Путін запропонував Януковучу золоту акцію

9 грудня, 2013 понедiлок
08:00

Чинний Президент України - тримач золотої акції Митного Союзу. І це суперечить інтересам як Білорусі, так і Казахстану

Зміст

Мало хто не знає, що найбільш оплачуваним автором в Україні є її чинний президент. 32 мільйони зароблених письменницьким трудом гривень стали притчею во язицех. Проте це дурнички. Якщо бодай частина того, що розповідають про зміст сочинської зустрічі правда, то на Януковича чекає космічний гонорар, достойний книги рекордів Гіннеса. Втім, і твір має бути епічний.

Хтось каже, підкуп і здача національних інтересів. Я стверджую – співавторство. Саме так – всі плюшки, які наобіцяв раніше й ще наобіцяє Януковичу Путін – це не підкуп і не хабар за здачу суверенітету, а плата підряднику за реалізацію його, ВВП, ідеї. Тобто, ВФЯ – не колаборант і – тим більше – не заручник обставин. Він, як би парадоксально це не звучало, - партнер. Причому партнер із золотою акцією.

Коли на Вільнюському саміті Віктор Янукович виправдовувався перед Ангелою Меркель, белькочучи оте "Я три з половиною роки сам на сам із Росією...", він, вочевидь сказав це, не подумавши. Тому що в цьому зізнанні міститься правда, дуже неприємна як для нього, так і для Володимира Путіна. Адже й Росія була весь цей час сам на сам із Україною. Скажу ясніше: не весь Митний Союз тис(не) на Україну, а лише один із його членів. Підкреслю: один.

Що це означає? Зважаючи на відсутність скільки-небудь категоричних заяв чи агресивних «захисних» кроків щодо європейського курсу України з боку Астани та Мінська, це можна тлумачити як дружній нейтралітет. Дружній – по відношенню до України, а не до Януковича (наголошу на цьому відокремленні, з подальшого тексту стане ясно, чому це важливо).


Митний (і тим більше – майбутній Євразійський) Союз – діаметральна протилежність ЄС за принципом побудови. Останній розвивався з економічного об’єднання в політичне, а в першому суто політичному утворенню намагаються надати економічних рис. З цього добре відомого факту випливає очевидний висновок: штучність інтеграційних схем шкодить його учасникам, і замість синергії це породжує конфлікти.

Ситуацію ускладнює ще й та проста обставина, що імперії  укладають союзи лише з імперіями. В інших випадках може йтися про що завгодно – від васалітету й протекторату до колонізації, але аж ніяк не про рівність сторін угоди. І оскільки РФ усе ще лишається імперією, договірна база МС передбачає величезні преференції для російського бізнесу.

Це вже неодноразово викликало обурення. Так, великого розголосу набув скандал через технічні регламенти на молочну продукцію, які фактично дозволяють російським товарам колонізувати казахстанський ринок, а про «нафтову війну» між Білоруссю та Росією годі й згадувати. І Астана, і Мінськ періодично влаштовують демарші проти нахабства Москви, широко застосовуючи технології «обурені бізнесмени скаржаться» й «статистика показала збитки».

Відповідно, і казахи, і білоруси займаються в межах МС перманентним фрондерством. Тут дуже показові приклади – відмова Казахстану підтримувати ембарго на імпорт української продукції під час "шоколадної війни"  чи пряма заява прем’єра Білорусі Михайла Мясникова, що підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС ніяк не загрожує двосторонній торгівлі.


Зрештою, це фрондерство проявляється й під час нинішніх подій. Жодної антиукраїнської істерії на кшталт російської тут нема й сліду. Радше бачимо намагання уникнути міждержавного скандалу і втягування у внутрішньоукраїнські ігри, максимально коректно оцінити ситуацію.

Тепер повернімося до політичної суті МС. За великим рахунком, тільки на ній він і тримається. На інтересах Росії зупинятись не буду, про них і так багато сказано. Для партнерів же саме вона – тобто кремлівські кийок і гаманець - лишається запорукою стабільності їхніх режимів. Заради цього можна до певної міри знехтувати економікою. Однак річ у тім, що і Назарбаєв, і Лукашенко за своєю сутністю є державними націоналістами.

Фактично обоє стали творцями кожен своєї модерної нації, яку б думку з цього приводу не мали опозиції. Їхній націоналізм будується не на зовнішніх ознаках суверенітету на кшталт мови, традицій тощо, і є похідним від прагнення зберегти владу. Теоретично, це мало би ріднити їх із Віктором Януковичем.

На практиці ж Нурсултан Абішевич є національним авторитетом (фраза, почута в штабі одного з опозиційних кандидатів на виборах 2005 року: «Наша проблема в тому, що Назарбаєв – не президент Казахстану. Він і є Казахстан»). І його перманентне балансування між Росією та Китаєм на тлі розвитку стосунків із ЄС та США – ніщо інше як намагання зберегти для країни максимум суверенітету за мінімальну ціну. Олександр Григорович за роки свого правління став антигероєм для молоді, і немає жодних сумнівів щодо того, куди постарається інтегруватись Білорусь після нього – підозрюю, що й сам Лукашенко ретельно готує саме цей сценарій – з очевидних причин не для себе і «на потім».

Тож, попри ці відмінності, в обох випадках установка на майбутнє одна: геть від Москви. Зважаючи на це, вони зовсім не зацікавлені у зміцненні Митного Союзу.  Потенційні члени – Киргизстан і Вірменія – лише відніматимуть російські ресурси й ніяк не зможуть додати йому міці, особливо з огляду на постійне кокетування Бішкека та Єревана із Заходом.

Тюбік із клеєм для цієї мозаїки тримає Віктор Янукович. Звісно, економічна складова МС від приєднання країни із 45-міліонним населенням значно посилиться, і про це сказано вже багато. Однак ще один нюанс, який так само лежить на поверхні і неодноразово розглядався, чомусь заслужив значно менше уваги саме в цьому контексті.

Янукович – єдиний серед провідних лідерів потенційного союзу - не може забезпечити консервації та самовідтворення влади власними силами (як не міг жоден український президент до нього). З одного боку, цього достатньо для зверхнього ставлення до нього з боку всіх лідерів основних країн МС. З іншого – посилення імперського ядра за рахунок українських ресурсів позбавить сенсу саботаж і фрондерство з боку решти держав.

Власне український спротив не матиме в цьому контексті жодного значення, адже буде продемонстровано, що Москва може добиватися свого попри невдоволення Заходу, який насправді мало що може (а головне – не ясно, чи схоче) протиставити такій експансії. З огляду на це можна очікувати у досить короткій перспективі кулуарних ігор у «саботажницькому» форматі з боку як Білорусі, так і Казахстану з метою сприяння опозиції – щойно в неї з’явиться виражений лідер. В повній відповідності до гасла «За вашу і нашу свободу».

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні 8 тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:20
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: у Києві працювала ППО
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
15:41
ізраїльський авіаудар по Бейруту
ЦАХАЛ вдарив по командному пункту ліванської армії в Аль-Амірії: в Ізраїлі заявили, що "шкодують про інцидент"
15:37
Ексклюзив
Фото ВПО, який евакуювали на Львівщину
Майже 99% біженців повертаються на окуповані території, бо не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольній частині України, - ексзаступник міністра з питань ТОТ Тука
15:23
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
14:45
Росіяни розмістили системи ППО С-300 на мисі Фіолент в окупованому Криму, - "Атеш"
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по Капустиному Яру в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі, - ЗМІ
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
14:05
Нацполіція
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
13:40
Дональд Трамп
"Мир через силу" чи поступки з боку України: журналіст Пітер Померанцев про роль Трампа у завершенні війни
13:32
Оновлено
Росіяни вдарили артилерією по Херсону й області: поранено трьох літніх людей
13:17
хакер
У Білому домі зібралися на нараду після зламу провайдерів США китайськими хакерами для шпигування за високопосадовцями, - CNN
12:45
Босфор
Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли завадило РФ захопити Одесу й Миколаїв, - посол
12:29
Цай Інвень
Американська зброя Україні потрібніша: експрезидентка Тайваню закликала США зосередитись на допомозі Києву, а не Тайбею
12:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Про 24 години для завершення війни вже не говорять": політик Джердж назвав причину зміни риторики команди Трампа
12:05
OPINION
Не в дипломатах справа...
11:29
Оновлено
Рабин Цві Коган
Спецслужби ОАЕ знайшли тіло зниклого безвісти ізраїльського рабина Цві Когана
11:27
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
"Тривога лунала майже щодня": за тиждень росіяни випустили по Україні майже 1300 повітряних цілей
11:05
ЗРК С-400 РФ
Сили оборони уразили ЗРК "С-400" окупантів на Курщині
11:01
FT: РФ завербувала в армію сотні єменських хуситів через операцію з торгівлі людьми й відправила їх на війну в Україну
10:49
Фінляндія
У Фінляндії скасовують 300 рейсів у грудні через страйк пілотів
10:24
Ексклюзив
Утримувати території на Курщині стратегічно недоцільно, - генерал армії Маломуж
10:03
швидка
На окупованій Луганщині з 2022 року кількість бригад швидкої зменшилася на третину, - ОВА
10:00
OPINION
Чому Єрмак прибрав людей Федорова з Міноборони
10:00
церква
День великомучениці Катерини: історія, прикмети, традиції та заборони
09:47
Макс Ферстаппен
Нідерландець Макс Ферстаппен четвертий раз поспіль став чемпіоном Формули-1
Більше новин