Карпати без дерев. Як в Україні крадуть ліси

Катерина Рещук
1 квітня, 2016 п'ятниця
14:43

Через лісорубні схеми українські Карпати стають схожими на пустелю

Нещодавно ЗМІ опублікували нові фото українських Карпат. На них наочно видно, як за 2 роки у геометричній прогресії зросла площа облисілих гір.

фото: Міжігірський квартал

Держлісагентство повідомляє, що у 2015 році обсяг незаконних рубок сягнув 24.1 тис.кв км. Однак у самому відомстві наголошують, що ця цифра не має нічого спільного з реальністю. 

Днями на сайті президента з’явилась петиція з емоційним заголовком "Негайно припинити варварську вирубку карпатських лісів та контрабандний вивіз лісу-кругляку з України!". Наразі петицію підписали близько 1500 громадян з 25 тисяч необхідних, щоб звернення розглянув президент.

Існує декілька офіційних видів вирубки: для головного користування, для оздоровлення лісів (так звані санітарні), рубка для будівництва доріг, прорідження.

Як працюють лісорубні схеми

Під виглядом знищення хворих дерев часто рубають молоді і здорові. Крім того, площі вирубки часто виявляються набагато більші за заявлені. Після них здається, що в лісі сталася епідемія - залишаються настількі великі лісосіки. 

Інший спосіб заробити на лісі – списати "ділову" (високої якості) деревину як дрова і продати приватним фірмам удвічі дешевше, або ж просто кілька разів рубати за одним і тим самим лісорубним квитком.

Зазвичай вирубаний ліс вивозиться з України кругляком (так називаються необроблені зрубані стовбури дерев). Хоча оброблена деревина коштує набагато дорожче, 80% лісу реалізується саме так – щоб було простіше. В цей же час легальні українські деревообробні підприємства ледь виживають.

Для обліку вирубаних дерев кожен офіційний стовбур повинен мати розпізнавальний чіп - пластиковий ярлик з унікальним номером. Однак, як розповідають місцеві мешканці, у "чорних лісорубів" такі чіпи зберігаються "мішками".

Неконтрольована вирубка лісу - справа рук не тільки браконьєрів, які відправляють її за кордон контрабандою в промислових масштабах. Активно рубають ліси для власних потреб і місцеві мешканці, які виправдовуються безробіттям у регіоні.

фото: Міжігірський квартал

Ще один пазл до загальної картини сировинної економіки України: жителі гірських регіонів виїжджають за кордон для заробітчанства, де займаються з-поміж іншого і столярною справою. Тобто виходить, що з одних і тих самих регіонів виїжджають і люди, і сировина, хоча обробка лісу змогла б дати місцевим мешканцям робочі місця та стати реальним сектором економіки.

Також варто наголосити, що контрабандні схеми вивезення деревини неможливо реалізувати лише за допомогою української корупції. В цьому мають бути замішані і митники ЄС, куди прямують незаконні ліси.

Ліс для терористів Донбасу

Окрім контрабандної вирубки і відправки за кордон, деревину рубають і продають на внутрішній ринок. Іноді українські адресати виявляються зовсім несподіваними.

Минулого літа стало відомо про затримання у зоні АТО 52 вагонів з контрабандою, в тому числі 12 ешелонів з деревиною, яку перевозили для сепаратистів "ЛНР" і "ДНР".  Як писали ЗМІ, цей ліс виявився не простим, а стратегічним – його використовували для будівництва нових укріпрайонів бойовиків, хоча в документах значилося, що це ліс третього сорту, "на дрова".

Схема працювала так: полтавські та чернігівські лісові господарства через аукціони реалізували деревину комерційній фірмі, яка в свою чергу перепродавала його сепаратистам.

Тоді судом було заарештовано 645 куб. м лісу вагою майже 600 тонн.

Як розповів Еспресо.TV екс-депутат Закарпатської обласної ради Олександр Солонтай, контрабанду лісу в "ДНР" та "ЛНР" використовують не тільки для укріпрайонів, а загалом всіх будівельних матеріалів.

"Між Україною і окупованим Донбасом курсує транспорт, який везе в тому числі і будівельні матеріали, які можна використовувати як для побутових речей, так і для будування укріплень. Ешелони цілими днями ходять туди-назад", - пояснює він.

Однак не Донбасом єдиним. В серпні минулого року Арсеній Яценюк заявив, що на Крим ідуть цілі фури лісу. Прем’єр назвав це "питанням на мільйони доларів". Таке можливо тільки тому, що в нас бардак на адмінкордоні між Херсоном і анексованим Кримом, констатував він. 

Без грошей та з пожежами

Окрім браконьєрської вирубки та контрабанди лісу, існує інша, можливо, навіть більш нагальна проблема. В бюджеті на 2016 рік гроші на догляд за лісом фактично закладені не були.

Так, у 2013 році на лісові господарства уряд виділив 438 млн грн, торік – 396 млн, у Держбюджеті-2016 закладено у 6 разів менше грошей - 66 млн грн, які передбачені лише для фінансування заповідників і національних парків.

За словами еколога Олега Листопада, це катастрофічно мало навіть для того, щоб виплачувати зарплати лісникам.

"Це означає, що фактично ніхто не займається протипожежною безпекою. Зараз все це підсохне і може спалахнути, попереджати пожежі взагалі нема кому", - пояснює він. 

За словами експерта, особливо це стосується Сходу та Півдня країни, де ліс не такий густий.

Крім того, відсутність грошей на зарплати – це ще одна причина збільшення вирубки дерев - фактично, за рахунок лісу платять зарплатню співробітникам лісових господарств.

Ліси за кордон. Так чи ні?

З листопада минулого року в Україні було на 10 років заборонено експортувати необроблену деревину. Мораторій був введений під ідеологією захисту українських виробників, адже більшість лісів традиційно продавалася за кордон.

Закон стосувався саме заборони експорту, про кількість вирубки в ньому взагалі не йдеться. Більше того, ефект "залякування", навпаки, призвів до багаторазового збільшення проблеми. Напередодні введення мораторію вирубки досягли гігантських масштабів - підприємці намагалися встигнути вивезти якомога більше лісу.

Активісти повідомляли, що, наприклад, зі станції "Чернівці" до Румунії поспіхом відправлялись сотні вагонів відбірного лісу-кругляка. Раніше туди їхав один ешелон (до 50 вагонів) раз на тиждень. В останні дні перед забороною - щонайменше 300 вагонів щодня.

Чернівці. Вагони з деревиною на шляху до Румунії. 
Фото lesovod.blogspot.com 

"Поки закон не набрав чинності, вирубують усе, що можна й не можна. Куди не їду по області - всюди лісовози… здається вони і свою дерев’яну хату розрубають та вивезуть. Так до 1 листопада Карпати залишаться лисими,” – обурювався тоді губернатор Закарпатської області Геннадій Москаль. Щоб попередити "облисіння" гір, він навіть ввів у області дострокову заборону на експорт лісу.

Традиційно, у закону були свої прихильники і критики. Перші наголошували, що треба захищати місцевих виробників, другі ж говорили, що мораторій призведе лише до зменшення лісозаготівель.

"Це неоднозначне рішення. Є певні види деревини, які в Україні не можна переробити в повному обсязі, наприклад тонкоміри, однак вони затребувані за кордоном. З іншого боку, був заборонений вивіз дуба. Це однозначно потрібно, адже його часто не вистачає і для українських виробників", - пояснює еколог Олег Листопад.

Однак, з моменту введення мораторію пройшло занадто мало часу, щоб можна було в повній мірі оцінити його ефект. 

Більш того, в Раді був зареєстрований новий урядовий законопроект, який пропонує скасувати заборону експорту. Його автори пояснюють необхідність поновити експорт тим, що мораторій на вивезення лісу порушує не тільки умови членства України в СОТ, а і положення Угоди про асоціацію з ЄС.

Якщо законопроект ухвалять, реалізація необробленого лісу буде здійснюватися на аукціонних торгах – окремо для українських покупців, окремо - для нерезидентів.

При цьому на торги для нерезидентів буде виставлятися обсяг лісоматеріалів, які не вдалося реалізувати на аукціонах для внутрішніх покупців.

Не зовсім зрозуміло, як нова аукціонна політика вплине саме на масштаб вирубки деревини. Логічно, що дозвіл на експорт може призвести до більш інтенсивного знищення лісів, які і без того катастрофічно рідіють. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.4
    Купівля 39.4
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 42.11
    Продаж 42.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
09:23
Путін і Кім Чен Ин
Китай пустив у порт судно, що постачало зброю з КНДР до Росії, - Reuters
09:08
діти, злочини росії
РФ розробила пропаганду для дітей із ТОТ і планує вчити їх "патріотизму" в таборах відпочинку, - Луганська ОВА
09:03
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Росія виробляє більше зброї, ніж їй треба для війни в України, - міністр оборони Німеччини
08:43
За 10 років окупації Криму РФ засудила 320 жителів через політичні мотиви, - активісти
08:29
Оновлено
СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври УПЦ МП митрополита Арсенія
Настоятеля Святогірської лаври, який зливав позиції ЗСУ, арештували
08:25
Ексклюзив
ЗСУ
"Ворог стогне від роботи артилерії ЗСУ": Братчук про плацдарм у Кринках
08:14
ракета Х-59
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
08:08
Білий дім
Деякі човники Білого дому не до кінця впевнені, що Україна зможе перемогти навіть із новим пакетом допомоги, - Politico
08:05
OPINION
Володимир Цибулько
Інцидент у Good Wine. Татаров — монстр?
07:59
Українські військові проходять підготовку до польотів на F-16 у Франції, - ЗМІ
07:38
Оновлено
розбита російська техніка
Засіб ППО, 13 танків та 1040 військових: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:24
Ємен, хусити
Хусити намагались атакувати корабель над Аденською затокою балістичною ракетою: військові США знищили ворожу ціль
06:56
Україна, Португалія
Україна почала перемовини з Португалією про безпекову угоду
06:53
Дмитро Лубінець
РФ заявила про "перші очні переговори" з Україною щодо обміну дітей, Лубінець спростував заяву і уточнив формат
06:43
ЗСУ генштаб війна з Росією
Сили оборони просунулися біля Кринків: ISW оцінив ситуацію на фронті
06:42
OPINION
Микола Княжицький
Чи блокуватиме Польща інтеграцію України з ЄС?
06:21
Telegram логотип
"Щоб залишатись у доступі": Дуров попередив про зміни для українських користувачів Telegram
05:59
ракета ATACMS
В ISW припустили, що могло стати ціллю удару ЗСУ ракетами ATACMS під Бердянськом
05:36
Руйнування Спасо-Преображенського кафедрального собору в Одесі
Італія підпише угоду з Україною та ЮНЕСКО про відбудову Одеси
05:08
Католицька церква
В Іспанії жертви домагань представників РКЦ отримають компенсацію
04:40
соцмережа Х (Твіттер)
Соцмережа X запускає спеціальний TV додаток для відео
04:12
Танкер для доставки СПГ
Німеччина пропонує ввести ембарго на імпорт СПГ з РФ до Євросоюзу
03:44
Росія ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі
03:16
Russia Today
У RT витратили рекордні 27,5 млрд рублів на пропаганду і суттєво збільшують штат
02:48
TikTok
 Байден підписав закон, який може змусити материнську компанію продати TikTok у США
02:20
КПП "Рафах"
Ізраїль готовий почати штурм Рафаха. США стурбовані гуманітарними наслідками, — Reuters
01:52
куріння
У Турині ввели обмеження на куріння у людних місцях на вулиці
01:24
Придністров'я
Молдова зупинила експорт у РФ товарів на ВПК із заводів Придністров'я, - ЗМІ
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
Оновлено
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
23:14
Євгенія Гуцул
У Молдові через російські гроші судитимуть очільницю Гагаузії
23:11
комендантська година, Великдень
Комендантську годину в Києві на Великдень не скасовуватимуть
22:44
Дмитро Пєсков
"У Херсоні ЗСУ поводяться, як загарбники, а не як захисники": російські фейки та маніпуляцій за 24 квітня
22:33
Ексклюзив
Паспортний сервіс
"Точно не змусить чоловіків повертатися": політолог Розумний про заборону видачі документів українцям за кордоном
22:28
зруйнована телевежа Харків
У Харкові відновили телемовлення після удару РФ по телевежі 22 квітня
22:26
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
РосЗМІ повідомили, що Шойгу відсторонив з посади свого заступника, заарештованого начебто через хабарництво
Більше новин