Ексклюзив

Ефективність ЗСУ переконала американців, що Україна не стане "другим Афганістаном", – Ярослав Юрчишин

4 травня, 2022 середа
17:45

Народний депутат розповів про візит до Вашингтона під час розгляду закону про ленд-ліз і спілкування з американськими політиками

Зміст

До Сполучених Штатів українські депутати вирушили за американською урядовою програмою Open World Leadership Center. Важливо, каже Ярослав Юрчишин, що візит збігся в часі з розглядом у Конгресі важливих для України питань – ухвалення закону про ленд-ліз, додаткове виділення коштів і надання зброї. Тому всі свої зусилля українські депутати докладали, щоб переконати американських парламентаріїв підтримати Україну.

"Нам вдалось дуже вчасно потрапити на неформальні збори фракції Республіканської партії США. Ця фракція перебуває в опозиції до президента-демократа Джо Байдена, тому був ризик, що значна частина республіканців можуть не підтримати необхідні Україні рішення", – розповідає в коментарі Еспресо Юрчишин. Тому українські депутати намагалися розвіяти сумніви американських колег.
 

Чому американські республіканці вагалися?


Багатьох конгресменів від Республіканської партії хвилював паритет на внутнішній політичній арені, розповідає Ярослав Юрчишин

"Тих республіканців, які вагалися, турбували організаційні моменти. Справа в тому, що ленд-ліз надає право президентові, без консультацій із конгресом, втілювати програму підтримки, тобто суттєво розширює його повноваження. Представники Республіканської партії вагалися, чи не буде їхній конкурент, президент-демократ Байден, зловживати своїм статусом".

Інше питання зводилося до паралелей з Афганістаном. Свого часу Штати активно допомагали цій країні, але це все одно закінчилося поразкою – після виводу американського військового контингенту урядові війська склали зброю перед Талібаном.

"Ми аргументували, що в цьому випадку американські спеціалісти з безпеки прорахувалися, розраховуючи, що афганська армія протистоятиме Талібану. В Україні – кардинально інша ситуація. Незважаючи на те, що експерти, в тому числі американські, вважали, що російська армія є значно сильнішою, Збройні Сили України ефективно протистоять агресії. І надання зброї лише посилить ефективність", – переказує розмову з конгресменами львівський депутат. 

У Сполучених Штатах також добре знайомі з тезою, яку активно поширюють російські пропагандисти, – про можливість втягнення США в ядерну війну, яку може спровокувати жорстке протистояння в Україні. Нібито більш активна підтримка з боку США може спонукати Путіна до використання хімічної, бактеріологічної чи ядерної зброї. 

"Намагаючись розвіяти цей страх спровокувати кремль, ми дуже чітко говорили, що Сполучені Штати, особливо після трагедії 11 вересня, як ніхто знають, що терористам не можна йти на поступки, їх треба всілякими методами обмежувати і затискати – для того, щоб досягнути перемоги. А ми, як країна, точно будемо боротися до перемоги. Тому Америка може або долучитися до цієї перемоги, або потім пояснювати свою пасивну позицію. Наші аргументи допомагали, але ще більше допомагали матеріали з Бучі, Ірпеня, свідчення наших військових", – розповідає Юрчишин. 

У підсумку проти закону про ленд-ліз проголосували лише 10 республіканців, а 196 віддали свої голоси за закон.

 

Яких наступних кроків Україна може очікувати від США?


Заяви міністра оборони США Остіна після візиту до Києва, про те, що тепер метою його країни є не допомога Україні, а перемога України, свідчать про те, позиція Штатів зараз є категорично проукраїнською, впевнений Юрчишин. Цю впевненість депутатові вселила й зустріч з керівником напрямку Східної та Центральної Європи в держдепартаменті США Робін Данніган. Вона пообіцяла, що Україні нададуть нові типи озброєння, а санкції максимально розширять – не лише на російські компанії, а й на тих, хто торгує з Росією. 

Крім того, американські політики мають намір вплинути на європейські країни в питанні посилення санкцій проти РФ. 

"Особливо гострим у цьому плані був конгресмен-республіканець Адам Кітцінгер, який зареєстрував проєкт закону про можливість використання американських військових у разі використання бактеріологічної, хімічної чи ядерної зброї. За походженням конгресмен Кітцінгер є німцем. Він розповідав, що тісно спілкується з представниками німецького політикуму, й пояснює: беззуба позиція німецьких політиків, дуже часто продиктована співпрацею з російськими кривавими грошима, буде плямою на їхній подальшій біографії", – цитує конгресмена Юрчишин. 

За його словами, в американському політикумі не сумніваються, що аналогія з ленд-лізом часів Другої світової буде не останньою. Після війни на Україну, як і на повоєнну Європу, чекає новий "план Маршалла".

"Звучало також питання, як нам забезпечити прозорість і підконтрольність коштів, які відправлятимуться на відбудову нашої країни. Тобто, як проконтролювати цільове використання коштів майбутнього "плану Маршала". Зрозуміло, що потрібно розробити спільні механізми контролю грошей – українцями  та іноземцями".

Що потрібно робити щоб не втратити підтримки США?



Депутат розповідає: в нього склалося враження, що він у Штатах побачив не лише двопартійну підтримку в конгресі, а й всенародну підтримку.

"Це не жарт  – якийсь час у Штатах був навіть дефіцит синьої і жовтої тканин, зважаючи на те, що дуже багато людей замовляло та вивішувало наші прапори. Я бачив це на власні очі. Коли йдеш на вулиці, то кожне п'яте (а десь – і кожне третє) вікно прикрашене українським прапором. І це при тому, що здебільшого ми перебували у Вашингтоні, де дуже багато державних інституцій, на яких не прийнято вивішувати якісь кольори, крім кольорів державного прапора. В інших штатах кількість української символіки ще більша. Щодня відбуваються акції на підтримку України, і на них приходять не лише представники української діаспори, а й багато американців, у тому числі відомих. Тому насправді ми маємо унікальну підтримку, і це заслуга героїчної боротьби наших Збройних Сил і не менш героїчного ставлення до війни нашого суспільства. Дуже важливо нею правильно скористатися", – каже Ярослав Юрчишин.

Аби це зробити, переконаний депутат, важливо постійно тримати Україну в інформаційному фокусі. 

"Тому українські політики повинні проводити періодичні візити в різні країни (особливо Велику Британію, США, Францію, Німеччину), бути присутніми в моменти ухвалення рішень. Потрібно працювати над тим, щоб Україна була пріоритетним питанням глобального порядку денного, як зараз. Нам не можна повторювати помилок, наприклад, Грузії – коли воююча країна випадає з порядку денного і світ перемикається на інші питання. Важливо тримати цей фокус уваги якнайдовше, і тоді з допомогою союзників ми здобудемо перемогу. А перемога України (і це розуміють у США) означає повний контроль над територією, Росія має заплатити за відбудову і в України має бути достатньо ресурсів (а, відповідно, перспектива членства в ЄС і НАТО) для того, щоб ніколи більше в Росії не було спокуси нападати на Україну", – підсумував Юрчишин.

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.06
    Купівля 42.06
    Продаж 42.62
  • EUR
    Купівля 43.54
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
09:57
безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
Міноборони допустило до використання в ЗСУ безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
09:43
Донецька область
На Донеччині минулої доби через обстріли РФ загинула людина, троє отримали поранення
09:35
Володимир Зеленський
"Разом ми змогли вистояти": Зеленський привітав українців З Днем Соборності
09:32
Каховська ГЕС, підтоплення
Збитки на €72,9 млрд: за час масштабної війни Україна зафіксувала понад 7 тис. екологічних злочинів РФ
09:21
Міністерство оборони України
Наглядова рада Агенції оборонних закупівель продовжила контракт із чинною директоркою
09:02
Ексклюзив
мобілізація в Україні
Боюся, щоб армію не зробили цапом-відбувайлом за втрату територій, - депутат міськради Харкова про затримання екскомбрига Горбенка
09:00
Партнерський матеріал
Підвищення податків в Україні: експертка розповіла, як це вплине на ринок нерухомості
08:56
ґрати
Хабар у $170 тис.: до суду передали справу проти працівника Офісу генпрокурора
08:36
Марко Рубіо і Дональд Трамп
Адміністрація Трампа хоче завершити війну в Україні так, щоб вона не почалася знову через 2-4 роки, - Рубіо
08:21
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 121 боєзіткнення, з них 61 на Покровському напрямку
08:17
Еліна Світоліна, Олімпіада-2024
Світоліна програла американці Кіз у чвертьфіналі Australian Open
08:03
OPINION
Трамп: Путін руйнує Росію. Колонка Віталія Портникова
07:59
Ілюстративне фото
У Тель-Авіві чоловік напав з ножем на перехожих, 4 постраждалих
07:30
Інфографіка
втрати окупантів
Армія РФ за добу в Україні втратила 1950 окупантів, 11 танків і 60 артсистем
07:24
Оновлено
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 22 штати через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
07:09
Дональд Трамп
"Його засудили покидьки": Трамп помилував засновника Silk Road, який відбував довічне покарання за продаж наркотиків
07:07
кримськотатарський прапор
Окупанти в Криму в 2024 році щонайменше 64 рази порушили права політв'язнів на здоров'я, - КРЦ
06:47
Ілюстративне фото
У Литві затримали росіянина, який постачав до РФ високотехнологічне обладнання попри санкції
06:24
Володимир Зеленський в Давосі
Зеленський: для убезпечення України після зупинки бойових дій знадобиться щонайменше 200 тис. миротворців
04:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну БПЛА: у Миколаєві є постраждалі
03:08
Трамп
Трамп анонсував новий проєкт розвитку штучного інтелекту з інвестиціями у $500 млрд
02:44
Сили Оборони відкинули росіян біля Шевченко та в Удачному, - DeepState
01:23
Дональд Трамп
Трамп погрожує РФ санкціями, якщо Путін не погодиться на переговори щодо України
00:38
Рафінья, Барселона, Ліга чемпіонів
"Барселона" перемогла "Бенфіку", а "Болонья" -"Борусію": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 21 січня
00:16
Фінляндія підготувала 27-й пакет військової допомоги Україні
2025, вiвторок
21 січня
23:41
Фінляндія
Є певність, що мирна угода щодо війни в Україні буде цьогоріч, - МЗС Фінляндії
23:24
Ексклюзив
путін
Мені здається, що Путін - "найкращий агент ЦРУ", - дипломат Огризко
22:31
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
Головне, щоб "яструби" Трампа не припуститися помилки Обами, - дипломат Огризко
21:51
Віктор Орбан
Орбан пригрозив "дати відсіч" Києву за зупинку транзиту російського газу
21:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Команда Трампа зіткнулась із воєнною реальністю, в якій вони ще не були, - нардеп Костенко
21:26
Україна та Албанія підписали угоду про довгострокове співробітництво
21:11
Куба
Трамп повернув Кубі статус держави-спонсора тероризму
21:07
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп анонсував запровадження 25% мита на товари з Канади й Мексики. Трюдо запевнив, що Оттава відповість
21:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
У Трампа немає причин поступатись або йти на компроміс з Росією, - експерт-міжнародник Краєв
20:51
Зеленський зустрівся з Шольцом: обговорили військову допомогу та "осередки єдності"
20:39
Оновлено
Екскомбата ЗСУ Лапіна й бригадного генерала Галушкіна, підозрюваних у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, взяли під варту
20:12
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль запропонував передавати Україні захоплену ЦАХАЛом зброю, яка виробляється у РФ
20:04
Ексклюзив
Є певні підстави для стриманого оптимізму: Defense Express про темпи виробництва російського ВПК
20:00
OPINION
Звідки беруться українські "с*ачі"?
19:55
Роберт Фіцо
Фіцо заявив, що опозиція готує у Словаччині Майдан із захопленням урядових будівель
Більше новин