Уроки Хасав'юрта для Петра Порошенка

5 вересня, 2014 п'ятниця
16:47
Зміст

Сьогодні в Мінську тристоронньою групою був підписаний протокол про припинення вогню на Донбасі

Остаточно всі деталі мирної угоди ще невідомі, але сьогоднішній договір уже називають українським Хасав'юртом. Еспресо.TV вирішило нагадати, що являв собою Хасав'юртський мир і навести ще один приклад з новітньої історії - долю Самопроголошеної Сербської Країни, між яким і сьогоднішньою ситуацією в Україні також можна провести певні паралелі.

Хасав’юртський мир

Ця угода була підписана 31 серпня 1996 року в Дагестанському місті Хасав’юрт і поклала край Першій чеченській війні, що тривала майже два роки та стали по суті визнанням Росії власної поразки. Домовленостям передувала відносно успішна операція чеченських бойовиків «Джихад», в результаті якої було частково поновлено контроль над столицею Чечні Грозним та містами Гудермес та Аргун.

Зокрема, угоди передбачали припинення воєнних дій та повне виведення з території Чечні російських військ, при цьому питання юридичного визначення стосунків між Російською Федерацією та її суб’єктом Чеченською республікою відкладалося на 5 років. Це означало визнання Росією де-факто незалежності Ічкерії і повну втрату контролю над її територією.

Необмежена влада в Чечні опинилася в руках польових командирів та ватажків бойовиків, що не завжди ладнали між собою. Ті ж самі бойовики отримали владу і в тих населених пунктах, що під час війни контролювалися федеральними військами, і де була лояльна до Москви адміністрація. Врешті, на чотири роки в Чечні утворилася бандитсько-ісламістська республіка.

Зруйнована війною інфраструктура не відновлювалася, біженці, налякані ісламізмом, додому не поверталися. Населення республіки з 1270 тисяч скоротилося до 400 тис. – більше ніж вдвічі. З усіх галузей економіки працювало лише три – викрадення та торгівля людьми, вироблення і торгівля наркотиками та контрафактним пальним. За різними оцінками в рабство до чеченських бойовиків потрапило більше 46 тисяч людей. Аж ніяк не найкраще російське судочинство замінили шаріатськими судами, які активно практикували винесення смертних вироків та абсолютно середньовічні види покарання як відрубування рук та виколювання очей. Власне, Чечня відкотилася на 200-300 років назад, тільки замість шашок у джигитів в руках були «калашнікови», а замість коней танки.

При цьому населення Чечні жило в жахливих злиднях, не маючи нормального медичного забезпечення. Через що різко зросла дитяча смертність та смертність від хвороб. Водночас чеченські бойовики виношували плани поширення своєї шаріатської влади на весь Північний Кавказ та створення Кавказького Емірату, що врешті і вилилося у вторгнення загонів Шаміля Басаєва в Дагестан. З іншого боку, Москва не залишала бажання остаточно вирішити чеченське питання, що і вилилося в Другу чеченську війну, що тривала близько 10 років і врешті призвела до відновлення Росією контролю над Чечнею. Проте такий контроль став можливий лише завдякі змові з деякими місцевими кланами, за лояльність яких Москва і досі спрямовує в Чечню чималі дотації. Крім того, саме Друга чеченська війна дозволила тоді ще молодому в.о. президента Росії Володимиру Путіну отримати захмарний рейтинг як людині, що зупинила розвал країни та подолала бандитизм.

Сербська Країна

1992 року президентами Сербії та Хорватії Слободаном Мілошевічем та Франьо Туджманом було підписано угоду про припинення вогню. При цьому в складі Хорватії формально залишалася самопроголошена республіка Сербська Країна, що виникла як результат протистояння між католиками-хорватами і православними сербами. Складалася вона з трьох шматків, де переважало сербське населення і одразу ж за підтримки югославської армії почало активні бойові дії проти хорватів.

У 2007 році Міжнародним трибуналом по колишній Югославії було доведено, що лідер РСК Мілан Мартич мав домовленість із президентом Сербії Слободаном Мілошевичем про приєднання РСК і створенні «єдиної сербської держави». 

Збройні формування країнських сербів брали активну участь у війні, яку розпочала Югославія з метою не допустити відділення Хорватії. 19 травня 1991 в Хорватії відбувся референдум про незалежність, який місцеві серби бойкотували. За вихід зі складу Югославії висловилися майже 94% з тих, хто проголосував. 25 червня хорватський парламент прийняв декларацію незалежності, після чого сербські сили розгорнули наступ. Уже через місяць після проголошення Хорватією незалежності близько 30% території країни знаходилося під контролем Югославської народної армії (ЮНА) і збройних формувань країнських сербів. 

Після досягнення угоди про припинення вогню та введення на територію колишньої Югославії миротворців ООН. На землях самопроголошеної Сербської Країни залишилося менше 434 тис. жителів, причому частка сербів досягла 91%, а кількість хорватів скоротилося до 7%. Всього з території РСК було вигнано понад 180 тис. хорватів та інших жителів несербської національності. У той же час там осіли близько 150 тис. сербів-переселенців, з яких близько 100 тис. бігли з території, контрольованої Хорватією. 

Проте уже 1995 року Сербська Країна припинила своє існування. Хорватія використала перепочинок у війні для створення боєздатних збройних сил, а Мілошевич, Сербія і серби налаштували проти себе світову громадську думку. Особливо тією війною, яка велася сербами в Боснії і супроводжувалася етнічними чистками. 

Не зайве нагадати, що з 1992 року хорвати теж, як і серби, воювали з боснійськими мусульманами, але в лютому-тому 1994 року домовилися про припинення вогню один проти одного, а потім і про спільні дії проти сербів. В результаті уявлення про те, що в колишній Югославії "все воюють проти всіх", змінилося однозначною картинкою: є Мілошевич, який проголосив, що «всі серби будуть жити в одній державі», і є жертви сербської агресії - хорвати і боснійці-мусульмани. 

1 травня 1995 хорватська армія почала операцію «Блискавка», в ході якої за кілька днів взяла під повний контроль територію Західної Славонії. 18 тис. сербів були змушені бігти. Однак через два місяці світ був шокований трагедією в боснійській Сребрениці. Армія боснійських сербів напала на місто 6 липня і за п'ять днів повністю зайняла його. Близько 30 тис. жінок і дітей було депортовано зі Сребрениці. Пізніше Міжнародний трибунал по колишній Югославії і Міжнародний суд ООН визнали, що в липні 1995 року сербськими підрозділами було вбито більше 8 тис. боснійців-мусульман. 

25-30 липня 1995 року хорватські війська спільно з боснійцями-мусульманами провели операцію «Літо'95» проти військ Республіки Сербської на заході Боснії і Герцеговини. Причому Хорватія в результаті операції отримала вигідний плацдарм для атаки на столицю Столицю Сербської Країни Кнін. А 4-9 серпня хорватська армія провела операцію «Буря» - найбільшу наземну операцію в Європі після Другої світової війни - і відновила контроль над усією Кнінською країною. Звідти втекло 230 тис. сербів. Залишки РСК - Східна Славонія, Бараняча і Західний Срем - перебували під управлінням тимчасової адміністрації ООН до 15 січня 1998 року, після чого були мирно інтегровані до складу Хорватії.  Хорватія діяла жорстко, але не по-звірячому жорстоко - і перемогла, зараз Хорватія в своїх кордонах є членом ЄС.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.5
    Купівля 39.5
    Продаж 40
  • EUR
    Купівля 42.59
    Продаж 43.33
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
15 травня
22:41
Михайло Мудрик, Брайтон - Челсі, АПЛ
Мудрика вимушено замінили у матчі з "Брайтоном". В українця підозра на струс мозку
22:39
Чехія
"Не має стосунку до військової служби": МВС Чехії запускає пілотний проєкт для українців, які хочуть повернутися додому
22:23
Марія Захарова
"Атака на Білгород - абсолютна втрата людяності": росфейки і маніпуляції за 15 травня
22:02
Росіяни вбили двох залізничників на Дніпропетровщині
Росіяни вбили двох залізничників на Дніпропетровщині
21:47
Чорне море, Крим
Росіяни знову шукають "проукраїнськи налаштоване населення" у Криму, перевіряють переписки, - "Жовта стрічка"
21:39
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Мобілізаційний законопроєкт не змінює того, що зараз відбувається в ТЦК, - ветеран війни Симороз
21:38
Оновлено
без світла, свічка блекаут
В Україні 16 травня запроваджують погодинні відключення світла
21:36
Артем Довбик, Ла Ліга, Жирона
Інсайдер розсекретив клаусулу, яка прописана в контракті Довбика
21:26
Оновлено
напад на Фіцо
Прем'єра Словаччини Фіцо поранили внаслідок стрільби, він перебуває у важкому стані
21:19
Ексклюзив
путін
В Кремлі планують сісти за стіл переговорів з майбутнім президентом США, - політолог Шлінчак
21:05
Росіяни ввечері вдарили по Харкову: госпіталізовано двох цивільних
21:04
"Шахтар", Тарас Степаненко
"Шахтар" переміг "Ворсклу" у фіналі Кубка України
20:54
Дмитро Лубінець
У російських в'язницях утримують майже 1,7 тис. цивільних українців, - Лубінець
20:51
Маргарита Симоньян
Роспропаганда спекулює і звинувачує Україну у причетності до замаху на Фіцо
20:32
Швейцарія
У мирному саміті щодо України братимуть участь 50 держав, - МЗС Швейцарії
20:27
Оновлено
Ворожа армія серед білого дня атакувала центральну частину Херсона
Росіяни вдарили трьома авіабомбами по центру Херсона: 19 людей постраждали
20:20
Оновлено
світло
Ввечері 15 травня в Україні застосували екстрені відключення електроенергії в усіх регіонах
20:20
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Наступ на Харківщині - це початок масштабних наступальних дій Росії. Колонка Сергія Згурця
20:06
Руслан Стефанчук
Стефанчук порадив тим, хто сумнівається у легітимності Зеленського, звертатись після 20 травня до Конституційного суду
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 812-го дня війни: ЗСУ мінуснули російський "зоопарк", окупанти масово гинуть у Вовчанську 
20:00
OPINION
Андрій Бондар
Путін, як гоголівський Чичиков
19:56
Ексклюзив
Військові Національної гвардії України опановують дрони
Найближчі півтора місяця ворог буде активно проводити ударно-штурмові дії у Харківській області - комбат 92-ї ОМБр Федоренко
19:48
Компанія дружини голови суду в Одесі купила квартиру в Маямі за 21 млн грн
Фірма дружини голови одеського райсуду купила квартиру в Маямі, - Slidstvo.info
19:40
Олександр Зінченко та Георгій Судаков (в центрі), Україна - Північна Македонія
Ребров повідомив про травму одного з лідерів збірної України за місяць до Євро-2024
19:28
Українським захисникам вдалось частково стабілізувати ситуацію на Харківщині, - Зеленський
19:11
OPINION
Привид 5655, або Хто контролюватиме відбудову в Україні
18:58
окупант
"До 70% особового складу": "Атеш" розповів про великі втрати росіян на Харківському напрямку
18:54
Артем Довбик, Ла Ліга, Жирона
Довбик претендує на звання найкращого футболіста сезону в Ла Лізі
18:44
Оновлено
діти, війна
Росія атакувала Дніпро: двоє чоловіків загинули, є поранений
18:44
"Евакуація з Харкова": українців попередили про фейк, який поширюється у мережі
18:34
Контрабанда 190 кг героїну з Ірану – двох громадян Туреччини засуджено до 11 років ув’язнення
В Україні двох громадян Туреччини засудили до 11 років тюрми за контрабанду 190 кг героїну
18:33
Серіал "Дім Дракона"
HBO оприлюднив трейлер 2-го сезону "Дому Дракона"
18:24
OPINION
Микола Княжицький
Відсутність державної інформаційної політики щодо війни неминуче призводить до того, що її починають формувати росіяни
18:23
Ексклюзив
Сі Цзіньпін в США
Політично Китаю вигідна поразка Заходу, - директор Центру близькосхідних досліджень Семиволос
18:07
Олександ Будько у Каннах
Українки подали понад 500 анкет на участь у "Холостяку" з ветераном Олександром Тереном
18:06
дрони ЗСУ
В окупованому Скадовську росіяни провели для школярів змагання з пілотування дронів, - Спротив
18:02
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Младоолігарх з "Кварталу". Хто такий Кірющенко, який заробляє мільярди на блекаутах
17:59
Джо Байден
Байден прийняв виклик Трампа на передвиборчі дебати: відома дата
17:54
на фото: наслідки російського обстрілу по селищу Степногірське на Запоріжжі
Окупанти скинули авіабомби на селище у Запорізькій області: троє людей поранені
17:53
Ексклюзив
Ентоні Блінкен
Саміт миру - одна з причин візиту Блінкена в Україну, - Гопко
Більше новин