Значно цікавіше, ніж просто “українська Трініті”: хто така Катя Павленко з Go-A

Богдан-Олег Горобчук
24 травня, 2021 понедiлок
10:00

Від глибокої ночі з суботи на неділю Україну ніяк не може відпустити захоплення від виступу нашого гурту Go-A на Євробаченні

Якщо судити з тисяч дописів та коментарів у соціальних мережах, які щедро цитують ЗМІ, українців вразили і блискучий виступ вітчизняних електро-фолькерів, і несправедливість національних журі, і щирий захват від пісні “Шум”, який відверто висловили цьогорічні переможці конкурсу.

Читайте такоє: Поцуплений тріумф Go-A: чому так сталося і що може бути далі?

Фронтмен італійського гурту Maneskin (до речі, також чудового) Давид Даміано, відповідаючи на питання про те, хто з учасників Євробачення йому сподобався найбільше, без вагань відповів: “Україна! Неймовірна пісня!” Також захват у глядачів викликав ролик, де Давид Даміано в гримерці намагається підспівували Катерині Павленко, і плутаючись у літерах, смішно вимовляє “заплетися, шуме-барвіночку”. І - ні краплі показухи чи фальшу. Фото: Getty Images

Що ж відомо про Катерину Павленко, яка - слідом за такими проєктами, як Даха Браха та ONUKA - разом з командою може здійняти новий інтерес до актуального українського фольку як в самій Україні, так і далеко за її межами? Слухачі називають її “українською Трініті” - слідом за героїнею фільму Матриця.

Це історія, про яку можна знімати пронизливий фільм на тему “крізь терни до зірок”: вийшло би глибоке кіно про справжню, живу людину. Хоча для когось таким фільмом вже зараз може стати документалка “MonoKate” від UA:ПЕРШИЙ

Лихі дев’яності, Ніжин, операція, КНУКІМ та робота в МакДональдсі 

Катя росла у неповній родині: мама була військовою, а з батьком вона познайомилася уже в юності. У 6 років помер її дідусь, і родичі, за словами музикантки, вигнали її разом із мамою на вулицю. “Це були 90-ті, мама тоді працювала військовою, і їм тоді не давали зарплату. Житло в Ніжині не було за що знімати. І почалася епопея з похождєніями по друзях, я пропускала школу, і в якийсь момент у мами взагалі закінчилися гроші”, - описує Катерина спогади раннього дитинства. Згадує, як у 10 років вона сама ходила за дровами, аби опалити напівзбудований будинок, у якому їм доводилося жити. 

В дитинстві Катя перенесла кілька серйозних операцій. “Після другої я не мала вижити”, - говорить вона зараз. Хворіла дуже часто, адже постійно була в холоді через жахливі житлові умови. Закінчилися поневіряння лікарнями та подоланням нових і нових труднощів. Однак після того, як Каті зробили операцію на легенях, спів - за її словами - у неї формується інакшим чином, аніж було до того, і аніж вчать фахівці. 

Водночас Катерина щиро цікавилася музикою. У 13 років в музичній школі їй поставили дуже потужний оперний вокал. Але Каті подобалася рок-музика. Тому вона просила маму навчити її грати на гітарі (“здається, вона також грала у якомусь рок-гурті”), але жінка не демонструвала особливого інтересу до такої педагогіки. Тому для дівчини справжнім проривом став випадок, коли її запросили до гурту як вокалістку - адже сама напрошуватися вона соромилась. “Ми валили мєтал на весь район” - згадує Катерина свою рокерську юність. 

Але з тим, першим рок-гуртом не склалося. Катя переїхала до Києва, намагалася залучати інших музикантів до своїх виступів, однак нічого особливо хорошого не складалося. “Я дуже багато часу потратила на це все. І потім в якийсь момент зрозуміла - я сама все зроблю. Але мені треба була гітара. Я влаштувалася в МакДональдс, щоб заробити на неї. І пропрацювала там дуже довго. Купила гітару, і ноутбук. 4 роки. От поки вчилася в університеті, доти й працювала там”. 

Разом з Go-A - до світового успіху 

Навчаючись на “музичному мистецтві” у КНУКІМ, Катерина Павленко співала в ансамблі “Кралиця” - потужній школі для багатьох українських фолькових вокалістів. Також вона вивчала фольклор лівобережної Київщини (Баришівського району, околиць Березані) та цікавилася фольклором Чорнобильського Полісся. Але пошуків на сучасній музичній сцені України не припиняла. Аж поки не зустрілася з Go-A.  

Гурт Go-A утворився десь за пів року до того, як вперше на репетицію прийшла Катя. Зараз окрім Катерини учасниками гурту є Тарас Шевченко з Києва, Ігор Діденчук з Луцька та Іван Григоряк з Буковини. 

“Для мене Go-A - це було чисто потусить з пацанами”, - коментує Катерина свою мотивацію до роботи в гурті. “А шо з тобою робить? Ми вже якусь вокалістку на OLX знайшли… Блондінка тіпа, красіва. Ну ладно, будеш стоять збоку, на шейкері грать і бек-вокали співать. Мені все одно нєфіг дєлать було, кар’єра рок-звізди не склалася...” - так переповідає Катя вже історію перших кроків у гурті. Далі - поступове прийняття членами колективу та статус фронт-вумен. 

Це було в 2012 році. А за 4 роки після цього побачив світ перший (і наразі єдиний) альбом Go-A, електро-фолькова основа композицій якого, до слова, мало чим відмінна від пісень “Шум” або “Соловей”. Але ні українських, ні - тим паче - європейських чартів цей реліз не порвав. 

Паралельно з роботою в гурті, з 2017 року Катерина Павленко керує хором ветеранів у містечку Березань на Київщині. За її керівництва хор здобув звання народного. Катя вважає, що одне з найсильніших відчуттів, яке вона переживала - коли 30 голосів злагоджено співає під її керівництвом. 

І справді, складається враження, що матеріальні цінності або слава - це далеко не ключові цінності для Каті. “Людина має займатися музикою не заради того, щоб отримати після концерту гонорар, а заради того, щоб мати бажання сказати щось цьому світові. Ми пишаємося тим, що ми робимо. Нам подобається фольклор, подобаються народні пісні, ми постійно їх співаємо на репетиціях, у гримерках”, - каже вона. 

Любов до свого народу в ХХІ столітті, в добу російської гібридної агресії, на думку Каті, намагаються знецінити: “Зараз фашизмом називають таке явище, як любов до України. Таке враження, що українці взагалі не мають права любити свою країну. Тому що ти кажеш, що любиш її - це вважається фашизмом!”, - обурюється вона, і це показує, наскільки фольклорний момент у її творчості пов’язаний із самоідентифікацією. 

Ідея пісня на фінал Євробачення до Катерини прийшла не одразу, а після багатьох днів творчих мук та пошуків. “Взагалі думала випустити альбом з українськими побутовими танцями, але не класичними, типу гопака, а саме побутові танці - типу “ойра”, “картопля”. А потім згадала, що був такий “обряд шума”. І подумала: це було би прикольно, якби взяти, і в ХХІ столітті “закрутити шума” прямо на концерті, і тим самим показати людям, що існувала така штука... Настільки чесна ця пісня, настільки легко ми її зробили, бо вона будувалася на відчуттях, без всякої відсилки “ах как же нам здивувати людей на Євробаченні. Я подумала, що це класна історія. А ще співати про конопелечки на Євробаченні - це взагалі круто!”, - підсумовує Катя. Що ж, зараз можна з певністю сказати, що це Катерині вдалося “показати людям” все, що вона бажала - один із роликів із піснею на YouTube вже має близько 10 млн переглядів. 

Музика, яку обрала для “Шума” Катерина - це цілком поплавлена електронщина в стилі того, яку грають у Closer або на знаменитих українських фестивалях Brave Factory чи Strichka. Говорячи про музичні експерименти в іншій пісні “Церковка”, Катерина явно перебуває у своїй стихії: “Я дуже люблю, коли в першому куплеті - максимальний розвиток, потім приспів, а у другому куплеті ти добиваєш слухача і пояснюєш, до чого та історія була. Але мені було скучно співати подвійний уривок з однаковою мелодією і однаковим ритмом. Я подумала, що прикольно було би пришвидшити в 2 рази. Ми спробували - і це так класно прозвучало. А на приспів ми вирішили взагалі witch house зробити. Це один із моїх найулюбленіших стилів музики, мені здається, що фольк із ним дуже класно поєднується”. І з цим годі сперечатися. 

--

Як складеться далі історія Каті, її сольного проєкту MonoKate, та гурту Go-A - залежить і від нас, від нашої цікавості і до їхнього розвитку. Перед фіналом Катя казала: “Через те, що я нічого не боюся, я концентруюся тільки на хорошому. Я не думаю - ой, а шо ж буде, якщо ми не виграємо Євробачення? Значить це не моя історія. Значить треба йти і грать мєтал”, - казала вона, іронічно, або просто захоплено посміхаючись. Зараз, за добу після Євробачення, ми продовжуємо спостерігати, як постійно росте кількість прихильників Каті та Go-A: все більше переглядів, все більше коментарів та You-Tube-реакцій з усього світу. І аж цікаво - чи здійснить Катерина свою обіцянку. 

Слід іще додати, що така увага до гурту неконвенційного, тобто несподіваного для публіки - це дивовижа. Тим паче, що Go-A - це селф-мейд-бенд, тобто гурт без продюсера і серйозних контрактів із лейблами (хоча може на цей момент це вже й не так). Україна вкотре показує на весь світ, наскільки глибокою є наша культура, і наскільки талановитими можуть бути українці навіть без потужної фінансової підтримки та державних зусиль по розвитку музичної індустрії. Схоже, слідом за іменами Казимира Малевича, Олександра Архипенка, Івана Марчука, Квітки Цісик та інших видатних українців, широко відомих у світі, надовго запам’ятають і ім’я Катерини Павленко. Принаймні, хочеться у це вірити.   


 
Читайте також:
Сергій Сидорчук
21 червня, 2021 понедiлок
"Зеленський, чому ми досі не в 1/8 фіналу Чемпіонату Європи 2020?". Соцмережі про програш збірної України у матчі із збірною Австрії
Лукашенко
21 червня, 2021 понедiлок
Нардепи вимагають відкрити провадження проти Лукашенка через визнання "ДНР/ЛНР"
Україна - Австрія
22 червня, 2021 вiвторок
Шевченко назвав головну причину поразки України від Австрії на Євро-2020
Київ
+26
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.15
  Купівля 27.15
  Продаж 27.39
 • EUR
  Купівля 32.27
  Продаж 32.67
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
23 червня
11:55
В Туреччині на відпочинку загинув 28-річний українець
11:46
Іван-Павло ІІ
Богдана Матіяш: Згадуючи Папу
11:45
Уряд виклав у відкритий доступ дані про порушення перевізниками вагового контролю

Опитування

Чи вірять європейці брехливим заявам Путіна про Україну?
11:44
Роман Яремчук
Клуб Яремчука відмовився відпускати форварда збірної України до "Мілану"
11:31
Зеленський
Віталій Портников: Зеленський не повинен допустити маніпуляцій із “Північним потоком-2”
11:27
Нафтогаз
"Укртрансгаз" вимагає у Нафтогазу повернення понад 300 млн кубів газу фірмі, яку раніше назвали "шахрайською", - ЗМІ
11:23
PR
Як використовувати Іnfluencer-маркетинг в 2021 році
11:11
Бій Теофімо Лопес - Масайоші Накатані
Ломаченко перед боєм назвав найнебезпечніші якості Накатані
11:04
хакер
Польська розвідка звинуватила російських хакерів у масштабній атаці на чиновників та міністрів країни
11:02
Ігор Лапін
Близько 60-70 ракетних комплексів "Нептун" здатні виправити ситуацію в Чорному морі, − Ігор Лапін
10:42
Есмінець США пройшов між Китаєм та Тайванем: КНР засудила Штати
10:40
Андрій Шевченко
Євро-2020: букмекери оцінили шанси збірної України на вихід до 1/8 фіналу
10:30
вакцинація
Київський центр вакцинації на цьому тижні працюватиме чотири дні
10:17
Пункт пропуску "Дзвінкове" на українсько-угорському кордоні відновив роботу
10:10
Стамбул, Ліга чемпіонів
Відбулися стартові матчі Ліги чемпіонів 2021/2022
09:58
"карантинні" рейди
Київ і п'ять областей не відповідають показникам "зеленої" зони карантину, - МОЗ
09:47
Олександр Новіков
"Ні Шмигаль, ні Малюська не мали права звертатися до суду щодо звільнення Вітренка", – Олександр Новіков
09:41
Вдруге у Києві відбудеться “Кіновернісаж просто неба”
09:40
Ліонель Мессі
Мессі повідомив президенту "Барселони" про своє рішення щодо майбутнього у клубі
09:24
ремонт дороги
Укравтодор тимчасово перекрив проїзд в напрямку Борисполя через ремонт
09:09
Україна - Австрія
Євро-2020: Україна опустилася на одну позицію в рейтингу третіх збірних у групах
08:58
сепар
Окупанти на Донбасі 9 разів порушили режим припинення вогню
08:39
Даяна Ястремська
Українську тенісистку виправдали у допінговій справі
08:33
Олег Пендзин
Україна має розраховуватись за держборгом, питання у вартості запозичень, — експерт Пендзин
08:22
долар
Офіційний курс: долар здорожчав ще на 11 копійок
08:14
коронавірус
Коронавірус: за добу померли 70 українців
08:08
Домагой Віда
Визначилися 12 збірних, які зіграють у плей-офф Євро-2020
07:58
AstraZeneca
Виробники AstraZeneca заявили, що вакцина ефективна проти "індійських" штамів коронавірусу
07:41
Ярослав Думанський та Дієго Марадона (праворуч)
Помер колишній футболіст "Динамо" Думанський, який ставав віцечемпіоном світу
07:38
Новий різновид "індійського" штаму коронавірусу виявили в десяти країнах
07:34
Інфографіка
Євро-2020: розклад матчів і трансляцій вівторка
07:20
ВМС США
Росія закликала США відмовитися від участі у Sea Breeze-2021
07:02
Чехія - Англія
Євро-2020: результати всіх матчів вівторка
2021, вiвторок
22 червня
23:59
Чехія - Англія
Англія здолала Чехію і з першого місця вийшла в 1/8 фіналу Євро-2020
23:52
Хорватія - Шотландія
Хорватія впевнено перемогла Шотландію та вийшла у плей-офф Євро-2020
23:06
Саміт Кримської платформи має ухвалити підсумковий документ про деокупацію, - представник Зеленського
23:02
"Ніколи не було "російським озером": моряки ВМС Британії передали Данілову принт першої у світі британської карти Чорного моря
22:54
Зеленський схвалив продовження угоди про співробітництво у сфері науки та технологій з США
22:38
Російські хакери
Влада Польщі заявила про атаки російських хакерів на електронну пошту понад сотні політиків
22:34
У Дніпрі помер 9-річний хлопчик від отруєння грибами
Більше новин