Аналітика

Українські КАБи, та як наші дрони забезпечують нафтове ембарго російським НПЗ. Колонка Сергія Згурця

19 лютого, 2025 середа
22:37

БПЛА уразили Сизранський НПЗ у Самарській області РФ в ніч на 19 лютого. Після цього на об'єкті почалася пожежа. Водночас в Україні працюють над розробкою власних керованих авіаційних бомб

Зміст

Удари по ворогу на території РФ та на ТОТ України

Україна продовжує тримати оборону на фронті і завдавати ударів по російській нафтовій галузі у ворожому тилу, бо війна на виснаження має різні виміри і складові. Тож сьогодні вночі у Росії був атакований Сизранський НПЗ, це Самарська область, відстань від України десь 800 кілометрів. І така відстань, до речі, нас вже не дивує, що говорить про те, що в нас є достатня кількість безпілотників, які здатні на такій відстані знищувати ворожі об'єкти. І це вже системна робота. 

Ми знаємо, що не перший НПЗ зараз підпадає під удари наших безпілотників. До речі, цей Сизранський НПЗ був атакований і минулого року, там була виведена з ладу конструкція, яка забезпечує переробку нафти. Ворог відновив цю систему, і зараз вдруге знову ж наші дрони долетіли до цього підприємства.

За підсумками минулого року, загалом десь на 10% впали показники видобутку нафти в Російській Федерації. І, власне, це ознака того, що добре працюють наші дрони. 

А ще одне відео сьогодні оприлюднив Генеральний штаб. Власне, це події десь дводенної давнини. Йдеться про те що наші Повітряні сили здійснили удар по позиціях російських військ у Чумацькому, це Запорізька область.

Там з використанням високоточних боєприпасів Повітряні сили завдали удар по позиції, де ворог розміщував майданчик, звідки запускалися безпілотники. І, власне, ми зараз чітко не можемо сказати, яким високоточним боєприпасом було завдано удар по цьому російському майданчику з російськими військовими. Але знаємо, що зараз наші Повітряні сили використовують низку таких керованих або високоточних боєприпасів.

Насамперед ми знаємо, що наші МіГ-29 і вже F-16 використовують ГБУ-39, це такий боєприпас, який має дальність планування до 110 кілометрів. Також ми знаємо, що є американський боєприпас J-DAM ER, який так само використовуючи супутникову навігацію, має можливості високоточно влучати на відстані до 70 кілометрів.

Також ми знаємо, що нам передавалися з Франції боєприпаси під назвою Hammer, які, власне, не лише бомба, а ракетобомба, тому що вона має двигун, який дозволяє так само в межах 70 кілометрів здійснювати атаку на російські цілі, якщо запускатися з висоти до 8-10 кілометрів.

І звісно, ми знаємо, що цих Hammer нам минулого року поставили в межах 200 одиниць, якщо не помиляюся. І виникає питання: багато це чи мало? І тут, звісно, ми порівнюємо, що є у противника. У противника є авіаційні бомби, до яких приєднується модуль планування і корекції, і фактично інтенсивність використання цих авіаційних бомб у противника суттєво збільшилася.

Ми зараз говоримо про те, що були випадки, коли за тиждень ворог використовував до 900 КАБів, в деяких місяцях до 4 тисяч КАБів за один місяць. Це говорить про те, що ця зброя є одним з тих елементів, де ворог намагається говорити про свою перевагу і забезпечити її саме технічними рішеннями. І, звісно, виникає питання: а що у нас?

Українські КАБи

Виявляється, що в нас є низка компаній, українських компаній, які вже активно просуваються на шляху створення власних авіаційних бомб з подібними модулями планування і корекції, щонайменше декілька компаній цим активно займаються. Є просування, є гарні результати. 

Про досвід такої розробки розповів представник конструкторського бюро Олег Вострих, яке займається розробкою українських КАБів.

"Дійсно, шкода, що тільки на третьому році, вже кінець третього року, а ми тільки починаємо. Хоча ми от взялися за цю роботу практично в кінці серпня, але вже маємо гарні результати і, дійсно, робимо гарну справу. Тому що в нас ще з часів Радянського Союзу залишилося дуже багато бомб на складах. Хоча би нібито склади підривалися, ми пам'ятаємо це перед війною, що у нас пробували зачистити ці склади, але бомби залишилися, їх дуже багато є. Як 250-кілограмових, так і 500-кілограмових, якими якраз, 500-кілограмовими, ми і займаємося. І це якраз можливість трохи знизити активність на фронті того наступу, який іде сьогодні на нас. Тому що 500 кілограмів коли падає в квадрат, де є військові частини, то щонайменше контузія забезпечена одразу, але дуже багато виходить з ладу солдатів. Росіяни сьогодні використовують навіть тисячу кілограмів, тобто тонну", - зазначив він. 

Олег Вострих розповів, що конструкторське бюро розробляє крила, які без особливих труднощів під’єднуються до бомби, яка потім летить на 60 кілометрів, аби атакувати ворога.

"На сьогоднішній момент наш наше конструкторське бюро, куди входять програмісти, електронщики, математики, які розраховують правильно крило і все решта працюють над тим, щоб скоріше запустити і дати можливість нашим військам працювати з цими бомбами. Це якраз крила, які дуже легенько і просто одягаються на цю бомбу. Там немає ніяких проблем, щоби під'єднати. Воно дуже легенько. П'ять хвилин займає все під'єднання, і бомба готова. Літак піднімається, підлітає ближче до якраз лінії зіткнення, скидає, тут же розвертається, і протиповітряна оборона нашого ворога не встигає ще зловити літак, але вже пробує все ж таки наздогнати, але коли літак вже відходить, то він включив форсаж, він відходить, і все нормально. Тобто бомба планує 60 кілометрів практично, 60, а ми працюємо над тим, щоб вона стала і більше, до 80 могла летіти. Вражає ціль, і ті якраз вимоги, які ставлять до нас зараз військові, то якраз це достатньо. Дуже вузький квадрат, який мусить забезпечити попадання цієї бомби", - розповів представник КБ. 

Це фактично єдине конструкторське бюро, яке працює з бомбою масою 500 кілограмів. 

"Так, я радію тому, що взагалі сьогодні є конструкторське бюро або військові фірми, які працюють над цим, тому що це потреба була ще зразу, тобто практично ми могли би цими бомбами зупиняти їх. Це не треба просити в американців, у французів. Робиш свої крила, відправляєш і все, тобто систему наведення, систему контролю протидії РЕБам і тому подібне, і все, і воно летить", - зауважив Олег Вострих.

І уже, власне, є спільне рішення, яке передбачає те, що військові хочуть мати такий боєприпас. Представник КБ зауважив, що потреба на сьогодні від українських військових дуже велика, це щонайменше 100 таких бомб на день. Станом на сьогодні вже відбулися перші випробування. 

"Ми зараз якраз в етапі випробування, перших випробувань. Є позитивні рішення, є те, що треба ще доробити, дошліфувати, і ще є над чим попрацювати. Все ж таки, росіяни вже працюють над цим понад 15 років, а ми тільки розпочали цю роботу. Але то, як ми рухаємося, показує, що ми дуже швидко вийдемо зараз на результат і зможемо надати нашим військам цю необхідну допомогу. Але єдина проблема, яка сьогодні виникає в нас, ми не є фірмою, яка може дозволити собі витягнути з кишені гроші на купівлю всіх запчастин, на купівлю тої електроніки і тому подібне. Ми кажемо про модуль планування. Ми робимо вже тут, і ми не залежимо від там якихось інших країн", - розповів він.

Олег Вострих зауважив, що проблемою є фінансове питання, на випробування потрібно збирати гроші.

"Але є ще деякі деталі, які ми все ж таки змушені притягувати з-за кордону і поки що наші виробники працюють з цим. І ми маємо надію, що вони зможуть це реалізувати і зробити цей виріб, який ми хочемо від них. Але на сьогоднішній момент, поки що головна проблема, щоби швидко рухатися, це гроші. Просто банально питання: гроші. І як всі збирають гроші скрізь на дрони, на ще щось, так само і ми збираємо, ми шукаємо можливість, тому що вартість одного от такого виробу - це практично десь 1 200 000 гривень, це 25 тисяч доларів. Тобто на сьогоднішній момент, якщо рахувати, скільки коштує 155-тий снаряд, яким стріляємо ми, і скільки він несе, то це десь така бомба, це вартість 25-ти снарядів. І з цією бомбою ми не мусимо питати ні в американців, куди ми можемо стріляти, куди не можемо. Бо вони останнім часом ще щось робили, нам якісь палки в колеса ставили, чи можна стріляти, чи ні. Це наш виріб, який ми самі робимо, самі використовуємо, і самі знищуємо нашого ворога", - зазначив представник КБ. 

Цей напрямок вкрай перспективний і потрібний. У конструкторського бюро є благодійний фонд, який збирає кошти, він називається: “Благодійний фонд передових технологій” та займається збиранням коштів на завершення циклу випробувань. 

"Зараз якраз тільки цикл випробувань. Треба 10 зробити випробування, які пройдуть вже експертизу в Міністерстві оборони, вони тоді погодяться, що це їм потрібно, вони і зараз кажуть, що: "Нам потрібно, але зробіть, покажіть, і якщо воно підходить, ми його беремо". Тобто тих 10 ми якраз мусимо зробити. Ми за свої кошти зробили вже 3 випробування, і вони показали, що є результат, є позитивний результат. Але треба ще трішечки досягнути, щоб ще 10, і тоді вже точно вийти на фінішну пряму, тоді будуть державні замовлення, підуть заводи, будуть наші працювати. Це знову робочі місця, податки, все. Але це 12 мільйонів гривень, які треба десь знайти нам і почати робити швидше. Ми і так просимо своїх знайомих, бізнесменів, теж говоримо про збір, блогерів, але масово ми не можемо зібрати. А поки що, на жаль, уряд країни чомусь не дає на такі розробки кошти", - сказав він.

Минулого тижня, я мав розмову, інтерв’ю з одним офіцером, який говорив про те, що найближчим часом в Офісі президента буде нарада, яка буде присвячена цим напрацюванням. Тому що є не лише ця компанія, є ще декілька компаній, які так само говорять про те, що зроблено такі важливі просування, але потрібні кошти.

"Ну от мені здається, що в ситуації, коли зараз незрозуміла ситуація з Трампом, з Америкою, ми мусимо постійно боронити свою країну і самостійно швидко це робити. Тобто зброю, яку ми можемо робити самостійно, її зробити і використовувати. Але тут треба трішечки грошей. Витрачати на те, що потрібно сьогодні для нашої перемоги", - зазначив він.

Я тут, напевно, відкрию таємницю, я дійсно був у цьому КБ, бачив людей, які цим займаються, бачив цей зразок. Це якраз було перед випробуваннями, потім Олег Вострих сказав, що випробування пройшли вдалими, і треба якимось чином цей процес налагоджувати.

"Я маю надію, що ця нарада в президента теж підштовхне, і вже щось може зрухнеться, що хоча би якесь фінансування нам нададуть. Поки що нам дають можливість скористатися підприємствами, тобто кажуть: "От те, от те підприємство буде вам допомагати". Але поки підприємства не бачать фінішної прямої, що це вже запущено, вони якось так… Тому ми все робимо самостійно на колінках. Ае літаки дають для випробувань, так, це вже все-таки офіційна програма, тому і літаки нам надають, правда. Тобто літак поки що на ті випробування надається безкоштовно. Хоча би за це велика дяка нашій країні і нашому уряду. Але все ж таки військові просять: "Та давайте, нам треба ж не тільки тими дронами". FPV це гарно, там їх тисячі, але один в FPV маленький скільки заряду несе, і тут 500 кілограмів, який падає тобі на голову, різниця значна", - зауважив представник КБ.

І здається, це єдине конструкторське бюро, яке йде по шляху використання цих стандартних авіаційних бомб, до них долучати лише модуль планування, не використовуючи ракетні двигуни, тому що деякі розробники чомусь пішли по такому американському шляху.

"Це дуже складно. Тобто зразу це складно. Ми вирішили, що ми зробимо це, відпрацюємо цей механізм, а вже другим кроком, коли вже це піде виробництво, тоді вже будемо працювати з двигунами. Але на першому етапі це все ж таки вартує зробити просто - те, що працює. От як у росіян, тобто бери, роби щось подібне, аналізуй, як вони працюють, що вони роблять гарного, а вони весь час модифікують її (бомбу, - ред.). Кожен раз ми бачимо модифікацію, ми відслідковуємо все, що падає на наші голови в Харкові на лінії зіткнення, ми все це збиваємо. Приходиться купувати ті запчастини, тому що їх теж продають тепер. Ну, така в нас країна, всі намагаються якось вижити в цій країні, тому стараються. Але все рівно ми робимо разом спільну роботу і я думаю, що от якщо би і уряд дослухався, було би гарно. Якщо люди теж, всі скинемося і допоможемо швидше це зробити, це буде великий крок до нашої перемоги", - вважає він. 

Є КБ, є підприємства, які мають виготовляти складові, і вже є розуміння того, як цей боєприпас буде виготовляти.

"Вже відпрацьовані механізми, практично в більшості підприємств, і відпрацьовано де буде збиратися, де будуть площадки всі. І відпрацьовуємо їх так само з технікою безпеки, тому що розуміємо, що ворог не спить, він все рівно слідкує. І нашу сьогоднішню розмову теж вони відслідкують і будуть шукати ще. Багато зрадників є. Але на сьогоднішній момент вже підприємства які залучені, ми зараз уніфікуємо всі ці моменти, щоб було легко, швидко і просто збирати, робити ці деталі і потім зборочний цех, дуже легко збирається, вставляється і все, і готова річ, яка привозиться на аеродром, і там вже під'єднується і все. Тобто конструкція мусить бути дуже проста і легка в користуванні. І це якраз от зараз ми вже з купою підприємств домовленість є, вже підписані договори, вони доробляють. Єдине, є ще механізм: мусить бути все це окреслено кресленням, яке мусить бути затверджене врешті-решт Міністерством. Це трішки механізм складний, але ми все рівно це робимо. Ми робимо взірці, які випробуємо, і в той самий момент ми робимо якусь документацію, яка мусить бути підкладена під цей виріб", - розповів Олег Вострих.

Буквально пару днів тому була інформація, що один із заступників міністра оборони, генерал Клочко відвідував командування Повітряних сил. І там була нарада, яка стосувалася якраз підвищення потенціалу нашої авіації. Представник конструкторського бюро зауважив, що цей проект так само є дотичним до цього напрямку.

"Звичайно, що ми знаходимося теж під контролем цього заступника міністра, тому він нас контролює. І ми доносимо до нього всю інформацію, як в нас іде процес, що ми робимо. І якраз сподіваємося, що він теж буде допомагати у просуванні не тільки нашого проєкту і всіх тих, що йдуть. Тому що життя покаже, хто краще, хто швидше, хто зробить простіше і легше, і зробить нашого ворога вразливішим. Тому я думаю, що співпраця потрошку налагоджується. Але поки що це все так трохи складно йде, але йде. Кожен день ми щось збираємо своїм друзям, щось на фронт туди на нуль. І хочеться, щоб вже ви закидали їх тими КАБами, і вони вже всі тікали звідси, з нашої країни . Пілоти дуже задоволені, тому що з того, що вони бачили до нас, кажуть “настільки легко”.  Займає дуже мало часу, дуже просте в користуванні, і дуже легке для того, щоб воно полетіло. Єдине, що так, є деталі, крило мусить бути, арифметика, як воно там має бути, щоб воно летіло далі, щоб захистити нашого пілота, щоб він правильно, на якій висоті він це скине. Є деталі, які зараз от відшліфовуються”, - зауважив представник КБ. 

Також він зазначив, що на боєприпаси меншої маси застосування такого модуля не розглядають.

"Ми, чесно кажучи, спеціально робимо його на максимальну (вагу, - ред.), що у нас є в кількості досить великій, тому ми вирішили, що 500 кілограмів - це якраз та махіна, яка впаде, так вже впаде, тобто воно зразу зупинить ворога. І буде все ж таки легше працювати на лінії зіткнення нашим хлопцям", - зазначив представник конструкторського бюро Олег Вострих.

Теги:
Читайте також:
Київ
-5.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.43
    Купівля 41.43
    Продаж 41.92
  • EUR
    Купівля 43.35
    Продаж 43.99
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
21 лютого
12:01
OPINION
блог Денис Прокопенко
Вся увага — на фронт, всі сили — для фронту
11:59
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп хоче, щоб допомога від США була визнана боргом, - економіст Пендзин
11:53
Росіяни скинули КАБ на Золочів Харківської області: четверо постраждалих
11:32
Партнерський матеріал
Перереєстрація поточних проєктів будівництва житла як майбутніх об'єктів нерухомості: експертка розповіла, що це означає для ринку
11:23
G7
США виступають проти "проукраїнського тону" у майбутній заяві G7 до третіх роковин повномасштабного вторгнення, - NYT
11:14
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Критична залежність від США: Згурець назвав три аспекти, де можуть бути проблеми в разі зупинки допомоги
11:05
Огляд
міжнародний огляд
Найближчий союзник Європи – у ліжку з її найлютішим ворогом. Акценти світових ЗМІ 21 лютого
10:55
електроенергія
Енергетики відновили живлення для 14 тис. споживачів: ситуація в енергосистемі 21 лютого
10:48
Видання Гречка з Кропивницького
Кропивницькому виданню пропонували написати замовний матеріал проти Костянтина Жеваго
10:44
безпілотник, дрон
У Куп’янську росіяни поцілили дроном у службовий автомобіль поліції, є постраждалі
10:39
Миколаївська ТЕЦ відновила повноцінну роботу
10:25
ООН
Частина республіканців пропонує Конгресу проголосувати за вихід США з ООН "через неефективність організації"
10:23
Затримано агентів ФСБ, які готували підриви будівель ЗСУ та правоохоронних органів на Київщині
10:05
OPINION
Реальних переговорів немає і, найімовірніше, не буде
10:00
PR
Основні помилки в навчанні англійської мови та як їх уникнути
09:57
Підробляли медичні документи: у Миколаєві викрили чергову схему ухилення від мобілізації
09:57
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 лютого: скільки коштують долар та євро
09:55
У РФ готуються оголосити про "перемогу" у війні проти України до третіх роковин повномасштабного вторгнення, - ГУР
09:53
український прапор
21 лютого — Міжнародний день рідної мови. Як виникло свято й чого ви не знали про солов'їну
09:42
Ексклюзив
ЗСУ, Харківщина
"Ворог успіху не має": у бригаді "Рубіж" розповіли про ситуацію на Лимано-Куп'янському та Сіверському напрямках
09:30
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакувала Україну безпілотниками та ракетами: у Києві працювала ППО
09:29
Рубіо
Рубіо звинуватив Зеленського у непослідовності щодо угоди про корисні копалини
09:14
Анонс
Динамо, Андрій Ярмоленко
УПЛ: результати матчів та розклад трансляцій 18-го туру
08:57
Ексклюзив
ЗСУ прапор
"Війна - це справа молодих", - інструктор 210-го окремого штурмового полку оцінив ефективність бійців у війську залежно від віку
08:39
коронавірус
У Китаї виявили новий коронавірус кажанів, який може поширитись серед людей
08:29
ЗСУ, ППО
Сили ППО вночі збили 87 зі 160 БПЛА ворога, 70 дронів локаційно втрачені
08:19
США і РФ
Представники США і РФ таємно зустрічалися у Швейцарії для обговорення війни в Україні, - Reuters
08:15
ЗСУ
За минулу добу на фронті відбувся 121 бій: на Покровському напрямку українські захисники відбили 34 атаки
08:09
Верховний суд України
Верховний суд вперше скасував персональні санкції, введені РНБО та Зеленським
08:02
Донецька область, стела
Минулої доби росіяни вбили сімох мирних жителів Донеччини, є поранені
08:01
OPINION
Трамп хоче позбутися Зеленського
07:45
Даніель Дюбуа та Джозеф Паркер (праворуч)
У Саудівській Аравії зірвався бій, в якому мав визначитися суперник Усика
07:37
Оновлено
ХАМАС замість тіла загиблої заручниці передав Ізраїлю останки неідентифікованої людини
07:24
Огляд
станція радіоелектронної розвідки VERA-NG
Невидима для ворога, неоціненна для ППО: що таке станція радіоелектронної розвідки VERA-NG, яку Нідерланди закупили для України
07:23
на фото: Майк Джонсон
"На це немає жодного апетиту": спікер Джонсон про новий законопроєкт щодо допомоги Україні
07:19
На фото втрати окупантів
Армія РФ за добу втратила 1280 окупантів, 12 танків і 2 системи ППО
07:11
Девід Леммі
Очільник МЗС Британії Леммі після промови Лаврова на зустрічі G20 заявив, що не бачить прагнення Росії до миру з Україною
07:03
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
В Чорному та Азовському морях відсутні російські військові кораблі
06:46
росія - китай
В ISW показали, як РФ перекручує позицію Китаю стосовно війни в Україні
06:43
Марко Рубіо
Зустріч Трампа та Путіна відбудеться за умови прогресу в припиненні війни в Україні, - Рубіо
Більше новин