Давід Сіхарулідзе: Росія може піти настільки далеко, наскільки її пустять
Гостем студії Еспресо.TV став екс-посол Грузії в США, екс-міністр оборони, голова Атлантичної Ради Грузії Давід Сіхарулідзе
Ми всі з Грузії з тривогою та великою підтримкою слідкуємо за тим, що зараз відбувається в Україні. Ми думаємо, те що у вас відбувається – це вже відкрита військова інтервенція. Немає жодних сумнівів, що все це робиться з Москви і ті люди, які чинять це беззаконня підштовхують Україну до хаосу. Ці люди підтримуються Москвою.
Ці санкції, міри, які втілює Захід, врешті-решт будуть мати великий результат. Але для цього потрібен час. Згадайте те, що відбувалось у 80-ті роки: якби хтось у 73-му сказав, що всі ті заходи, які застосовувались, закінчаться розпадом Варшавського блока, - ніхто б не повірив. Тільки через 7 років це стало явним. Чому я це говорю? Я думаю, що ті санкції, які Захід зараз починає впроваджувати врешті-решт призведуть до того що агресію Москви зупинять, але потрібно протриматись. Вам обов’язково потрібно протриматись! Зараз дуже відповідальний історичний момент для України. Україна має показати, що в неї сильні державні інститути,що в неї висока згуртованість населення - і протидіяти агресії.
Саманта Пауер на засіданні ООН сказала , що українці витримали більш ніж будь-яка інша країна–член ООН могла б витримати без застосування сили. І це ще раз доводить серйозність і готовність України дотримуватись всього, аби врегулювати цей конфлікт.
Бог допомагає тому, хто сам собі допомагає! Є така приказка в Грузії. Зараз ефективність цієї допомоги залежить від того, наскільки сильно будуть діяти державні інститути в Україні, як державні інститути України можуть протистояти цій агресії. І це дуже серйозне питання зараз. Ви бачите, що Кремль у здійснені свого плану , здійснені своєї агресії зондує рішучість ,ефективність українських державних інститутів. Дуже багато зараз залежить саме від вас.
Наскільки серйозно держава буде відноситись до агресії, настільки ефективною і буде допомога Заходу. Я хочу сказати одне. Зараз в Україні вирішується не тільки доля України, - звичайно ж для українців головне це майбутнє їхніх дітей, майбутнє України, але я вам кажу - зараз в Україні вирішується не тільки українське питання. Вирішується питання свободи нашої, вашої, свободи всієї Європи. І думаю зараз це дуже видно по лінії фронту і всі ми повинні зробити все, що в наших силах, аби стримати Росію.
Події, які зараз відбуваються в Україні, ми можемо очікувати і в Грузії, і в Молдові, і можливо ще в якихось частинах Європи. Ми думаємо що це дестабілізація ситуації, дестабілізація східної частини Європи - наскільки це буде потрібно Кремлю. Це зараз зрозуміло і, як я казав, те що зараз відбувається в Україні стосується не лише України. Це стосується всієї Східної Європи.
В цій ситуації напевно буде дуже складно домовлятись з Росією,оскільки у України і Росії абсолютно різні цілі. Не тільки цей уряд,який у вас зараз, але і будь-який інший уряд, що відповідатиме інтересам України, буде неможливим для Кремля. Зрозуміло , що єдиний уряд який підходить Кремлю, це уряд, який не в стані відповідати інтересам України, або Грузії, або будь-якої іншої країни, що знаходиться поряд з кордонами Росії.
Але зараз, фокусуючись на Україні, я хочу сказати: зараз дуже важливо, щоб українські владні інститути зберегли свою згуртованість і довели що вони відповідають інтересам української держави.
З того що зараз відбувається у східній Україні вже зрозуміло - Росія почала спецоперацію. Я вже бачив інформацію, що ці групи підтримуються російською зброєю, а також людьми, що є російськими військовими. Це те що зрозуміло завдяки новинам й інформації, що зараз поширюється.
Мабуть план такий: "вони підуть настільки далеко,наскільки їх пустять". Так що зараз настає критичний момент для всієї Східної Європи.
Якщо порівняти масштаби України та Грузії, то у вас вони на порядок більші і країна досить велика, тож і потенціали достатньо великі, більші ніж у Грузії. Тому я думаю, що в порівнянні з Грузією, де все йшло відкрито, були збройні формування і точились відкриті бойові дії - то для України цей сценарій, тим не менше матиме менший ризик, ніж відкрите військове вторгнення у 2008 році Москви в грузинську державу.
У нас є окуповані території –Абхазія і Південна Осетія, але грузинську державність було врятовано , грузинська легітимна влада залишилась при владі і Грузія продовжує розвиватись. Найголовніше, щоб не допустити зараз підриву державності Україні - українські владні інститути повинні зробити все можливе, аби не сталось підриву української державності.
- Актуальне
- Важливе