"Мама Німеччини" сьогодні святкує 60-річчя
Ангела Меркель, найвпливовіша, за версією журналу Forbes, жінка світу, незважаючи на високий державний пост, сама готує чоловікові їжу і ходить по магазинах
Народилася майбутня «канцлерін», як називають її німці, 17 липня 1954 року в Гамбурзі в сім'ї пастора євангельської церкви Хорста Каснера. Майже відразу після народження дочки сім'я переїхала в НДР - батько отримав місце священика в невеличкому містечку.
У шкільні роки Ангела Каснер була в піонерської організації імені лідера німецьких комуністів Ернста Тельмана і носила синій галстук. Пізніше Каснер вступила в німецький «комсомол» - Союз вільної німецької молоді.
В університеті імені Карла Маркса в Лейпцигу відмінниця Каснер вивчала фізику. Там же в 1974 році вона познайомилася зі студентом Ульріхом Меркелем, за якого в 1977 році вийшла заміж. Сама канцлер стверджувала, що в шкільні та ранні студентські роки в політичному житті брала участь не надто активно.
У Християнсько-демократичний союз (ХДС) Меркель вступила ближче до кінця перебудови. У партії майбутня перша німецька жінка-канцлер швидко пішла в гору і в 1991 році стала міністром у справах жінок і молоді, а в 1994 році - міністром навколишнього середовища в уряді канцлера Гельмута Коля. Через покровительство, яке Коль надавав своєї протеже, Меркель швидко охрестили «дівчинкою Коля».
Далі події пішли для Коля не надто вдало - вибори 1998 року закінчилися поразкою для ХДС, Коль програв соціал-демократу Герхарду Шредеру. Несподівано ще один протеже старого канцлера, нинішній міністр фінансів Вольфганг Шойбле запропонував кандидатуру Меркель на пост генерального секретаря ХДС. ЇЇ обрали і в 2000 році Меркель очолила партію, а 22 листопада 2005 року стала канцлером Німеччини.
Вічні піджак та брюки, обережність і прагнення краще недоговорити, ніж зробити зайву заяву - такою знають Меркель політики та журналісти і звуть за це «тефлоновим канцлером».
«Вона не самозакохана і її взагалі не цікавлять матеріальні цінності», - говорить про канцлера колеги.
Зрозуміло, з цими думками згодні не всі, опоненти Меркель часто ставлять їй в докір, соціалістичне минуле. Для багатьох же східних німців, в тому числі серед молоді, образ НДР не втратив своєї романтичної привабливості. Сама Меркель розповідає дещо про своє життя в соцтаборі. Наприклад, з її слів відомо, що новина про падіння Берлінської стіни Ангела Доротея почула, повернувшись додому з сауни. Потім вона відправилася в Західний Берлін, де випила за цю історичну подію банку пива. Як герої відомого радянського фільму, Меркель теж любила баню, але ходила туди по четвергах.
«Кожен четвер ми ходили в сауну. Коли я повернулася, то почула, що перехід на Борнхольмерштрассе був відкритий. Я одразу побігла туди і, як і тисячі інших людей, перейшла на західну сторону, - розповідала Меркель. - Я, як і всі інші, неймовірно раділа. У Західному Берліні нас приймали дуже, дуже привітно. У якийсь незнайомій квартирі ми випили за падіння Стіни баночного пива. А потім я знову відправилася додому в Східний Берлін».
Після падіння Берлінської стіни багато східних районів НДР спорожніли - у пошуках кращого життя люди їхали на захід. Вони кидали свої квартири, часто з повною обстановкою, а приїжджі шукачі пригод ці квартири займали. Несподівано таке визнання зробила і Меркель. «Коли я розлучилася з першим чоловіком, то мені потрібно було десь жити. Хтось порадив мені: на Темплінер штрассе. Я прийшла туди і відкрила кинуту квартиру ключем - ні, не ключем. Я зламала замок», - процитував канцлера молодіжний журнал Spiesser. За її словами, сусіди зустріли її приязно.
«Одного разу я знайшла у своїй поштовій скриньці лист: всі мали виїхати, тоді всім обіцяють нові квартири. Так я опинилася за адресою Шенхаузер алея, 104. Це була моя перша квартира з газовим опаленням та ванною», - розповіла Меркель.
Руки, складені «будиночком» - це типовий для Меркель жест, який викликає масу глузувань. В одному з інтерв'ю канцлер зізналася, що ніколи не знала, куди під час виступів подіти руки. Жест вона вигадала сама. За її власною думкою, він, ймовірно, говорить про її природжену любов до симетрії.
«Будиночок» настільки типовий для Меркель, що музей воскових фігур мадам Тюссо представив фігуру канцлера - скульптура з воску коштує 200 тисяч євро і зображує Меркель в ліловому піджаку, чорних брюках і зі зведеними разом пальцями.
«Мама Німеччини», як називають її німці, вкрай рідко говорить про своє особисте життя з другим чоловіком, берлінським професором фізичної хімії Йоахімом Зауером. У пресу зрідка потрапляють фотографії спільного відпочинку подружжя. У Меркель немає своїх дітей, вільний час вона проводить з дітьми та онуками Зауера.
«Я не весь час відчуваю себе канцлером ... Коли я мішаю ложкою в каструлі, то не кажу ж - ось зараз канцлер мішає ложкою в каструлі», - заявила Меркель на одній з дискусій, чим викликала гучний сміх в аудиторії.
У Меркель є службова квартира у федеральній канцелярії, квартира в центрі Берліна, дача на сході від Берліна. Вона неодноразово розповідала, що перед Новим роком за традицією разом з чоловіком вечеряє з батьками та сама готує святкового гусака. Очевидно сьогодні, в день свого ювілею, вона тихо повечеряє в сімейному колі.
- Актуальне
- Важливе