Код Наливайченка: кому заважає голова СБУ

15 червня, 2015 понедiлок
13:54

Події останніх днів навколо голови СБУ Валентина Наливайченка прямо вказують на те, що між Наливайченком та президентом назрів конфлікт

Зміст

Адміністрація президента заборонила голові СБУ летіти до США з офіційним візитом

Генпрокуратура викликала Валентина Наливайченка на допит через його заяву про причетність контролю над "БРСМ-нафтою" екс-заступника генпрокурора.

Сам Наливайченко каже, що оскільки колишній заступник генпрокурора Яреми "кришував" групу компаній, він причетний і до корупційних схем, і до пожежі на нафтобазі під Києвом, і до її наслідків, тобто "екоциду" населення.

А між усіма цими подіями  впродовж останнього часу у владних кабінетах і поза ними ширяться чутки: крісло під Наливайченком хитається.

Відмова у візиті до США  - замилювання очей?

Як повідомило Еспресо.TV джерело в Адміністрації президента, голові СБУ вже давно почали готувати заміну. Тож нинішня історія із заявою Наливайченка стосовно причетності екс-заступника генпрокурора Анатолія Даниленка не є ані причиною конфлікту, ані причиною відмови у візиті до США.

"В цілому у президента немає особливих претензій до професійної діяльності Наливайченка. Основна причина - це прихильність голови СБУ до групи УДАР у парламенті, яка де-факто вже не існує. Ходять чутки, що Наливайченко "зливав" інформацію через "УДАРівських депутатів", що дуже не подобалось в АП", - розказав співрозмовник.

За його словами, оскільки рішення про звільнення Наливайченка найближчим часом буде остаточно ухвалено, сенсу йому їхати в США у статусі голови Служби безпеки вже просто немає.

Водночас, політолог Кость Бондаренко вважає, що галас навколо візиту Наливайченка в США здійнявся не через історію із звинувачення екс-заступника генпрокурора. За його словами, основною передумовою для всієї історії з головю СБУ стали політичні ревнощі на найвищому рівні.

"У всіх українських політиків різні стосунки з Америкою. США нещодавно знову висловили невдоволеність ходом проведення реформ та результатами боротьби із корупцією. І, певна справа, адресовані ці невдоволення були не Наливайченку, а першим особам держави. Нещодавно Наливайченко звільнив усе керівництво Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ. І ось він зібрався за океан, а йому не дозволили на Банковій. Збіг?", - запитує Бондаренко.

Проблеми з Генпрокуратурою

Між тим, в Адміністрації президента кажуть, що допит в ГПУ – то окрема справа по окремій заяві Наливайченка і не є причиною відмови у візиті до США.

"Що ж стосується допиту в ГПУ. Після заяви, яку зробив Наливайченко стосовно "контролера" "БРСМ-нафти", яким був заступник генпрокурора Яреми, очевидно, що Генпрокуратура має викликати Наливайченка на допит. Він туди сходить, розкаже, якими матеріалами він володіє. Проблема в іншому – між цими силовими відомствами і без цієї заяви були "натягнуті" відносини", - зазначило джерело в Адміністрації президента.

Щоправда, заступник генерального прокурора Давид Сакварелідзе вже заперечив факт протистояння між цими силовими органами.

"Ніякого протистояння немає, прокуратура і СБУ працюють дуже синхронно, іноді є якісне спільне співробітництво, іноді є якісь промахи, але робота йде системна. Тут немає ніякого протистояння", - прокоментував він ситуацію.

Сам Валентин Наливайченко вже офіційно "наїхав" на екс-заступника Генпрокурора, назвавши його ім’я (Анатолія Даниленка) публічно, і пообіцяв виступити з вимогою про затримання колишнього заступника Яреми. Однак, чи справа в Даниленку?

У ЗМІ ширяться чутки, що саме Віталій Ярема продовжує "на тиху" контролювати деякі напрями діяльності Генпрокуратури. А тому ГПУ може бути не дуже вигідно розслідувати причетність Даниленка до контролю над "БРСМ-нафтою". Як зазначив в ефірі Еспресо.TV блогер та журналіст Сергій Іванов, є ціла низка даних, в тому числі і від працівників ГПУ, що насправді Генпрокуратурою керує не тільки Шокін. 

"Нею продовжує керувати пан Ярема, який придбав собі офіс десь в районі Палацу спорту за великі гроші і зараз через свого помічника Карпунцова продовжує роздавати розпорядження і продовжує керувати певні питання, "кришувати" певні напрями бізнесу. Я не виключаю, що згодом пан Наливайченко, як керівник спецслужби, яка уповноважений ці процеси досліджувати, можливо, підтвердить цю інформацію", - сказав Іванов. 

Наливайченко для партнерів Порошенка - не друг

Кость Бондаренко вважає, що схоже на те, що вся ця історія навколо Наливайченка веде до зв’язків президента і російського бізнесмена та партнера Порошенка Костянтина Григоришина. Останній керує групою "Енергетичний стандарт" і де-факто контролює державну компанію "Укренерго".

"Григоришин свого часу проспонсорував Помаранчеву революцію і він же вклав гроші в президента Порошенка. Останній на посаді вже рік і Григоришин чекає результатів. Можна припустити, що Григоришин має плани щодо абсолютного контролю над українським енергоринком. До речі, конфлікт Порошенка і Коломойського навколо "Укрнафти" це лише підтверджує. З точки зору енергобізнесу, Григоришин, напевно, хоче впливати на формування оточення Порошенка і хоче, щоб скрізь були лише "свої" люди. Наливайченко, не зважаючи  на активну позицію під час Революції-2004, до таких не належить. Але при цьому обіймає стратегічну посаду", - припускає Бондаренко.

Дійсно, російський олігарх Григоришин має потужну підтримку президента. Вони давні бізнес-партнери. Свого часу Порошенко і Григоришин намагались викупити контрольний пакет акцій телеканалу "Інтер" у Ігоря Плужнікова. Навіть зробили перший внесок у сумі $130 млн, однак у Фірташа тоді виявилось вдвічі більше грошей. А з 2007 року Порошенко та Григоришин разом контролювали Севастопольський морський завод.   

До слова, до чуток про відставку Наливайченка Григоришин може мати прямий стосунок. Свого часу Наливайченко дуже "образив" російського олігарха. У грудні 2008 року СБУ заборонила Григоришину в’їзд в Україну на 5 років, щоправда вже в червні 2009 року знов дозволила. Та півроку заборона все ж діяла, а головою СБУ тоді був саме Валентин Наливайченко

Отже, у підсумку, за різними версіями, активна діяльність, або ж інформаційні приводи від Наливайченка не до смаку кільком окремим людям: Петру Порошенку, Костянтину Григоришину та Віталію Яремі. Остаточне рішення, вочевидь, буде за кимось одним з них. Однак усім трьом воно буде вигідним, адже вони "пливуть в одному човні".

Тим часом, джерело Еспресо.TV в Адміністрації Порошенка зазначає, що Наливайченку на посаді голови СБУ залишилось працювати щонайбільше два тижні. Подальша кар’єра Наливайченка на Банковій не обговорюється.

На думку Костя Бондаренка, Наливайченко після звільнення не залишиться осторонь процесів в Україні.

"Коли він був послом України в Білорусі, він потоваришував з президентом Лукашенком, крім того, у Наливайченка дружні стосунки з Дмитром Ярошем. Я думаю, голова СБУ "перестрахувався" щодо своєї подальшої кар’єри, однак чим саме він буде займатися, прогнозувати зарано. Та точно  не зникне з політичної мапи", - каже Бондаренко.

Читайте також: Чи відправить Порошенко Наливайченка у відставку? Блогери про конфлікт між президентом і головою СБУ.

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.35
    Купівля 41.35
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 47.04
    Продаж 47.76
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
25 квітня
16:19
Від початку доби на фронті відбулось 63 бої, на Покровському напрямку зафіксовано 19 атак РФ
16:09
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Reuters вказало на розбіжності між "мирним планом" США та українсько-європейськими пропозиціями. У МЗС відреагували
16:07
Румунія вибори
Апеляційний суд Румунії постановив скасувати рішення Конституційного суду про ануляцію результатів виборів: є нюанс
16:05
Дональд Трамп
"Не знак слабкості з його боку": Трамп каже, що Сі Цзіньпін телефонував йому щодо мит
16:04
OPINION
Поразка Московії — неминучий наслідок ідеології брехні
15:52
ГО "Спільнота Оленівки" провела одноденну акцію голодування, одній з учасниць стало зле
15:33
СБУ арештувала судно тіньового російського флоту, яким вивезли 5 тис. тонн зерна з Криму
15:23
електроенергія
НБУ дав прогноз щодо обсягів дефіциту електроенергії в Україні
15:03
Оновлено
Павлоград
Росія атакувала Україну "шахедами": у Павлограді загинули 3 людини, серед них дитина
14:47
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:36
Оновлено
Внуково
У Москві почалася зустріч Путіна зі спецпредставником США Віткоффом
14:25
Дональд Трамп
Трамп вважає, що Крим залишиться російським, а причиною війни стали розмови про вступ України до НАТО
14:01
OPINION
Хто невістка? Звісно, не Трамп
13:59
OpenAI
У ChatGPT буде безплатна версія інструменту для глибоких досліджень
13:40
Австрія
Національна рада Австрії проголосувала за резолюцію щодо захисту українських дітей
13:17
Оновлено
У Підмосков'ї внаслідок вибуху автомобіля загинув російський генерал Ярослав Москалик
12:38
Індія прикордонники
На індійсько-пакистанському кордоні сталися перестрілки
12:19
Мурад Саїдов
У Криму стався приліт у будинок заступника голови Чечні Саїдова, - "Атеш"
12:02
Ексклюзив
Ракетний комплекс "Іскандер"
Росія на рік виробляє балістичних ракет більше, ніж США встигають виготовити перехоплювальних ракет, - Defence Express
12:02
OPINION
блог Олеся Яхно
Навіщо Росія проштовхує прецедент юридичної легалізації окупації
11:51
Шмигаль зустрівся із представниками провідних аналітичних центрів у Вашингтоні: про що говорили
11:43
Іраклій Гарібашвілі
Очільник партії влади "Грузинська мрія" оголосив, що йде з політики
11:31
Велика Британія солдати
Велика Британія не відкидає ймовірності відправки миротворчого контингенту в Україну
11:15
міжнародний огляд
Мирні переговори зайшли в глухий кут, а Трамп просить Путіна зупинитись. Акценти світових ЗМІ 25 квітня
10:53
електроенергія
Енергообладнання готують до літа й наступного опалювального сезону: ситуація в енергосистемі 25 квітня
10:34
Ексклюзив
З боку ворога занадто самовпевнено заявляти, що панівні висоти були взяті: 24-та ОМБр про Часів Яр
10:17
Коригував удари росіян по Силах оборони на Донеччині: затримано інформатора ФСБ
10:00
OPINION
Чи зможе Трамп зруйнувати демократію в Америці?
09:55
зерно, зернова угода
Зерно з ТОТ України експортують до Сирії через фонд Кадирова, - Андрющенко
09:45
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 квітня: скільки в середньому коштують долар, євро та злотий
09:17
Ексклюзив
окупанти з Дагестану
Від Башкортостану до Інгрії: дослідник геостратегії назвав регіони РФ, де може розпочатися бунт
09:14
ппо
Сили ППО збили 41 безпілотник, яким РФ атакувала Україну
09:04
свічка
Внаслідок російського удару по Києву 24 квітня загинули діти лікаря університетської клініки КНУ
08:51
Олександр Усик
Усик - Дюбуа: The Ring назвав нову дату бою за титул абсолютного чемпіона світу
08:36
Оновлено
Минулої доби на фронті зафіксували 175 боїв: на Покровському напрямку українські захисники зупинили 65 штурмів
08:26
Сергій Шойгу
Шойгу заявив про затримання 45 осіб у справі теракту в "Крокусі"
08:10
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп твердо переконаний, що Росія не може програти, - експерт Краєв
08:03
OPINION
Чи може президент США визнати російську анексію Криму?
08:00
Ексклюзив
Сотні мертвих вагнерівців і жахіття в Бучі: військовий Олександр Матяш про оборону Києва, Бахмут і тилову байдужість
07:58
втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 1170 військових, 72 артсистеми і 119 БПЛА
Більше новин