Євромайдан уже переміг

15 грудня, 2013 неділя
11:24

У новітній історії жодна з країн Європи не опинялась під азійським управлінням. Виняток - Україна, де європейське суспільство донедавна цілком спокійно співіснувало з азійською за сутністю владою

Зміст

Захід є Захід, а Схід є Схід, і їм не зійтися вдвох, 
Допоки Землю і Небеса на Суд не покличе Бог; 
Та Сходу і Заходу вже нема, границь нема поготів, 
Як сильні стають лицем у лице, хоч вони із різних світів!

Редьярд Кіплінґ (переклад Максима Стріхи)

Кому б іще писати такі рядки, як не бомбейському англійцю? От тільки оспівувач «тягаря білої людини» навряд чи міг уявити, що прологом для апокаліпсису може стати не конфлікт між європейською колоніальною адміністрацією й азійським тубільцями, а якраз навпаки. Втім, у новітній історії жодна з країн Європи не опинялась під азійським управлінням. Жодна – за винятком України, де європейське суспільство донедавна цілком спокійно співіснувало з азійською за сутністю владою. Одразу уточню: звісно, тут ідеться не про географію чи походження, а про світогляд і спосіб організації. 

Отже, європейське суспільство і азійська влада. Заперечення на кшталт «яке воно європейське?» з відповідною аргументацією щодо чистоти на вулицях і запаху в ліфтах не приймаються. Це – про ідеальну Європу. Щоб переконатися в тому, достатньо будь-де відхилитись від торованих туристичних маршрутів. До речі, та сама ідеалізація глибоко пронизала нашу буденність – згадаймо хоча б євроремонти з неодмінними євровікнами та єврошпалерами. 

У дещо спрощеному вигляді «європейськість» - це поєднання високого ступеня внутрішньої свободи (що не заборонено – те дозволено) й егоїзму (хочу й буду) із здатністю до ефективної самоорганізації й високим рівнем автономії від держави. 
Прикладів того, що з цього виходить, більш ніж достатньо. Та наведу лише один, граничний: комерціалізація й творче осмислення протесту – річ типово європейська. З точки зору європейської моралі заробляти на власній громадянській позиції – не соромно. Неприйнятна торгівля цією позицією. Вроцлавські краснолюдки, Берлінська стіна й обидва київські Майдани у цьому сенсі – явища одного порядку. І свідчать вони, до речі, на користь тези про те, що революції влаштовують ситі й успішні, доля голоти – бунт.

Щире нерозуміння цієї різниці характерно для східної деспотії, яка в принципі не передбачає угоди між суспільством і владою і можливості зворотної комунікації. І саме це ми зараз спостерігаємо в Україні.  Тож ті, хто твердить, що в нас диктатура, запізнилися з цим діагнозом роки на два. Диктатура  діє в межах соціального контракту, хоч і узурпує право на розсування рамок дозволеного. Нацисти в 1943 році не наважились повністю зачистити Берлін від євреїв, коли їхні дружини-німкені вийшли на демонстрацію протесту. Ситуація, немислима в Радянському Союзі. 

З огляду на це впевненість Гітлера, що СРСР не встоїть перед німецькою агресією, бо в ньому дефіцит зубних щіток, не виглядає такою вже нераціональною: адже тут ішлося про створення елементарних умов людського існування для прибічників режиму. Зрештою, пізніші комунальні норми з їх розрахунковим споживанням води й директивним початком опалювального сезону більше скидаються на турботу хорошого ґазди про худобу, аніж надання послуг розумним істотам, наділеним свободою волі.

Єдине, що стримувало радянський режим від остаточного скочування в архаїку, - ідеологія. В Україні цього запобіжника немає. Проте режим змушений вдаватись до мімікрії – в противному разі його легітимність опиняється під великим питанням. Адже диктатура отримує й відтворює мандат на правління, зважаючи на потреби своїх лоялістів, а деспотія обходиться без цієї формальності. Достатньо порівняти якість і розмаїття харчування на Євромайдані й у Маріїнському парку.

Яскрава ознака владної мімікрії – вихолощені й суперечливі мобілізаційні гасла. Пам’ятаємо: ідеологія важлива для диктатури, деспотія до неї байдужа. На виході маємо витвір сюрреалістичного мистецтва: на Європейській площі прибічники євразійства підтримують курс Януковича на Євросоюз, в який "нам не треба". Загалом, при такому хаосі чи не єдиною об’єднавчою темою стає засудження європейської "толерастії", хоча ще 2493 роки тому греки дохідливо пояснили перським туристам у Фермопілах, що краще бути «пєдіком», аніж євнухом: все зводиться до можливості вибору.

Мімікрія мимохіть стимулюється й ззовні. Так, теза про вибіркове правосуддя для режиму Януковича – справжній дарунок, оскільки передбачає наявність правосуддя як таку. Попри те, що дев’ять з десяти тих, хто опиняється на лаві підсудних, отримують обвинувальний вирок, а начебто незалежний суд раптом видав зовсім протилежну пропорцію щодо побитих і затриманих на Євромайдані після влаштованого гаранту «атата».

І тут є цікава деталь: європейський світ суспільства і азійський світ влади могли би й надалі всіляко уникати одне одного, якби останній не спробував узурпувати майбутнє. В нас багато законів і статей Конституції, які мають суто декларативний характер (на кшталт гарантування житла кожному, заборони порнографії чи скасування інституту прописки), і це, за великим рахунком, не викликає масштабного громадського обурення. Тому що вони стосуються реальності тут і тепер, котру завжди можна підправити – послугою, хабарем чи просто ігнором. 

Майбутнє не є предметом такого коригування – особливо для архаїчної влади. Власне через свою інертність вона постійно обирає найгірші з можливих рішень. Брак креативу неможливо компенсувати ані плагіатом, ані шахрайством. Безініціативний і нефаховий виконавець поховає будь-яку ідею, але інші в деспотії просто не затримуються. Тут показово, що відповідальними за зрив євроінтеграції вже призначено послів при ЄС та в Німеччині.

Втім, "зливанням" професіоналів це, звісно, не закінчиться. В азійській традиції влада священна, а усі ці круглі столи, журналістські допити, а надто ж – вимоги (!) – сприймаються як її осквернення. Тому пара сатрапів-«тєрпіл» із другого ешелону бачиться як цілком прийнятна очищувальна жертва. Проблема в тому, що поняття «злочинна влада» походить якраз із європейської культурної традиції. І цей конфлікт не має розв’язання.

Читач уже неодноразово мав нагоду заперечити головну тезу цієї статті. Протиставлення європейського суспільства та азійської влади суперечить здоровому глузду: наче не це суспільство її породило. Так от, українська політична й бізнесова еліта в масі своїй не просто походить з іншої, вже неіснуючої країни (звідти родом більшість громадян). Фактично останні два десятки років пройшли повз неї. Вона – релікт тих часв, коли успішність держави вимірювалась кількістю сталі на душу населення. Проте в світі тон задає постіндустріальна економіка. Один лиш Twittter за перший день торгів на ІРО здобув капіталізацію на рівні двомісячного ВВП України. 

Звісно, тут можна говорити про черговий айтішний пузир, але це не перебиває того факту, що реальний і сировинний сектори втрачають колишнє значення. І навіть у них найбільший – не синонім найуспішнішого, що останніми роками неодноразово підтверджували українські підприємства.

А відтак загальне зменшення можливостей держави у безпосередньому створенні робочих місць, деградація реального сектору економіки й зниження його ролі у працевлаштуванні роблять процес суспільної й громадської самоорганізації незворотнім. Щоправда, місця високої концентрації виробництв можуть його локально стримувати якийсь час, консервуючи модель деспотичного управління. Тож бюджетники, шахтарі й металурги ще не раз стануть у пригоді нинішній владі.

Але це не відверне завершення епохи. Жодні державні дотації не врятують мономіста. На Донеччину, Луганщину й Харківщину чигає доля Детройта. Отже, регіоналів чекає неминуче скорочення електоральної бази – тим більше на тлі демонтажу партійних соціальних ліфтів. Так що Євромайдан вже переміг, незалежно від його подальшої долі.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.73
  • EUR
    Купівля 43.14
    Продаж 43.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
26 листопада
03:03
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: у Києві та області спрацювала ППО, у Тернополі вибухи
02:59
Ростовська область
У Ростовській області РФ заявили про атаку дронів
02:33
Куп'янськ
DeepState: Сили оборони зачистили Куп'янськ від росіян
02:13
Кіпр
Президент Кіпру під час зустрічі з Байденом заявив про намір приєднатися до НАТО, - ЗМІ
01:29
У Києві двоє чоловіків напали на волонтерку
Напад на волонтерку у Києві 2 червня: двох пенсіонерів засудили до 2 років із випробувальним терміном
00:43
Пентагон
У Пентагоні не бачать ознак присутності солдатів КНДР в Україні
00:15
Гаррі Кейн, Баварія, Ліга чемпіонів
Ліга чемпіонів: розклад матчів та трансляцій 26 листопада
2024, понедiлок
25 листопада
23:47
Пентагон
Пентагон оголосив тендери для підрядників зі США на обслуговування військової техніки в Україні
23:29
Антоніо Таяні
Італія не відправлятиме своїх військових на фронт в Україну, - голова МЗС Таяні
22:59
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
Ближче до Нового року будуть найскладніші часи для Покровська, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
22:53
Андрій Сибіга
ОБСЄ проведе спеціальне засідання через удар РФ по Дніпру новою балістичною ракетою
22:47
Генерал-майор Крістіан Фройдинг
Німеччина до Різдва передасть Україні ще дві системи ППО IRIS-T
22:46
Ексклюзив
Олексій Гончаренко
"Україна рухається до перемовин з Путіним": нардеп Гончаренко
22:35
Джо Байден перед Днем подяки
Байден традиційно "помилував" індиків перед Днем подяки
22:34
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 185 боєзіткнень, з них 51 - на Покровському напрямку
21:57
Динамо
УПЛ: Який вигляд має турнірна таблиця після 14-го туру
21:44
Дональд Трамп
Спецпрокурор Сміт попросив зняти з Трампа усі звинувачення у справі про штурм Капітолія
21:25
Cаміт G7, 13 червня 2024 року, Італія
G7 готова посилити тиск на Китай через підтримку РФ у війні в Україні, - Bloomberg
21:00
Оновлено
У Вільнюсі поряд з житловим будинком упав вантажний літак: спецслужби не виключають причетність Росії
20:36
Оновлено
Полісся - Зоря
"Зоря" у меншості відібрала очки у "Полісся". Результати усіх матчів 14-го туру УПЛ
20:33
Джон Кірбі
У Білому домі підтвердили дозвіл на застосування Україною ракет ATACMS для ударів по РФ
20:29
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
На екстреній зустрічі Україна — НАТО будуть вирішувати, що робити з російським "Орешником". Колонка Сергія Згурця
20:06
У Глухові на Сумщині від удару РФ загинула поетеса Лідія Родителєва-Процик
20:05
укриття, бомбосховище
Німеччина збільшить кількість бомбосховищ для цивільних у межах нової стратегії нацбезпеки
20:00
OPINION
Чому "пророчі" обкладинки The Economist будуть популярними
19:59
ЄС не вдалося забезпечити Україну достатніми ресурсами для захисту від агресії РФ, - Боррель у підсумках року
19:58
Газпром
Австрія конфіскувала російський газ на €230 млн, вигравши арбітраж проти Газпрому, - Reuters
19:52
Роб Бауер
У НАТО заявили, що уразять пускові установки Росії, якщо вона нападе на Альянс
19:35
Оновлено
Обстріл Харкова
Росіяни зранку атакували Харків: зайнялася пожежа, є постраждалі
19:18
хабар
ДБР: працівники Одеського ТЦК вимагали у військовозобов'язаних по $4,5 тис. за відстрочки від служби
19:04
РФ протягом дня здійснила майже 20 атак на Нікопольщину: є поранені
19:03
Ексклюзив
смерть рашистським окупантам
Потенціал поступово вичерпується, - публіцист Богданов назвав фактори впливу на здатність РФ продовжувати війну
18:50
"Пам'ятаємо терор голодом": українці у світі вийшли на центральні площі вшанувати пам'ять жертв Голодомору та закликали зупинити РФ
18:46
Оновлено
Бійка зі стріляниною в готелі Києва: підозрюваним у вбивстві та в хуліганстві обрали запобіжні заходи
18:35
ППО
Сили ППО знищили балістичну ракету та 5 розвідувальних БПЛА на Одещині
18:34
PR
Чорна п'ятниця – осіннє свято знижок і дешевих товарів
18:30
Таміла Ташева
Таміла Ташева стала народною депутаткою за списком "Голосу"
18:21
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго оприлюднило графіки вимкнення світла 26 листопада
18:12
Прем’єр Нідерландів Марк Рютте
Рютте обговорив з Ердоганом зусилля для припинення війни в Україні
18:01
OPINION
Як гарний закон може вбити справедливу ідею
Більше новин