Огляд

Анатомія ненависті, спадок на кістках, полювання на відьом – 5 книг про те, чому "вони" діють так, а не інакше

Ігор Бондар-Терещенко
25 травня, 2024 субота
09:00

Одна з переваг книжок у цьому огляді полягає в тому, що складні речі їхні автори пояснюють простими словами. Ілюструючи це не менш простими прикладами. Пояснюючи генетику кривавого диктатора, згадуючи давню трагедію, яку не можна забути, пропонуючи обирати гідних, а не заслужених. І нагадуючи про те, що іноді наші дії – це не мужні рішення, а звичайні (і зручні) звички

Зміст

Сергій Руденко. Анатомія ненависті. Путін і Україна - Л: Видавництво Старого Лева, 2024


У цій епохальній праці відомого українського журналіста й публіциста – серед аналітичних роздумів, критичних висновків і професійних коментарів – чимало такого, про що дізнаємося вперше або під таким ракурсом, який ставить під сумнів всі існуючі політичні теорії. "Про що думав Єльцин, прокидаючись уранці", "Як Кучма віддав Путіну стратегічні бомбардувальники й крилаті ракети", "ПіСУАР для Путіна", "Як Янукович із рук годував Путіна й Мєдвєдєва", "Як Зеленський хотів зазирнути в очі Путіна" - у цих та багатьох інших розділах книжки розгортається широка ретроспектива далеких і не дуже подій, про які всі або призабули, або воліють не згадувати. Загалом "Анатомія ненависті. Путін і Україна" Сергія Руденка – це унікальне дослідження, в якому розповідається про те, як, що і чому змусило Путіна розв’язати найбільшу після Другої світової війни континентальну війну у Європі, і в якому автор найдетальнішим чином препарує дії та вчинки Владіміра Путіна. Крім того, у книзі - інсайд, інформація з перших уст, залаштунки російської політики й події, свідками яких був сам автор. Варто додати, що в проєкті взяли участь: міністр закордонних справ України (2007–2009 рр.) Володимир Огризко, голова СБУ (2006–2010 та 2014–2015 рр.) Валентин Наливайченко та російський опозиціонер і критик Путіна Андрєй Піонтковскій. "Путін позбавив нас вибору, - констатує автор. - Навіть тих, хто колись виступав за "рускій мір". Сьогодні кожному в Україні зрозуміло: або росіяни вб’ють нас, або ми їх. Саме так. Або — або. І це розуміння надає сили мільйонам, які стали на захист своєї країни. На що зараз сподівається Путін, мені не зрозуміло. Ніхто, ніколи й за жодних обставин не дозволить йому перетворити Україну на підконтрольну Росії державу. Понад триста тисяч убитих російських окупантів — лише аванс, який Москва вже заплатила за військову авантюру Путіна".

Адріан Вулдрідж. Влада гідних. Як меритократія створила сучасний світ. – К.: Наш Формат, 2024

Ця унікальна і дивовижна книжка пояснює, що доручати обов’язки людям, які найбільш спроможні виконати їх, — це справді краще, ніж перевірені часом звичаї корупції, протекції, непотизму і спадкових привілейованих груп. Крім того, у дослідженні Адріана Вулдріджа "Влада гідних" можна знайти відповіді на багато інших, не менш важливих питань. Наприклад, що дає змогу найкраще визначити, чи гідна людина обіймати важливі посади? Тест на IQ, як вважало чимало британських і американських науковців ХІХ і початку ХХ століття? Чи, може, кількаденний іспит, учасники якого мали подолати фізичні й розумові перепони, як упродовж століть було в Китаї? У різний час і в різних місцях правителі й цілі суспільства винаходили та випробовували найрізноманітніші варіанти, щоб досконало втілити принципи меритократії — влади найкращих, влади гідних. Таким чином, автор книжки - редактор відділу політики і колумніст журналу Economist, доктор історії в Оксфордському університеті - простежує історію меритократії від часів винайдення в Стародавні часи і до її сьогоднішньої кризи, щоб врешті поставити ключові питання - яке в неї майбутнє і чи є їй адекватні альтернативи? "За Платоном, будь-яке об’єктивне дослідження роду людського показує, що його представники від природи розділені на три типи, залежно від природних здібностей: золотий, бронзовий і срібний, - дізнаємося ми історичні подробиці згаданої ідеї. - Золоті люди - це законні хранителі держави, які завдяки поєднанню природних здібностей і ретельної підготовки здатні глибше мислити, чіткіше бачити та, як наслідок, правити справедливіше, ніж будь-хто інший. Срібні люди — це творці багатств, імпресаріо виробничого процесу. Бронзові люди - сини праці з мозолястими руками, які дбають про життєві потреби".

Джек Голланд. Коротка історія мізогінії. Найдавніше упередження у світі. – К.: АРК.ЮЕЙ, 2024

У фокусі автора цієї книги — церква, полювання на відьом, сексуальна теорія, нацизм, кампанії проти абортів, а також сучасний світ, в якому жінки дедалі більше піддаються надзвичайно високому ризику через радикалізацію релігійних переконань, голод, війни та хвороби. Таким чином, "Коротка історія мізогінії" Джека Голланда – це на диво відверте розслідування давньої, повсюдної, тривалої й абсолютно нічим невиправданої несправедливості, якої зазнала половина населення планети лише через те, що їй випало народитися жінками, а не чоловіками. "- Нравіца-не нравіца - садісь, моя красавіца! – згадує авторка передмови до українського видання свою "буденну" поїздку в маршрутці, - переді мною пихкав "прилуками", бравадно посміхаючись і переминаючись з ноги на ногу, чолов'яга в розтягнутих довкола колін спортивках, розхристаній на грудях сорочці й темно-сірій рибацькій жилетці, рясно розцяцькованій кишенями, з робочими і не дуже блискавками та плямами чи то від мазути, чи то від бутербродів із ковбасою, чи від того й іншого разом". Зрештою, ця книга - перший крок до випалювання з себе упереджень, зневаги і ненависті проти жінок, роблячи який, ми наближаємо настання післямізогінної ери. Тож згадана авторка передмови недаремно мовить про прокрустове ложе, у яке сторіччями -- і книга Джека Голланда, яку ви тримаєте в руках, тому яскраве свідчення – куди намагаються вкласти жінок, абсолютно не цікавлячись їхньою думкою, власним баченням самої себе ї свого місця у світі. Бо ж нравіца-не нравіца, а ти маєш відповідати формальному загальноприйнятому шаблону. і в жодному разі не порушувати його межі, кидаючи виклик усталеному суспільному сприйняттю, що дедалі більше працює як якір, силоміць утримуючи нас у минулому, подалі від прогресу".


Юлія Чернінька. Спадок на кістках. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2024

У цьому романі багато героїв з різних часів, які вкладають свої історії у строкату мозаїку народної картини – чого? невже того, що зображено на полотні "Кінець світу", яке насправді має автора, а народна на ній лише трагедія? Так, кожен з героїв та героїнь цього містичного роману, а саме – "Спадку на кістках" Юлії Чернінької - має свою таємницю – навіть маленька Юлька з уявлюваною подружкою Гуською – і художник Рональд Свенціцький у 1939 році, і три самотні пані в старому будинку вже за нинішнього часу (бабуся, мати, онука), і зірка львівської журналістики Маркіян Вишневецький, і прибиральниця Іра, і навіть такий собі Вова Подвигін, що вигулює вранці свого лабрадора. А об’єднує їх містична сила (точніше, жах), який огортає наше сьогодення привидом минулої трагедії, що сталася на цих землях у 1941 році. Адже на місці санаторію у Добромилі колись знаходилася соляна шахта, де було масове поховання закатованих "ворогів народу". І картина згаданого художника, яка від того часу знаходилася на помешканні самотніх пань, а нині готується до продажу, у (не)зайвий спосіб про це нагадує. "Триптих зображав безліч задертих облич із благально піднятими догори руками. Усі люди мали однаково нажаханий вираз обличчя. Здавалося, переданий художником нічим не прихований жах заволодівав спостерігачем. У животі починало спазмувати, у горлі пересихало. Усі лиця на полотні були між собою схожими й кардинально різними одночасно".

Чарлз Дахіґґ. Сила звички. Чому ми діємо так, а не інакше в житті та бізнесі. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2024

Автор цієї книжки - лауреат Пулітцерівської премії, а сама вона перебувала 60 тижнів у списку бестселерів The New York Times. А все тому, що "Сила звички" Чарлза Дахіґґа пояснює складні речі простими словами, але найголовніше – ілюструє це ще простішими прикладами. Отже,  як наші звички впливають на життя? Як, змінивши лише один шаблон поведінки, різні люди змогли досягти успіху: стати директором, придбати будинок, пробігти марафон? В основу авторової розповіді лягли інтерв’ю із трьома сотнями науковців і директорів підприємств, дослідження, проведені в десятках компаній. Проаналізувавши все це, автор зрозумів, як кожна людина може контролювати свої звички, щоб досягти успіху. Дізнавшись, як створюються та руйнуються звички, ви зможете перебудувати шаблони поведінки, як собі забажаєте. Ви зрозумієте, як змусити себе не палити, менше їсти, займатися спортом, не кричати на близьких, ефективніше працювати. "Усе наше життя, хоч і має визначену форму, є всього лише сукупністю звичок", - писав Вільям Джеймс 1892 року", - нагадує автор. - Ми щодня робимо вибір, який, нам здається, є результатом добре обміркованого рішення, але насправді це не так. Це всього лише звичка. І попри те, що кожна окрема звичка сама по собі не має великої ваги, із плином часу страви, які ми замовляємо, слова, які кажемо своїм дітям щовечора перед сном, те, заощаджуємо ми чи витрачаємо, як часто займаємося спортом, як упорядковуємо власні думки й організовуємо роботу, має колосальний вплив на наш стан здоров'я, продуктивність, матеріальне становище й щастя".

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
Більше новин