Огляд

Невдала війна, плата за вбивство і двадцять два тапіри – 5 книг, де воюють культури і світогляди

Ігор Бондар-Терещенко
22 червня, 2024 субота
08:18

Серед книжок цього огляду - захопливі розповіді про мілітарні протистояння культур і світоглядів, які привернуть увагу всіх, кому цікава військова справа та основи геополітики провідних гравців на мапі світу. Утім, навіть серед цього чтива, яке на часі, є не менш цікаві книжки, в яких увагу приділено ментальному здоров’ю. І саме це важливо для розуміння жанрової поліфонії нашого складного життя

Зміст

Картер Малкасян. Американська війна в Афганістані. – К.: Наш Формат, 2024

Вважається, що ця книжка встановлює стандарт для всіх майбутніх робіт, що досліджуватимуть невдалу військову авантюру США в Афганістані. При цьому слід нагадати, що американська війна в Афганістані тривала з 2001 по 2021 рік, ставши найдовшим збройним конфліктом в історії США. Тож книжка відомого військового – колишнього старшого радника військового командувача США в Афганістані, а нині історика і завідувача кафедри оборонного аналізу Військово-морської післядипломної школи - надає вичерпне розуміння всього конфлікту, розкриваючи політичну, економічну та соціальну складові війни. Так само "Американська війна в Афганістані" Картера Малкасяна – це захоплива розповідь про мілітарне протистояння культур і світоглядів, яка буде цікава для всіх, хто вивчає військову справу, ісламський світ Близького Сходу і Південної Азії, основи геополітики Сполучених Штатів та інших провідних гравців на мапі світу. Спираючись на власний досвід, глибокі знання і багатий масив першоджерел, автор проходить через кілька етапів війни: вторгнення 2001 року; відродження талібів у 2006 році; "велике поповнення" епохи Обами; перезавантаження стратегії після 2011 року, наслідки ліквідації лідера "Аль-Каїди" Усами бен Ладена та вплив на війну "Ісламської Держави"; трагічна кульмінація поразки США після виходу з Афганістану у 2021 році та швидкого повернення "Талібану" до влади в країні. "Поки уряд Афганістану воював сам із собою, "Талібан" теж переживав труднощі, - дізнаємося ми подробиці конфлікту. - У 2013–2014 роках на Близькому Сході сформувався новий терористичний рух, відомий як "Ісламська держава Іраку та Леванту" (ІДІЛ). Він виріс із "Аль-Каїди" Мусаба аль-Заркаві в Іраку, яка зазнала серйозної поразки у 2007 році під час американського нападу на цю країну. Коли США у 2011-му залишили Ірак, організація відновилася з новою назвою. У червні 2014 року "Ісламська держава" прокотилася через Північний Ірак, захопила місто Мосул і майже всю територію на південь до Багдада. Це було приголомшливе свідчення її сили. Її лідер, Абу Бакр аль-Багдаді, проголосив новий "Ісламський халіфат", а себе - новим халіфом. Успіхи ІДІЛ на полі бою та проголошення халіфату наелектризували ісламський світ".


Дейв Ґроссман. Вбивство: Психологічна плата за навчання вбивати на війні і в мирний час. – Л.: Астролябія, 2024

Автор цієї книжки аж ніяк не пропагує чи рекламує насильство. Навпаки, він всіляко застерігає – зокрема споживачів масової культури – від насильницьких дій, пояснюючи природу вбивства. "В той самий час, коли наше суспільство репресує вбивство, - зауважує він, - процвітає нова одержимість зображенням насильницької й жорстокої смерті та розчленування людей. Суспільний апетит до насильства в кіно, особливо у фільмах з особливо відвертим насильством, як-от "Природжені вбивці", "Вбити Білла", "Пила", "П'ятниця, 13", "Гелловін" і "Техаська різанина бензопилою" культовий статус "героїв" на кшталт Джейсона і Фредді; стрімке зростання кількості вбивств і насильницьких злочинів - усе це симптоми химерної, патологічної дихотомії одночасного придушення і нав'язливої жаги насильства". Тож мова у книжці Дейва Ґроссмана "Вбивство: Психологічна плата за навчання вбивати на війні і в мирний час" про те, що з розвитком цивілізації бойові дії стають інтенсивніші, а поля битв часто перетворюються на місця масових гекатомб. Але чи можна при цьому означити людину як природженого масового вбивцю? Автор заперечує таку думку. Пропонуючи систематичне дослідження природи вбивства, він стверджує, що більшість з нас уникає вбивства, а зростання кількості жертв сучасних бойових дій - це радше наслідок розвитку методів вишколу і технологій, які роблять військовослужбовців більш ефективними і нищівними. Та є другий бік такої інтенсифікації: подолання інстинктивної ненависті до вбивства завдяки сучасним методам військового вишколу призвело до посилення бойового стресу, а показники втрат від психотравм стали співвідносні з втратами від вогнепальних поранень. Ба більше, сучасні медійні продукти, в яких виробники наслідують армійські методи підготовки, сприяють зростанню рівня насильства в суспільстві. Усе це, очевидно, вимагає серйозного переосмислення як проблеми вбивства загалом, так і нашого ставлення до людей, яких вчимо убивати. Книга, будучи побудована на основі численних інтерв’ю і на результатах сучасних психологічних, тактичних та історичних досліджень, входить до переліку рекомендованої літератури у Корпусі морської піхоти США.


Недра Ґловер Тавваб. Без драми. Посібник з налагодження стосунків у сім’ї. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2024

Авторка цієї книжки вже на самому початку попереджає, що не існує такого поняття, як "ідеальне" дитинство - навіть коли воно здається таким зовні, ми не маємо жодного уявлення про те, що відбувається за зачиненими дверима. І справді, що ж там відбувається? Хай там як, але у своєму дослідженні "Без драми" Недра Ґловер Тавваб пропонує дієві поради щодо виявлення та розв’язання сімейних проблем. Охоплюючи теми від емоційних травм до залежності та психологічних проблем в сім’ї, вона допомагає розірвати замкнене коло конфліктів і рухатися вперед. Таким чином, цей посібник стимулює контроль над власним життям та важливість самовдосконалення, надаючи інструменти для виявлення і розв’язання складних сімейних ситуацій та початку процесу зцілення. "Сімейні стосунки - найпоширеніший тип нездорових стосунків, - застерігає нас авторка. - Якщо вам цікаво чому, я ризикну стверджувати, що саме в них ми проводимо роки свого становлення і значну частину життя (якщо не фізично, то психологічно). Люди в батьківському домі - наші перші вчителі на довгі роки. Але що відбувається, коли ми хочемо продемонструвати оточенню погляди, традиції чи стиль життя, які відрізняються від поглядів, традицій та способу життя нашої родини? Це може створити напругу і викликати обурення. Істина полягає в тому, що в дитинстві вам, імовірно, не дозволяли бути собою, тому, ставши дорослим, ви стаєте все більш "справжнім" собою. І вам корисно з'ясувати, хто. Ви є, окремо від того, ким вас "ліпили" чи ким примушували бути. Якщо це викликає суперечки, не хвилюйтеся. У цій книзі я розповім про те, як бути самим собою в колі сім'ї".


Валерія Савотіна. Незалежність: перезавантаження. – Х.: Віват, 2024

Війна, як побачимо, торкнулася у цій книжці навіть жанру підліткової, юнацької літератури, або як її віднедавна іменують в таблиці жанрів – літератури Young Adult. Тож не дивно, що книжка-квест 23-річної авторки так само пропонує погратися з варіантами оповіді - "погратися" із сюжетними лініями та подивитися на варіанти розвитку України з різними "якби" - у романі можливі близько 20 фіналів! І хоч історія, як відомо, не терпить умовного способу, але такі фантазійні забавки з текстом дуже до душі підліткам (та й дорослим теж). Тож уявіть собі історію, яка в книжці Валерії Савотіної "Незалежність: перезавантаження" містить понад десять сюжетних ліній і близько двадцяти фіналів, що залежать тільки від вас. Тож книжка-квест про життя Ані та її шістнадцятирічної доньки Христі запрошує до гри: вам вирішувати, як саме складеться доля героїнь і майбутнє України. Наприкінці кожного розділу саме ви обиратимете, як рухатимуться сюжет та історія далі. За відомим сюжетом, уранішні вибухи 24 лютого 2022 року розбили на друзки всі сподівання і плани шістнадцятирічної Христі. Що робити далі? Хто винен? У розпачі Христя звинувачує в усьому власну маму Аню і таких, як вона, громадян України, яким упродовж десятиліть було байдуже до подій у країні та наслідків їхніх вчинків. І цієї ж миті дістає можливість усе змінити: божества Доля й Недоля дають їй право переграти й зробити правильний вибір. Історія рухається, змінюються десятиліття, здається, ось він — безпрограшний шанс легко досягти будь-якої мети й щастя. Але не все так просто... Окрім незвичайної структури, цей роман цінний й іншим - авторка в художній формі говорить із читачем про важливі для кожного українця чи українки речі. Наприклад, розвінчує комплекс меншовартості. А ще спонукає зрозуміти, що немає "правильного" вибору - і кожна "помилка" створює нас унікальними.


Кос Марвін. Двадцять два тапіри. – К.: АДЕФ-Україна, 2024

Пригадується, як у п’ятому класі автор цих рядків разом зі своїм з другом прогулювали школу, щоб відвідати зоопарк і подивитися на диковинну тварину – тапіра. Був ранок, довкола було порожньо, і це створіння – певно, вже поснідавши – залюбки проводило з нами час, виткнувши носа з-за ґрат. Його можна було навіть погладити! Воно було саме-самісіньке в клітці, і ми чи не єдині товаришували з ним тієї осінньої пори. І це не дивно, бо читали ми тоді суцільних любителів природи – Сетона-Томпсона і Жуля Верна, Джека Лондона і Даніеля Дефо. Але тапірів там, признатися, бракувало. Натомість у цій книжці їх чимало. "Двадцять три тапіри" Коса Марвіна - історія, взагалі повна тепла, любові до тварин і ностальгії – але не за шкільною порою, коли вчителям навіть в голову не приходило зводити учнів на екскурсію в зоопарк. Тож ця книга буде корисна не тільки для дітей, але й для дорослих, котрі прагнуть знову відчути магію дитинства, де кожна подія має значення, де надія не згасає, а любов і віра в добро залишаються незмінними. Загалом дитинство і дорослість у цьому світі переплітаються - "Двадцять два тапіри" розкривають глибоку правду про те, , що світ дітей насичений такими ж складними емоціями та подіями, як світ дорослих: тут є і перемоги, і поразки, радощі і печалі, а також найтрагічніші втрати та щасливі знахідки. Що ж до подорожі наразі вже не до харківського зоопарку, а у таємничий світ тапірів, тоця історія розповідає про двадцять двох тапірів, які століттями жили у прихованому Сховищі, глибоко в незайманих лісах. Вони обрали шлях гармонії з природою і розвитку, відмовившись від насильства, на відміну від людей, які прагнули підкорити світ. Це спокійне співіснування зазнало загрози, коли один з тапірів-розвідників зник без сліду. Власне, як і дитинство, і тодішні друзі, та й саме звірятко з початку нашої оповіді, яке, ймовірно, розважає дітей вже деінде. Натомість ця книжка змусить кожного читача повірити в неймовірне і відкрити у собі дитину, яка вірить в чудеса. Навіть прогулюючи через це школу.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.38
    Купівля 41.38
    Продаж 41.9
  • EUR
    Купівля 47.01
    Продаж 47.86
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
29 квітня
10:53
Іран
Іран прагне зустрітися з представниками ЄС між переговорами зі США щодо ядерної програми, - Reuters
10:52
Дональд Трамп
"Ми чудово справляємося": Трамп назвав брехнею результати опитування про падіння його рейтингу
10:51
Jerry Heil стане речницею України на Євробаченні-2025
10:26
винищувач Eurofighter
Під час атаки дронів РФ на Україну Румунія підіймала літаки F-16 і Eurofighter
10:24
ЗСУ
Армія РФ просунулася біля трьох населених пунктів на Донеччині, - DeepState
10:21
На Київщині покажуть танцювальний перформанс "Дрімота" про неможливість материнства під час війни
10:21
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Противник не зміг вийти на ключові висоти: "Хартія" про ситуацію на Харківщині
10:20
Болгарія
"Безпека Європи починається в Україні": президент Ради ЄС Коста заявив, що Болгарія зможе стати провідним європейським постачальником зброї
10:15
Затримали під час наради: на Миколаївщині СБУ викрила посадовицю міськради, яка шпигувала за Силами оборони для РФ
10:06
OPINION
Debes, ergo potes. Ви — відповідальні
09:54
Мелітополь
Повернення карикатурних російських 90-х, - у Жовтій стрічці розповіли про ситуацію в окупованому Мелітополі
09:54
аварія
У Польщі автобус з українцями та білорусами потрапив у ДТП: 16 постраждалих
09:26
Інфографіка
дорар євро обмін валют
Курс валют на 29 квітня: за скільки можна купити долар та євро
09:15
Оновлено
електроенергія
Масштабні вимкнення світла в Європі: в Іспанії відновили енергопостачання на 99,16%
09:13
дрон
У Росії заявили, що вночі українські дрони начебто атакували Рязань та Нижньогородську область
09:10
Ексклюзив
Карта бойових дій за 12-19 квітня
Кількість противника, що діє в окремих районах Сумщини, не здатна прорватися до Сум, - Грабський
08:46
ППО
Сили ППО за ніч ліквідували 37 зі 100 ворожих дронів
08:18
США перекинули у Червоне море понад 3 тис. військових
У Червоному морі під час атаки хуситами американського авіаносця затонув винищувач ВМС США
08:09
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу зафіксували 178 боїв: найбільше атак окупантів Сили оборони відбили на Покровському напрямку
08:08
Ексклюзив
Дональд Трамп
Рейтинг Трампа досяг історичного мінімуму, - речник Українського конгресового комітету Америки
08:07
Оновлено
наслідки на Дніпропетровщині
Нічна атака РФ: на Дніпропетровщині загинула дитина, у Києві є постраждалі
08:00
OPINION
Якщо росіяни відмовляються від власних слів, то легко відмовляться від будь-яких угод
07:35
Інфографіка
втрати окупантів
Втрати армії РФ на фронті в Україні сягнули 950 тис. військових
07:31
Дональд Трамп
У США конгресмен-демократ подав до Палати представників статті про імпічмент Трампа
07:25
Марк Карні
Парламентські вибори у Канаді: лідирує Ліберальна партія на чолі з Карні
07:13
Організація Об'єднаних Націй, ООН
"Хочемо бачити закінчення війни": в ООН відреагували на заяву Путіна про триденне "перемир'я"
06:41
танки Абрамс
США затримують передачу Україні танків Abrams від Австралії, - АВС
06:37
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
РФ утримує у Чорному морі один ракетоносій
06:12
Дональд Трамп
Історичний час, що побив усі рекорди, - Трамп про перші 100 днів президентства
06:05
Анонс
Олександр Зінченко, Арсенал, Ліга чемпіонів
"Арсенал" - ПСЖ: де та коли дивитись перший півфінал Ліги чемпіонів
06:02
діти, злочини росії
РФ планує відправити близько 53 тис. дітей з окупованої України у "дитячі табори" на ТОТ і в Росії, - ISW
05:34
віце-президент США Джей Ді Венс
"Іноді доводиться обіцяти нагороди, а іноді - покарання": Венс прокоментував хід переговорів США з Україною та РФ
04:35
винищувач Rafale
Індія придбає у Франції 26 винищувачів Rafale
03:48
Японія
У Японії студента двічі за 4 дні рятували з гори Фудзі: підіймався знову через забутий телефон
02:15
Екс-прем'єр Фіцо
"Повна нісенітниця": Орбан і Фіцо розкритикували план ЄС щодо поступової відмови ЄС від російських енергоносіїв
01:35
Еверест
Непал планує обмежити видачу дозволів на сходження на Еверест: причина
00:37
на фото очільник уряду Денис Шмигаль
Шмигаль не задекларував Range Rover дружини, - Слідство.Інфо
2025, понедiлок
28 квітня
23:29
Зеленський
"Ліквідація осіб із вищого командного складу зс РФ": Зеленський заслухав доповіді керівників СБУ та зовнішньої розвідки
23:03
Ірпінь
Ірпінь відновили на 80% після російської окупації, - Кулеба
22:18
пожежа у РФ
У Краснодарському краї РФ заявили про загоряння ємності з дизельним пальним
Більше новин