Чотири відтінки влади в проекті нової Конституції
Громадам додадуть повноважень, у регіонах з’являться префекти, а центральна влада, як і зараз, буде займатися безпекою
Президент України Петро Порошенко презентував зміни до Конституції України та пообіцяв передати до Верховної Ради відповідний законопроект вже найближчим часом. Всі нововведення в Основному Законі стосуються децентралізації – тобто передачі на рівень громад максимальної кількості владних повноважень.
Децентралізація має шляхетну мету – створити в Україні не бутафорське, а справжнє місцеве самоврядування та, за словами гаранта, "наблизити владу до людини".
Еспресо.TV пропонує оцінити потенційні можливості кожної владної сходинки.
Вплив виборця
Після внесення змін до Конституції необхідно буде провести місцеві вибори. На цьому під час презентації наголосив гарант. "Але це буде визначати Верховна Рада",- додав Петро Порошенко.
Якщо парламент ухвалить рішення про дострокові місцеві вибори, вплив на владу звичайного виборця буде очевидним: яких депутатів районних рад та голів населених пунктів обрали, такий шлях розвитку території і отримали. Вибори, як важіль впливу, мають стати більш дієвими.
Функції обласних та районних рад
На рівень громад і місцевих рад, за словами президента, передано "величезний обсяг владних та фінансових повноважень". Але вони передбачені вже діючими Податковим та Бюджетним кодексами. Додаткові місцеві податки та збори гарант ввести не пропонує. Адже за його підрахунками зміни в законодавство вже на 40% збільшили надходження в місцеві бюджети.
Також гарант нагадав, що з 1 липня почала діяти нова норма Бюджетного кодексу. Вона дозволяє місцевій владі вносити зміни в свої бюджети, не чекаючи дозволу "згори ".
А от щодо розширення владних функцій, проект Конституції має що запропонувати місцевим органам влади. Вони отримають можливість формувати виконкоми на рівні області та району. Саме ці виконавчі органи будуть виконувати функції нинішніх голів адміністрацій – здійснювати оперативне керування регіону. Ради будуть контролювати їхню діяльність, а виконкоми звітуватимуть перед ними.
Хто такі префекти?
Хоча центральна влада вже не буде призначати голів адміністрацій, на рівні областей та районів в неї все ж таки будуть свої представники – префекти, яких будуть призначати Указом президента за поданням Кабінету міністрів. Ці посадові особи не матимуть доступу до місцевих бюджетів. Їхня функція – перевіряти, чи відповідають рішення місцевих рад Конституції та законам. Але власним рішенням призупинити розпорядження місцевої ради вони не зможуть. Вони лише інформують центральний апарат про невідповідність останніх законодавству. Скасовувати їх чи ні - буде вирішувати вже Конституційний суд.
Що залишать центральній владі
Експерти та представники влади постійно наголошують на тому, що децентралізація та федералізація - це зовсім різні речі. У разі федералізації регіони отримують можливість впливати на питання оборони та зовнішньої політики.
"Вкотре наголошую, що децентралізація не означає послаблення центральної влади у таких питаннях, як оборона, зовнішня політика, національна безпека, верховенство права, дотримання громадянських свобод", - наполягає Порошенко.
До того ж центральні ограни влади планують залишити за собою право призупиняти повноваження рад та голів громад. Так центральна влада намагається упередити всі прояви сепаратизму.
У процесі призупинення повноважень місцевих органів влади, згідно з проектом Конституції, можуть бути задіяні президент (саме він призупиняє повноваження), Конституційний суд (дає правову оцінку діяльності) та Верховна Рада (саме парламент у разі необхідності призначає позачергові вибори в регіоні). Але гарант обіцяє, що така схема буде, скоріше, винятком.
- Актуальне
- Важливе