Сили спецоперацій - яким буде новий рід військ?

22 квітня, 2015 середа
16:59

Цього тижня перші американські десантники, які разом із канадійцями навчатимуть військовій науці українських гвардійців на Яворівському полігоні, прилетіли у Львів. Це — перша з початку війни така безпосередня інструкторська місія військових з блоку НАТО

Зміст
Сам Альянс наочно доводить, що йому не байдуже якою буде майбутня українська армія і навіть не соромиться відверто вказувати на наші прорахунки. Саме так сталося у такому надважливому і багато в чому секретному компоненті як створення нового командування сил спеціальних операцій як окремого роду військ. У минулій програмі ми тільки привідкрили завісу таємничості над цією темою і сьогодні Станіслав Мельничук продовжить. 

У минулій програмі ми оприлюднили лист керівника офісу НАТО в Україні Марчіна Кожієла на адресу глави офісу Президента Ложкіна. В цьому листі експерти Північноатлантичного альянсу вказали на недопустимість поєднання високомобільних десантних військ з спецпризначенцями, що передбачає собою "Річна Національна програма співробітництва НАТО та України в 2015 році".

Позиція експертів альянсу, зрозуміла: сили спеціальних операцій в Україні мають бути окремим родом військ із самостійним командуванням.

Марчін Кожієль, директор офісу НАТО в Україні:
У нас зараз йде активний діалог з українською стороною щодо стратегічної оборонної реформи в Україні в контексті комплексного огляду сектору безпеки України. Лист є результатом цієї дискусії. Ми в листі представили позицію НАТО, щодо стратегічного напрямку реформування сил спеціальних операцій в Україні. Це є позиція НАТО. 

Підтримує позицію альянсу й колишній командувач аеромобільних військ України Сергій Лісовий. На його переконання десантники, це перш за все штурмовики, яким притаманне пряме ведення бою з противником. Спецпризначенці ж, це “ювеліри” війської справи.

Сергій Лісовий, полковник запасу, командувач Аеромобільних військ (2006-2012 рр):
Вони виконують задачі розвідки. Розвідка, це вид бойового забезпечення, специфічні дії, розумієте. Я противник, щоб це все змішувалося і перемішувалось. Ті, хто це робить, вони або не знають теорії, або не вчать, або не хочуть цього знати, розумієте. А всі ці експеременти приведуть до розвалу і тієї структури, і тієї структури.

Ось так виглядає робота 8-го Хмельницького та 3-го Кіровоградського полків військового спецназу в дії. Ці підрозділи під час проведення АТО зарекомендували себе як еліта Збройних Сил. Саме ці хлопці виконували операції, що вже лягли в історію цієї війни. 47 днів спецпризначенці утримували стратегічно важливий аеродром в окупованому терористами Краматорську та першими вступили в бій за повітряну гавань Донецька – аеропорт Прокоф’єва. Оборона якого тривала довше, ніж оборона Сталінграду – 242 дні.

Як правило, обличчя спецназівців приховують балаклави, а імена та прізвища не відомі широкому загалу. Їхня військова майстерність відшліфована до автоматизму, а завдання, які вони виконують засекречені. Головне завдання цих бійців - завжди залишатись в тіні, бути не поміченими адже вони очі та вуха інших військових підрозділів.

Позивний боєць "Одеса", боєць 8-го Хмельницького окремого полку призначення:
Там пересування, там вороги, там вони живуть, там вони заправляються. Ця вся інформація складається, відправляється до головного штабу. Там аналітики аналізують і приймають рішення, переважно, щоб знищувати ворога.  

Офіцер Збройних Сил України:

Иногда человек с биноклем и радиостанцией в нужном месте в нужное время может принести гораздо больше пользы, нежели механизированная или танковая рота. Выявление обнаружение противника это крайне важно.

Успішно виконують бойові операції хлопці  в тилу ворога. У їхньому активі не один успішний рейд на окуповані території. Звідти спецпризначенці майже ніколи не поверталися із порожніми руками. Ось цей боєць у складі групи 8-го полку спецназу з позивним "Одесса" розповідає, як їм вдалося захопити в полон трьох "язиків" прямо з-під носа терористів. 

Позивний боєць "Одеса", боєць 8-го Хмельницького окремого полку призначення:
Там було два офіцери розвідки і один офіцер якогось відділу. Захопити їх було дуже легко, це, по-перше, а, по-друге, коли вони побачили, як різко ми на них наскочили, наставили на них автомати, вони зрозуміли хто ми, що за будь-який невдалий рух їм буде кара, вони одразу поклали зброю, лягли. Ми їх швиденько оглянули, забрали всю зброю. Завели на подвір’я, швиденько. Бо до їхнього блокпосту було приблизно метрів 50-70. Тобто ми ризикували, але все одно пішли на цю операцію.

Мають досвід спецпризначенці й евакуації "своїх" з пазурів ворога. Цей льотчик виконував бойовий виліт на винищувачі МіГ-29 і був підбитий на ворожій території. Виведенням його на підконтрольні українським військовим території займалися групи 3-го та 8-го полків спецпризначення.

Льотчик МІГ-29: 

В процессе проведения операции по моему освобождению я вышел в район, куда вышла разведвзвод, грубо говоря, разведгруппа. И разведгруппа со мной встретилась. Встреча была ночью. Это тоже было опасно. Велись боевые действия. Я был в районе боевого соприкосновения. Групы подвергались там и обстрелу и нападению. Встреча прошла нормально. Далее они доставили меня штаб.

Та не завжди подібні операції закінчуються успішно.    

Офіцер Збройних Сил України:

Это произошло не далеко от населенного пункта Снежное. Група была окружена и приняла неравный бой. Они погибли при попытке эвакуации пилота сбитого самолета. 

Ще однією, не менш важливою задачею сил спеціальних операції є інформаційно-психологічні операції. Говорячи простою мовою – ведення пропаганди та створення руху опору в середині поки що непідконтрольних Києву міст. Свого часу, це зробили російські спецслужби на Донбасі, ще задовго до початку активних бойових дій.

Офіцер Збройних Сил України:
Мы ведем борьбу за ума и сердца людей. Подобного рода операциями мы можем устранить проблему, исключая силовые методы, подготовить почву для применения силового компонента. Не всегда для того, чтобы разрушить механизм, нужно брать кувалду и бить по этому механизму. Иногда нужно просто ослабить винтик и с истечением времени этот механизм сам саморазрушится или придет в негодность.

Тож створювати окремий рід військ Україна буде не з нуля. На думку фахівців Альянсу, приблизна модель ССО моє виглядати приблизно так. У вже створене управління сил спеціальних операцій мають ввійти 140 центрів спецпоперацій, 8-й та 3-й полки спецназу на суходолі і 73-ий морський центр спеціальних операцій.

Саме за такою моделлю побудовані сили спеціальних операцій США.

Офіцер Збройних Сил України:
Он состоит из так называемого подразделения "зеленых беретов" США. Это - военный спецназ, непосредственно силы специальных операций сухопутных войск. основной задачей, которых есть "неконвенционная война". Война не открытыми методами. Что это означает? Это означает, что люди - специалисты по организации и руководству партизанским движением. Далее они имеют ударный компонент - 75 полк рейнджеров. Это бойцы предназначены для поддержки ударной группы в тылу противника.

Якими ж насправді будуть сили спеціальних операцій нашої країни – поки що не відомо. Річна програма співпраці України з НАТО у 2015 році остаточно, ще не сформована. Зараз вона знаходиться на розгляді президента. Тож фінальний акорд в питанні реформ військового відомства зіграє Петро Порошенко. У НАТО ж готові поділитися з нами не тільки досвідом, а й фінансовою підтримкою, за умов створення в Україні окремого роду військ, як ССО тільки за їх стандартами.     

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.53
  Купівля 40.53
  Продаж 41.08
 • EUR
  Купівля 43.4
  Продаж 44.22
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
17 червня
21:00
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Близько 200 тис. осіб можуть підпадати під економічне бронювання, - керуючий партнер Бюро інвестпрограм Бондаренко
20:57
Іван Шранц, Бельгія - Словаччина
Словаччина перемогла Бельгію в матчі суперників збірної України на Євро-2024
20:55
Гігант виробництва будівельної техніки Caterpillar передав усі свої активи в РФ вірменському інвестиційному фонду
20:38
Патріарх Варфоломій
Вселенський патріархат приєднався до комюніке за підсумками Саміту миру
20:25
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Противник еволюціонує, ситуація напружена: хід бойових дій на Харківщині. Колонка Сергія Згурця
20:12
Херсон
Росіяни вбили чоловіка у Херсоні: після обстрілу його знайшли в одному з парків
20:10
Пресреліз
Конкурс для вчителів інформатики: переможці отримають безкоштовне навчання і комп'ютери для шкіл
20:04
"Напрям успішно розвивається": Зеленський на Ставці заслухав доповідь командувача Сил безпілотних систем
20:03
арешт
У Польщі засуджені за шпигунство для РФ двоє українців та білоруска втекли перед ув'язненням
20:03
OPINION
Галина Пагутяк
Війна і криза  освіти
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 845-го дня війни: у дронів Magura, що нищать російський флот, з’явились нові можливості, ЗСУ вперше захопили "танк-черепаху" з екіпажем
19:57
Оновлено
Ракетний удар Росії по Полтаві 17 червня 2024 року
Росіяни вдарили ракетою по цивільній інфраструктурі Полтави: постраждали 16 людей, серед них діти
19:57
Львів- місто шпигунів!
Влада Словенії підозрює, що РФ масово відправляє до країни шпигунів під виглядом студентів, - WSJ
19:26
Оновлено
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 89 боєзіткнень - найбільше на Покровському напрямку, - Генштаб
19:25
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
У Кропивницькому відкрили рекрутинговий центр: Міноборони розповіло подробиці
19:25
Єнс Столтенберг
Понад 20 країн НАТО витратять щонайменше 2% ВВП на оборону цьогоріч, - Столтенберг
19:22
світло
"Маємо серйозний дефіцит": в Yasno попередили про відключення 18 червня протягом усієї доби
19:07
Анонс
Анонс Саміт Групи Семи і Саміт миру від КБФ
Саміт Групи Семи і Саміт миру: КБФ проведе спеціальну подію за участю послів G7
19:05
повітряна тривога
На Харківщині повітряні тривоги в середньому тривають 16 годин на добу, - Синєгубов
19:00
Інтерв’ю
директор КМІС Грушецький
Близько 60% українців бачать війну як екзистенційну, - директор КМІС Грушецький 
18:53
крапельниця, лікарня
На Полтавщині помер чоловік, поранений внаслідок атаки росіян минулого тижня
18:53
Вибухи на військовому полігоні в Кіровському районі Криму, 19 липня 2023 р.
Близько 15 систем ППО, понад 10 пунктів управління: ЗСУ розповіли про ураження об'єктів у Криму впродовж двох місяців
18:44
Іван Федоров, мер Мелітополя
РФ мілітаризувала Азовське узбережжя: Федоров розповів про імітацію курортного сезону на ТОТ
18:38
Оновлено
На MEGOGO на пів години перервалася трансляція матчу Україна - Румунія на Євро-2024
18:21
"Можемо сидіти 6-7 годин зі світлом": в Yasno спрогнозували ситуацію з відключеннями взимку
18:15
Ексклюзив
територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, ТЦК та СП
Коли ТЦК має право повторно направити повістку військовозобов'язаному і позовну заяву до суду: пояснює адвокатка Аніщенко
18:15
Новини компаній
Ferrexpo передала ЗСУ 10 пікапів
Автомобілі для потреб оборони України: Ferrexpo передала ЗСУ 10 пікапів
18:08
OPINION
Олександр Антонюк
Саміт миру у Швейцарії: Аналіз та необхідність політичних маневрів
18:02
Всеволод Князєв
Звільнення ексголови Верховного Суду Князєва: Вища рада правосуддя ухвалила рішення
17:52
Віктор Циганков, збірна України, Євро-2024
Україна розгромно програла Румунії у стартовому матчі Євро-2024
17:51
ЗСУ
ЗСУ вперше захопили російський "танк-черепаху" і взяли у полон екіпаж
17:48
Оновлено
Ілля Забарний, Збірна України, Євро-2024
Румунія - Україна 3:0: онлайн-трансляція нашого стартового матчу на Євро-2024
17:47
Ексклюзив
Дрон Stalker 5.0 може покращити логістику ЗСУ на лівобережжі Дніпра та морських напрямках і здатний бути ударним, - Defense Express
17:36
У Маріуполі окупанти зносять школу №40, яку обіцяли відновити
17:31
Вивчає будівлю станції: до українських полярників вдруге за місяць завітав імператорський пінгвін
17:13
Від російського обстрілу у Нікополі постраждали двоє жінок
16:58
Збірна України, Євро-2024
"Команда на полі завдяки вболівальникам на полі бою": українські футболісти подякували захисникам країни
16:45
Окупанти в Маріуполі
Росіяни бояться залишатися в Маріуполі через загрозу атаки, тому не ночують у місті, - Атеш
16:44
СБУ оголосила підозру генпродюсеру російської ТРК "Крим", яка поширює пропаганду Москви про війну в Україні
16:21
Петер Пеллегріні, Словаччина
Проросійський президент Словаччини Пеллегріні анонсував візит в Україну
Більше новин