Інфографіка

"Змити Велику Британію ядерним цунамі": що таке російська торпеда "Посейдон", яку називають боєголовкою Судного дня

Роман Яворський
25 березня, 2024 понедiлок
17:11

Типовою політикою Росії є стримування союзників від допомоги Україні погрозами ескалації конфлікту НАТО – РФ, аж до ядерної війни. Однією з "вундерваффе", що ними Кремль погрожує Заходу, є торпеда "Посейдон", покликана спричиняти справжні катаклізми

Коротко про те, що у тексті:

 • Попередники торпеди "Посейдон"
 • Повернення до ідеї ядерної торпеди
 • То що таке ядерна торпеда "Посейдон" і чим вона загрожує
 • Технічні характеристики торпеди "Посейдон"
 • Наскільки реальна загроза від ядерної торпеди "Посейдон"

ядерна торпеда "Посейдон"

Фото: з вікритих джере

Попередники торпеди "Посейдон"

Попередником "Посейдона" став проєкт, який існував у СРСР ще в 1949-1954 рр. Йшлося про створення гігантської торпеди, довжиною 23,5 м і вагою 40 тонн, що мала нести термоядерний заряд до берегів США. Однак згодом проєкт закрили.

До ідеї повернулись у 1960-их під час гонки ядерних озброєнь. Після того, як Радянський Союз створив АН602, т. зв. цар-бомбу, потужністю 58,6 мегатонни, виникла ідея зробити її підводний варіант – зброю, що крім звичного ефекту ядерного вибуху спричинить ще й гігантську хвилю.

Академік Андрій Сахаров писав, що сам носився з такою ідеєю, хоч розумів, що знищення портів великою торпедою з підводного човна неминуче пов'язане з дуже великими людськими жертвами. За словами вченого, контрадмірал, ознайомившись із проєктом, був шокований, яким він був людожерським і сказав, що йому огидна думка про таке масове вбивство. 

Однак цілком можливо, що справжньою мотивацією СРСР були не надто вдалі випробування. Про ідею викликати штучне цунамі потужним (до 100 мегатонн) вибухом біля берегів США академік Лаврентьєв 1962 році написав доповідну записку Хрущову. Однак експерименти показали, що реальні збитки можуть бути завдані не більше 2-5 км від води, а не кількасот кілометрів, як планували раніше.

Повернення до ідеї ядерної торпеди

Що здавалося надто людожерським у році Сталіна та Хрущова, цілком підійде для путінських часів. У 2010 році росіяни повернулися до проєкту, схожого на старий Т-15. 

Влітку 2015 року Володимир Путін презентував нову морську доктрину, а вже за кілька місяців у репортаж федеральних каналів нібито випадково потрапила презентація системи "Статут-6" (ЦРУ дійшло висновку, що витік було зроблено навмисно). На стоп-кадрі відео НТВ можна було розгледіти текст про призначення зброї: 

"Ураження важливих об'єктів економіки противника в районі узбережжя та заподіяння гарантованої неприйнятної шкоди території країни шляхом створення зон великого радіоактивного зараження, непридатних для здійснення у цих зонах військової, господарсько-економічної та іншої діяльності протягом тривалого часу".

У 2018-му Пентагон визнав російську розробку новою міжконтинентальною підводною ядерною автономною торпедою. Того ж року Кремль провів національне голосування щодо назви зброї масового ураження. Серед популярних варіантів, крім "Посейдона", були "Аврора" і "Прібой", серед екстравагантних – "Лунтік" і "Ватнік".

Також, із 2018-го Росія регулярно повідомляє про успішні випробування "Посейдона", хоча підтвердження цих випробувань немає. Так, наприклад, у 2022-му італійська газета La Repubblica поширила інформацію щодо руху російського підводного човна "Бєлгород", який є носієм "посейдонів", згодом її підхопили інші світові медіа. Посилаючись начебто на звіт розвідки НАТО, La Repubblica пише, що "Путін, здається, близький до підвищення рівня ядерного протистояння". За висновками італійського медіа, місією субмарини "Бєлгород" були саме перші в історії випробування атомної торпеди "Посейдон". У Центрі протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО України наголосили, що ці висновки були голослівними та невиправданими, а також сприяли ядерному шантажу Кремля.

То що таке ядерна торпеда "Посейдон" і чим вона загрожує

Посейдон недаремно називають "зброєю Судного дня". Старший аналітик Національного інституту публічної політики, колишній високопосадовець Пентагону Марк Шнайдер зазначив, що зброя такого типу стане найбільшою ядерною зброєю в історії та найбезвідповідальнішою зброєю, яка могла бути створена в рамках ядерної програми при Путіні, адже "Посейдон" призначений для масового вбивства мирних жителів та зараження територій.

"Посейдон" – це безпілотний підводний апарат з практично необмеженим запасом ходу. Офіційної інформації про торпеду небагато. Відомо, що довжина торпеди сягає 20 метрів, а дальність дії обмежена лише терміном служби ядерного палива.

ядерна торпеда "Посейдон"

ядерна торпеда "Посейдон"

Фото: з відкритих джерел

Носіями "Посейдона" є підводні човни "Бєлгород", "Хабаровськ" та "Ульяновськ" (останні два наразі ще будують). "Бєлгород", який спустили на воду у 2019-му, нібито повинен переносити 6 торпед. Росіяни називають "Бєлгород" найбільшою субмариною світу. За офіційними даними, довжина корпусу становить 184 метри, екіпаж 110 осіб, а швидкість ходу – 32 вузли (59 км/год).

Щодо потужності зброї, то 2018 році державна російська аґенція ТАСС повідомила про 2 метатонни. Втім деякі військові оглядачі, наприклад Naval Today, переконані, що справжньою метою РФ є створення "цар-торпеди" з зарядом у сотню мегатонн. Про те, що росіяни намагаються закласти у торпеду "Посейдон" 100-мегатонну термоядерну бойову частину говорив і головний редактор Defense Express Олег Катков.

"Щоб розуміти про 100-мегатонну торпеду, то у місті її вибуху утворюється 8-ми кілометровий радіус зони ураження, де все перетворюється на пару на молекулярному рівні", – пояснював в етері телеканалу "Еспресо" Олег Катков.

Таким ударом можна знищити такі мегаполіси, як Нью-Йорк чи Лос-Анджелес. На місці вибуху утворюється кратер глибиною 430 метрів та діаметром 3,5 км. На відстані 64 км від епіцентру люди отримають опіки третього ступеня, що гарантує повільну смерть у муках протягом кількох діб. Крім того, вибух призведе до небаченого радіаційного забруднення. При попутному вітрі дозу опромінення в 1000 радів (для отримання променевої хвороби першого ступеня вистачить вдесятеро менше) отримають за пів тисячі кілометрів від епіцентру. 

Іншим наслідком застосування торпеди стануть катаклізми. У листопаді 2020 року Крістофер Форд, тодішній помічник держсекретаря з питань міжнародної безпеки та нерозповсюдження, заявив, що мета "посейдонів" – "затопити прибережні міста США радіоактивними цунамі". Ураження прибережних районів може на багато років і навіть десятиліть виключити їх з економічного обігу, жертвами атаки можуть стати мільйони американців.

Російські засоби масової пропаганди називають "Посейдон" суперзброєю, погрожуючи противнику потрійним ударом – потужним ядерним вибухом, радіоактивним зараженням місцевості та подальшим цунамі, висотою до 500 метрів, яке нібито може зайти на материк на відстань до 500 км за наявності рівнинної місцевості.

"Це дійсно людожерські проєкти, як ще в Радянському Союзі називали розробки нищівної зброї. "Посейдон", глибоководна та самохідна торпеда з можливою дальністю до 10 тисяч км і здатністю занурюватися на глибину в декілька кілометрів, за словами російських пропагандистів, має змивати ядерним цунамі, наприклад, всю Велику Британію", – зазначив Катков. 

Провідний аналітик Генштабу ЗС РФ Ігор Касатонов заявляв, що "тактико-технічні характеристики "Посейдона" роблять його фактично невразливим завдяки великій глибині занурення, високій швидкості руху і "непрогнозованому для противника маршруту".

технічні характеристики торпеди “Посейдон”

Технічні характеристики торпеди "Посейдон"

 • Довжина – до 20 м;
 • Діаметр – 1,8 м;
 • Маса – до 100 тонн;
 • Корпус – з титанового сплаву, покритий шумоізолюючою ґумовою оболонкою;
 • Боєзаряд – за різними даними від 2 мегатонн у тротиловому еквіваленті,
 • Глибина занурення – від 1 км;
 • Швидкість – бл. 100 вузлів (185 км/год).

Наскільки реальна загроза від ядерної торпеди "Посейдон"

У січні 2023 року ТАСС повідомила, що для підводного човна "Бєлгород" виготовили перший комплект торпед "Посейдон".

Оглядачі Defense Express звертають увагу, що повідомлення про випробування "Посейдонів" росіяни розміщували швидше, ніж виготовили самі ракети. Тому проєкт "суперзброї" виглядає ще доволі сирим. Крім того, зараз торпеди не можуть бути носіями ядерної зброї, бо нема боєголовок. Це визнали в міноборони РФ, наголошував портал The Drive. Це означає, що зброю використовуватимуть хіба що для чергових тестувань. 

"Показово, що РФ намагалась залякати НАТО вкидами про те, що на черговий етап випробувань в Карське море вийшла субмарина "Бєлгород" і під час цих випробувань обов’язково відбудеться пуск цих самих "Посейдонів", кожен з яких начебто несе боєзаряд аж у 2 мегатонни. Але від початку цей вкид був дезавуйований. А тепер ще й виявилось, що ніякого "Посейдона" як готового до застосування носія ядерної зброї – досі не існує в природі. Відповідно, реальні характеристики цього "виробу" досі перевірку не пройшли", – йдеться в статті Defense Express. Відтак деякі характеристики "зброї Судного дня" – не більше, ніж вигадки пропагандистів Кремля.

Крім того, ще у 2018 році вийшла стаття американського дослідника підводного флоту Саттона, в якій йдеться, що США і НАТО цілком можуть протидіяти новій російській зброї, перехоплюючи її. Журналіст Девід Гемблінг, який спеціалізується на технологіях та обороні заявив у коментарі Euronews, що створити цунамі за допомогою ядерної зброї не так легко, як намагаються це подати росіяни – для цього потрібна величезна кількість енергії, набагато більша, ніж виникає після ядерного вибуху, потужністю 2 мегатонни.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.55
  Купівля 39.55
  Продаж 40.08
 • EUR
  Купівля 42.28
  Продаж 43.04
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
20 квітня
11:43
Оновлено
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Українські спецслужби атакували об'єкти у 8 областях РФ: пошкоджено енергетику
11:39
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є імена підозрюваних та відео з бодікамери
11:27
Ту-22М3
Британська розвідка проаналізувала збиття стратегічного бомбардувальника РФ Ту-22М3
11:20
Оновлено
ППО
Під час повітряної тривоги на Дніпропетровщині та у Херсоні пролунали вибухи
11:15
Шахтарі
На Донеччині понад 130 шахтарів були заблоковані під землею через обстріл РФ: ситуація в енергосистемі станом на 20 квітня
11:02
Сергій Курченко
У США бізнесмена засудили на 6 років за порушення санкцій: він визнав, що торгував з українським олігархом Курченком
11:01
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила по багатоповерхівці у Вовчанську: є загиблий та постраждала
10:31
Одесит, дружина і син якого загинули через російський удар, зустрівся зі спікером Конгресу США
10:30
Казино
Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо обмеження азартних ігор
10:23
Ексклюзив
Боєць ЗСУ Ієвлєв прокоментував заяви про контрнаступ у 2025 році
10:17
Олаф Шольц
Близькі до РФ країни мають сумніви в доцільності війни в Україні, - Шольц
10:12
ДТП у Запоріжжі 20 квітня
У Запоріжжі вночі сталася ДТП: загинули 2 людей, є постраждалі
10:08
OPINION
Михайло Гончар
Найправильнішою політикою санкцій є нищення російських НПЗ
10:02
Олександр Сирський та Майкл Віггерс Хільдгаард
Сирський зустрівся в Києві з новопризначеним командувачем оборони Данії
09:54
Ексклюзив
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
Журналістам заборонено було знімати Херсон та область, - медійник Нікітенко про відсторонення Гуменюк
09:48
Херсонщина
РФ увечері 19 квітня обстріляла селище Антонівка на Херсонщині: загинула жінка
09:39
Оновлено
обстріл, ППО
Українська ППО знищила дві ракети Х-59/Х-69 та чотири розвідувальні БПЛА
09:32
окупанти Маріуполь
Партизани переслідують та ліквідовують військових 568-го зенітного ракетного полку РФ, який обстрілює житлові райони Харкова
09:30
Діти, евакуація
Через російську агресію в Україні загинули щонайменше 545 дітей, 1298 отримали поранення
09:14
фейк, розсилка
"У Слов'янську ліквідовано французьких найманців": черговий фейк РФ
09:06
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
09:03
Огляд
Як вийти з бідності, почати заробляти гроші та процвітати - 5 книг про маленькі справи для великого успіху
08:34
Судан
У Судані близько 800 тис. людей перебувають у "надзвичайній і безпосередній небезпеці", - ООН
08:14
Державний секретар США Блінкен з прем'єром Ізраїлю Нетаньягу
Bloomberg: Ізраїль просить у США надати більше зброї
08:05
порт
У Фінляндії виявили компанію портового оператора, яка наполовину належить росіянам
08:03
OPINION
Тарас Загородній
Треба ставити США перед вибором
07:45
ЗРК Patriot
Німеччина розглядає можливість закупівлі чотирьох додаткових систем ППО Patriot вартістю $1,3 млрд, - Bloomberg
07:40
Ексклюзив
На фото: Мітинг родичів полонених і зниклих безвісти 13.04.24
Проходять пекло на землі: як в Україні родичі розшукують безвісти зниклих воїнів
07:29
Оновлено
ЗСУ
Росія за добу війни в Україні втратила 8 танків, 20 артсистем і 750 військових, - Генштаб
06:41
У Нідерландах спецслужба рекомендувала урядовим організаціям не користуватися Facebook
06:30
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив президенту Мілановичу ставати прем’єр-міністром, якщо він переможе на виборах
06:19
На фото: система ППО
Здатність України збивати ворожі літаки в РФ не в змозі компенсувати критичний дефіцит української ППО, - ISW
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
Більше новин