Навіщо депутати знову спекулюють на пенсійній реформі
Весь наступний місяць українські парламентарі присвятять змаганням, хто голосніше пообіцяє скасувати пенсійну реформу
Власне, процес уже розпочався. Лише за перший тиждень роботи народні обранці встигли зареєстрували близько десятка законопроектів, якими пропонують покращити життя пенсіонерів. Представники ледь не кожної політичної політсили змагаються, хто краще змінить пенсійне законодавство - одні пропонують підвищити мінімальну пенсію, інші – скасувати норму про підвищення пенсійного віку для жінок, треті – скасувати всі положення пенсійної реформи 2011 року.
Найцікавіше те, що найбільшу кількість законопроектів зареєстрували саме колишні регіонали, частина з яких підтримала, а інша сумлінно впроваджувала цю реформу в життя в Кабміні Миколи Азарова.
Так, законопроект про скасування скандального закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зареєстрували екс-регіонал Нестор Шуфрич, екс-міністр соціальної політики в уряді Азарова та Арбузова Наталія Королевська, віце-прем'єр-міністр в уряді Азарова та Арбузова Олександр Вілкул та призначений Януковичем уповноважений з прав дитини Юрій Павленко.
Іншим законопроектом колишні біло-блакитні, а нині обличчя "Оппоблоку", пропонують підвищити вдвічі мінімальний розмір пенсій та забезпечити невідкладний (протягом одного місяця) перерахунок цих пенсій.
В ще одному документі, авторство якого належить 14 представникам "Опозиційного блоку", пропонується відновити дію норми (яку було запроваджено у 2003 році), яка передбачала, щорічний перерахунок пенсій, якщо середня заробітна плата, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла. Зокрема, до них додається коефіцієнт, який складає не менше 20% від різниці середньої зарплати. Але цей коефіцієнт не повинен бути меншим зростання рівня інфляції за попередній рік.
Загалом, проекти законів про внесення змін до пенсійного законодавства також зареєстрували Валентин Нечипоренко (депутатська група "Економічний розвиток"), Сергій Міщенко (позафракційний), Тарас Батенко (Блок Петра Порошенка), Юрій Шухевич (Радикальна партія Олега Ляшка), а також представники депутатської групи Литвина-Єремеєва "Воля народу" та свободівці.
Можна не сумніватися, що в найближчі дні з'являться і нові прожекти щодо покращення життя пенсіонерів, головним посилом яких буде обіцянка скасувати непопулярну пенсійну реформу. Підстава для цих популісничних перегонів більш ніж тривіальна - навесні 2015 року мають відбутися місцеві вибори, значення яких зросло ще й через заплановану правлячою коаліцією децентралізацією. Враховуючи кількість та дисциплінованість виборців-пенсіонерів та осіб передпенсійного віку, гасло політичної боротьби на найближчий час вимальовується приблизно таке: "Хто краще наобіцяє скасувати пенсійну реформу, той місцеві вибори і виграє". Тому і не дивує старанність в цьому питанні екс-регіоналів, для яких (вони й самі на цьому неодноразово наголошували) дуже важливо перемогти на місцевих виборах в південно-східних регіонах, які колишні поплічники Януковича вважають "своїми". Тим більше, що, не перебуваючи при посадах, займатися популізмом легше і безпечніше, а про те, що саме вони непопулярну реформу втілили в життя можна і забути.
Варто зазначити, що про недоліки пенсійної реформи 2011 року не говорив лише ледачій. Норми про збільшення пенсійного віку для жінок до 60 років, підвищення страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, та інші, викликали, з одного боку, неабиякий резонанс в суспільстві, а з іншого - лише незначною мірою зменшили навантаження на пенсійну систему. За даними досліджень, українці платять одні з найвищих у Європі пенсійних зборів, при цьому отримують одну із найменших пенсій. Так, середній розмір відрахувань із зарплати до Пенсійного фонду складає 35%, а середня пенсія складає близько 1122 гривень. Тому, реформування пенсійне законодавство дійсно потребує.
Але будь-яка пенсійна реформа буде неефективною, поки половина економіки знаходиться в тіні. Нові-старі парламентарі не можуть не розуміти, що покращення якості життя пенсіонерів та населення в цілому напряму залежить від комплексного реформування економіки, залучення інвестицій, нарощення обсягів ВВП.
Також не варто забувати, що головна складова скандальної реформи - підвищення пенсійного віку є однією з вимог до України Міжнародного валютного фонду, і в разі її скасування про отримання нових траншів можна буде забути.
Тому українці, в тому числі й пенсіонери, мають розуміти, що всі обіцянки від "борців за права простого народу" скасувати пенсійну реформу залишаться лише обіцянками - ніхто в найближчий час пенсійну реформу не скасовуватиме, що б і хто б не обіцяв. Просто на злиднях пенсіонерів вкотре влаштовують піар та набирають політичні бали.
- Актуальне
- Важливе