Уроки Хасав'юрта для Петра Порошенка

5 вересня, 2014 п'ятниця
16:47

Сьогодні в Мінську тристоронньою групою був підписаний протокол про припинення вогню на Донбасі

Зміст

Остаточно всі деталі мирної угоди ще невідомі, але сьогоднішній договір уже називають українським Хасав'юртом. Еспресо.TV вирішило нагадати, що являв собою Хасав'юртський мир і навести ще один приклад з новітньої історії - долю Самопроголошеної Сербської Країни, між яким і сьогоднішньою ситуацією в Україні також можна провести певні паралелі.

Хасав’юртський мир

Ця угода була підписана 31 серпня 1996 року в Дагестанському місті Хасав’юрт і поклала край Першій чеченській війні, що тривала майже два роки та стали по суті визнанням Росії власної поразки. Домовленостям передувала відносно успішна операція чеченських бойовиків «Джихад», в результаті якої було частково поновлено контроль над столицею Чечні Грозним та містами Гудермес та Аргун.

Зокрема, угоди передбачали припинення воєнних дій та повне виведення з території Чечні російських військ, при цьому питання юридичного визначення стосунків між Російською Федерацією та її суб’єктом Чеченською республікою відкладалося на 5 років. Це означало визнання Росією де-факто незалежності Ічкерії і повну втрату контролю над її територією.

Необмежена влада в Чечні опинилася в руках польових командирів та ватажків бойовиків, що не завжди ладнали між собою. Ті ж самі бойовики отримали владу і в тих населених пунктах, що під час війни контролювалися федеральними військами, і де була лояльна до Москви адміністрація. Врешті, на чотири роки в Чечні утворилася бандитсько-ісламістська республіка.

Зруйнована війною інфраструктура не відновлювалася, біженці, налякані ісламізмом, додому не поверталися. Населення республіки з 1270 тисяч скоротилося до 400 тис. – більше ніж вдвічі. З усіх галузей економіки працювало лише три – викрадення та торгівля людьми, вироблення і торгівля наркотиками та контрафактним пальним. За різними оцінками в рабство до чеченських бойовиків потрапило більше 46 тисяч людей. Аж ніяк не найкраще російське судочинство замінили шаріатськими судами, які активно практикували винесення смертних вироків та абсолютно середньовічні види покарання як відрубування рук та виколювання очей. Власне, Чечня відкотилася на 200-300 років назад, тільки замість шашок у джигитів в руках були «калашнікови», а замість коней танки.

При цьому населення Чечні жило в жахливих злиднях, не маючи нормального медичного забезпечення. Через що різко зросла дитяча смертність та смертність від хвороб. Водночас чеченські бойовики виношували плани поширення своєї шаріатської влади на весь Північний Кавказ та створення Кавказького Емірату, що врешті і вилилося у вторгнення загонів Шаміля Басаєва в Дагестан. З іншого боку, Москва не залишала бажання остаточно вирішити чеченське питання, що і вилилося в Другу чеченську війну, що тривала близько 10 років і врешті призвела до відновлення Росією контролю над Чечнею. Проте такий контроль став можливий лише завдякі змові з деякими місцевими кланами, за лояльність яких Москва і досі спрямовує в Чечню чималі дотації. Крім того, саме Друга чеченська війна дозволила тоді ще молодому в.о. президента Росії Володимиру Путіну отримати захмарний рейтинг як людині, що зупинила розвал країни та подолала бандитизм.

Сербська Країна

1992 року президентами Сербії та Хорватії Слободаном Мілошевічем та Франьо Туджманом було підписано угоду про припинення вогню. При цьому в складі Хорватії формально залишалася самопроголошена республіка Сербська Країна, що виникла як результат протистояння між католиками-хорватами і православними сербами. Складалася вона з трьох шматків, де переважало сербське населення і одразу ж за підтримки югославської армії почало активні бойові дії проти хорватів.

У 2007 році Міжнародним трибуналом по колишній Югославії було доведено, що лідер РСК Мілан Мартич мав домовленість із президентом Сербії Слободаном Мілошевичем про приєднання РСК і створенні «єдиної сербської держави». 

Збройні формування країнських сербів брали активну участь у війні, яку розпочала Югославія з метою не допустити відділення Хорватії. 19 травня 1991 в Хорватії відбувся референдум про незалежність, який місцеві серби бойкотували. За вихід зі складу Югославії висловилися майже 94% з тих, хто проголосував. 25 червня хорватський парламент прийняв декларацію незалежності, після чого сербські сили розгорнули наступ. Уже через місяць після проголошення Хорватією незалежності близько 30% території країни знаходилося під контролем Югославської народної армії (ЮНА) і збройних формувань країнських сербів. 

Після досягнення угоди про припинення вогню та введення на територію колишньої Югославії миротворців ООН. На землях самопроголошеної Сербської Країни залишилося менше 434 тис. жителів, причому частка сербів досягла 91%, а кількість хорватів скоротилося до 7%. Всього з території РСК було вигнано понад 180 тис. хорватів та інших жителів несербської національності. У той же час там осіли близько 150 тис. сербів-переселенців, з яких близько 100 тис. бігли з території, контрольованої Хорватією. 

Проте уже 1995 року Сербська Країна припинила своє існування. Хорватія використала перепочинок у війні для створення боєздатних збройних сил, а Мілошевич, Сербія і серби налаштували проти себе світову громадську думку. Особливо тією війною, яка велася сербами в Боснії і супроводжувалася етнічними чистками. 

Не зайве нагадати, що з 1992 року хорвати теж, як і серби, воювали з боснійськими мусульманами, але в лютому-тому 1994 року домовилися про припинення вогню один проти одного, а потім і про спільні дії проти сербів. В результаті уявлення про те, що в колишній Югославії "все воюють проти всіх", змінилося однозначною картинкою: є Мілошевич, який проголосив, що «всі серби будуть жити в одній державі», і є жертви сербської агресії - хорвати і боснійці-мусульмани. 

1 травня 1995 хорватська армія почала операцію «Блискавка», в ході якої за кілька днів взяла під повний контроль територію Західної Славонії. 18 тис. сербів були змушені бігти. Однак через два місяці світ був шокований трагедією в боснійській Сребрениці. Армія боснійських сербів напала на місто 6 липня і за п'ять днів повністю зайняла його. Близько 30 тис. жінок і дітей було депортовано зі Сребрениці. Пізніше Міжнародний трибунал по колишній Югославії і Міжнародний суд ООН визнали, що в липні 1995 року сербськими підрозділами було вбито більше 8 тис. боснійців-мусульман. 

25-30 липня 1995 року хорватські війська спільно з боснійцями-мусульманами провели операцію «Літо'95» проти військ Республіки Сербської на заході Боснії і Герцеговини. Причому Хорватія в результаті операції отримала вигідний плацдарм для атаки на столицю Столицю Сербської Країни Кнін. А 4-9 серпня хорватська армія провела операцію «Буря» - найбільшу наземну операцію в Європі після Другої світової війни - і відновила контроль над усією Кнінською країною. Звідти втекло 230 тис. сербів. Залишки РСК - Східна Славонія, Бараняча і Західний Срем - перебували під управлінням тимчасової адміністрації ООН до 15 січня 1998 року, після чого були мирно інтегровані до складу Хорватії.  Хорватія діяла жорстко, але не по-звірячому жорстоко - і перемогла, зараз Хорватія в своїх кордонах є членом ЄС.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
08:42
новини Львівщини
Росіяни зранку атакували Харків: зайнялася пожежа, є постраждалі
08:36
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
За добу на фронті сталося 217 боєзіткнень: найактивніші росіяни на Курахівському напрямку
08:35
Оновлено
Румунія, прапор Румунії
Вибори у Румунії: перемогу у першому турі здобув антизахідний кандидат Калін Георгеску
08:29
У Вільнюсі на житловий будинок впав вантажний літак: загинув пілот
08:00
OPINION
Найстрашніша зима завжди та, що попереду
07:56
Розбита техніка окупантів
За добу війни в Україні росіяни втратили 6 танків, 22 артсистеми та 1610 військових
07:50
Російські військові
Російські війська просуваються значно швидше, ніж протягом усього 2023 року, - ISW
07:50
Ексклюзив
свічка
Росіяни заборонили вшановувати пам'ять жертв Голодоморів на окупованій Херсонщині, - голова пресофісу ОВА
07:47
Оновлено
ППО
РФ безперервно запускає групи БПЛА по Україні: у Запоріжжі - постраждав підліток
07:11
ізраїльський авіаудар по Бейруту
"Хезболла" випустила по Ізраїлю близько 250 ракет і безпілотників. ЦАХАЛ вдарив у відповідь
06:29
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі два кораблі: один носій "калібрів"
06:15
Білий дім, освітлений синім і білим кольорами
Чинна і майбутня адміністрації США тісно співпрацюють щодо питань нацбезпеки, - наступник Саллівана
05:40
Росія з КНДР
Війська КНДР уже мали бої з ЗСУ, - очільник Генштабу
00:07
Росіяни перетнули річку Оскіл неподалік від Дворічного на Харківщині, - DeepState
2024, неділя
24 листопада
23:58
Олександр Сирський і блогери
"Відверто обговорили ситуацію на фронті": Сирський зустрівся з блогерами, які висвітлюють військові теми
23:49
Кароль Навроцький
Називає Галичину "Східною Малопольщею", виправдовує операцію "Вісла": що відомо про боксера та історика Кароля Навроцького, висунутого ПіС кандидатом у президенти Польщі
23:48
Вибух
РФ вдарила ракетами по Чернігівщині: постраждав 28-річний чоловік
23:34
президентські вибори в Румунії
Вибори президента Румунії: екзитполи назвали тих, хто виходить у другий тур
23:12
Ексклюзив
"Росіяни продемонстрували європейським країнам дистанцію": дипломат Чалий про удар 21 листопада по Дніпру
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
Більше новин