Сили спецоперацій - яким буде новий рід військ?

22 квітня, 2015 середа
16:59

Цього тижня перші американські десантники, які разом із канадійцями навчатимуть військовій науці українських гвардійців на Яворівському полігоні, прилетіли у Львів. Це — перша з початку війни така безпосередня інструкторська місія військових з блоку НАТО

Сам Альянс наочно доводить, що йому не байдуже якою буде майбутня українська армія і навіть не соромиться відверто вказувати на наші прорахунки. Саме так сталося у такому надважливому і багато в чому секретному компоненті як створення нового командування сил спеціальних операцій як окремого роду військ. У минулій програмі ми тільки привідкрили завісу таємничості над цією темою і сьогодні Станіслав Мельничук продовжить. 

У минулій програмі ми оприлюднили лист керівника офісу НАТО в Україні Марчіна Кожієла на адресу глави офісу Президента Ложкіна. В цьому листі експерти Північноатлантичного альянсу вказали на недопустимість поєднання високомобільних десантних військ з спецпризначенцями, що передбачає собою "Річна Національна програма співробітництва НАТО та України в 2015 році".

Позиція експертів альянсу, зрозуміла: сили спеціальних операцій в Україні мають бути окремим родом військ із самостійним командуванням.

Марчін Кожієль, директор офісу НАТО в Україні:
У нас зараз йде активний діалог з українською стороною щодо стратегічної оборонної реформи в Україні в контексті комплексного огляду сектору безпеки України. Лист є результатом цієї дискусії. Ми в листі представили позицію НАТО, щодо стратегічного напрямку реформування сил спеціальних операцій в Україні. Це є позиція НАТО. 

Підтримує позицію альянсу й колишній командувач аеромобільних військ України Сергій Лісовий. На його переконання десантники, це перш за все штурмовики, яким притаманне пряме ведення бою з противником. Спецпризначенці ж, це “ювеліри” війської справи.

Сергій Лісовий, полковник запасу, командувач Аеромобільних військ (2006-2012 рр):
Вони виконують задачі розвідки. Розвідка, це вид бойового забезпечення, специфічні дії, розумієте. Я противник, щоб це все змішувалося і перемішувалось. Ті, хто це робить, вони або не знають теорії, або не вчать, або не хочуть цього знати, розумієте. А всі ці експеременти приведуть до розвалу і тієї структури, і тієї структури.

Ось так виглядає робота 8-го Хмельницького та 3-го Кіровоградського полків військового спецназу в дії. Ці підрозділи під час проведення АТО зарекомендували себе як еліта Збройних Сил. Саме ці хлопці виконували операції, що вже лягли в історію цієї війни. 47 днів спецпризначенці утримували стратегічно важливий аеродром в окупованому терористами Краматорську та першими вступили в бій за повітряну гавань Донецька – аеропорт Прокоф’єва. Оборона якого тривала довше, ніж оборона Сталінграду – 242 дні.

Як правило, обличчя спецназівців приховують балаклави, а імена та прізвища не відомі широкому загалу. Їхня військова майстерність відшліфована до автоматизму, а завдання, які вони виконують засекречені. Головне завдання цих бійців - завжди залишатись в тіні, бути не поміченими адже вони очі та вуха інших військових підрозділів.

Позивний боєць "Одеса", боєць 8-го Хмельницького окремого полку призначення:
Там пересування, там вороги, там вони живуть, там вони заправляються. Ця вся інформація складається, відправляється до головного штабу. Там аналітики аналізують і приймають рішення, переважно, щоб знищувати ворога.  

Офіцер Збройних Сил України:

Иногда человек с биноклем и радиостанцией в нужном месте в нужное время может принести гораздо больше пользы, нежели механизированная или танковая рота. Выявление обнаружение противника это крайне важно.

Успішно виконують бойові операції хлопці  в тилу ворога. У їхньому активі не один успішний рейд на окуповані території. Звідти спецпризначенці майже ніколи не поверталися із порожніми руками. Ось цей боєць у складі групи 8-го полку спецназу з позивним "Одесса" розповідає, як їм вдалося захопити в полон трьох "язиків" прямо з-під носа терористів. 

Позивний боєць "Одеса", боєць 8-го Хмельницького окремого полку призначення:
Там було два офіцери розвідки і один офіцер якогось відділу. Захопити їх було дуже легко, це, по-перше, а, по-друге, коли вони побачили, як різко ми на них наскочили, наставили на них автомати, вони зрозуміли хто ми, що за будь-який невдалий рух їм буде кара, вони одразу поклали зброю, лягли. Ми їх швиденько оглянули, забрали всю зброю. Завели на подвір’я, швиденько. Бо до їхнього блокпосту було приблизно метрів 50-70. Тобто ми ризикували, але все одно пішли на цю операцію.

Мають досвід спецпризначенці й евакуації "своїх" з пазурів ворога. Цей льотчик виконував бойовий виліт на винищувачі МіГ-29 і був підбитий на ворожій території. Виведенням його на підконтрольні українським військовим території займалися групи 3-го та 8-го полків спецпризначення.

Льотчик МІГ-29: 

В процессе проведения операции по моему освобождению я вышел в район, куда вышла разведвзвод, грубо говоря, разведгруппа. И разведгруппа со мной встретилась. Встреча была ночью. Это тоже было опасно. Велись боевые действия. Я был в районе боевого соприкосновения. Групы подвергались там и обстрелу и нападению. Встреча прошла нормально. Далее они доставили меня штаб.

Та не завжди подібні операції закінчуються успішно.    

Офіцер Збройних Сил України:

Это произошло не далеко от населенного пункта Снежное. Група была окружена и приняла неравный бой. Они погибли при попытке эвакуации пилота сбитого самолета. 

Ще однією, не менш важливою задачею сил спеціальних операції є інформаційно-психологічні операції. Говорячи простою мовою – ведення пропаганди та створення руху опору в середині поки що непідконтрольних Києву міст. Свого часу, це зробили російські спецслужби на Донбасі, ще задовго до початку активних бойових дій.

Офіцер Збройних Сил України:
Мы ведем борьбу за ума и сердца людей. Подобного рода операциями мы можем устранить проблему, исключая силовые методы, подготовить почву для применения силового компонента. Не всегда для того, чтобы разрушить механизм, нужно брать кувалду и бить по этому механизму. Иногда нужно просто ослабить винтик и с истечением времени этот механизм сам саморазрушится или придет в негодность.

Тож створювати окремий рід військ Україна буде не з нуля. На думку фахівців Альянсу, приблизна модель ССО моє виглядати приблизно так. У вже створене управління сил спеціальних операцій мають ввійти 140 центрів спецпоперацій, 8-й та 3-й полки спецназу на суходолі і 73-ий морський центр спеціальних операцій.

Саме за такою моделлю побудовані сили спеціальних операцій США.

Офіцер Збройних Сил України:
Он состоит из так называемого подразделения "зеленых беретов" США. Это - военный спецназ, непосредственно силы специальных операций сухопутных войск. основной задачей, которых есть "неконвенционная война". Война не открытыми методами. Что это означает? Это означает, что люди - специалисты по организации и руководству партизанским движением. Далее они имеют ударный компонент - 75 полк рейнджеров. Это бойцы предназначены для поддержки ударной группы в тылу противника.

Якими ж насправді будуть сили спеціальних операцій нашої країни – поки що не відомо. Річна програма співпраці України з НАТО у 2015 році остаточно, ще не сформована. Зараз вона знаходиться на розгляді президента. Тож фінальний акорд в питанні реформ військового відомства зіграє Петро Порошенко. У НАТО ж готові поділитися з нами не тільки досвідом, а й фінансовою підтримкою, за умов створення в Україні окремого роду військ, як ССО тільки за їх стандартами.     

Читайте також:
Київ
-2°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.62
  Купівля 39.62
  Продаж 40.33
 • EUR
  Купівля 42.62
  Продаж 43.62
 • Актуальне
 • Важливе
2023, субота
4 лютого
15:05
Авдіївка. Ілюстративне зображення
В Авдіївці лишається 52 дитини та близько 2 тис. дорослих
14:57
санкції проти рф
Глава Саксонії розкритикував візові обмеження ЄС для росіян
14:40
Денис Шмигаль
Шмигаль пояснив, як Одесу врятують від знеструмлення
14:28
Танк Challanger 2, навчання ЗСУ
Танкісти ЗСУ швидко опанували керування могутнім Challenger 2, - міноборони Британії
14:23
російські військові окупанти
На Запоріжжі загарбники видають фінансову допомогу лише власникам паспортів РФ
14:06
OPINION
Володимир Єрмоленко
Імперія і тоталітаризм вбиває державність
14:05
нафта роснефть
Євросоюз затвердив граничний рівень цін на нафтопродукти з РФ
14:02
російська армія, мобілізація
Росіяни ліквідовують командирів, які зволікають із виконанням наказів, - Центр нацспротиву
13:50
Ексклюзив
Ігор Яковенко
Дзеркальна ситуація зі сталінським СРСР прирікає путінську Росію до поразки, - ексдепутат держдуми Яковенко
13:46
танк Leopard 2
Прем’єр Португалії підтвердив наміри надіслати Україні танки Leopard 2
13:40
Українська електроенергія пішла в Європу
Укренерго: дефіцит потужності в енергосистемі зменшився, зросло виробництво електрики
13:10
Посадовців Адміністрації морських портів України викрили на розкраданні понад 90 млн грн
12:52
Німеччина Україна
Німеччина зібрала докази воєнних злочинів в Україні "у тризначному діапазоні" - генпрокурор Франк
12:51
Ентоні Джошуа
Джошуа нарешті обрав суперника та дату повернення на ринг після поразки від Усика
12:30
Євген Пригожин
Британія готує рішення про визнання ПВК Вагнера терористичною організацією, - The Telegraph
12:10
долар євро валюта обмін
Курс валют на 4 лютого: скільки коштують долар та євро в обмінниках
12:07
OPINION
Mason Lemberg
Держава навіть під час війни стала великим шоу
11:50
Джо Байден
У канцелярії Дуди підтвердили, що Байден найближчим часом відвідає Польщу
11:49
Ексклюзив
карта бойових дій 3101
За минулу ніч відбито 5 штурмових дій ворога у районі Мар'їнки на Донеччині, - Дмитрашківський
11:40
Україна повернула з полону 116 захисників, зокрема оборонців Маріуполя, партизанів Херсона та снайперів
11:31
Дмитро Медведєв
"Запалає вся Україна": Медведєв пообіцяв жорстку відплату за удари вглиб РФ та по Криму
11:28
на фото: уламки
"Чорну скриньку" з гелікоптера, який впав у Броварах, розшифрують найближчими тижнями, - голова комітету ВР з питань правоохоронної діяльності
11:16
Міністр оборони Олексій Резніков
Резніков анонсував швидке постачання танків Leopard, Challenger та Abrams: "їх буде дуже багато"
10:58
Кримський міст
Посол РФ у США налякав наслідками ударів новими ракетами по "землях, які увійшли до складу Росії"
10:33
Оновлено
світло
Одеса знеструмлена: вдруге за добу сталася аварія на підстанції Укренерго
10:28
Ракетоносій "калібрів"
У Чорному морі на бойовому чергуванні є 9 кораблів, серед них немає ракетоносіїв "калібрів"
10:18
діти, війна
В Україні збільшилася кількість загиблих від бойових дій дітей
10:06
OPINION
Карл Волох
Доля країни впирається в (не)готовність президента звільнити Єрмака
10:02
Дмитро Котовський
Українець Котовський вперше у кар'єрі здобув золото Кубка світу з фристайлу
10:00
В Одесі затримали агента ФСБ, його підозрюють у держзраді
09:28
Сергій Шойгу
Британська розвідка пояснила, навіщо РФ включила окуповані території до свого військового округу
09:22
Паспорт рф
ОВА: на підприємствах Луганщини не виплачують зарплату, якщо є робітники без паспорта РФ
09:00
військкомат
ВР наступного тижня продовжить строк дії мобілізації та воєнного стану, - нардеп Железняк
08:44
Ентоні Блінкен
Блінкен терміново зв'язався з Ван І після скандалу з китайськими шпигунськими кулями
08:44
Упродовж доби РФ вбила двох жителів Донеччини, 14 людей отримали поранення
08:36
ЗСУ
Від початку повномасштабного вторгнення ЗСУ ліквідували 130 тис. військових РФ
08:10
Уночі РФ обстріляла Марганецьку громаду на Дніпропетровщині
08:03
OPINION
Віктор Андрусів
Захід вирішив завершити війну в цьому році на полі бою
07:53
ЧВК «Вагнер»
Поліція Норвегії продовжить допитувати екскомандира ПВК Вагнера, який утік із Росії, - Reuters
07:32
Поблизу Бучі на колишніх позиціях армії РФ знайшли тіло закатованого окупантами чоловіка
Після деокупації на Київщині виявили тіла 1369 мирних мешканців, убитих росіянами
Більше новин