Ексклюзив

Ефективність ЗСУ переконала американців, що Україна не стане "другим Афганістаном", – Ярослав Юрчишин

4 травня, 2022 середа
17:45

Народний депутат розповів про візит до Вашингтона під час розгляду закону про ленд-ліз і спілкування з американськими політиками

Зміст

До Сполучених Штатів українські депутати вирушили за американською урядовою програмою Open World Leadership Center. Важливо, каже Ярослав Юрчишин, що візит збігся в часі з розглядом у Конгресі важливих для України питань – ухвалення закону про ленд-ліз, додаткове виділення коштів і надання зброї. Тому всі свої зусилля українські депутати докладали, щоб переконати американських парламентаріїв підтримати Україну.

"Нам вдалось дуже вчасно потрапити на неформальні збори фракції Республіканської партії США. Ця фракція перебуває в опозиції до президента-демократа Джо Байдена, тому був ризик, що значна частина республіканців можуть не підтримати необхідні Україні рішення", – розповідає в коментарі Еспресо Юрчишин. Тому українські депутати намагалися розвіяти сумніви американських колег.
 

Чому американські республіканці вагалися?


Багатьох конгресменів від Республіканської партії хвилював паритет на внутнішній політичній арені, розповідає Ярослав Юрчишин

"Тих республіканців, які вагалися, турбували організаційні моменти. Справа в тому, що ленд-ліз надає право президентові, без консультацій із конгресом, втілювати програму підтримки, тобто суттєво розширює його повноваження. Представники Республіканської партії вагалися, чи не буде їхній конкурент, президент-демократ Байден, зловживати своїм статусом".

Інше питання зводилося до паралелей з Афганістаном. Свого часу Штати активно допомагали цій країні, але це все одно закінчилося поразкою – після виводу американського військового контингенту урядові війська склали зброю перед Талібаном.

"Ми аргументували, що в цьому випадку американські спеціалісти з безпеки прорахувалися, розраховуючи, що афганська армія протистоятиме Талібану. В Україні – кардинально інша ситуація. Незважаючи на те, що експерти, в тому числі американські, вважали, що російська армія є значно сильнішою, Збройні Сили України ефективно протистоять агресії. І надання зброї лише посилить ефективність", – переказує розмову з конгресменами львівський депутат. 

У Сполучених Штатах також добре знайомі з тезою, яку активно поширюють російські пропагандисти, – про можливість втягнення США в ядерну війну, яку може спровокувати жорстке протистояння в Україні. Нібито більш активна підтримка з боку США може спонукати Путіна до використання хімічної, бактеріологічної чи ядерної зброї. 

"Намагаючись розвіяти цей страх спровокувати кремль, ми дуже чітко говорили, що Сполучені Штати, особливо після трагедії 11 вересня, як ніхто знають, що терористам не можна йти на поступки, їх треба всілякими методами обмежувати і затискати – для того, щоб досягнути перемоги. А ми, як країна, точно будемо боротися до перемоги. Тому Америка може або долучитися до цієї перемоги, або потім пояснювати свою пасивну позицію. Наші аргументи допомагали, але ще більше допомагали матеріали з Бучі, Ірпеня, свідчення наших військових", – розповідає Юрчишин. 

У підсумку проти закону про ленд-ліз проголосували лише 10 республіканців, а 196 віддали свої голоси за закон.

 

Яких наступних кроків Україна може очікувати від США?


Заяви міністра оборони США Остіна після візиту до Києва, про те, що тепер метою його країни є не допомога Україні, а перемога України, свідчать про те, позиція Штатів зараз є категорично проукраїнською, впевнений Юрчишин. Цю впевненість депутатові вселила й зустріч з керівником напрямку Східної та Центральної Європи в держдепартаменті США Робін Данніган. Вона пообіцяла, що Україні нададуть нові типи озброєння, а санкції максимально розширять – не лише на російські компанії, а й на тих, хто торгує з Росією. 

Крім того, американські політики мають намір вплинути на європейські країни в питанні посилення санкцій проти РФ. 

"Особливо гострим у цьому плані був конгресмен-республіканець Адам Кітцінгер, який зареєстрував проєкт закону про можливість використання американських військових у разі використання бактеріологічної, хімічної чи ядерної зброї. За походженням конгресмен Кітцінгер є німцем. Він розповідав, що тісно спілкується з представниками німецького політикуму, й пояснює: беззуба позиція німецьких політиків, дуже часто продиктована співпрацею з російськими кривавими грошима, буде плямою на їхній подальшій біографії", – цитує конгресмена Юрчишин. 

За його словами, в американському політикумі не сумніваються, що аналогія з ленд-лізом часів Другої світової буде не останньою. Після війни на Україну, як і на повоєнну Європу, чекає новий "план Маршалла".

"Звучало також питання, як нам забезпечити прозорість і підконтрольність коштів, які відправлятимуться на відбудову нашої країни. Тобто, як проконтролювати цільове використання коштів майбутнього "плану Маршала". Зрозуміло, що потрібно розробити спільні механізми контролю грошей – українцями  та іноземцями".

Що потрібно робити щоб не втратити підтримки США?



Депутат розповідає: в нього склалося враження, що він у Штатах побачив не лише двопартійну підтримку в конгресі, а й всенародну підтримку.

"Це не жарт  – якийсь час у Штатах був навіть дефіцит синьої і жовтої тканин, зважаючи на те, що дуже багато людей замовляло та вивішувало наші прапори. Я бачив це на власні очі. Коли йдеш на вулиці, то кожне п'яте (а десь – і кожне третє) вікно прикрашене українським прапором. І це при тому, що здебільшого ми перебували у Вашингтоні, де дуже багато державних інституцій, на яких не прийнято вивішувати якісь кольори, крім кольорів державного прапора. В інших штатах кількість української символіки ще більша. Щодня відбуваються акції на підтримку України, і на них приходять не лише представники української діаспори, а й багато американців, у тому числі відомих. Тому насправді ми маємо унікальну підтримку, і це заслуга героїчної боротьби наших Збройних Сил і не менш героїчного ставлення до війни нашого суспільства. Дуже важливо нею правильно скористатися", – каже Ярослав Юрчишин.

Аби це зробити, переконаний депутат, важливо постійно тримати Україну в інформаційному фокусі. 

"Тому українські політики повинні проводити періодичні візити в різні країни (особливо Велику Британію, США, Францію, Німеччину), бути присутніми в моменти ухвалення рішень. Потрібно працювати над тим, щоб Україна була пріоритетним питанням глобального порядку денного, як зараз. Нам не можна повторювати помилок, наприклад, Грузії – коли воююча країна випадає з порядку денного і світ перемикається на інші питання. Важливо тримати цей фокус уваги якнайдовше, і тоді з допомогою союзників ми здобудемо перемогу. А перемога України (і це розуміють у США) означає повний контроль над територією, Росія має заплатити за відбудову і в України має бути достатньо ресурсів (а, відповідно, перспектива членства в ЄС і НАТО) для того, щоб ніколи більше в Росії не було спокуси нападати на Україну", – підсумував Юрчишин.

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
Київ
-7.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
23:19
Оновлено
термінова новина, 2023-2024
РФ вдарила ракетою по цивільному об'єкту Кривого Рога: є постраждалі
23:13
польська премʼєра документального фільму "10 років війни"
"10 років війни" в "колисці" польської "Солідарності": фільм "Еспресо" показали в Ґданську
23:03
Саакашвілі
Саакашвілі про взаємини Зеленського з Трампом: під час Другої світової війни Черчиллю знадобився рік - півтора аби переконати Рузвельта долучитися до антигітлерівської коаліції
21:53
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Франциск у критичному стані: зробили переливання крові, давали кисень
21:53
Оновлено
Маск обіцяє не відключати Україну від Starlink
21:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ ввечері 22 лютого запустила ударні дрони по Україні
21:39
Зеленський Трамп
Зеленський хоче особисто зустрітися з Трампом для обговорення угоди про корисні копалини, – ЗМІ
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп шантажує європейців Україною, - Рибачук
21:05
диференційована система оповіщення про повітряні тривоги в Харкові
Окремо для міста та області: у Харкові запрацювала диференційована система оповіщення про повітряні тривоги
20:48
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
Росіяни атакували Покровськ та Костянтинівку на Донеччині: загинули три людини, є поранені
20:47
Ексклюзив
путін трамп
"Військовий конфлікт між США та РФ": Портников пояснив до чого може призвести зустріч Трампа та Путіна
20:36
ХАМАС звільнив з полону шістьох ізраїльських заручників
20:35
Вуличний ринок у Мюлузі (Франція), де 22 лютого 2025 року стався теракт
У Франції чоловік з Алжиру із криком "Аллаху акбар" вбив ножем перехожого та поранив 5 поліцейських
20:03
OPINION
Виплисти в тумані
20:01
Кластер Brave1 запустить онлайн-майданчик для продажу військовим БПЛА, засобів зв’язку та запчастин
19:37
Оновлено
Росіяни завдали авіаудару по Золочеву на Харківщині, травмовано жінку
18:45
Зеленський провів розмови з прем'єрами Нідерландів, Албанії, Британії та Греції: говорили про присутність Європи за столом перемовин та підтримку України
18:44
Путін та Трамп на російських сувенірах
Ексголова Комітету нацбезпеки Казахстану назвав Трампа завербованим КДБ. Чому він так вважає
18:23
Оновлено
новини Львівщини
У Генштабі підтвердили удар 20 лютого по нафтоперекачувальній станції РФ на Кубані
18:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Дипломат Хара назвав причини, які могли вплинути на зміну риторики Трампа щодо України
18:11
OPINION
Ми можемо обʼєднати Європу лише якщо будемо прикладом демократії
18:07
OPINION
"КитаєРосія": дует двох ворогів
18:07
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц вважає, що може зберегти посаду канцлера після виборів до Бундестагу
18:00
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Поки Трамп бачить поступки, він залишатиметься агресивним — так само, як і Путін, - дипломат Брайза
17:41
На Житомирщині в пожежі загинули чотири людини, серед них – двоє дітей
17:32
Оновлено
Зеленський, Трамп
Київ та Вашингтон ще працюють над текстом угоди про корисні копалини. Що не подобається Україні
17:28
Генасамблея ООН
США попросили Україну відкликати свій проєкт щорічної резолюції ООН, що засуджує агресію РФ, – WP
17:21
Ексклюзив
путін
Путін пропихає сценарій виборів не через те, щоб в Україні з'явилася нова влада, - Рибачук
16:50
Кшиштоф Гавковський
Віцепрем’єр Польщі Гавковський заявив, що його країна продовжить платити за роботу терміналів Starlink в Україні
16:45
Координаційний штаб
"Всіх на всіх": Україна сформувала пропозиції щодо обміну полонених на випадок перемовин з РФ
16:22
Оновлено
Росіяни атакували безпілотниками Куп’янськ та район, є поранені
16:17
З початку доби на фронті сталося 54 бої: окупанти намагаються атакувати на 10 напрямках
16:17
Оновлено
Німеччина
У Берліні 18-річний чеченець хотів підірвати посольство Ізраїлю, а 19-річний сирієць поранив відвідувача Меморіалу жертв Голокосту
16:07
OPINION
У 1933 році США визнали СРСР. Майже те саме зараз робить Трамп
15:04
безпілотник, дрон
Росіяни скинули вибухівку з дрона на цивільне авто у Херсоні, є постраждалий
15:03
Огляд
Олександр Усик
Пригоди Усика в Саудівській Аравії та тріумф Магучіх: головні новини українського спорту за тиждень
15:00
Ексклюзив
виступ Дональда Трампа в Давосі
Трамп хоче, щоб Україна капітулювала перед його нав'язуванням мирної угоди, - дипломат Брайза
14:58
В Одесі затримали чоловіка, який розпилив сльозогінний газ і здійснив кілька пострілів у представника ТЦК
14:57
US Department of Defense
Цьогоріч Нідерланди продовжать постачати Україні літаки F-16
14:48
Американська письменниця Сент-Клер хоче через суд визнати Маска батьком своєї дитини та отримати одноосібну опіку над сином
Більше новин