Чому Платіні та Блаттер не вважають Путіна Х...
Відсутність санкцій за порушення статутів та участь кримських клубів у чемпіонаті Росії означає, що керівництво УЄФА та ФІФА більше за все поважає гроші
Після того, як Російський футбольний союз дозволив кримським клубам виступати в чемпіонаті Росії, вони вже встигли зіграти в Кубку, а також провести матчі в Другій лізі. Команди грали матчі на виїзді, а також на території "анексованого" Криму, який і досі світ визнає українським.
Після цього в Україні та Європі очікували реакції УЄФА та ФІФА, бо були порушені статути, а за порушення законів, як відомо, потрібно карати.
Але цього не сталося. УЄФА та ФІФА розіграли цікаву партію. Платіні говорив, що УЄФА не визнає матчів кримських команд в чемпіонаті Росії, але не хоче позбавляти клуби можливості грати у футбол. Також Платіні збирається організувати переговори ФФУ з РФС щодо "кримського питання". Зрозуміло, що найближчим часом переговори виключені через небажання ФФУ. Тому ця "мильна опера" триватиме досить довго. Звісно, можна було передбачити, що Росія уникне серйозних санкцій, але відсутність покарання як такого не міг уявити ніхто.
Гроші - головний фактор любові
Те, що УЄФА та ФІФА - успішні бізнес-проекти, вже не треба доводити нікому. Сучасний футбол повністю став бізнесом, де гроші грають першу роль. УЄФА добре заробляє на клубах, рекламі тощо, і створює умови для того, щоб команди також могли заробляти. Не треба зайвий раз пояснювати, що означають для УЄФА спонсорскі контракти. Особливу роль у них грає контракт з російським "Газпром", який з 2012-го по 2015 рік є офіційним спонсором Ліги чемпіонів. Росіяни платять УЄФА понад 40 млн. євро щороку. Наприклад, інший спонсор - пивоварний концерн Heineken - платить лише 20 млн. євро. Реклама "газовиків" охоплює матчі Ліги чемпіонів УЄФА, Суперкубка УЄФА і фіналу Ліги чемпіонів УЄФА серед жінок. Не секрет, що УЄФА сподівається заключити новий спонсорський контракт з "Газпром". Пішовши на поступки Росії сьогодні, вже завтра можна отримати від росіян ще більше грошей.
Для путінського "Газпрому" спонсорство УЄФА - це чудова рекламна кампанія у світі. Не кажучи вже про те, що "Газпром" також є спонсором, наприклад, відомих у світі німецького "Шальке" та лондонського "Челсі".
Фінансовий "фейр-плей" - звичайний інструмент заробітку УЄФА
Також доказом того, що гроші грають найважливішу роль для УЄФА, є правила фінансового "фейр-плей", які вводилися для "поліпшення загальної фінансової стабільності європейського клубного футболу". Якщо коротко: клуби мають заробляти гроші самостійно і витрачати стільки, скільки заробляють. Вони мають бути беззбитковими. З сезону 2014/2015 УЄФА починає карати команди за невідповідність критеріям фінансового "фейр-плей". За законами команди можуть штрафувати, виключати з єврокубків, обмежувати трансфери та ін. Але вже зараз стає зрозуміло, що УЄФА добре заробить на цих правилах. Ідея, на яку покладалися великі надії, перетворюється в бізнес.
Наприклад, "Манчестер Сіті" та "ПСЖ" в травні цього року були оштрафовані на 60 млн. євро кожен за порушення правил фінансового "фейр-плей". Для власників клубів такі гроші - копійки. Вони заробляють набагато більше на рекламі, а також можуть і далі вкладати мільйони в команди, порушуючи правила, але щорічно сплачуючи штрафи. УЄФА також у виграші - заробити 120 млн. євро лише на двох європейських клубах - це колосальні гроші.
Російські клуби також порушили правила фінансового "фейр-плей" і офіційно "відкупилися" від УЄФА.
Пітерський "Зеніт", спонсором якого є "Газпром", сплатив 12 млн. євро, "Рубін" - 6 млн., "Анжі" - 3 млн.
Зрозуміло, що "зіркові" клуби ніхто не буде виключати з єврокубків.
Як закриті очі на власні закони вплинуть на імідж
Поки що про імідж ніхто не думає. Європейська преса досить спокійно відреагувала на таку "слабкість" УЄФА в питанні порушення росіянами футбольних законів. Платіні майже ніхто не критикував. Але і позиція президента УЄФА досить грамотна. Своїм "невизнанням матчів" він показав, що УЄФА наче і проти Росії, але "не позбавляючи кримські клуби футболу" він стоїть за футбол. Ці слова дають сигнал суспільству, що футбол поза політикою, а бажання стати ініціатором переговорів повторюють позицію Європи в російсько-українському конфлікті. Також все це означає, що рішення остаточно не прийняте і санкції можуть бути в будь-який момент.
Що зробить ФІФА
Президент ФІФА Йосеф Блаттер почув сигнал Платіні. Восени мають бути оголошені результати розслідування щодо визначення господарів ЧС-2018 і ЧС-2022. Ходили чутки, що Росію та Катар можуть позбавити "мундіалів", якщо вдасться знайти докази хабарництва. Після такої м'якої позиції УЄФА вже зрозуміло, що ЧС-2018 в Росії не відберуть. Будуть чекати, що Путін сам відмовиться від мундіалю згодом. Головний удар буде нанесено Катару. Суспільство відволічуть від Росії вражаючими доказами діяльності "поганих шейхів".
Що треба робити Україні
Безхребетність президента ФФУ Анатолія Конькова, який досить пізно висловив офіційний протест, також зіграла роль у програші України у "війні за кримський футбол". Сьогодні вже пізно щось робити. Звісно, можна скаржитися ФІФА, вимагати від УЄФА санкцій, але це не дасть жодного результату.
Єдиним правильним рішенням сьогодні було б звернення до Лозанського суду. Але для цього потрібна воля керівництва Федерації. Тому цього не буде.
- Актуальне
- Важливе