Інтерв’ю

Заступник голови НБУ Ніколайчук: "Банки мають запропонувати більш привабливі умови своїм вкладникам"

Андрій Яніцький
8 лютого, 2023 середа
11:50

Заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук розповів, як фінансовий регулятор визначає облікову ставку, яким буде курс гривні до долара та чи буде Нацбанк “друкувати” гроші у 2023 році.

Зміст

Розмова відбулася в ефірі програми "Новини економіки з Андрієм Яніцьким" на телеканалі Еспресо. 

У НБУ Сергій Ніколайчук відповідає за питання монетарної політики та економічного аналізу, статистики та звітності, європейської інтеграції. Раніше Сергій був заступником міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, а також обіймав посаду голови департаменту макроекономічних досліджень групи ICU. Науковий співробітник Київської школи економіки та викладач Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

26 січня правління НБУ оголосило, що облікова ставка — фактично вартість грошей в економіці — залишається незмінною на рівні 25%. Хто визначає цю відсоткову ставку, який механізм?

Рішення з монетарної політики та процес їх підготовки та ухвалення — це дуже ґрунтовний, усталений процес. 26 січня відбулося засідання правління, де ухвалили рішення. Але до цього два дні поспіль відбувалися засідання комітету монетарної політики НБУ, де ці рішення фіналізувалися, напрацьовувались, обговорювались. А ще декілька тижнів перед тим тривала підготовка: робочі зустрічі, зокрема, із залученням членів правління, де розглядалися різні аспекти макроекономічного прогнозу. Більшість зустрічей проходять зараз у форматі zoom-конференцій. Багато співробітників  знаходяться в банку, проте деякі з колег працюють віддалено. Цей процес добре працює ще з часів пандемії.

Національний банк у своїх комунікаціях натякав, що можна очікувати зниження облікової ставки, але, звісно, не казав, коли саме. Чому це ще не на часі?

Наш прогноз облікової ставки (який ми публікуємо, здається, ще з 2018 року) передбачає, що ставку ми будемо знижувати з другого кварталу 2024 року. Тобто протягом цього року ми будемо її утримувати на рівні 25%. Власне, це прогноз, не зобов’язання. Якщо будуть змінюватись макроекономічні умови, то ми будемо змінювати та прогнози та зможемо знизити ставку раніше або, в разі необхідності, підвищити її. Проте на сьогодні нам потрібна досить висока процентна ставка для того, щоб в умовах війни забезпечувати достатню привабливість активів в національній валюті та, відповідно, зменшувати попит на іноземну валюту.  Ну і таким чином забезпечувати й курсову стабільність, а через цей канал і досягати нашої цілі — знизити інфляцію.

Тобто Вас не переконало зниження темпів зростання інфляції торік до 26,6% попри прогнози близько 30%?

Навіть 26,6% - це дуже високий рівень інфляції. Нагадаю, що до війни в нас була ціль 5%. Ми б хотіли протягом років інфляцію повернути до цього рівня, тому рівень 26,6% не має нас надихати.

Правління НБУ також оголосило нові макропрогнози: десь вони погіршилися (щодо зростання темпів економіки), а десь — покращились (щодо темпів зростання цін). Чи могли б ви назвати цифри?

Ми бачимо економічне зростання на рівні 0,3% на цей рік. Ще в жовтні ми припускали, що ВВП зросте цього року на 4%, однак були змушені переглянути наші ключові припущення. По-перше, через наслідки енерготерору протягом останніх місяців, ми врахували у своїх прогнозах і пошкодження енергетичної інфраструктури, і дефіцит електроенергії, і відповідні наслідки для бізнесу та для населення, для споживчого попиту. Також у своїх прогнозах ми враховували і додаткові безпекові ризики, які з’явилися у зв’язку з інтенсифікацією бойових дій, з хвилями мобілізації Росії. Наразі бачимо зниження цих безпекових ризиків тільки з початку наступного (2024) року. У жовтні ми припускали, що вони серйозно знизяться вже в середині цього року. Через перегляд припущень та врахування інших факторів ми переглянули прогноз по економічному зростанню і бачимо його суттєві прискорення тільки в наступному році до 4% та до 6,4% у 2025 році.

Легко бути оптимістом у довгостроковій чи середньостроковій перспективі. А от що стосується інфляції ви більш оптимістичні. Цей оптимізм щодо інфляції стосується того, що адміністративно стримуються ціни на тарифи на комунальні послуги, а можливо будуть стримуватися ціни на якісь групи товарів? Або через те, що адміністративно утримується курс на одному рівні?

По-перше, ми врахували динаміку минулого року. По-друге, дійсно, важливими припущеннями нашого макроекономічного прогнозу є перегляд тарифів на житлово-комунальні послуги та підвищення безпекових ризиків. 
Ми вважаємо, що цього року підвищення цих тарифів буде дуже млявим, на відмінну від наших очікувань у жовтні. Це й обумовило перегляд прогнозу інфляції в бік зниження до 18,7%, порівняно з 25%, які ми бачили ще в жовтні. 
Ми також враховували й те, що в нас на сьогодні набагато більше можливості забезпечити курсову стійкість. Ми суттєво переглянули прогноз щодо міжнародної допомоги. Власне, бачимо надходження на рівні 38,5 млрд доларів у цьому році. Порівняно з ситуацією у жовтні, в нас є чіткі домовленості з ЄС, з США. Ми бачимо відчутний прогрес у відносинах з Міжнародним валютним фондом, тому ця цифра є досить комфортною.

Тобто не варто очікувати, що курс валюти і курс гривні буде радикально змінюватися протягом року?

Про радикальні зміни я б точно не говорив би. Зараз для цього особливих підстав немає. Власне на найближчі місяці наша політика залишатиметься незмінною, адже вона буде базуватися на фіксованому обмінному курсі. Водночас ми постійно говоримо про те, що в довгостроковій перспективі ми, звичайно, хотіли б повернутися до плаваючого обмінного курсу і ми власне вже напрацьовуємо для цього стратегічну програму. Але питання полягає в тому, що для цього мають бути прийнятні передумови. Цей перехід буде точно керованим, без радикальних змін.

Навіть коли ми говоримо про перехід до плаваючого обмінного курсу — це буде дуже кероване плавання в наших поточних умовах, коли більшість пропозиції валюти на ринку забезпечує Національний банк. Тому говорити про перехід до повного плавання, без участі Національного банку, абсолютного немає сенсу.

Національний банк України також змінив вимоги до банків щодо резервів і зробив їх жорсткішими, наскільки я розумію. Чому ви прийняли таке рішення? Який сигнал ви відправляєте банкам, населенню, вкладникам цих банків? Що має статися?

Наші дії спрямовані якраз на те, щоб здорожчали для банків утримання коштів на поточних рахунках, оскільки ці додаткові резервні вимоги висуваються до поточних рахунків. Таким чином ми відправляємо сигнал банківській системі про те, що банки мають запропонувати своїм вкладникам більш привабливі умови по депозитах, підвищити ставки по депозитах і перетягнути на строкові депозити значну частину цієї ліквідності. 

Чи є надія, що цього року ми будемо бачити стриманішу позицію Нацбанку щодо емітування гривні? Що "друку" 400 млрд гривень, як торік, не буде.

Так, якщо минулого року Національний банк купив облігацій внутрішньої державної позики на 400 млрд гривень, що було одним з факторів, який призвів  власне до прискорення інфляційних процесів, то цього року наші прогнози й домовленості з урядом передбачають, що такого дефіциту бюджету в нас не буде.

**

У підготовці тексту брала участь Юлія Радзік

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
14:07
Вибух
Окупанти вдарили дроном по Бериславу: загинув цивільний
14:00
OPINION
У війні на виснаження цивільне населення — найслабша ланка
13:48
Оновлено
Знешкодження леопарда у зоопарку Одеси: поліція та директор по-різному кажуть про те, чи вискочив звір за вольєр
13:32
грузія
У бою проти росіян на Курщині загинув командир "Вільної Грузії" Бадрі Кварацхелія
13:31
Дональд Трамп
Команда Трампа має намір оголосити про вихід США із ВООЗ "у перший день" після його вступу на посаду президента, - FT
13:18
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
За добу щонайменше 6 "шахедів" залітали до Білорусі, один з них пролетів 170 км, - Беларускі Гаюн
12:41
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 грудня: скільки коштують долар та євро у банках
12:36
санкції проти Росії
ЄС готує новий пакет санкцій проти Росії до третьої річниці повномасштабного вторгнення в Україну, - ЗМІ
12:34
Іран
В Ірані масштабна енергетична криза: на підприємствах скоротили графік роботи, школи перевели на дистанційку, - NYT
12:17
новини Львівщини
Росіяни атакували цивільного чоловіка у Куп’янську: поранення кінцівок призвели до ампутації
12:04
фейк
Росіяни поширюють у соцмережах анонси мітингів в Європі "проти порушень прав людини в Україні", - ЦПД
12:02
OPINION
Українська дипломатія: вмерла, так вмерла…
12:01
терористи ХАМАС
Перемовини між Ізраїлем і ХАМАС щодо перемир'я завершені на 90%, - BBC
11:54
Ексклюзив
Роберт Фіцо
Фіцо намагається отримати вдячність Путіна після війни, - політолог Рейтерович
11:40
втрати окупантів
На Куп’янському напрямку Сили оборони знищили бронетанкову групу російських загарбників
11:11
У Туреччині вертоліт швидкої допомоги врізався у будівлю лікарні: четверо людей загинули
10:54
ППО, обстріл, ЗСУ
Сили ППО за ніч ліквідували 52 російських БПЛА, ще 44 - не досягли цілей
10:54
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
Мотивовані добровольці значно краще справляються з обовʼязками й мають бажання працювати, - лейтенант ЗСУ Волянський
Більше новин