Брюховецький: Вірю в перемогу, бо окупант завжди програє

2 вересня, 2014 вiвторок
06:00

В’ячеслав Брюховецький, почесний президент університету Києво-Могилянська академія, навіть не сумнівається у тому, що Україна виграє війну з Росією

Зміст

Еспресо.TV продовжує серію публікацій, присвячену темі патріотичного виховання та патріотизму взагалі в світлі подій на Майдані, анексії Криму та війни з Росією на Донбасі. Минулого разу свої рецепти виховання патріотизму давав Вадим Скуратівський, відомий історик та публіцист. 

Цього разу журналісти Еспресо.TV поговорили з В’ячеславом Брюховецьким, почесним президентом університету Києво-Могилянська академія.

Знаний науковець та викладач навіть не сумнівається у перемозі України, а також прогнозує найтяжчі випробування після закінчення війни. 

-    Днями, двоє поранених українських офіцерів підірвали себе разом з 12 десантниками з Костроми. Чи потрібно про такі ситуації говорити у вишах, школах?

-    Це безперечно героїчний вчинок. Але він для мирного часу, в якому виховалася діти, і з якого вони ще не перелаштувалися. Тому я не думаю, що про це потрібно говорити на кожному кроці. Зрештою й далеко не всі сприйматимуть цю ситуацію адекватно. Бо так дебілізували суспільство. 

Я бачив фрагмент по телевізору, коли в одного хлопця з Новоазовська запитали, де б він хотів жити в Україні чи в Росії, а він відповідає – для мене головне, щоб жити було добре. Тобто йому байдуже, що буде. Ви уявляєте до чого ми довели людей?

Цікаво, що в Росії ви б такого не почули. Там навіть п’яний бомж буде кричати, що він росіянин, бо це імперське мислення, яке прививалося століттями. В Україні же протягом багатьох століть створювалися такі умови, що країни як такої не було. При чому це робили не тільки росіяни, а й представники Польщі та Чехії.

А за радянських часів створювався радянський народ, під яким, звісно, малися на увазі росіяни. Коли ж з’явилася незалежна Україна, то була поставлена мета знищити особистість. На жаль, це було при всіх президентах України. А особливо при Януковичі.  Коли він прийшов до влади, була скасована посада віце-президента з гуманітарних питань. Так ніби в Україні нема проблеми гуманітарної сфери.  Їм потрібен був слухняний плебс і невеличка сім’я, яка би ним керувала.

-    В Ізраїлі військові можуть здаватися в полон і вони знають, що їх визволять. В Україні ж серед військових переважно побутує радянська система мислення, що у полон не можна здаватися ні в якому разі. Краще загинути. Чи потрібно змінювати цей підхід та мислення?

-    Я думаю, що все залежить від обставин.

Мене вражало з історії УПА, що хлопці, яких викривали радянські військові, ніколи не здавалася у полон. Мало того вони розривали гранату біля своєї голови, щоб їх не впізнали та не покарали родичів, яких за це могли відправити до Сибіру. 

Наші хлопці насправді теж здаються в полон. Я не думаю, що варто казати: робіть тільки так чи інакше. 

-    Якщо говорити про Слов’янськ і людей, які його звільнили. Чи потрібно їм ставити якийсь монумент? Зрештою чи будуть його там шанувати?

-    Дай Боже, щоб ми пошвидше дійти до вирішення цих проблем. Бо до цього насправді дуже далеко.

Мислення мешканців Донбасу може змінитися, але на це потрібно дуже багато часу.

Зрештою війна пройде. Ми її виграємо. Бо війну завжди програють окупанти. Але найважче буде попереду. У переосмисленні всього цього, у перебудові внутрішньої ідеології людей.

Як на мене, нам потрібно буде брати приклад з Іспанії, яка свого часу переживала страшні наслідки після громадянської війни. Тоді іспанці мудро вирішили: ми про все не забули, але ми про це не говоримо. А от наші діти та онуки хай розбираються, хто мав рацію. І їм вдалося великою мірою зняти напругу в суспільстві.

І така сама ситуація буде і в нас. 

-    Яким чином можна змінити мислення та ставлення мешканців Донбасу до України? 

-    Треба розуміти, що цей регіон завжди буде говорити своєю мовою. Крім того, треба робити все, щоб популярними були ті люди, які справді ведуть до високої культури. І коли буде зрозумілим, що українське є високого рівня, то переосмислення відбудеться.

-    Останнім часом в Києві розмальовують паркани в синьо-жовті кольори. На вашу думку, чи піднімають такі акції рівень патріотизму?

-    Якщо така ініціатива добровільна, то так. Цих активістів насправді ніхто не організовує і вони внутрішньо хочуть довести, що поважають свій прапор. От наприклад, в європейських країнах та Америці скільки розвішано прапорів? І це не є погано.  

Я дуже шаную в патріотичному вихованні те, що ініціатива йде зсередини. 

-    В Європі патріотичне виховання більш демократичне. Тоді як в Америці більш консервативне. З кого нам варто брати приклад?

-    У кого, що брати це - складне питання. Мені здається, треба щось шукати в нашій історії. Наприклад, можна щось взяти з козацької історії та звитяги. Чи є у нас хоч один нормальний фільм про козаків? Тобто про це потрібно постійно говорити. Не популяризувати Сердючок, а брати те, чим ми пишаємося з нашої історії.

Насправді Америка - це інше світосприйняття. Це країна – емігрантів. Країна, яка почалася з завойовництва. Там інші ситуації. В Європі світогляд теж інший. Якщо ми говоримо, що ми відрізняємося від росіян, то ми відрізняємося і від європейців. Кожна країна має свою специфіку. І ми маємо шукати свій шлях.

От насправді в чому була помилка російської пропаганди? Всі розуміли, що це говориться, бо так треба робити. Знали, що той хто говорить, бере хабарі і злодій, але він має посаду. І всі чудово розуміли, що ці слова не щирі. Тому Союз так швидко і розвалився.

Найдієвіший спосіб: людина, яка щось говорить, має так само думати і діяти. Тільки тоді їй будуть вірити. 

-   Україна переживає дуже важкі випробування. Як ви гадаєте, з часом не буде падіння патріотизму та зневіри?

-    Сподіваюся, що не буде. Після того, як російська армія увійшла на територію України, кількість чоловіків, які прийшли до стін військоматів, наприклад, в Харкові, значно зросла.

Це - війна і там гинуть люди. І треба чітко розуміти: українська армія, яка свідомо знищувалася пропутінськими людьми протягом останніх 20 років, була створена за останні кілька місяців. Тоді як справжні армії будуються десятиліттями. І для України це - подвиг.

Крім того, я вірю в перемогу, тому що окупант завжди програє. Ще з часів Київської Русі було сказано, хто до нас з мечем прийде, той від нього і загине. Будуть важкі часи. Але вони гартують націю. 

-    Як ви думаєте, скільки ще триватиме війна?

-    Мабуть, до кінця року. Але найважче буде потім після перемоги. Терористи нищать міста, які нам потрібно буде відбудовувати. Багато загиблих, озлоблених людей. І знадобиться багато часу для змін навіть у мисленні суспільства та загоюванні ран. 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
-4.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
12:52
Оновлено
Ілон Маск
Маск вимагає від федеральних службовців США терміново відзвітувати про виконану роботу. ФБР відмовляється
12:25
Сергій Рябков
У РФ заявили, що нової зустрічі з представниками США в Саудівській Аравії 25 лютого не буде
12:17
OPINION
блог Олександр Щерба
"Колективного Заходу" більше не існує
11:59
Україна - США, конгрес
Пентагон спростував заяву Трампа про $350 млрд допомоги для України
11:44
окупанти
"Бояться провокацій": російські війська на ТОТ України посилили заходи безпеки до 23 і 24 лютого
11:42
Польща ЄС
Польщу зобов'язали відшкодувати понад 91 млн євро через фінансові зловживання на закупівлі генераторів для України
11:30
шахед
Зеленський про нічний обстріл РФ: найбільша атака, відколи іранські дрони почали бити по Україні
11:10
"Без підтримки США Україна не переживе цю війну": Дуда прокоментував свою зустріч із Трампом
10:58
забруднене повітря
У Києві другий день поспіль фіксується погіршення якості повітря
10:21
Ексклюзив
Люди демонструють підтримку України напередодні третьої річниці війни з Росією біля Меморіалу Лінкольна у Вашингтоні, округ Колумбія, 22 лютого 2025 року
На демонстрації в підтримку України у Вашингтоні було багато американців, - комунікаційний директор United Help Ukraine в Україні Вісіч
10:09
Бундестаг
У Німеччині розпочалися вибори до Бундестагу: лідирує проукраїнський кандидат на посаду канцлера
10:05
OPINION
Будь-яка угода з Путіним не повинна знецінювати жертви
10:03
росія, санкції
Велика Британія має намір оголосити "найбільший пакет" санкцій проти РФ 24 лютого, - ЗМІ
10:02
OPINION
Упоратися з Путіним можна лише єзуїтським проактивним способом
09:44
Естонія
Естонія оголосила про новий пакет військової допомоги для України: що увійшло
09:29
обмін заручниками у межах угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС
Ізраїль відмовився звільняти палестинських в'язнів, стверджуючи, що ХАМАС не виконав умов перемир'я
08:38
Оновлено
РФ запустила ударні дрони по Україні: уламки БПЛА виявили в столичному ботсаду Гришка
08:28
шахеди, ППО, ЗСУ
Сили оборони збили 138 із 267 "шахедів", 119 безпілотників були локаційно втрачені
08:19
Минулої доби на фронті зафіксовано 112 боєзіткнень: на Покровському напрямку росіяни провели 34 штурми
08:02
OPINION
Перемовини, зливи та хитрі плани
07:33
Інфографіка
російська техніка
За добу Сили оборони ліквідували 7 ворожих танків, 54 артсистеми та 1180 окупантів
07:00
"Фільм жахів, тільки наяву": оборонець Маріуполя Пчела розповів про бої за місто і полон
02:02
Оновлено
швидка допомога
РФ вдарила ракетами по цивільному об'єкту Кривого Рогу: є загиблий та двоє постраждалих
00:11
євро, гроші
У Болгарії невдоволені переходом на євро закидали фарбою офіс представництва Єврокомісії та зчепилися з поліцією
2025, субота
22 лютого
23:13
польська премʼєра документального фільму "10 років війни"
"10 років війни" в "колисці" польської Солідарності: фільм Еспресо показали в Ґданську
23:03
Саакашвілі
Саакашвілі про взаємини Зеленського з Трампом: під час Другої світової війни Черчиллю знадобився рік - півтора аби переконати Рузвельта долучитися до антигітлерівської коаліції
21:53
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Франциск у критичному стані: зробили переливання крові, давали кисень
21:53
Оновлено
Маск обіцяє не відключати Україну від Starlink
21:39
Зеленський Трамп
Зеленський хоче особисто зустрітися з Трампом для обговорення угоди про корисні копалини, – ЗМІ
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп шантажує європейців Україною, - Рибачук
21:05
диференційована система оповіщення про повітряні тривоги в Харкові
Окремо для міста та області: у Харкові запрацювала диференційована система оповіщення про повітряні тривоги
20:48
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
Росіяни атакували Покровськ та Костянтинівку на Донеччині: загинули три людини, є поранені
20:47
Ексклюзив
путін трамп
"Військовий конфлікт між США та РФ": Портников пояснив до чого може призвести зустріч Трампа та Путіна
20:36
ХАМАС звільнив з полону шістьох ізраїльських заручників
20:35
Вуличний ринок у Мюлузі (Франція), де 22 лютого 2025 року стався теракт
У Франції чоловік з Алжиру із криком "Аллаху акбар" вбив ножем перехожого та поранив 5 поліцейських
20:03
OPINION
Виплисти в тумані
20:01
Кластер Brave1 запустить онлайн-майданчик для продажу військовим БПЛА, засобів зв’язку та запчастин
19:37
Оновлено
Росіяни завдали авіаудару по Золочеву на Харківщині, травмовано жінку
18:45
Зеленський провів розмови з прем'єрами Нідерландів, Албанії, Британії та Греції: говорили про присутність Європи за столом перемовин та підтримку України
18:44
Путін та Трамп на російських сувенірах
Ексголова Комітету нацбезпеки Казахстану назвав Трампа завербованим КДБ. Чому він так вважає
Більше новин