Де Україні знайти грошей на російський газ по $385

22 жовтня, 2014 середа
12:41

Чергові газові переговори в тристоронньому форматі знову не привели до вирішення газової кризи між Україною і Росією, але наблизили її проміжного фіналу

Зміст

За словами єврокомісара з питань енергетики Гюнтера Еттінгера остаточну угоду країни повинні підписати за тиждень - 29 жовтня. Єврокомісар сподівається, що наступна зустріч буде останньою.

Але декларація певних остаточних домовленостей все ж таки відбулась, хоч і не зафіксована документально. Сторони ніби застовпили обсяги російського газу, які придбає Україна, чітко фіксована ціна, але не визначені ті, хто буде платити за цей газ.

Зокрема, остаточно визначена ціна в $385 за тисячу кубів, по якій Україна зможе купувати російський газ в певний часовий проміжок, а саме до березня 2015 року.

Один з головних моментів, через який Україна не погоджувалась на російські умови, - як буде встановлюватися ця ціна. За словами Еттінгера вона буде гарантуватися Росією і не зможе змінюватися в односторонньому порядку за рішенням уряду РФ або парламенту через, наприклад, підвищення мита.

Також Росія, до кінця березня, не буде застосовувати принцип “бери, або плати”. Тобто вирішувати купувати у Росії газ чи не купувати буде Україна, але на умовах передоплати.

Щодо об'ємів, то декларовані раніше 4 млрд кубів газу, яких не вистачає Україні так і залишились в порядку деному. Попередньо Україні потрібно 2 млрд в листопаді і 2 млрд в грудні. Якщо врахувати вже майже узгоджену ціну в $385, то для забезпечення цих об'ємів Україні потрібно близько $1,6 млрд.

І тут залишається головне питання, яке і пригальмувало остаточне рішення — хто і звідки буде платити за цей газ?

Згідно з попередніми домовленостями, Україна погодилась, що із загального боргу за російський газ в $5,3 млрд до відновлення нових поставок, заплатить “Газпрому” $1,45 млрд до кінця жовтня. А ще $ 1,65 млрд — до кінця року.

Раніше український прем'єр Арсеній Яценюк вже говорив, що Кабмін зарезервував на рахунках $3,1 млрд для оплати “як за поставлений газ, так і за нові поставки в разі підписання тимчасової угоди з постачання газу”. Але тепер, якщо газові домовленості зафіксують і Україна поверне $3,1 млрд боргів, то виникає питання - де взяти гроші на передоплату за нові 4 млрд кубів?

Глава міненерговугілля України Юрій Продан пообіцяв, що пропозиції щодо суми потрібної для передоплати будуть представлені Єврокомісії. За його словами, Україна і Єврокомісія протягом тижня визначать джерело коштів.

За словами ж Еттінгера, сума для поставок 4 млрд кубів газу поки не гарантується Євросоюзом“Тільки після ретельної перевірки стану фінансів "Нафтогазу" і бюджету України, після інтенсивних контактів з МВФ і з урахуванням програм фінансової допомоги ЄС, які вже діють, і які цього року будуть задіяні, буде остаточне рішення... З боку ЄС протягом 5 робочих днів ми прояснимо питання, які обсяги газу за передоплатою цього року можуть бути замовлені, скільки може бути оплачено “, - уточнив єврокомісар.

Також Еттінгер припустив ще два варіанти вирішення цього фінансового питання.

Перший - обговорюється питання, що гроші за новий газ можуть поступити з тих коштів, які "Газпром" повинен перераховувати за транзит "Укртрансгазу" з вересня 2014 року по березень 2015.

Другий - певна європейська компанія може виступити посередником в процесі закупівлі газу для "Нафтогазу". Вона б придбала цей газ у Газпрому і потім продала б його Уркаїні.

Тобто питання того, де взяти потрібні на додаткові 4 млрд кубів газу гроші залишилося відкритим і для його вирішення є тиждень до наступного раунду переговорів.

І остання перепона, яка базується, що і не дивно, на недовірі української і російської сторони одна до одної — яким чином зафіксувати домовленості.

Враховуючи чималу історію україно-російських усних газових угод, які постійно порушувалися, це питання вимагає більш ніж скурпульозного підходу.

За словами Продана, між Росією, з однієї сторони, та Україною і ЄС з іншої сторони лишаються розбіжності щодо юридичного оформлення угоди. Росіяни проти того, щоби під підсумковим документом стояв підпис представника "Газпрому".

"Сьогодні ми отримали від російських колег документ, який російська сторона вже підписала і який не є юридично зобов’язуючим. І росіяни самі кажуть, що він не юридично зобов’язуючий. Для чого тоді його підписувати, якщо він не забезпечує відповідальності сторін?", - зазначив Продан.

Україна вже давно наполягає на тому, щоб "Газпром" і "Нафтогаз" уклали додаткову угоду до контракту, де повинна бути вказана ціна та юридичні зобов'язання обох сторін.

А глава Міненерго Росії Олександр Новак вважає, що для зниження ціни в $385 для України, можна просто зменшити експорте мито для Газпрому. А для цього достатньо прийняти відповідну постанову уряду. Тобто така пропозиція Росії знову ставить Україну в залежність від примх російського уряду та пропутінського парламенту.

Новак аргументує неможливість підписання додаткової угоди між компаніями через те, що між ними йде арбітраж щодо контракту. Тому будь-які домовленості, що змінюють його, не можуть бути узгодженні.

Також сторони узгодили підписання міжурядової угоди, в якій і повинні бути відображені зобов'язання збереження чіткої ціни.

Єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер підтвердив, що існує два проекти остаточного протоколу. На його думку, позитивним результатом переговорів буде підписання двох документів - угоди між країнами та додаткової угоди між компаніями.

Але не дивлячись на те, що вже почав виднітися фініш тимчасових газових переговорів, Україна не забуває і про другий та третій фронт.

Зокрема, глава міненерговугілля України Юрій Продан заявив, що проміжне рішення з питання про ціну газу для України Стокгольский арбітраж ухвалить на наступному тижні.

Ну і звісно, Україна не забуває про свій інший рятувальний круг - європейський реверс. І не дивлячись на вже досить чіткі попереджувальні сигнали "Газпрому" у вигляді зменшення об'ємів експорту в ЄС, Україна продовжує продавлювати риторику збільшення реверсу.

Наприклад, сьогодні “Нафтогаз” заявив, що Словаччині вже слід подумати над збільшенні реверсу в Україну.

Також НАК порадив Словаччині розірвати контракт з дочкою "Газпрому", який заважає реалізувати "великий реверс газу" в Україну. "Запуск "великого реверсу" на даний час заблокований дочірньою компанією російського ВАТ "Газпром" - ТОВ "Газпром Експорт".... Існуючий контракт між Eustream і Газпром Експорт не відповідає вимогам Третього енергопакету і має бути приведений у відповідність із цими вимогами”, -  вже більш стверджувальним тоном "Нафтогаз" вказує Словачинні на дотримання європейських правил.

Отже, певний невеликий прогрес в газових переговорах і продавлювання теми європейського реверсу дає шанси Україні сподіватися на нормальне проходження зими. Але є суттєвий фактор, який може зруйнувати всі сподівання - чергова агресія Путіна, яка не підкорюється економічній логіці.

Тому будь-який найменший конфлікт, який скоріш за все може бути зав'язаний на війні на Донбасі може змусити російського президента і забути про газові домовленості, і унеможливити реверс газу з Європи.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:55
Оновлено
ППО
РФ запустила нові групи БПЛА по Україні: ситуація ввечері 24 листопада
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
15:41
ізраїльський авіаудар по Бейруту
ЦАХАЛ вдарив по командному пункту ліванської армії в Аль-Амірії: в Ізраїлі заявили, що "шкодують про інцидент"
15:37
Ексклюзив
Фото ВПО, який евакуювали на Львівщину
Майже 99% біженців повертаються на окуповані території, бо не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольній частині України, - ексзаступник міністра з питань ТОТ Тука
15:23
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
14:45
Росіяни розмістили системи ППО С-300 на мисі Фіолент в окупованому Криму, - "Атеш"
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по Капустиному Яру в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі, - ЗМІ
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
14:05
Нацполіція
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
13:40
Дональд Трамп
"Мир через силу" чи поступки з боку України: журналіст Пітер Померанцев про роль Трампа у завершенні війни
13:32
Оновлено
Росіяни вдарили артилерією по Херсону й області: поранено трьох літніх людей
Більше новин