Скачати безкоштовно. Чим загрожує Україні статус одного з головних піратів світу

Анастасія Пашинська
10 березня, 2017 п'ятниця
18:17

Як Україна опинилась серед 8 головних порушників інтелектуальних прав світу і чому цей статус загрожує країні санкціями

9 лютого Міжнародний альянс інтелектуальної власності (IIPA) вчергове включив Україну в Priority Watch List 2017 - коло країн, де найбільше порушуються права інтелектуальної власності в світі. Крім України в список головних порушників потрапили ще 7 країн: Китай, Чилі, Індія, Мексика, Росія, Тайвань та В'єтнам.

З 2013 року Україна має статус країни, де не цінується і не захищається інтелектуальна власність. Через подібний статус Україна часто потрапляє в "301" - список, який формується Торговим представництвом США.

З країною, яка потрапила в цей список, складаються позбавлені довіри економічні відносини, застосовуються санкції. Все це позначається на інвестиційній привабливості країни, а українських підприємців відмовляються сприймати всерйоз.

Згідно зі звітом Міжнародного альянсу інтелектуальної власності, Україну рекомендують залишити в списку пріоритетного спостереження, оскільки будь-яких глобальних змін щодо дотримання авторських прав в країні не спостерігається.

Уряд США не задоволений законодавством щодо прав інтелектуальної власності в Україні. Заповнення таких прогалин, на думку американського уряду, сприятиме економічному розвитку країни.

Ну а поки що, Альянс інтелектуальної власності пропонує зупинити застосування економічних пільг для України. Це означає, що тепер збуття української продукції буде ускладнено і законодавчо.

Такі основні галузі авторського права як фільми, музика, книги, комп'ютерні ігри та програмне забезпечення є основним сегментом економіки США, генеруючи більш $1,2 трлн на рік і забезпечуючи 5,5 млн людей роботою.

Як до такого дійшли

Не дивно, що до України, де на кожному третьому комп'ютері стоїть неліцензійне програмне забезпечення, хочуть застосовувати санкції. Це є зовсім невтішним фактором для країни, в якій IT сфера збільшується на 25% щорічно, а розробки українських програмістів (як і самі програмісти) цінуються у всьому світі.

Завдяки слабкому цифровому праву, ніщо не перешкоджало розвитку піратства. А деякі міжнародні "пірати" спеціально переносили свої сервери в Україну, користуючись беззаконною ситуацією.

Україна з 2015 року посідає 3 місце в світі за кількістю тимчасових мереж, що беруть участь в несанкціонованому спільному використанні файлів. Простіше кажучи, Україна входить в трійку лідерів з нелегального "файлообміну" в інтернеті, копіюючи і поширюючи інтелектуальну власність, не маючи на це прав.

Однією з причин безкарності є неможливість застосування кримінального покарання за крадіжку інтелектуальної власності. Порогом кримінального переслідування є 16 000 гривень за крадіжку. Але підрахунок завданого збитку в рамках інтелектуальної власності - процедура не з легких.

Відсутній єдиний підхід до підрахунку та оцінки авторського матеріалу. Історія з порогом не дає застосовувати кримінальне покарання до порушників прав інтелектуальної власності (ПІВ), замінюючи його на адміністративну.

Тортуга вже не та

Однак в звіті відзначені і невеликі позитивні події. Одним з таких поліпшень є створення кіберполіції, яка почала боротьбу з інтернет-піратством. Серед заслуг кіберполіції - закриття таких сайтів як EX.UA і FS.TO, що теж є позитивною зміною.

Ще однією перемогою стало закриття одного з найбільших торрент-трекерів. Українським та американським правоохоронним органам (не без допомоги Apple і Facebook), вдалося зупинити роботу трекера Kickasstorrents (kat.cr). Торрент-трекер - це файлообмінник, який дозволяє копіювати і поширювати продукти інтелектуальної праці (фільми, музику, ігри, програми).

На Kickasstorrents заходило від одного мільйона людей на день і 50 мільйонів щомісяця. Прибуток з ресурсу становив від $16 млн щорічно. А за приблизними підрахунками, за 8 років існування, сайт приніс збитки правовласникам на $1 млрд.

Власником торрента був харків'янин Артем Ваулин, який тимчасово проживав в Польщі. За іронією долі, король інтернет-піратів був затриманий при покупці легального контенту в iTunes.

Піратські ринки

Серед загальних рекомендацій - посилення контролю за "піратськими" сайтами, контроль вуличної торгівлі (на ринках і біля метро). Про контроль "ринків на повітрі" говориться дуже багато, мабуть коробочки з написом "1500 ігор на одному диску" або різноманітна добірка програм з надрукованими на звичайному принтері обкладинками дуже вразили Альянс інтелектуальної власності.

Однак і тут є позитивні зміни. Наприклад, на Петрівському ринку в Києві були введені системи контролю продукції і вдосконалені механізми примусового виконання. А в першій половині 2016 року поліція конфіскувала близько 5 000 контрафактних дисків у Львівській області.

Однак ринок «7-й кілометр» в Одесі з більш ніж 5 000 кіосків і ринок Барабашово в Харкові залишаються значними джерелами нелегальних матеріалів, особливо для кіноіндустрії.

Як повернути честь

Серед вимог Міжнародного альянсу інтелектуальної власності: ввести в дію закон "Про колективне управління" для того, щоб дії організації були максимально прозорими і організованими.

Також необхідно повністю реалізувати договори Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) з авторських прав (ДАП) в інтернеті. Ці договори допоможуть відрегулювати норми і поняття інтелектуальної власності в інтернеті.

Змінити закон про авторське право в Кримінальному кодексі, а саме прибрати з цього закону виняток про зйомку на відеокамеру в кінотеатрі для особистого використання. Тому що при такому винятку будь-якого спійманого в кінотеатрі "оператора" можна виправдати особистими обставинами.

І необхідно прийняти законопроект № 3081-д "Про державну підтримку кінематографа", в якому містяться всі необхідні зміни для ефективної боротьби з піратством в інтернеті. 17 листопада 2016 року Закон уже майже був ухвалений, але в останній момент на нього наклав вето президент України Петро Порошенко.

Можливо, виконуючи ці рекомендації, Україні вдасться повернути собі статус країни, в якій цінується інтелектуальна праця. Однак, ухвали одних лише законів мало.

В українців виробилася звичка не платити за те, що не можна відчути фізично. Тут людина виправдовує себе тим, що "матеріально" вона нічого не відбирає у інших, а значить, і факту крадіжки немає.

Але це не так, як кінокомпанії повернути свої витрачені гроші на фільм, коли його вже виклали в інтернет і подивилися мільйони людей безкоштовно? 

Тут все просто, і для тих, хто запитує, чому кіноідустрії в Україні розвивається повільно - відповідь повинна бути очевидною: українці не звикли платити за те, що не можна помацати. А на законодавчому рівні все ще не має таких норм, які могли б вплинути на ситуацію примусово.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
10:49
Естонія та Данія передали Україні два патрульні катери
10:42
лукашенко, путін
Білорусь ухвалила воєнну доктрину з можливістю участі у війні на боці "дружніх держав"
10:37
На фото: Емінем
Емінем розкрив деталі нового альбому, який вийде цього літа
10:34
Володимир Зеленський
Найбільша АЕС Європи в заручниках 785 днів: Зеленський у річницю Чорнобильської катастрофи нагадав про ядерний тероризм РФ
10:18
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
ЗСУ вдалося вибити противника з двох позицій на Бахмутському напрямку, - комбат 92-ї омбр Федоренко
10:17
Наводили російські КАБи по позиціях ЗСУ: підозри отримали двоє жителів Харкова
10:04
прапор
У Фінляндії в прикордонному з РФ місті двічі впродовж тижня зривали прапор України біля мерії
10:02
OPINION
Наталка Панченко
Чергова зрада: як в Україні "розкрадуть" американську допомогу
09:56
санкції проти Ірану
США запровадили санкції проти організацій, які допомагали передавати іранські БПЛА Росії
09:55
Тейлор Свіфт
Уперше на Spotify: останній альбом Тейлор Свіфт досягнув 1 млрд прослуховувань за тиждень
09:44
американські системи ППО Patriot
Іспанія передасть Україні ракети для Patriot, - El Pais
09:22
Ексклюзив
Скадовськ, окупанти
Колаборанти першої хвилі з Херсонщини вже сидять у в'язницях РФ або втекли, - мер Скадовська Яковлєв
09:12
дтп Щецин
У польському Щецині сталась ДТП під час руху колони британської військової техніки: є поранені військові
09:07
Херсонщина війна з росією
РФ вдарила по ТЦ, дитячому садку та житлових кварталах на Херсонщині: 6 постраждалих
08:53
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія завела усі кораблі в Чорному та Азовському морях до пунктів базування
08:34
Ексклюзив
прикордонники
На Сумщині прикордонники відбили атаку російської ДРГ, - речник ДПСУ Демченко
08:33
Шахтарі
Росіяни мобілізували на сході України майже 60% гірників і визнали близько 100 шахт зі 114 нерентабельними, - Луганська ОВА
08:26
Пентагон
США вже почали відправляти в Україну артилерійські снаряди, деякі види зброї та техніки, - Пентагон
08:20
Микола Сольский
Суд арештував міністра аграрної політики Миколу Сольського
08:14
ДБР
Вимагав $100 000 за закриття провадження про колабораціонізм: на Харківщині викрили поліцейського
08:09
Україна може вдарити ракетами ATACMS по Криму, - NYT
08:00
OPINION
Віктор Шлінчак
Про вибори в Україні можна буде думати після виборів у США
07:51
Швеція Готланд солдат
Швеція відправить бронетехніку та танки Leopard у Латвію для посилення кордону з РФ
07:44
Оновлено
знищений російський танк Т-72
Російська армія за добу війни в Україні втратила 950 військових, 7 танків та 31 артсистему
07:37
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ завершив підготовку до наземної операції у Рафаху й чекає команди уряду
07:32
обстріл, ППО
Росія заявила про нібито знищення двох українських реактивних снарядів "Вільха" над Білгородщиною
07:09
долари
Радники Трампа шукають способи запобігти відмові країн від використання долара, - Bloomberg
06:49
Ракета
Британський есмінець уперше з 1991 року збив ракету хуситів
06:45
Куба
Санкції США: компанії Аргентині відмовилися заправляти літаки Куби, скасовано численні рейси
06:25
Сухопутні війська ЗСУ
Захоплення Часового Яру відкриє для РФ перспективи для значного оперативного прогресу, - ISW
06:22
танк Abrams M-1
Associated Press: Україна тимчасово не використовуватиме танки Abrams на фронті. Причина
05:58
російська армія, мобілізація
"Ветерани СВО" за час від початку великої війни в Україні вбили і покалічили понад 200 росіян, - ЗМІ
05:36
Окупанти на ЗАЕС
Атаки на ЗАЕС припинились, але ситуація непередбачувана, -  МАГАТЕ
05:08
Італія
Журналісти державного телеканалу Італії RAI анонсували страйк
04:40
Старт китайського космічного корабля "Шеньчжоу-16", Shenzhou-16
Китай відправив на свою орбітальну станцію трьох астронавтів
04:12
Кім Чен Ин КНДР Північна Корея
Атака хакерів з КНДР на Південну Корею: постраждали 10 оборонних підприємств
03:44
сектор Газа
Від початку війни з Ізраїлем з Гази до Єгипту втекли близько 100 тисяч палестинців
03:16
Ллойд Остін
Очільник Пентагону обговорив з міністром оборони Румунії допомогу Україні
02:48
війна з росією журналіст
Воювала з 2014 року: у боях з РФ загинула журналістка Алла Пушкарчук
02:20
Сирія
Росія все частіше завдає повторних ударів в Україні, наслідуючи свою тактику в Сирії, - США в ОБСЄ
Більше новин