На що Україна підписалася за $40 млрд допомоги
МВФ та Україна погодили суму та умови нової 4-річної програми фінансової підтримки від фонду та інших кредиторів. Наша держава має отримати загалом аж $40 млрд, проте просто за гарні очі ніхто грошей не обіцяє
Сьогодні директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард повідомила, що місія фонду в Україні досягла домовленостей з владою країни. За її словами, нова програма фінансової підтримки країни (EFF) в $17,5 млрд розрахована на чотири роки і замінить існуючу програму стенд-бай (складала $17 млрд з який Україна вже встигла отримати $4,58).
"Ця нова чотирирічна угода буде направлена на підтримку безпосередньої економічної стабілізації в Україні, а також на ряд сміливих політичних реформ, спрямованих на відновлення стійкого зростання в середньостроковій перспективі і підвищення рівня життя для українського народу", - повідомила директор-розпорядник Фонду.
Щоправда прем'єр Арсеній Яценюк сьогодні заявив, що Україна просить у МВФ саме $25 млрд протягом чотирьох років, з яких $17,5 млрд - кошти для стабілізації фінансової ситуації в Україні.
Крім того, за словами Лагард, загальний пакет міжнародної фінансової допомоги для України складе $40 млрд. Ці гроші планується залучити з різних джерел. Керівник місії МВФ в Україні Микола Георгієв розповів про три ключових донора для України.
Перший - це саме програма МВФ, яку в фонді називають “фінансовою підтримкою для запровадження реформ”.
Другий - широкомасштабна підтримка міжнародної спільноти. А саме, Георгієв зазначив про допомогу Єврокомісії, США, Світового банку, ЄБРР та Європейського банку інвестицій. В свою чергу міністр фінансів України Наталія Яресько уточнила, що якщо програма МВФ чітко розрахована на 4 роки, то інші партнери поки не робили чітких заяв саме на цей проміжок часу.
"Деякі наші партнери оголосили суми тільки на цей або наступний рік. Вони не говорять, якою буде підтримка за чотири роки. Наприклад, в цьому році від США ми отримаємо 2 млрд доларів, від ЄС - 2,2 млрд євро. Низка країн також заявили про фінансову підтримку", - повідомила вона.
І третім фінансовим донором представник МВФ визначив приватний сектор, підтримка якого буде надана після консультацій з українським урядом.
Тобто “план Сороса”, який наголошував, що для стабілізації української економіки міжнародні фінансові інститути повинні надати $50 млрд має реалізуватися.
Проте крім радісних новин, що “нам дадуть гроші”, Україні дали чітко зрозуміти, що крім коштів вона отримає чимало "реформаторських зобов'язань".
Керівник місії фонду в Україні Георгієв наголосив, що реформи будуть зосереджені на тому, щоб залучити інвестиції та посилити потенційний економічне зростання. Для цього визначили три основні компоненти:
- перший - антикорупційна реформа і реформа судового сектору;
- другий - дерегуляція і реформа адміністрування податків для того, щоб поліпшити бізнес-клімат і залучити інвестиції;
- третій - реформа державних підприємств України, включаючи реструктуризацію “Нафтогазу”.
Але, звісно, це ще не все. В певних галузях Україна має взяти на себе наступні зобов'язання:
Тарифи: Вже звично найболючіша тема для українців - підвищення тарифів на енергоносії. За повідомленням МВФ, український уряд в рамках нової програми буде підвищувати енерготарифи. Проте, мабуть цього разу українській стороні вдалося переконати фонд, що це надто болісне питання і для нього потрібні певні послаблення. За словами Яценюка, програма передбачає допомогу у вигляді 12,5 млрд грн в 2015 році для малозабезпечених верств населення від зміни цін і тарифів.
"Нафтогаз": Підвищеннями тарифів МВФ планує вивести до 2017 року “Нафтогаз” на бездефіцитний бюджет. Як повідомляв раніше прем'єр Арсеній Яценюк, дефіцит "Нафтогазу" наразі складає 103 млрд грн, що більше ніж дефіцит держбюджету. І його борг так само лягає на плечі українців.
Грошова політика та інфляція: МВФ підтримує НБУ і наголошує на продовженні режиму гнучкого курсоутворення. У фонді вважають, що така політика дозволить опустити інфляцію нижче 10%.
Банківська система: МВФ наголошує, що Нацбанк повинен продовжити політику зміцнення банківської системи та довіри населення до неї. Банки повинні повернутися до рівня, коли вони могли здійснювати кредитування, яке підтримувало економічну активність.
Пенсійна реформа: В Україні будуть скорочувати розмір спецпенсій (які надаються нардепам, прокурорам, суддям та інші). За словами Яресько, передбачені тільки такі зміни, питання щодо підвищення пенсійного віку поки не піднімалося. Також уряд планує протягом чотирьох років провести пенсійну реформу.
Скорочення держапарату: МВФ наполягає на суттєвому скороченні роздутого держапарату. "Ми будемо скорочувати державні структури", - заявила Яресько.
Дефіцит бюджету: Глава Мінфіну Яресько повідомила, що уряд перегляне розмір дефіциту держбюджету зменшивши його до 4% від ВВП. "Ми переглянемо розмір дефіциту бюджету, щоб дефіцит сектору загальнодержавного управління становив 4% ВВП", - сказала Яресько. Держбюджет-2015 був прийнятий з граничним дефіцитом 3,7% ВВП 63,67 млрд грн.
Отже, затяжний вояж МВФ в Україні все-таки дав свій фінансовий результат. Але слід розуміти, прискіплевий підхід фонду означає, що ніяких поблажок в реалізації реформ українська влада не отримає.
Також уряду крім "реформаторської готовності" потрібно запастись аргументами для отримання підтримки парламенту, який буде уникати від таких пагубних для політичного рейтингу кроків.
- Актуальне
- Важливе