Інфографіка

"Змити Велику Британію ядерним цунамі": що таке російська торпеда "Посейдон", яку називають боєголовкою Судного дня

Роман Яворський
25 березня, 2024 понедiлок
17:11

Типовою політикою Росії є стримування союзників від допомоги Україні погрозами ескалації конфлікту НАТО – РФ, аж до ядерної війни. Однією з "вундерваффе", що ними Кремль погрожує Заходу, є торпеда "Посейдон", покликана спричиняти справжні катаклізми

Зміст

Коротко про те, що у тексті:

  • Попередники торпеди "Посейдон"
  • Повернення до ідеї ядерної торпеди
  • То що таке ядерна торпеда "Посейдон" і чим вона загрожує
  • Технічні характеристики торпеди "Посейдон"
  • Наскільки реальна загроза від ядерної торпеди "Посейдон"

ядерна торпеда "Посейдон"

Фото: з вікритих джере

Попередники торпеди "Посейдон"

Попередником "Посейдона" став проєкт, який існував у СРСР ще в 1949-1954 рр. Йшлося про створення гігантської торпеди, довжиною 23,5 м і вагою 40 тонн, що мала нести термоядерний заряд до берегів США. Однак згодом проєкт закрили.

До ідеї повернулись у 1960-их під час гонки ядерних озброєнь. Після того, як Радянський Союз створив АН602, т. зв. цар-бомбу, потужністю 58,6 мегатонни, виникла ідея зробити її підводний варіант – зброю, що крім звичного ефекту ядерного вибуху спричинить ще й гігантську хвилю.

Академік Андрій Сахаров писав, що сам носився з такою ідеєю, хоч розумів, що знищення портів великою торпедою з підводного човна неминуче пов'язане з дуже великими людськими жертвами. За словами вченого, контрадмірал, ознайомившись із проєктом, був шокований, яким він був людожерським і сказав, що йому огидна думка про таке масове вбивство. 

Однак цілком можливо, що справжньою мотивацією СРСР були не надто вдалі випробування. Про ідею викликати штучне цунамі потужним (до 100 мегатонн) вибухом біля берегів США академік Лаврентьєв 1962 році написав доповідну записку Хрущову. Однак експерименти показали, що реальні збитки можуть бути завдані не більше 2-5 км від води, а не кількасот кілометрів, як планували раніше.

Повернення до ідеї ядерної торпеди

Що здавалося надто людожерським у році Сталіна та Хрущова, цілком підійде для путінських часів. У 2010 році росіяни повернулися до проєкту, схожого на старий Т-15. 

Влітку 2015 року Володимир Путін презентував нову морську доктрину, а вже за кілька місяців у репортаж федеральних каналів нібито випадково потрапила презентація системи "Статут-6" (ЦРУ дійшло висновку, що витік було зроблено навмисно). На стоп-кадрі відео НТВ можна було розгледіти текст про призначення зброї: 

"Ураження важливих об'єктів економіки противника в районі узбережжя та заподіяння гарантованої неприйнятної шкоди території країни шляхом створення зон великого радіоактивного зараження, непридатних для здійснення у цих зонах військової, господарсько-економічної та іншої діяльності протягом тривалого часу".

У 2018-му Пентагон визнав російську розробку новою міжконтинентальною підводною ядерною автономною торпедою. Того ж року Кремль провів національне голосування щодо назви зброї масового ураження. Серед популярних варіантів, крім "Посейдона", були "Аврора" і "Прібой", серед екстравагантних – "Лунтік" і "Ватнік".

Також, із 2018-го Росія регулярно повідомляє про успішні випробування "Посейдона", хоча підтвердження цих випробувань немає. Так, наприклад, у 2022-му італійська газета La Repubblica поширила інформацію щодо руху російського підводного човна "Бєлгород", який є носієм "посейдонів", згодом її підхопили інші світові медіа. Посилаючись начебто на звіт розвідки НАТО, La Repubblica пише, що "Путін, здається, близький до підвищення рівня ядерного протистояння". За висновками італійського медіа, місією субмарини "Бєлгород" були саме перші в історії випробування атомної торпеди "Посейдон". У Центрі протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО України наголосили, що ці висновки були голослівними та невиправданими, а також сприяли ядерному шантажу Кремля.

То що таке ядерна торпеда "Посейдон" і чим вона загрожує

Посейдон недаремно називають "зброєю Судного дня". Старший аналітик Національного інституту публічної політики, колишній високопосадовець Пентагону Марк Шнайдер зазначив, що зброя такого типу стане найбільшою ядерною зброєю в історії та найбезвідповідальнішою зброєю, яка могла бути створена в рамках ядерної програми при Путіні, адже "Посейдон" призначений для масового вбивства мирних жителів та зараження територій.

"Посейдон" – це безпілотний підводний апарат з практично необмеженим запасом ходу. Офіційної інформації про торпеду небагато. Відомо, що довжина торпеди сягає 20 метрів, а дальність дії обмежена лише терміном служби ядерного палива.

ядерна торпеда "Посейдон"

ядерна торпеда "Посейдон"

Фото: з відкритих джерел

Носіями "Посейдона" є підводні човни "Бєлгород", "Хабаровськ" та "Ульяновськ" (останні два наразі ще будують). "Бєлгород", який спустили на воду у 2019-му, нібито повинен переносити 6 торпед. Росіяни називають "Бєлгород" найбільшою субмариною світу. За офіційними даними, довжина корпусу становить 184 метри, екіпаж 110 осіб, а швидкість ходу – 32 вузли (59 км/год).

Щодо потужності зброї, то 2018 році державна російська аґенція ТАСС повідомила про 2 метатонни. Втім деякі військові оглядачі, наприклад Naval Today, переконані, що справжньою метою РФ є створення "цар-торпеди" з зарядом у сотню мегатонн. Про те, що росіяни намагаються закласти у торпеду "Посейдон" 100-мегатонну термоядерну бойову частину говорив і головний редактор Defense Express Олег Катков.

"Щоб розуміти про 100-мегатонну торпеду, то у місті її вибуху утворюється 8-ми кілометровий радіус зони ураження, де все перетворюється на пару на молекулярному рівні", – пояснював в етері телеканалу "Еспресо" Олег Катков.

Таким ударом можна знищити такі мегаполіси, як Нью-Йорк чи Лос-Анджелес. На місці вибуху утворюється кратер глибиною 430 метрів та діаметром 3,5 км. На відстані 64 км від епіцентру люди отримають опіки третього ступеня, що гарантує повільну смерть у муках протягом кількох діб. Крім того, вибух призведе до небаченого радіаційного забруднення. При попутному вітрі дозу опромінення в 1000 радів (для отримання променевої хвороби першого ступеня вистачить вдесятеро менше) отримають за пів тисячі кілометрів від епіцентру. 

Іншим наслідком застосування торпеди стануть катаклізми. У листопаді 2020 року Крістофер Форд, тодішній помічник держсекретаря з питань міжнародної безпеки та нерозповсюдження, заявив, що мета "посейдонів" – "затопити прибережні міста США радіоактивними цунамі". Ураження прибережних районів може на багато років і навіть десятиліть виключити їх з економічного обігу, жертвами атаки можуть стати мільйони американців.

Російські засоби масової пропаганди називають "Посейдон" суперзброєю, погрожуючи противнику потрійним ударом – потужним ядерним вибухом, радіоактивним зараженням місцевості та подальшим цунамі, висотою до 500 метрів, яке нібито може зайти на материк на відстань до 500 км за наявності рівнинної місцевості.

"Це дійсно людожерські проєкти, як ще в Радянському Союзі називали розробки нищівної зброї. "Посейдон", глибоководна та самохідна торпеда з можливою дальністю до 10 тисяч км і здатністю занурюватися на глибину в декілька кілометрів, за словами російських пропагандистів, має змивати ядерним цунамі, наприклад, всю Велику Британію", – зазначив Катков. 

Провідний аналітик Генштабу ЗС РФ Ігор Касатонов заявляв, що "тактико-технічні характеристики "Посейдона" роблять його фактично невразливим завдяки великій глибині занурення, високій швидкості руху і "непрогнозованому для противника маршруту".

технічні характеристики торпеди “Посейдон”

Технічні характеристики торпеди "Посейдон"

  • Довжина – до 20 м;
  • Діаметр – 1,8 м;
  • Маса – до 100 тонн;
  • Корпус – з титанового сплаву, покритий шумоізолюючою ґумовою оболонкою;
  • Боєзаряд – за різними даними від 2 мегатонн у тротиловому еквіваленті,
  • Глибина занурення – від 1 км;
  • Швидкість – бл. 100 вузлів (185 км/год).

Наскільки реальна загроза від ядерної торпеди "Посейдон"

У січні 2023 року ТАСС повідомила, що для підводного човна "Бєлгород" виготовили перший комплект торпед "Посейдон".

Оглядачі Defense Express звертають увагу, що повідомлення про випробування "Посейдонів" росіяни розміщували швидше, ніж виготовили самі ракети. Тому проєкт "суперзброї" виглядає ще доволі сирим. Крім того, зараз торпеди не можуть бути носіями ядерної зброї, бо нема боєголовок. Це визнали в міноборони РФ, наголошував портал The Drive. Це означає, що зброю використовуватимуть хіба що для чергових тестувань. 

"Показово, що РФ намагалась залякати НАТО вкидами про те, що на черговий етап випробувань в Карське море вийшла субмарина "Бєлгород" і під час цих випробувань обов’язково відбудеться пуск цих самих "Посейдонів", кожен з яких начебто несе боєзаряд аж у 2 мегатонни. Але від початку цей вкид був дезавуйований. А тепер ще й виявилось, що ніякого "Посейдона" як готового до застосування носія ядерної зброї – досі не існує в природі. Відповідно, реальні характеристики цього "виробу" досі перевірку не пройшли", – йдеться в статті Defense Express. Відтак деякі характеристики "зброї Судного дня" – не більше, ніж вигадки пропагандистів Кремля.

Крім того, ще у 2018 році вийшла стаття американського дослідника підводного флоту Саттона, в якій йдеться, що США і НАТО цілком можуть протидіяти новій російській зброї, перехоплюючи її. Журналіст Девід Гемблінг, який спеціалізується на технологіях та обороні заявив у коментарі Euronews, що створити цунамі за допомогою ядерної зброї не так легко, як намагаються це подати росіяни – для цього потрібна величезна кількість енергії, набагато більша, ніж виникає після ядерного вибуху, потужністю 2 мегатонни.

Теги:
Читайте також:
Київ
+26°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 45.45
    Продаж 46.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
14 вересня
15:10
"Їдять псів і котів!" Співак The Kiffness створив пісню із заяви Трампа про емігрантів з Гаїті
14:57
Оновлено
З російського полону повернулися 103 українські воїни. Серед них 23 військові "Азову"
14:55
Колаборантка з Херсонщини Лариса Сорока
Очолила створений окупантами дитсадок: 63-річну виховательку з Херсонщини заочно засудили до 15 років
14:05
Ексклюзив
переговори України з Росією
Переговорів про мир зараз немає і передумови до них не проглядаються, - російський опозиційний експерт Морозов
14:02
"Має стратегічне значення для російської ППО": партизани розвідали територію радіозаводу в Нижньогородській області РФ
14:02
Твердження Росії про українську "брудну бомбу" - абсурдні, - Столтенберг
Столтенберг визнав, що НАТО могло б не допустити вторгнення РФ до України у 2022 році
14:02
OPINION
Для реформ має існувати країна
14:00
перемовини Україна-РФ
Партія Шольца виступила за створення контактної групи для переговорів між Україною та РФ
14:00
Ексклюзив
НАТО
РФ обере зручний момент для наступного удару, якщо Україна не стане членом НАТО та ЄС, - американський експерт Фрід
13:41
Ізраїль, влучення ракети, випущеної з південного Лівану
"Хезболла" обстріляла Ізраїль 55 ракетами "катюша". ЦАХАЛ у відповідь вдарив по Лівану
13:22
Херсон
У Херсоні внаслідок російського обстрілу поранені двоє чоловіків
13:21
Мобільна майстерня для ремонту озброєння
Міноборони допустило до експлуатації мобільні майстерні для ремонту озброєння
13:20
на фото: ракета
Іран вдруге за рік вивів на орбіту науково-дослідницький супутник
12:58
Росіяни зруйнували шляхопровід "Східний" у Покровську
12:57
на фото: Костін
Прокурори встановили особу 51 представника РФ, причетного до ударів по цивільній інфраструктурі України
12:41
Сергій Шойгу
Шойгу провів "широкий обмін думками" з Кім Чен Ином
12:33
ЄС
"Це лише зміцнило нас": очільник мінфіну Угорщини відреагував на бойкоти з боку Євросоюзу під час їхнього головування в Раді ЄС
12:32
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Білоруси вночі не збивали дрон з РФ, а чекали, доки він вилетить на український Славутич, - Гаюн
12:30
Італія
"Росія нам не ворог": в Італії з'явилися проросійські плакати із закликами припинити допомогу Україні
12:02
OPINION
Навіщо МВФ їде до Росії
12:00
Курська область
Британська розвідка показала мости, знищені ЗСУ в Курській області
11:44
Олаф Шольц
Канцлер Німеччини Шольц здійснить перший за останні десятиліття візит до країн Центральної Азії
11:38
OPINION
Про "антивоєнний" фільм Трофімової "Русскіє на войнє"
11:36
Обстріл Донеччни
Війська РФ за добу вбили трьох жителів Донеччини, ще чотирьох - поранили
11:36
Ексклюзив
Іран
Ключова складова домовленості між РФ та Іраном: "планували закупити двигуни для ракет і адаптовувати під свої", - авіаексперт Храпчинський
11:15
енергетика
Окупанти вдарили по енергооб’єкту на Сумщині: є загиблий та поранені
11:05
Володимир Зеленський та Джо Байден
Байден просить Конгрес продовжити надання Україні допомоги на $5,8 млрд, які можуть "згоріти" у вересні, - The Hill
10:46
У Великих Гуляках на Київщині в приватному будинку сталася пожежа: загинула жінка
10:44
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Римський закликав католиків голосувати за "менше зло" на виборах у США
10:43
Володимир Зеленський
"В нас була хороша розмова ": Зеленський розповів, про що говорив із Трампом кілька місяців тому
10:22
Ексклюзив
Run for Freedom
У Києві стартував забіг Run for Freedom за участі Тімоті Снайдера: "Зібралися, щоб виразити солідарність з тими, кого тут немає"
10:18
Сєвєродонецьк, обстріли
Окупанти у Сєвєродонецьку третю зиму не проводять опалення в будинки місцевих, - Луганська ОВА
10:10
Воздвиження Хреста Господнього
Воздвиження Хреста Господнього: як виникло свято та чого не можна робити
10:07
OPINION
Міністерство енергетики чи МінДеркач?
10:04
Оновлено
шахед
Росія запустила "шахеди" з Курської області в ніч на 14 вересня: в Одесі та Києві працювала ППО
10:00
Донбас
День танкових військ: історія, роль та значення свята
09:47
Під час нічного обстрілу Оріхівської громади Запорізької області під завалами зруйнованого будинку загинув чоловік
09:24
Молдова
У Молдові викрили угруповання, яке допомагало росіянам незаконно отримати громадянство
09:19
танкісти 24-ї ОМБр
"Світ бажає перейняти їх досвід": Зеленський і Сирський привітали українських воїнів з Днем танкових військ
09:07
Керівник зовнішньополітичного відомства Канади Мелані Жолі
Канада не дозволяє відправку жодного озброєння або комплектуючих до Гази, - голова МЗС Жолі
Більше новин