Ексклюзив

Новий посол Канади Роман Ващук: Канада природний союзник України

16 листопада, 2014 неділя
00:06

Новопризначений посол Канади в Україні Роман Ващук розповів в програмі Еспресо.TV "Вечір з Миколою Княжицьким" про зустріч канадського прем'єра з Путіним, підтримку Канадою українського війська та про популяризацію української культури в світі

Зміст

Наскільки змінилась Україна за останні 20 років

Знано змінилася Україна. Найбільше змінилося покоління. В середині дев'яностих можна було переконувати себе, що хтось із Заходу мав приїхати в Україну і когось тут вчити основних елементів міжнародного економічного життя, які тут не були відомі. Нові молодші покоління українців це все і самі знають. Питання тільки в тому, щоб правильна людина потрапила на правильне місце, у правильний час і на правильну посаду.

Друга велика різниця – уже постмайданівського періоду – це сила волонтерського руху і соціальний активізм. Ми спільно з Міжнародним республіканським інститутом проводили дослідження. Яке показало, що на даний момент готовність брати участь у соціальному активізмі найвища у цілому регіоні. Саме в цьому і полягає різниця між поколіннями українців.

Для англосаксонського світу, де завжди було чітке розмежування між державою і громадянським суспільством, яке організовувало само себе, це природньо. Якщо взяти, скажімо, галицьких передвоєнних українців, які потім опинилися в Канаді, вони мали ситуацію паралельного суспільства, коли інші держави (скажімо, Польща чи Румунія) не допускали їх до державного життя, вони самі організовувались, мали щеплення цього вірусу самоорганізації, який діє і тепер.

Для виникнення такого феномену можуть бути різні причини. Але він робить суспільство більш здоровим і сильним, дає людям нагоду для самовираження, усвідомлення, що вони можуть зробити щось корисне. Це безперечно.

Про зустріч прем'єр-міністра Канади Стівена Гарпера з Путіним у Брісбені

Хештег у "Твіттері" #GetOutOfUkraine – це цитата нашого прем'єр-міністра, який провів досить коротку розмову з Путіним у Брісбені. Це основний меседж прем'єра Канади до Путіна під час зустрічі – Забирайтеся з України. В свою чергу Путін сказав, що не може вивести війська, оскільки їх в Україні немає. Розмова обмежилась цими двома фразами.

Цей крилатий вислів Стівена Гарпера підхопили зараз користувачі цієї соціальної мережі, зокрема і Міністерство закордонних справ України. Вислів може і не буде трендовим, але "трендиком" може і стати для України і наших відносин.

Взагалі, наш прем'єр-міністр є людиною небагатослівною. Він завжди чітко дозує свої меседжі. Отже він тут дуже чітко і коротко хотів висловитися.

В чому причини такої активної підтримки України з боку Канади у конфлікті з Росією

Для цього є декілька причин. Одна з них – це природа нашого уряду, вони люблять висловлюватися чітко і недвозначно. Це наш стиль. По-друге, Україна належить до "природних союзників" Канади. Цього тижня я мав зустріч, ми робили проект місцевого економічного розвитку, де були мери з Донбасу, Львівщини та інших регіонів України, і один із них сказав: "От побували ми в Канаді, і не всі методи і рішення для нас підходять в Україні,  але головне, що нас там знали, розуміли і ми відчували, що до нас мають якесь відношення".

Думаю, що саме ця майже 125-річна присутність українців у Канаді сприяє тому, що для нашого прем'єр-міністра, для міністрів є важливою Україна. Серед українців є багато активних людей, які природно вписуються у ландшафт канадської політики. Нема потреби нікому пояснювати, що це таке Україна, звідки вона взялася і чому хтось має перейматися її долею.

Про територіальні суперечки Канади (зокрема з Росією)

Я би не характеризував це як конфлікт. Поки це розбіжність поглядів – на розмежування континентального шельфу на півночі і кому належить територія біля північного полюсу. Тепер триває дискусія в Організації Об'єднаних Націй і переговори, свого роду картографічні перемовини, де є чия економічна зона, територіальні води і тому подібне.

Ми вважаємо, що всі північні острови, які знаходяться на північ від Канади, - це наші територіальні води. І що стосується континентального шельфу, це включає і регіон Північного полюсу. Російський Північний флот  має якийсь свій погляд на цю тему. Поки ми в рамках ООН і Комісії по морському праву обговорюємо це питання, але ми є північними сусідами Росії, нас турбують повітряні, скажемо так, спроби випробовувати сусідів на міцність, що робить Росія протягом останніх місяців.

Яка мета? Про це треба в першу чергу питати уряд Росії. Явно, що вони хочуть засвідчити нам свою активну присутність. Але ми маємо добре організовану протиповітряну оборону, реєструємо, фіксуємо... Зрештою, ми зараз маємо ескадрон із шести канадських літаків-винищувачів у Латвії, які охороняють східні авіаційні кордони НАТО. Ми готові постояти за своє, але я сподіваюся, що вистачить холодного розуму, щоб не доводити справу від непорозуміння до конфлікту.

Поради українським політикам після виборів

Перше, що мають зробити зараз політики, - це зберегти той порив і надію, не розчаровувати людей. Як саме це робити, вирішувати політикам. Але, безумовно, вони мають зараз великий скарб – українські виборці розсудливо розпорядились своїми голосами і в президентських і в парламентських виборах, і за свідченням спостерігачів, це все робилося відкрито і чесно. Політики повинні дбати про те, щоб і внутрішній їхній "роботодавець" (виборці) і зовнішні партнери, які вже напозичали Україні мільярди доларів, побачили, що є хороша програма, я б позитивно відзначив, що попередня версія коаліційної угоди вже готова, і вона вказує, що в засадних питаннях п'ять українських партій уже дійшли згоди, і є команда, яка готова втілити в життя цю програму.

Важливо, щоб це відбулося в якісь реальні строки, і люди відчують, що є рух вперед.

Я розраховую на те, що нове покоління українців, які вчилися по всьому світу, зможуть самі визначити, які елементи світового досвіду є тут найбільш потрібними і як їх вмонтувати в систему таким чином, щоб вони дали максимальну користь. І вони знатимуть це краще, ніж всякі західні дорадники чи посли.

Політика відвертої брехні тепер Росії тільки шкодить

У репортажах ЗМІ із Брісбену розповідали, що політики дуже дружно і миролюбно між собою розмовляли, а один президент залишався трохи осторонь від тих розмов. З точки зору України, часом може бути відчуття, що замало розуміють або не так прямо і безпосередньо реагують, як хотілось би, але оця кампанія брехні Росії відштовхує і найбільш поміркованих елементів європейського суспільства.

Сьогодні уповноважений представник ОБСЄ зі свободи медіа Дуня Міятович вказала на аналіз керівника російського бюро Reuters, який каже "я за 20 років такої брехні ще не бачив", щодо позиції Росії по ситуації в Україні.

Це тільки підтверджує думку, що навіть ті люди, які раніше старалися збалансовано підходити до ситуації, тепер бачать, що нема з ким говорити.

Навіть мої колеги (європейські дипломати), аналізуючи інформацію з Росії, кажуть: "100% - це брехня".

Ця відверта брехня тепер йде російській позиції тільки на шкоду.

Чи піде Путін далі?

Це все залежить від психіки однієї людини, або дуже вузького кола дорадників, до якого більшість росіян і іноземців не мають доступу. Ми бачимо сигнали, зокрема і в Брісбені, що наступна хвиля санкцій гряде. І США матимуть що сказати зараз – планується візит віце-президента США Джона Байдена в Україну цього тижня.

Про підтримку української армії з боку Канади

Ми вже розглядаємо декілька програм підтримки українських сил безпеки. Канада – "спеціаліст із зими". Саме в цій галузі ми плануємо підтримати Україну. Ми це ще будемо обговорювати, але сподіваюся, що ще до "йорданських морозів" ця справа буде вирішена.

Про "український світ" за кордом і "канадську шароварщину"

В Канаді завдяки тривалій присутності українців виробилися декілька форм прояву української культури. Є такі, що викликають посмішку, - зокрема велика кількість танцювальних груп. Хтось би сказав – "канадська шароварщина". Але ця "шароварщина" відіграє дуже важливу роль, бо втягує в себе великі кола людей незалежно від знання мови чи інших культурних нюансів, зберігає певний емоційно-культурний зв'язок з українством, що у часи тяжких криз, як сьогоднішня, створює відгук у колі людей, які готові активізуватися і допомагати.

Важливо, що в самій Україні активно розвивається сучасне мистецтво, яке засноване не лише на етнографічних мотивах, що воно завойовує само по собі позиції у світі.

Як популяризувати українську культуру

В тих країнах, де є українські діаспори, культурні центри вже існують. Питання в тому, щоб налагодити їхнє співробітництво з Україною і наповнити змістом, який би віддзеркалював весь спектр сучасної України, не тільки фольклорної, а й наукової, літературної, перформансової…

У Сербії є мікро-громада українців (4,5 тисяч), які мають 5 культурних товариств, щотижневу телевізійну програму, щоденні радіопрограми, і часом люди там питали "Чому Україна більше нас не використовує? Чому не використовує наш вплив на сербське суспільство, щоб підняти престиж України?"

Є і Український інститут Америки в Нью-Йорку. На П'ятій-авеню, дуже престижний. Нічого не треба купувати чи будувати.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
00:38
Оновлено
ППО
РФ безперервно запускає групи БПЛА по Україні: у Києві уламки впали на приватну забудову, у Запоріжжі - інфраструктурний обʼєкт
00:07
Росіяни перетнули річку Оскіл неподалік від Дворічного на Харківщині, - DeepState
2024, неділя
24 листопада
23:58
Олександр Сирський і блогери
"Відверто обговорили ситуацію на фронті": Сирський зустрівся з блогерами, які висвітлюють військові теми
23:49
Кароль Навроцький
Називає Галичину "Східною Малопольщею", виправдовує операцію "Вісла": що відомо про боксера та історика Кароля Навроцького, висунутого ПіС кандидатом у президенти Польщі
23:48
Вибух
РФ вдарила ракетами по Чернігівщині: постраждав 28-річний чоловік
23:34
президентські вибори в Румунії
Вибори президента Румунії: екзитполи назвали тих, хто виходить у другий тур
23:12
Ексклюзив
"Росіяни продемонстрували європейським країнам дистанцію": дипломат Чалий про удар 21 листопада по Дніпру
23:08
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 198 боєзіткнень: найбільше атак на Курахівському напрямку
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
Більше новин