Мартиненко: Гарна ідея боротьби з корупцією в Україні перетворюється на переслідування людей
Екс-нардеп Микола Мартиненко заявив, що буде відстоювати свою позицію в судах та доводитиме абсурдність звинувачень на свою адресу
Добрий вечір, але ми не про ту справу говоритимемо, можливо Ви про неї згадаєте, яка була в 2015 році. Є нова справа, яку проти Вас порушили. Вас узяли на поруки, суд дозволив. І от починаємо з новини, яка сьогодні сталася. Спеціальна антикорупційна прокуратура оскаржила рішення, яке було ухвалене Солом’янським судом, який дав можливість Вас узяти на поруки, і вони тепер хочуть знову ж таки, щоб Вас все ж таки затримали на 60 чи скільки там діб. З альтернативою внесення застави 300 млн гривень. Прокоментуйте, будь ласка, чому так довго чекали, в принципі, було зрозуміло, що вони і не відмовлялися від того, щоб Вас заґратувати.
Давайте логічно подивимося, що відбувається по так званих моїх справах, сфальшованих справах на сьогодні. Спочатку говорять дуже довго про справу про «Енергоатом». Говорять: от скоро прийдуть всі матеріали, скоро ми подамо до суду ці матеріали, все розслідувано і тому подібне. Потім ця справа зникає, і мене зненацька арештовують по 208-й статті Кримінально-процесуального кодексу. 206-та стаття – це затримання на місці злочину або тих, хто явно хоче збігти. Це я, який сам склав депутатський мандат, який більше двох десятків разів за цей час розслідування виїжджав за кордон. За 1,5 року вони нічого не знайшли, треба було їм затримати, кинути за ґрати. Чому це відбувається? Це справа політична, розкрутили неначе якісь мої злочини, намалювали страшенну суму застави, знаючи, що я її не заплачу. Кинути за ґрати, пропіаритись, і потім всім розказувати, як вони борються з корупцією і т.д. При цьому до суду вони нічого не доведуть. Справа абсолютно пуста, я з нею ознайомився. Доказів немає ніяких. Але звинуватили всіх, включаючи мою родину, начебто в якихось злочинах. Але я буду відстоювати свою позицію навіть цієї, вибачте, неадекватної апеляції, яка буде найближчим часом розглядатися.
Все ж таки чи стало для Вас несподіванкою те, що минуло трохи менше, ніж 2 роки – Ви в грудні 2015 року склали повноваження, минуло менше, ніж 2 роки. І от затримання, порушення справи – це було несподіванкою чи Ви чекали на це, Ви знали через свої джерела, що в принципі ця історія готується?
Оскільки у них неадекватна, нелогічна поведінка постійно, тому для мене це несподіванкою якоюсь не було. Я пішов відкрито захищати себе в суді. І по першій підставі і по апеляції готовий до цього.
НАБУ прокоментувало, чому вони саме Вас затримали за те, що Ви власне говорили. От стаття 208, зокрема, говорить про те, що...
Ми її, до речі, будемо оскаржувати.
З метою усунути подальшу можливість уникнення відповідальності після вчинення спроби втечі, тому що нібито Ви полишили місце проживання, щось там з автомобілями теж, і змінювали адресу. Найцікавіше – усунути можливість подальшого уникнення невідповідальності. То за їхньою логікою, Ви уникали. Ви жили там, де Ви жили, як Ви прокоментуєте?
Я постійно знаходжусь у Києві. В той день я був уже о 9-й ранку на роботі – на Кловському узвозі, 7. Вони про це дуже прекрасно знали. Але намагаються постійно пояснювати свої дії тим, чого не відбувалося.Я не зникав нікуди, я постійно тут знаходився, масу разів виступав у ЗМІ. Розслідуйте, тільки розслідуйте правильно, як воно необхідно по закону. Я по закону готовий захищатися. Але від НАБУ, від Спеціалізованої антикорупційної прокуратури я бачу, вибачте, брехню, яку, зокрема, Ви прочитали.
Ми віримо, ми хочемо вірити, суспільство перш за все, що НАБУ, САП – вони є незалежними, мали би бути незалежними органами. Все ж таки з’являються певні думки про те, що є певні люди, які можуть замовляти ті чи інші справи або ті чи інші дії. Отже, якщо такі люди є, то чи вели з Вами неформальні перемовини представники української влади? Я не називаю зараз імена, звісно, для того щоб закрити справу проти Вас і вирішити це якимось іншим чином - позасудовим, позапублічним?
Мені були натяки про те, що поїдь за кордон, відпочинь. Я завжди займав тверду позицію, що я нікуди не поїду, поки не спростую всі сфабриковані обвинувачення проти мене. Ця позиція залишається до сьогодні. Я таким чином буду надалі відстоювати цю позицію. Що стосується самого НАБУ, САП, їхньої незалежності. Вони залежні, абсолютно залежні. Це дешеве піар-агентство, грузинської мафії, вибачте, і керівник, зокрема, в НАБУ – це не пан Ситник, пан Углава, який, вибачте, подєльнік Саакашвілі. І коли я відстоюю свої інтереси в своїй державі, не інтереси, вибачте, а ті звинувачення, які висунули проти мене, юридично в своїй державі, то вони бояться в Грузію поїхати. Ви кажете, побудували демократичну державу? Їдьте в демократичну державу, на свою батьківщину, перед судом виправдайтесь, потім до нас приїжджайте. Але вони приїхали до нас займатися тими речами, якими вони займалися в Грузії. А в Грузії вони займалися катуваннями, тим, що збирали до так званих фондів останні копійки у людей, коли від 90 до 99 відсотків людей саджали по звинуваченням. По цьому, до речі, питанню є висновки комісії ООН. Мені здається, в 2011 році ці речі, які я казав, вони перераховані. Сьогодні Углава – він наче заступник, але він керує НАБУ, працює тими ж самим методами. Незрозуміла мені позиція Спеціалізованої прокуратури – тими ж неадекватними діями. Але ми бачимо чисто грузинський сценарій, у який треба вникнути, щоб зрозуміти, що це не той шлях демократичний, по якому ми повинні іти.
Чому навіть якщо це так, чому віддали на відкуп, як Ви кажете, грузинській мафії такий важливий орган як НАБУ?
Мені тяжко сказати, як воно сталось в процедурі, я не був свідком, але я бачу наслідки. Наслідки будуть наступні: арештовувати - кидати за ґрати, арештовувати - кидати за ґрати, після цього скажуть, що погані суди, воно не годиться і перевиборами підуть в політичний проект того самого ж Саакашвілі. І підуть гуртом до нашого парламенту. От за що вони реально борються на сьогодні.
Насамкінець, кажуть, є така думка теж, що свого часу Ви розізлили російський бізнес, російське лобі тут в Україні через певні справи на ринку енергетики. Чи вважаєте Ви, що можливо знову ж таки через своїх лобістів, через своїх людей, бо їх тут вистачає в Україні.
Ви знаєте, нікого не злив і не намагаюсь злити. Я відстоював українські інтереси в українській енергетиці в тому числі тим, що я виступав проти монополізації Росії на українському що газовому, що ядерному ринку. Зокрема, за цей час нам вдалося, якщо брати атомні електростанції, ми позбавилися 100%-ї залежності від Росії. Ми добилися кваліфікації американського ядерного палива. У нас зараз два постачальника. Зверніть увагу – навіть у цей надскладний час, який у нас був після початку конфлікту з Росією, у нас не було проблем з постачанням ядерного палива, тому що в нас є альтернативний постачальник. І це в тому числі зроблено з моїми партнерами, фахівцями цієї галузі в цей час. Я вважаю, що це дуже велике досягнення. Ми позбавили Росію права добудовувати два Хмельницьких атомних блоки, зараз шукаємо з ким працювати надалі. На сьогодні ми позбавилися залежності 100%-ї від Росії по газу. Ви знаєте, що за останній час – більше як рік, ми жодного кубометру в Росії не закупили. Я вважаю, що це плюси, це те, над чим я працював, але росіяни розізлились чи ні, я не знаю. Можливо, це наслідки, в тому числі моїх справ. І насправді деякі папери, які я бачив в справах по мені, вони десь корелюються з незадоволенням російської сторони.
Як Ви бачите розвиток цієї справи? Чи вірите Ви в незалежність української Феміди, хоча це банальне запитання в українських реаліях, але хочу запитати? Тобто, що буде далі, на Вашу думку? Якщо ця справа навіть закінчиться нічим?
Я буду відстоювати свою позицію в тій Феміді, яка є. Чи задоволений, як вона працює, - ні. Чи маю надію на кращу реформацію нашої Феміди? Так, вірю, я оптиміст по своїй натурі. Я буду відстоювати всі свої позиції по наших судах. Я переконаний, що я відстою. Я доведу абсурдність всіх звинувачень, які є на мою адресу. І хочу звернутися все ж таки публічно, в тому числі до наших антикорупціонерів, перед тим, як щось робити, треба дуже серйозно думати. Тому що ця гарна ідея боротьби з корупцією зараз у нас перетворюється на фейк і на переслідування людей. Дякую.
Ви все ж таки думаєте, що якщо НАБУ обирає людей для того, щоб робити гучний піар, Ви не останній в цій історії? В українській політиці достатньо ще імен в принципі?
На превеликий жаль, у мене інформації недостатньо, щоб робити висновки – я останній чи не останній. Я хотів би, щоб органи поміняли напрямок своєї діяльності. Можливо, для цього треба зробити зміну керівництва. Оце можливо, і тоді, я думаю, воно б помінялося.
Є така думка, я теж її озвучу вже, і на цьому тоді поставимо крапку, Вас прийшли брати на поруки депутати, міністри, представники «Народного фронту» . І деякі експерти кажуть, що оця атака на Вас, порушення справи – це теж можливість впливати і на політичну силу, до якої Ви маєте стосунок, дотичність. Ви з цим пов’язуєте чи Ви розглядаєте, що це конкретно Ви як персона, як бізнесмен, як політик, і тут ні до чого взагалі Ваші політичні симпатії і т.д.?
По-перше, коли прийшли депутати і міністри, я не спілкувався з ними, я їх не організовував. Це було рішення політичної сили. Наша політична сила розуміє, що це політичне переслідування. І, до речі, місяць тому я звернувся до президента, до послів Великої сімки про те, що йде реально політичне переслідування , я відчуваю, як нагнітається сама атмосфера. А коли вони прийшли вже до залу суду, до цього часу в мене відібрали телефон, мене обмежували в спілкуванні, я ночував у ІТТ (Ізолятор тимчасового тримання). Я не міг організовувати, щось робити, я не міг готуватися зарання до таких речей. Ну це було політичне рішення моїх колег, я їм вдячний за цю позицію.
- Актуальне
- Важливе