Російський слід "Ісламської держави"
Сирійський уряд – один із небагатьох вірних закордонних союзників Росії. Тим, що він досі живий та при владі президент Башар Асад має завдячувати Кремлю та "Ісламській державі"
Росія оголосила про свій новий "гуманітарний проект": створення коаліції проти "Ісламської держави". Таким чином Москва намагається перехопити ініціативу в США, які вже рівно рік бомблять джихадистів в Іраку та Сирії.
Ідею озвучив Лавров, але належить вона, за словами голови МЗС РФ, особисто Путіну. Коаліцію, каже він, треба створити на базі армій Сирії, Іраку та інших країн регіону.
Цей план навряд чи піде далі "розмов на високому рівні". Саудівська Аравія, давній союзник США в регіоні, вже відмовилась від таких планів. Можливо, саме через це у Лаврова зіпсувався настрій і він згадав про "дебілів".
Про підтримку Туреччини, затятого ворога Асада, не може бути й мови. Розраховувати Росія може хіба що на Іран, але той має на ІДІЛ свої плани.
"Ісламська держава" це і є Башар Асад
Не підтримала плани росіян і так звана сирійська світська опозиція. Цього тижня Росію відвідав її представник – президент Національної коаліції сирійської опозиції Халеда аль-Ходжі.
Від пропозиції Москви створити коаліцію проти ІДІЛ разом з Башаром Асадом він прогнозовано відмовився. Для цього його, мабуть, росіяни і запросили: щоб було на кого потім тицяти пальцем зі словами "прозахідні сили відмовляються від миру".
Цікавіше те, як він пояснив відмову. За словами аль-Ходжі, "Ісламська держава" – це і є режим Башара Асада.
"Як можна мати справу з джерелом тероризму для боротьби з тероризмом? Якщо ми подолаємо ІДІЛ чи "Аль-Каїду", то військова розвідка (режиму Асада. – Ред.) створить інші терористичні групи, щоб забезпечити існування", - сказав він.
Милиця для режиму
"ІДІЛ – це робота сирійських спецслужб Башара Асада. Вірус, який вони придумали", - розповів Еспресо.TV український сходознавець та журналіст Вадим Нанінець.
Режим Асада мав би впасти після застосування хімічної зброї проти мирного населення два роки тому. Радикальні ісламісти – єдина причина, чому він досі при владі, говорить Нанінець. Адже виглядає так, що без спротиву урядової армії терористи швиденько захоплять Дамаск, Сирію, а потім і весь Близький Схід.
Все це нагадує історію, про яку розповідає книга "ФСБ підриває Росію". Вибухи російських багатоповерхівок у 1999 році приписали чеченським терористам і почалась Друга чеченська війна. На цій хвилі битви з терористами Путін став президентом.
Асад використовує таку ж тактику: демонструє всьому світу, що в Сирії є набагато гірші хлопці, аніж він та його армія.
"Джихадисти повинні по максимуму бешкетувати, аби посадити за один стіл Обаму, Путіна, іранців та Башара Асада", - пояснює Нанинець.
Поки що США на це не йдуть. Тож цілком логічно, що до процессу підключився Кремль - давній союзник сім’ї Асадів.
Вірний друг з Кремля
Ще у минулому році російські можновладці казали, що "Ісламська держава" не становить загрози їхній країні. Навесні цього року риторика змінилась. Лавров назва ІДІЛ головним ворогом Росії.
Він також любить повторювати тезу про те, що "Ісламська держава" з’явилася "в результаті дій американців в Іраку, Сирії та Лівії".
Режим Асада мав би впасти вже давно, але отримав "життя після смерті", - пояснив Еспресо.TV директор Інституту сходознавства ім. А.Кримського НАНУ Олександр Богомолов.
"Його підтримали Іран та Росія. Іран в першу чергою надав військову допомогу, передавши Хезболлу, яка воює на боці Асада. Росія підтримує на дипломатичному рівні", - говорить експерт.
Зокрема, Росія зіграла визначальну роль у 2013 році. Фактично, завдяки її зусиллям було зупинено військову операцію проти Асада після того, як він застосував хімічну зброю.
Обама казав, що сирійський режим перетнув "червону лінію". Москва тоді вдало зіграла на його нерішучості. А вона, в свою чергу, базувалась на тому, що американцям не було на кого спертись. Помірковані сили на зразок Вільної сирійської армії були слабкі, натомість кілька груп радикальних ісламістів демонстрували на диво вражаючі успіхи в боротьбі з сирійською армією.
На думку Богомолова, США тоді сильно втратили позиції на Близькому Сході.
Російський вишкіл
Значну роль в "Ісламській державі" відіграють представники іракської армії та спецслужб часів Саддама Хусейна.
"Ці люди відіграють вирішальну роль, саме вони керують військовими та спецопераціями ІДІЛ. Припускаю, що багато хто з них вчився у Росії. Саддам користувався підтримкою Радянського Союзу", - говорить Богомолов.
На цьому тлі публічні заклики Росії боротися с ІДІЛ виглядають нещирими.
За словами Богомолова, Росія якраз не зацікавлена в послаблені радикальних ісламістів.
"Існування "Ісламської держави" змушує США воювати на два фронти та відволікає увагу від подій в Україні", - пояснює Богомолов.
Цікаво, що на цьому тлі відбувається зондування громадської думки на можливість визнати "Ісламську державу".
Ось, наприклад, що пише Sputnik – міжнародний інтернет-проект кисельовського МІА "Россия сегодня":
"ІД може бути визнана як повноцінна держава спочатку зі сторони деяких ісламських країн регіону, а потім і низкою провідних світових держав, вважає політолог Віталій Арьков".
А ресурс з претензією на аналітику Politrussia.com опублікував розлогу статтю про те, як Росії було б вигідно встановити дипломатичні стосунки з ІДІЛ.
Росія, схоже, обрала два варіанти дій. Перший – пропонує США об’єднатись у боротьбі зі спільним ворогом, винісши Україну за дужки. Другий – подружитись з "Ісламською державою" проти США.
Так колись уже робив Сталін: спочатку дружив і допомагав Гітлеру, а потім боровся зі спільним ворогом разом із Заходом.
- Актуальне
- Важливе