Тест на зрілість для суспільства і правосуддя
Якщо поліцейські будуть покарані несправедливо, то у багатьох колег підслідних просто опустяться руки
Дві події, які сталися в один день, змусили мене написати цей текст. Вчора прокуратура міста Києва відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 115 "Умисне вбивство" (позбавлення волі від 7 до 15 років) за фактом загибелі потерпілого сімнадцятирічного М.Медведєва вночі 7 лютого. Він загинув внаслідок застосування патрульними поліцейськими вогнепальної зброї для зупинки автомобіля-порушника, який грубо порушував ПДР і влаштував гонитву столичними вулицями. І вчора ж Апеляційний суд Києва не задовольнив клопотання прокуратури міста Києва збільшити суму застави зі 140 тисяч до 5 мільйонів гривень для двадцятидворічного С. Толстошеєва, винуватця смертельної ДТП 9 січня на метро Лівобережна у Києві. Внаслідок цього загинула жінка. Сам водій, підозрюваний у злочині за ч. 2 ст. 286 "Порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинили смерть потерпілого" (позбавлення волі від 3 до 8 років), стверджує, що це сталося внаслідок раптової втрати ним свідомості за кермом.
Обидві ці події, між якими минув неповний місяць, викликали гучний резонанс і бурхливе обговорення у суспільстві. Обставини, учасники і жертви цих двох трагедій різні, але вони - про одне й те саме: про ціну людського життя на українських дорогах. Минулого року з фронту цієї автомобільної війни не повернулося, тільки уявіть цю цифру, 4003 особи! Якій там антитерористичній операції до таких параметрів? Навряд чи хтось тепер оскаржуватиме загальновідому тезу про те, що п’яний за кермом - це вбивця. Хоча, з юридичної точки зору, це не є доконаним фактом. Але нещадна статистика вражає: тільки за минулий рік під колесами п`яних водії в Україні загинули 317, а травми отримали понад 3 тисячі осіб. Як зупинити цю вакханалію смертельної пиятики за кермом в Україні?
Стверджую, що вона перетворилася на справжню ракову пухлину, зокрема й через тотальне панування корупції у колишньому ДАІ МВС. "Сплатив і поїхав" - ця практика була фактично загальноприйнятною для порушення водіями ст.130 КУПаП "Керування транспортними засобами особами, які перебувають у стані алкогольного сп`яніння". Різнився тільки розмір хабара від 100 доларів і вище, залежно від марки автомобіля, статусу його водія та ступеню його сп`яніння.
Саме нульова терпимість нових патрульних до корупції, жорстке припинення правопорушень, зокрема такого серйозного, як пиятика за кермом, і є ключовими факторами довіри. А ще неодмінно - жорстка, законна реакція на агресивну непокору поліції. Варто запам`ятати: нинішні поліцейські - це не м`які іграшки. І не корумповані від кашкета до шкарпеток "даівці", які не те що стріляти, оголити зброю перед агресивним нападником боялися, бо вигідніше домовитися про хабар і не відписуватися начальству про використані патрони.
До речі, категорично спростовую "качку" про 77 пострілів під час нічної гонитви за горезвісним BMW. Насправді, троє лейтенантів поліції разом використали 34 набої: один зробив один постріл, другий - 22, третій - 11. Це включно із попереджувальними пострілами. Переконаний: зараз не ті часи, щоб поліція гралася в пацифістське, беззбройне потурання агресивним порушникам. Країна перенасичена нелегальною зброєю та вибухівкою з фронту. Війна об`єктивно збільшує рівень криміналізації суспільства.
Звісно, всі крапки над «і» у фатальній нічній гонитві 7 лютого має розставити слідство прокуратури. Адже метою застосування зброї не було вбивство потерпілого. Натомість вогонь було відкрито для зупинки автомобіля-порушника шляхом його пошкодження згідно пп.7 п.4 ст.46 "Закону про Нацполіцію", адже водій своїми діями створював загрозу життю та здоров’ю людей і поліцейських.
Але якщо слідство прокуратури піде шляхом таврування і призначення винних, якщо поліцейські будуть покарані несправедливо, якщо не буде враховано реальну загрозу, яку агресивний порушник створював на дорозі під час тривалої гонитви, то у багатьох колег підслідних поліцейських просто опустяться руки. Бо навіщо жорстко, а у виняткових випадках із застосуванням вогнепальної зброї, припиняти агресивні дії порушників, якщо виявишся винним?
Ця справа - це тест на зрілість для всіх: для суспільства - до якої міри воно толеруватиме агресивних правопорушників на дорогах - і до правосуддя - наскільки справедливо каратиме за фатальні помилки поліцейських, які неодмінно були, є і будуть.
- Актуальне
- Важливе