П'ять українських романів, котрі чекають на екранізацію

Андрій Кокотюха
30 вересня, 2015 середа
08:06

Еспресо.TV зібрало добірку українських творів, які незабаром, маємо надію, отримають нове життя - на екрані

Зміст

У прокат вийшов фільм Вікторії Трофименко "Брати. Остання сповідь", створений за мотивами роману шведського письменника Торгні Ліндгена "Джмелиний мед". Український переклад роману вийшов більше десяти років тому і надихнув режисера.

"Я не ставила собі за мету знайти твір для екранізації. Вибір роману не був усвідомленим пошуком і вибором саме його серед низки інших. Мені просто випадково потрапила до рук книга "Джмелиний мед" в українському перекладі, я її прочитала… А дочитавши, вже мала чітко сформовану ціль зняти кіно на основі цієї книги. От і все. Вона просто моя", - сказала пані Трофименко, представляючи свою роботу. – І додала: адаптувала події до українських реалій, дію перенесла в Карпати, із шведів зробила гуцулів. Варто додати: молодих гуцулів – порівняно з героями першоджерела, немолодими чоловіками".

Адаптація іноземного літературного сюжету до українських реалій – ситуація не нова, хоча й не така поширена з огляду на де-факто відсутність сталої кіноіндустрії в нашій країні. Зокрема, згадується лише детектив "Бухта смерті", знятий 1991 року на студії імені Довженка режисером Григорієм Коханом. В основу покладений роман британця Джеймса Чейза "Кам`яні джунглі" (оригінальна назва "Гіпі на дорогах"), де дія перенесена з Флориди в Крим, ветеран в`єтнамської війни став "афганцем", поліцейські – міліцією, а латиноси перетворилися на циганів. Не втримаюся від деталі: переписані всі репліки оригінального роману, крім однієї: "Люба, я хочу до сортиру". 

Зрозуміло, що на вибір Вікторією Трофименко книги для екранного втілення вплинула передусім сама Вікторія Трофименко, і її ініціатива знайшла вдячну підтримку. Проте цей прецедент змусив би замислитися українських авторів: а чому їхні прозові твори не приваблюють кінематографістів? Екранне втілення, навіть після суттєвої переробки "під кіно", має бути кінцевою метою кожного автора. Бо буквально означає: придумані ними герої оживуть. Десятки пігмаліонів матимуть своїх галатей. 

Проте й серед актуальної української прози вже є, що вибрати для екранізації. Далі пропонуються твори, які останнім часом згадувалися в контексті перенесення на екран, великий чи телевізійний. А в окремих випадках процес навіть потроху пішов.

1. Марія Матіос. "Солодка Даруся" 

Один із найуспішніших українських романів початку 2000-них. Єдиний твір за всю історію Шевченківської премії, котрий нагороджений справедливо, бо, окрім відзначення в професійному середовищі, був і лишається дотепер читацьким фаворитом, особливо – серед жінок. Улюблена книга екс-президента Віктора Ющенка. Цих регалій досить, аби твір не лише трансформувався в театральну постановку, а й ліг у основу кіносценарію. Трейлер представили публічно, а режисер Олександр Денисенко, котрому трохи за тридцять, далі тримає інтригу. Зокрема, не повідомляє головне - бюджет та дату прем’єри. Відомий лише склад акторів, зокрема - полька в ролі буковинки, не заперечується факт особистого патронату Петра Порошенка. Є надія, що кіно відбудеться. 

2. Василь Шкляр. "Чорний ворон"

null

Розмов про екранізацію бестселеру початку 2010-х було стільки, що частина зацікавлених осіб щиро переконана: зйомки почалися або хоча б завершився кастинг. Історію про те, як не зняли "Чорного ворона", можна при бажанні покласти в сюжет роману. Спершу Василь Шкляр заявив про намір віддати зібрану для нього народну Шевченківську премію замість офіційної, від якої від відмовився на знак протесту проти звинувачень на адресу роману, на потреби фільму. Навіть якби це сталося, тих коштів для екранізації такого масштабу – повстанці Холодного Яру рубають червоних окупантів у кінних атаках шаблюками навпіл -  замало. Далі пішли серйозні розмови про намір відомого польського режисера Єжи Гофмана зняти "Чорного ворона". Проте за якійсь час Гофман спростував це сам: розмови були, але йому книжка не пішла. До речі, за десять років до того інший роман Шкляра – "Ключ" - розглядав для екранізації український режисер Олег Бійма. Що, попри труднощі втілення, свідчить про кінематографічність цих та інших творів автора. А отже, на фоні поступового становлення індустрії Шкляр лишається у списку перших на екранізацію.

3. Люко Дашвар. "Село не люди"

null

Книги, підписані цим псевдонімом, обожнюють десятки тисяч українських читачів і ненавидять автори книжкових оглядів та експерти різних ґатунків. За ним ховається – тобто, вже не ховається – Ірина Чернова, професійний кінодраматург, у активі якої багато телефільмів і серіалів. Не шедеври, які передивляються через десятиліття, зате – завжди добротні й драматургійно міцні історії, котрі навіть переробляти під кіно особливо не треба. Пані Чернова заточує романи під сценарії від самого початку. Єдина проблема, котру драматург мала досі: принципова україноцентричність як першого, "Село не люди", так і інших романів. Дія відбувається в українських реаліях, герої – наші сучасники, яких можна зустріти будь-де. Але тепер є цілком обґрунтована підозра: історія сільської Лоліти в середньостроковій перспективі буде перетворена на сценарій та матиме екранне втілення.

4. Сергій Жадан. "Ворошиловград"

null

Проза Жадана вже ставиться на театральній сцені – кілька років тому Юрій Одинокий на сцені театру імені Франка представив "Гімн Демократичної Молоді". Згодом "ожити" мали персонажі його головного на сьогоднішній день твору - роману "Ворошиловград". Спершу вийшов комікс для вузької аудиторії фанів. Потім режисер Ярослав Лодигін запропонував Жаданові написати сценарій. Коли це стало озвучене, зацікавлена громадськість поспішила оголосити про початок зйомок. Сам Жадан заперечив: нічого не готується, є лише наміри. Додавши: "Чекаємо пропозицій, вибираємо, з ким працювати, а з ким – ні". Але диму без вогню не буває. Щось підказує – втілення "Ворошиловграду" в форматі кіно так само є питанням часу. І не такого вже далекого.

5. Ірен Роздобудько. "Подвійна гра в чотири руки"

null

Виходом книги авторка викликала вогонь на себе. Це – кінороман, про що зазначено в передмові. Пані Роздобудько давно працює в кіно, і є лідером за втіленнями власних творів: навіть у найгірші часи було екранізовано три, щоправда – з адаптацією для російського глядача. Тому невибагливий ретро-детектив, де головна локація – туристичний пароплав, котрий пливе Дніпром, міг би стати фільмом вже найближчим часом через помітний брак адекватного матеріалу. Стримує – зі зрозумілих причин – оте саме ретро. Костюмний фільм робить проект дорожчим щонайменше на третину. Позитив у тому, що історичні декорації нині в моді, читач та глядач їх потребує, а отже такі проекти стають іміджевими. Значить, кіно неодмінно буде.

Теги:
Читайте також:
Київ
-7.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
24 лютого
06:10
Володимир Зеленський і Фрідріх Мерц
Зеленський привітав Мерца з перемогою на виборах у Німеччині
05:35
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Війська РФ 23 лютого просунулись на Луганщині та Донеччині, - DeepState
05:15
Німеччина уряд
Вибори у Німеччині: перемогу здобув блок ХДС/ХСС
2025, неділя
23 лютого
23:56
Ексклюзив
Білий Дім
Люди хочуть думати, що Макрон і Стармер намагатимуться змінити позицію Трампа, - політичний оглядач Колесник
23:39
Ексклюзив
Вадим Денисенко
Рф не може закласти повістку дня, але може вносити свої корективи, - політолог Денисенко про те, навіщо Путіну вибори в Україні
23:07
Огляд
Володимир Зеленський
Гранти від Байдена, а не борги, корисні копалини для США, ставка на Європу і європейську армію та неможливість виборів. Основне з пресконференції Зеленського 23 лютого
22:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Ще зарано думати, що Сполучені Штати нас кинули": політолог Фарапонов
21:47
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
У Папи Франциска на додаток до проблем з кров'ю розвивається ниркова недостатність
21:41
Ексклюзив
росія
Росіяни готові прийняти будь-який варіант завершення війни, який буде представлений, як перемога, - соціолог Шульга
21:13
Ексклюзив
Китай, Росія, США
Поворот США в бік Росії був неочікуваним для Китаю, України і самої РФ, - китаєзнавиця Голод
21:05
Стів Віткофф
Перемовник з росіянами Віткофф: мирна угода між РФ та Україною буде на основі "путівника" у вигляді Стамбульських домовленостей
21:04
Володимир Зеленський
Зеленський: не можна буде визнати вибори, на яких не зможе проголосувати половина населення
20:13
Зеленський про суди над командирами з Харківщини: через недбалість гинуть солдати і відповідати має керівництво
20:11
Оновлено
Динамо, Андрій Ярмоленко
"Динамо" розбило "Карпати": результати матчів і розклад трансляцій 18-го туру УПЛ
20:07
OPINION
Думати про себе у смузі невизначеності
19:53
Дональд Трамп
Якщо Трамп спершу домовиться з Путіним, українці втратять довіру до США, - Зеленський
19:30
Анджей Дуда
Дуда чекав Трампа у Вашингтоні близько години, а той приділив йому лише 10 хвилин, - ЗМІ
19:10
Інтерв’ю
Путін Медведчук
Путін пропихає сценарій виборів, щоб вони розірвали Україну зсередини, - Рибачук
18:33
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Лубінець: росіяни знову розстріляли українських полонених, імовірно, це були бійці 82-ї бригади на Курщині
18:25
Оновлено
Україна США
"Просуваємося в роботі": Єрмак про результат нового раунду перемовин з представниками США
18:17
"Потрібна ратифікація парламентом": Зеленський про економічну угоду зі Сполученими Штатами
18:17
З Хмельницького військовим передали 120 FPV-дронів власної збірки
Торік Україна виготовила понад 2 млн FPV-дронів, цього року буде більше, - Зеленський
18:10
Андрій Сибіга
Китай не зацікавлений у продовженні війни на території Європи, - Сибіга
18:01
OPINION
Насправді мирна угода неможлива. В принципі
18:00
Інфографіка
пожежа у Москві
Масштабна пожежа у Москві, вибух на нафтовому родовищі у Тюменській області та на Кубані: де у ворога вибухало та палало цього тижня
17:55
Володимир Зеленський
Зеленський: об'єднану армію Європи можна побудувати на основі контингенту миротворців та ЗСУ
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп стає корисним ідіотом в руках Путіна, - американський дипломат Брайза
17:25
Володимир Зеленський
Зеленський: ми не визнаємо гранти від Байдена як борги
17:25
Володимир Зеленський в Давосі
В проєкті угоди зі США поки що нема гарантій безпеки, - Зеленський
17:06
Володимир Зеленський
Скільки Україна, Європа та США витратили на війну проти Росії. Пояснення від Зеленського
16:52
Володимир Зеленський
Я готовий залишити пост президента, якщо це принесе мир для України, - Зеленський
16:49
військові КНДР
Буданов: КНДР задовольняє 50% потреб Росії у боєприпасах
16:44
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 47 боєзіткнень: окупанти 11 разів намагалися витіснити позиції ЗСУ на Покровському напрямку
16:37
Олег Іващенко
Голова зовнішньої розвідки Іващенко: наприкінці 2025 року в економіці Росії почнуться незворотні зміни на гірше
16:31
Кирило Буданов
"У мене війна": Буданов відповів, чи планує йти в політику
16:12
Кирило Буданов
Повномасштабне вторгнення РФ ґрунтувалося на абсолютно недостовірних даних їхньої розвідки, - Буданов
16:09
Олег Іващенко
РФ планує виготовити 3000 ракет великої дальності у 2025 році, – голова СЗР Іващенко
16:03
OPINION
Зараз Україна субʼєктивізує Європу, даючи їй шанс себе знову проявити
16:00
Огляд
Двері у вирій, пристрасне кохання і жалюгідна слава – 5 книг, де борються за справедливість
15:58
Головнокомандувач ЗС України Олександр Сирський
Командирами корпусів ЗСУ призначать найбільш підготовлених комбригів, - Сирський
Більше новин