” Цим словам зал аплодував 37 секунд (хронометраж росЗМІ), останні 10 сек. - стоячи.

Оскільки світ після того “союзмультфільму” іржав кілька днів лежачи, “посланіє” Федеральним зборам 20 лютого 2019 року цар Многомах провів без діапроекторів. Але спинити себе був не в стані: “Авангард”, “Сармат”, лазери “Пєрєсвєт”, “Кінджал”, підводний дрон “Посєйдон”, гіперзвукова “Циркон” - 9 махів…

Стало не до сміху, коли за кілька місяців, 1 липня 2019 року, стався вибух на суперсекретній атомній глибоководній станції АС-31 “Лошарік” в Баренцовому морі, загинуло 14 підводників високого рівня (7 капітанів 1 рангу, двоє героїв РФ). Але, як писала тоді преса, “першим був евакуйований цивільний фахівець” (це важливо пам’ятати). Через місяць, 8 серпня 2019-го, на полігоні ВМФ РФ в архангельській Ньоноксі від вибуху загинуло п'ятеро науковців Російського федерального ядерного центру – Всеросійського науково-дослідного інституту експериментальної фізики, двоє військових померло пізніше від гострої променевої хвороби, ще четверо отримали високі дози радіації.

Москва, звісно, “ліпила горбатого” про “вибух рідинного ракетного двигуна” (еге ж, а цезій-137 в організмі персоналу Архангельської клінічної, куди спершу поступили постраждалі, пояснили наявністю цезію в їжі, тільки потім з медиків взяли підписку про нерозголошення й провели в лікарні дезактиваційні роботи). Західна ж розвідка розійшлась в оцінках: це чи то вибухнула під час випробувань крилата ракета з ядерним двигуном 9M730 “Бурєвєснік” (SSC-X-9 Skyfall в термінології НАТО), чи неконтрольована ядерна реакція виникла під час підйому такої ракети, що затонула на невдалих випробуваннях рік назад.

“Головний відповідальний - президент Росії Володимир Путін. Він не раз давав зрозуміти, що розробка нових озброєнь йде в країні під його особистим контролем, - писав тоді російський політолог Іван Преображенський. - Для держави вони [росіяни]- гарматне м'ясо”. 

Уточнимо для даного випадку: “лабораторне м’ясо”. Бо тут ми впритул підходимо до шпигунобєсія в науці РФ.

“Досить подивитися на список справ по 275-й статті КК (“Державна зрада”), аби зрозуміти, що вчені виявилися в особливій групі ризику, - стверджує, керівник адвокатського об’єднання “Команда 24” Іван Павлов, рятівник від тюрми багатодітної Світлани Давидової, яку ФСБ арештувало за дзвінок в квітні 2014-го в посольство України з повідомленням, що сусідня з її будинком військова частина вибула “у відрядження”. - У більшості випадків в сферу уваги спецслужб потрапляють вчені, котрі мають відношення до військової тематики”.

Розробника швидкісної ракети-торпеди “Шквал” з МДТУ ім. Баумана Анатолія Бабкіна, “американського шпигуна”, відпустили з “Лєфортово” за станом здоров’я (відразу після звільнення – інфаркт). У лютому 2003-го отримав 8 років умовно й заборону займатися наукою.

У 2004-у до 14 років суворого режиму засудили “китайського шпигуна”, провідного в РФ спеца з космічної плазми, директора центру теплофізики Красноярського держтехуніверу Валентина Данілова (відсидів 8, відпустили умовно-достроково, УДЗ). 

У 2010-у радіоінженер Геннадій Кравцов в пошуках роботи надіслав резюме до Швеції. Вказавши, що працював з космічним апаратом  “Цілина-2” (супутник радіотехнічної розвідки, розроблюваний ще при СРСР нашим КБ “Південне”). Шведи вченому відмовили. На відміну від ФСБ, через яке науковець у 2015-у став “шведським шпигуном”, отримав 14 років суворого й вийшов у травні 2020-го по УДЗ.

У 2010-у ж професор Балтійского держтехуніверу “ВОЄНМЄХ” ім. Д.Ф. Устінова Євген Афанасьєв разом з колегою Святославом Бобишевим стали “китайськими шпигунами”, бо займались ракетним комплексом “Булава”. У червні 2012-го перший отримав 12 з половиною років суворого, другий – 12. Весною 2015-го Афанасьєв помер від чергового (!) на зоні інфаркту, Бобишев у вересні 2019-го вийшов по УДЗ.

В лютому 2020-го затримано “китайського шпигуна”, президента Арктичної академії наук Валерія Мітька, спеца в царині гідроакустики. З літа того року 80-літній уродженець Чернігова під посиленим домашнім арештом чекає на вирок.

Але особливою увагою ФСБ користуються вчені, яких лиха доля привела у царину фішки царя Многомаха – гіперзвук. 

Володимир Лапигін майже 50 років працював у головному інституті “Роскосмоса” - Центральному науково-дослідному інституті машинобудування (ЦНДІМАШ), викладав в МДТУ ім. Баумана. Оскільки брав участь в розробці ракетоносіїв, міжконтинентальних балістичних ракет, то в травні 2015-го став “китайським шпигуном”, отримав згодом 7 років суворого, у серпні  2020-го з нагоди 80-річчя звільнений по УДЗ. “Знаєте, коли в 18-му році президент виступав з великою доповіддю про гіперзвукові ракети (те, чим саме я займався), я зрозумів, що коли б мене не відправили в тюрму, моя праця була б відзначена”, - сказав він на волі.

Як і Валерій Мітько, на вирок нині чекає 77-річний Віктор Кудрявцев, експерт з аеродинаміки ЦНДІМАШ, дійсний член Російської академії космонавтики ім. К.Е. Ціолковського. ФСБ взяло під ковпак міжнародний науковий проект Transhyberian 2011-2013 рр. в рамках програми РФ і ЄС, в якій брали участь бельгійський інститут гідродинаміки ім. фон Кармана й три НДІ РФ, включаючи ЦНДІМАШ, куратором від якого призначили Кудрявцева.

У липні 2018-го слідчим управлінням ФСБ проти Кудрявцева порушено кримінальну справу за ст. 275 КК РФ “державна зрада” (від 12 до 20 років на хвилиночку). Два звіти з описом результатів досліджень, які Кудрявцев відправив бельгійцям, ФСБ охарактеризувала як такі, що містять секретні відомості про застосування гіперзвукових технологій в бойових ракетних комплексах “Авангард” і “Кінджал”. Вчений більше року сидів у “Лєфортово” без права на побачення з рідними (!), аж до загострення онкології. Справа припинена з формулюванням “до одужання обвинуваченого”.

У грудні 2020-го по ст. 275 заарештовано співробітника Центрального  аерогідродинамічного інституту ім. М. Є. Жуковського (ЦАГІ) Анатолія Губанова. 12 квітня 2021-го до нього приєднався з тим же звинуваченням колега по ЦАГІ й професор теоретичної та прикладної аерогідромеханіки Московського фізико-технічного інституту Валерій Голубкін. У них є спільна робота: “Корисна інтерференція крила, фюзеляжу і забірників повітря повітряно-реактивних двигунів при великих надзвукових швидкостях”, опублікована в 1996 році. 

Тепер підозрюються “в передачі секретної інформації одній з країн НАТО”. З уточненням: передавали західній розвідці секрети в рамках міжнародного проекту з розробки гіперзвукового цивільного літака HEXAFLY-INT. Бо Голубкін-Губанов у  2018-2019 рр. ще й опублікували в журналі ЦАГІ кілька статей про HEXAFLY-INT, залучивши в співавтори співробітника Європейського космічного агентства.

Звісно, цей мартиролог роснауки далеко не вичерпний. “Припинено діяльність 72 кадрових співробітників і 423 агентів іноземних спецслужб”, - хвалився Путін підсумками 2020 року на все тому ж засіданні колегії ФСБ. 1,35 іноземного шпійона в день. За обережними даними росЗМІ, в РФ за останні 20 років під кримінальне переслідування потрапило понад 30 вчених. 

“З усіх обвинувачених в державній зраді і шпигунстві за 20 років тільки одного виправдали”, - це статистика “Команди 29”.

Звісно, в Росії науковий “Смєрш 2.0” обговорюється. І пропонується пояснення, що Путін, розлючений невдачами з перевтіленням його мультиків у реальну вундерваффе, хоче піти стежкою свого гуру Сталіна й позамикати вчених у шарашки, аби вони, як свого часу Корольов і Ко з космосом, здійснили чудо. Але згадуваний вище Валентин Данілов сказав чітко: “Хоча б уже шарашки робили для таких, як я! Якби мене посадили в подібну, я б усі ці вісім років таборів займався своєю справою!”

Тож найчіткіше наукове пояснення шпигунобєсію дав відомий карикатурист, лікар-психіатр за фахом Андрій Більжо: “У моїй психіатричній практиці був такий випадок. Поступив у відділення хворий з вираженою симптоматикою хвороби Піка. Це різновид синильної деменції. Пацієнт був директором найкрупнішого підприємства. Здається, навіть секретного. Збираючи анамнез, я поцікавився <…> у товаришів по службі. “Та все ніби нормально було, лікарю. Ну, за дупу щипати став жінок. Ну, про марсіан щось говорив. Ну, кілька разів помочився в кутку кабінету під час наради. Проте ми вважали, що жартує. Але коли він на своєму робочому столі купку наклав і з реготом попросив секретарку лайно прибрати, ну, тут ми вже запідозрили недобре”. 

…Наступне послання Путіна Федеральним зборам заплановане на 21 квітня. На цей раз без жодного “розширеного складу”. Будуть виключно “свої”, яким до того ж проставлена сувора умова - тричі (16, 19 і 20 квітня) пройти обстеження. Ні, не щодо Піка, - на коронавірус.

Тож запідозрити “нєладноє” буде просто нікому.

 

Читайте також:
долар
6 травня, 2021 четвер
Курс валют: долар припинив дешевшати
заморозки
7 травня, 2021 п'ятниця
Синоптики попередили про поривчастий вітер і заморозки в Україні
Володимир Зеленський та Ентоні Блінкен
Автор Віталій Портников
6 травня, 2021 четвер
Віталій Портников: Це був не протокольний візит
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.62
  Купівля 27.62
  Продаж 27.87
 • EUR
  Купівля 33.23
  Продаж 33.7
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
8 травня
08:32
7 травня на фронті: росіяни 11 раз обстріляли українців поблизу 9 міст, селищ та сіл
08:10
Нічні заворушення на Храмовій горі в Єрусалимі: поранено 17 поліцейських, постраждали 250 палестинців
07:50
З апарату Лукашенка звільняють "неблагонадійних"
07:21
На 101-му році життя помер один з ідеологів Перебудови
07:00
Анонс
ЮКІ
Телепрем'єра - у "Вечорі з Миколою Княжицьким" - фільм "ЮКІ - історія перемог вільних українців"
2021, п'ятниця
7 травня
22:52
Австралія відкриється для туристів не раніше 2022 року
22:32
Володимир Зеленський
Зеленський підписав указ про Центр протидії дезінформації
22:30
Новий вид COVID-19 вражає молоде населення, - Степанов
22:10
Володимир Зеленський
Коронавірус: Зеленський підписав указ про гуманітарну допомогу Індії
21:52
НАТО
Білий дім відредагував заяву своєї представниці про вступ України до НАТО
21:35
Марсохід
Марсохід Perseverance вперше записав звук робота-вертольота Ingenuity
21:20
Російський літак вдруге за три дні порушив естонський кордон
21:03
Україні необхідно придбати ще 5 млн доз вакцин від коронавірусу, - Степанов
20:57
Ексклюзив
"Дуже жорстко вплине на імідж України": Чалий про візит Блінкена в Україну
20:53
COVID-сертифікат видаватиметься тим, хто отримав щеплення препаратом схваленим ВООЗ, - Ляшко
20:46
На трасі Одеса – Рені Lexus врізався у відбійник, постраждала жінка
20:22
Джо Байден
Впевнений, що ми зможемо зустрітися з Путіним, - Байден
20:13
Юрій Опришко
У львівському госпіталі помер військовий Юрій Опришко, якого поранили на початку квітня
20:00
У Києві розробили електронну мапу пунктів вакцинації від коронавірусу
19:49
У Києві не заплановано масштабних акцій на 9 травня, - Крищенко
19:43
Микита Потураєв
Потураєв: В українців не можна забрати День перемоги над нацизмом
19:39
Ольга Стефанішина
Порядок денний саміту НАТО ще не затверджений, - Стефанішина
19:18
гроза
ДСНС попередила про грозу на Київщині у найближчі години
19:08
Дитячий садок, - тренер про скандальний матч "Минай" - "Шахтар"
18:59
ВООЗ
ВООЗ внесла до списку рекомендованих китайську COVID-вакцину Sinopharm
18:53
Уряд розглядає можливість надати гуманітарну допомогу Індії, - Зеленський
18:38
Георгіївська стрічка
Заборону георгіївської стрічки підтримують 43% українців, - опитування
18:28
вакцинація
Розраховуємо закінчити розробку COVID-вакцини до кінця цього року, - Національна академія наук
18:12
На Київщині за підозрою в шахрайстві затримали голову ОТГ
17:51
COVID-19
Регулятор ЄС почав вивчати препарат Sotrovimab для лікування COVID-19
17:47
сепар
Дистанційне мінування та заборонена зброя: окупанти 7 разів порушили тишу на Донбасі
17:36
Святослав Літинський
Завдяки львівському активісту у двох райцентрах Закарпаття скасували статус регіональної для угорської мови
17:25
Ексклюзив
Андрій Антоненко
Аваков зробив все, щоб заполітизувати справу Шеремета, - Антоненко
17:13
Андрій П'ятов
Голкіпер П'ятов оголосив про завершення кар'єри в збірній України
17:11
вакцина
Виключно для цільових груп: у Києві посилили контроль за використанням COVID-вакцини
17:11
СБУ
Безугла оприлюднила графік роботи над законопроектом про реформу СБУ
16:56
Еден Азар
У "Реалі" визначились зі сумою, яку хочуть отримати за свого найдорожчого футболіста
16:54
У Києві поліціянт під час патрулювання поцупив у чоловіка сумку з грошима і поділився з колегами
16:53
НБУ продасть на аукціоні майже 46 тонн виведених з обігу монет
16:48
пакт "Молотова-Ріббентропа"
Майже 50% українців вважають, що Друга світова війна була розв’язана через змову Гітлера та Сталіна, - опитування
Більше новин